FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Real Madrid CF

«1686970717275»
Ronnie25.01.2012 22:02

Fantastic sutul lui Ozil. Pacat. Si golul lui Dani Alves senzational! Nu cred ca gresesc daca spun ca e cel mai frumos gol din El Clasico din ultimii ani.

greenyes25.01.2012 22:03
La pauza, Barcelona-Real 2-0.Doua goluri marcate in finalul primei reprize. Pacat de Real, chiar n-au jucat rau, au jucat altceva decat in tur, au si ratat cateva ocazii bune, mai clare decat a avut Barcelona...Ce bara a avut Ozil!!!

 

Cred ca le e si mai ciuda dupa repriza asta foarte buna facuta de ei iar scorul e ...2 - 0 contra lor.

 

E primul meci de ani buni in care Realul JOACA FOTBAL!

MRobert25.01.2012 23:08

trebuia validat golul lui ramos,nu?

blindica25.01.2012 23:21

Chiar daca nu mai credeam intr-o revenire ( chiar si egal ) dupa scorul de la pauza,Real Madrid a concretizat jocul bun din prima repriza egaland Barcelona intr-a doua .Intervine si vesnica discutie cu ''dom'le,se relaxasera aia''. Dar nu,Real Madrid a fost foarte buna in exprimarea pe teren,in timp ce Barcelona a fost echipa pragmatica de data aceasta.Totusi,Barcelona tot a avut 60% posesie la sfarsitul meciului.

Casillas mi se pare ca a cam abuzat de degajari,in conditiile in care nici macar una n-a fost de folos.Sigur,avand in vedere despre ce jucator vorbim si cine-l pregateste tactic,parerea mea este un ou de furnica.De asemenea,cred ca Higuain s-ar putea sa-si ia adio un pic de la titularizare,a avut doua ocazii incredibile in prima repriza,Mourinho s-ar putea sa-l tina minte.

Usor eliminat Ramos,din punctul meu de vedere.

Pentru Real Madrid era important sa nu piarda,chiar daca nu se califica.

5 puncte avans in Primera si fara puncte pierdute in actualul sezon de Champions League.

 

red&blue_boy26.01.2012 05:33
E primul meci de ani buni in care Realul JOACA FOTBAL!

Eventual in disputele cu Barcelona, ca asa nu poti sa spui ca Realul nu joaca fotbal, ca n-a mai avut mecuri in care a aratat asta. :)

 

S-a vazut aseara ca e altceva cand nu joci la mijloc cu trei inchizatori. Alta atitudine, cu toate ca nu s-au calificat. Desi, poate meritau.

vlad26.01.2012 06:50

Cronica a la Prosport:

 

 

 

 

 

MIN 27 Pinto respinge eroic mingea sutată din interiorul careului de Higuain, după ce tot portarul Barcelonei a gresit o pasă catre Abidal si i-a oferit mingea pe tavă adversarului sau!

 

MIN 67 GOOOL Real Madrid! Ronaldo il driblează si pe Valdes si inscrie in poarta goală dintr-un unghi foarte dificil. Madrilenii incep să spere!

 

MIN 71 GOOOL Real Madrid! Benzema patrunde in careu si il execută pe Pinto din sase metri, in ciuda opozitiei fundasilor adversi.

 

Singura explicatie mai logica ar fi ca Ronaldo "nervos cu nervii" s-a dus si i-a driblat si pe aia de pe banca de rezerve.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harald26.01.2012 07:37

nu cred ca Barcelona poate fi egalata cand are 2-0 acasa de cineva. si numai daca plimbau mingea intre ei reuseau sa opreasca atacurile Realului. Senzatia mea este ca acest rezultat, desfasurarea scorului mai exact, este in asa fel incat sa induca pariorii in eroare la pauza. Oricine care gandeste cat de cat ar paria pe victoria Barcei cand are 2-0 acasa. Aceeasi teorie ca la Dinamo - foresta 4-5 sa zicem.

ebonyc26.01.2012 09:25

Ozil mi s-a parut omul meciului. Pepe a fost tot Pepe din pacate.

Daniel-Ionut26.01.2012 09:29

Daca Benzema avea ocaziile lui Higuain, acum Real era calificata. Mourinho, so` pe el !

Mem026.01.2012 09:29

Pepe este un frustrat si atat,un asasin cum i-au strigat suporterii;

red&blue_boy26.01.2012 09:52
nu cred ca Barcelona poate fi egalata cand are 2-0 acasa de cineva. si numai daca plimbau mingea intre ei reuseau sa opreasca atacurile Realului. Senzatia mea este ca acest rezultat, desfasurarea scorului mai exact, este in asa fel incat sa induca pariorii in eroare la pauza. Oricine care gandeste cat de cat ar paria pe victoria Barcei cand are 2-0 acasa. Aceeasi teorie ca la Dinamo - foresta 4-5 sa zicem.

Sa nu exageram, sa nu comparam una cu alta...

*Alecs*26.01.2012 10:45

Real a fost aseara peste Barcelona si a avut un ghinion teribil, in loc sa fie 0-2 la pauza, a fost invers.

Revenirea din repriza secunda le-a aratat ca se poate si reprezinta un plus moral pentru viitoarea intalnire din campionat.

vlad26.01.2012 11:03

Cu un pistil nu se face primavara.

Ronnie26.01.2012 11:31

Real a jucat bine aseara pe fondul relaxarii Barcelonei. Impresia mea a fost ca daca Barca avea nevoie de inca 2-3 goluri le-ar fi marcat.

RedScorpyON26.01.2012 11:38

Cine nu crede in meciuri trucate la nivel inalt, la rezultate dubioase, ar trebui sa se uite mai atent la fotbal. Tot fotbalul e trucat, singura diferenta e ca actorii sunt altii. Una e sa fac eu un film, alta e sa-l faca Brad Pitt. Asa e si cu fotbalul. Una e sa te cheme Dodel, alta e sa te cheme Xavi. Un bilet cu Barcelona handicap la pauza si cu X final avea cota >20. Ia inmultiti 1,2,3,4 milioane de euro cu cota asta si vedeti ca va da un buget de transferuri pentru fiecare echipa...

greenyes26.01.2012 18:08
Eventual in disputele cu Barcelona, ca asa nu poti sa spui ca Realul nu joaca fotbal, ca n-a mai avut mecuri in care a aratat asta. :)

 

S-a vazut aseara ca e altceva cand nu joci la mijloc cu trei inchizatori. Alta atitudine, cu toate ca nu s-au calificat. Desi, poate meritau.

 

Da, m-am referit strict la meciurile cu Barca.

 

Legat de mingile bubuite, din pacate pentru ei Realul nu pre a contruit nimic in ultimile 20 de minute cand mai trebuia sa inscrie pentru a se califica, numai bufa bufa.........mingi la bataie.....

 

Per ansamblu au jucat mai bine, dar Barca a profitat din plin de ocaziile avute si a incantat de cateva ori ochiul doritor de fotbal prin acele pase naucitoare, unu-doi-uri pe cativa metri patrati,printre jucatorii Realului care erau pe post de simple jaloane.

 

Se anunta un Barca vs Real, din campionat, si mai captivant.

gio_stgloria26.01.2012 18:25

Eu unul m-am saturat de barca - real , nu ma mai uit cu placere la meciurile dintre cele doua , prea multe stiri cu Messi si Ronaldo peste tot , prea multa publicitate, prea multi bani in joc. Plus ca o fi barca cea mai buna echipa din lume in momentul de fata , dar mie unul nu-mi mai place deloc jocul lor, desi acum 3-4 ani eram uluit. De cealalta parte o avem pe Real, o echipa frustrata dupa atatea umilinte, lucru evident chiar din jocul pe care-l practica in meciurile contra Barcelonei.

blindica26.01.2012 21:46
casillas_si_sergio_ramos_au_disparut_fara_urma_la_antrenament_mourinho_a_crezut_ca_nu_vede_bine_cand_5.jpg
Daniel-Ionut04.02.2012 20:49

Greu, greu, greu... 1-0 cu Getafe.

blindica04.02.2012 21:09

@ Daniel-Ionut : parca a pierdut Barcelona in aceeasi deplasare... :shifty:

Daniel-Ionut06.03.2012 12:11

Unul dintre cele mai populare cluburi de fotbal din lume aniversează astazi 110 ani de la infiintare!

 

Real Madrid a fost fondat oficial pe 6 martie 1902, o dată cu alegerea lui Juan Padros ca presedinte al clubului. Anterior, echipa era formată din studenti de la Universitățile Cambridge si Oxford care se intilneau in weekend-uri pentru a juca fotbal.

 

Primul trofeu din istoria Realului a fost adjudecat trei ani mai tirziu. În 1905, madrilienii cîștigau Cupa Spaniei după ce au invins-o in finală pe Athletic Bilbao.

 

Real Madrid s-a numarat printre echipele participante la primul campionat de fotbal din Spania, infiintat in 1929. Primul titlu a fost căștigat, insa in sezonul 1931-1932.

 

În 1945, clubul a fost preluat de Santiago Bernabeu, presedinte sub conducerea caruia a crescut foarte mult. Politica Realului a fost de a transfera jucatori straini foarte buni. Unul dintre exemple e Alfredo di Stefano.

 

Real Madrid s-a aflat si printre echipele care au contribuit la infiintarea primei competitii intre cluburile din Europa, actuala Ligă a Campionilor. Madrilienii au cîștigat primele cinci editii ale turneului, din 1955 pină in 1960, devenind una dintre cele mai apreciate echipe din lume.

 

Denumirea de "galactici" a fost asociată cu Real Madrid datorită numeroaselor transferuri importante pe care le-au facut in perioada 2000-2010. În curtea Realului au ajuns jucatori ca: Luis Figo, Zinedine Zidane, Ronaldo, Raul, Roberto Carlos, David Beckham si, mai tirziu, cea mai scumpă achizitie de pe piata transferurilor: Cristiano Ronaldo.

 

În cei 110 ani de existență, in palmaresul Realului s-au strins 31 de titluri, 18 Cupe ale Regelui, 8 Supercupe ale Spaniei, 9 Ligi ale Campionilor, 2 Cupe UEFA, 1 SuperCupă a Europei si trei Cupe Intercontinentale.

 

În prezent, Real Madrid este clasată pe primul loc in Primera Division, la o diferență de 10 puncte de eterna ei rivala FC Barcelona.

 

 

f234567k06.03.2012 13:28

Intre Wimbledon si Olimpiada, pe Bernabeu se va juca si un meci de tenis: Nadal vs Federer; meci la care se spera sa fie doborat recordul de asistenta pentru un meci de tenis care momentan este detinut de un meci al Serenei Williams cu nu mai stiu cine, in jur de 35.000 de spectatori.

Am inteles ca Real Madrid va organiza mai multe evenimente prin care sa cinsteasca cei 110 ani de existenta.

*Alecs*01.04.2012 09:37

Osasuna - Real Madrid 1-5

 

Le-a dat sa tina minte toata viata.

 

Tupac Amaru01.04.2012 17:53

Real si Barcelona au ucis fotbalul.

Poate parea paradoxal, dar aceste doua cluburi sunt principalul motiv pentru care nu-mi mai place fotbalul.

Sper ca acest lucru sa nu afecteze prea curand si celelalte sporturi.

Adio, fotbal = marfa!

cristian8602.04.2012 15:39

Important este ca nu au "ucis" si celelalte echipe.

Este foarte posibil ca actuala dominatie sa se bazeze si pe niste datorii pe masura, care nu pot fi sustenabile la infinit, daca nu se castiga trofee importante anual.

Se spune si este probabil adevarat, ca orice mare echipa are un ciclu de 3-4 ani, dupa care urmeaza o cadere si se creeaza un nou ciclu de performanta, desi intre cicluri nu exista o durata fixa.

 

In general marile echipe au avut cam 3-4 ani in care s-au mentinut la nivel foarte inalt, ma refer aici la finale de Champions League, sau precursoare sa Cupa Campionilor Europeni.

Exceptand Real Madrid care a castigat 5 finale consecutive, ce-i drept, la inceputul competitiei, in rest marile echipe ale Europei au jucat maxim 3 finale consecutive, enumerez aici : Benfica Lisabona 1961,'62,'63, (primele 2 castigate, ultimele 2 pierdute, a mai jucat finala si in '65 si '68), Internazionale Milano 1964, '65, '67 (primele 2 castigate, a 3-a pierduta), Ajax Amsterdam '1971,'72,'73 (toate castigate, Ajax a jucat si finala din 69, fiind invinsa de Milan), Bayern Munchen 1974,'75,'76 (toate castigate), AC Milan (aici am dubii daca sa impart perioada 89-95 in doua cicluri sau in 2 faze ale aceluias ciclu, in fine 5 finale '89,'90,'93,'94,'95, din care 3 castigate si 2 pierdute), Juventus Torino 1996,'97,'98 (doar prima finala castigata, urmatoarele 2 pierdute), Real Madrid 1998,2000,2002 (toate castigate), AC Milan 2003,2005,2007 (prima si ultima castigate), Manchester United 2008, 2009 si 2011 (prima castigata si ultimele 2 pierdute) si acum FC Barcelona 2006,2009,2011 (desi evident doar ultimele 2 fac parte din actualul ciclu, cea din 2006 fiind mai degraba din alta "era" a fotbalului).

 

Nu cred ca niste cluburi pot distruge fotbalul, ci pur si simplu il pot duce la un nou nivel, au mai existat momente cand au aparut echipe care erau cu mult in fata celorlalte din punct de vedere tactic si tehnic si oricat de banal ar parea, nici o echipa nu poate sfida legile evolutiei in cicluri de performanta.

«1686970717275»