Unul dintre cei mai vechi jucatori din lotul vicecampioanei Spaniei, fundasul dreapta Michel Salgado a ajuns la o intelegere cu conducerea gruparii de pe Concha Espina prin care sa incheie de comun acord colaborarea, in ciuda faptului ca galicianul mai avea un an de contract cu Real Madrid. Adus de la Celta Vigo de fostul presedinte Lorenzo Sanz (care ulterior i-a devenit socru), Salgado s-a impus repede la Real Madrid si pana la folosirea lui
Sergio Ramos in banda dreapta a fost titularul indiscutabil al postului de fundas dreapta.
Aseara Cadena Ser a anticipat despartirea lui Michel de Real, anuntand ca fundasul care a fost anuntat de Pellegrini ca nu poate fi titular in acest sezon, i-a marturisit lui Jorge Valdano ca prefera sa plece pentru ca jucatori tineri ca Miguel Torres sau Alvaro Arbeloa sa aiba mai multe sanse de joc. Prin plecarea lui Salgado, madrilenii isi pierd unul dintre cei patru capitani, dar salveaza 3 milioane de euro anual, adica salariul pe care 'doiarul' il mai avea de incasat. Salgado ar putea ramane in Spania la Real Zaragoza sau ar putea alege una din ofertele importante pe care le are din tari exotice precum Arabia Saudita sau Qatar. In varsta de 33 de ani si cu aproape 300 de meciuri in tricoul alb, jucatorul nascut la As Neves paraseste Santiago Bernabeu dupa 10 ani in care a fost unul dintre cei mai apreciati, devotati si iubiti jucatori ai Realului. GRACIAS POR TODO MICHEL!
Pacat... imi placea f mult Salgado... mai bine isi incheea cariera la Madrid... 