FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Discutii despre Cupa Romaniei - editia 2006/2007

«12349»
Motanu D03.07.2006 20:23
Ronaldinho, sau Messi tot asa or gandi?

 

Cred ca s-a vzut in meciul cu Franta - si la intreg Campionatul Mondial - cat de profesionist gandeste Ronaldinho !

metzzz03.07.2006 20:37

ce mentalitate...se vede ca am uitat de unde am plecat in 97` cand a inceput reconstructia echipei...si cand acest moment va veni din nou o sa ne rugam sa castigam o cupa d-asta de looseri sa jucam cupe europene :|...cam asta e adevaru :|

flo220307.07.2006 18:39
Ronaldinho, sau Messi tot asa or gandi?

 

Cred ca s-a vzut in meciul cu Franta - si la intreg Campionatul Mondial - cat de profesionist gandeste Ronaldinho !

 

din cate am auzit, a avut alte sarcini in joc decat la BARCA

Motanu D07.07.2006 18:59

A avut sarcina sa doarma pe teren. Oricare ar fi fost acele sarcini, e clar ca nu le-a indeplinit.

Uita-te la altii, macar au muncit. El, nici atat !

_yang08.07.2006 12:02

Prea il ironizezi pe Ronaldinho...

Hai sa luam alt exemplu...

Crezi ca Radoi s-ar descurca bine daca maine Oli l-ar pune de maine conducator de joc ??? La urma urmei ar avea cam aceeasi pozitie pe teren...

 

 

 

Oricum trebuie sa luam cupa anul asta...ca sa intre in istoria "looserilor" si baietii astia mai tineri alaturi de fosti mari jucatori :Iordache,[color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] s.a.m.d..

Oare cum se simte Vasile Iordache (care e in staful Stelei) sau Adrian Bumbescu (antrenor de copii) cand sunt facuti looseri de niste oameni care au jucat fotbal in Divizia de la Vointa Sivita ?!?

Melku08.07.2006 12:07

Da tie cam ce rol ti se pare ca indeplineste Radoi? :lol:

Rolul de mijlocas defensiv e ocupat de Para, pe unde trec mai toate baloanele, cine dicteaza tempo-ul, linisteste sau accelereaza fazele?

_yang08.07.2006 12:13

Mie mi se pare ca singurul lucru ofensiv (excluzand fazele fixe) pe care-l face Radoi e sa paseze pentru Dica,Bostina sau Cristocea si Nicolita ! Acestia din urma dau baloane catre Iacob sau intre ei...

 

Daca nu prea urmaresti meciurile Stelei cauta si tu o statistica a pasatorilor din Divizia A si ai sa intelegi poate mai bine !!!

Melku08.07.2006 12:25

Hahahahaha, stai tu linistit ca urmaresc de foarte mult timp meciurile Stelei, de pe stadion sau nu. Coordonatorul de joc nu este neaparat un mijlocas ofensiv (vezi Gerrard care la baza este un mijlocas defensiv), coordonatorul este omul de la mijloc care ordoneaza jocul, stie unde sa deschida actiunile, cat de repede, cat de incet, si majoritatea baloanelor trec pe la el, mie mi se pare descrierea potrivita pentru Radoi, ai si tu dreptate pe de o parte pentru ca Radoi nu presteaza acelasi joc ofensiv ca orice coordonator dar asta doar din cauza lui Olaroiu care ii cere altceva in rest face tot ce i se cere unui coordonator, foarte sesizabil rolul acestuia era in perioada lui Protasov cand avea sarcini ofensive mai clare.

Alextds08.07.2006 15:31

Conducerea Stelei nu a avut dreptate decat dintr-un singur punct de vedere despre cupa si anume cand a trimis rezervele, da cupa este un trofeu inutil pt ca Steaua vrea CL nu UEFA dar in cazul asta ar trebui retrasa echipa din competitie iar juniorii sa merite sa joace adica sa califice Steaua II in fazele superioare ale cupei nu sa joace reprezentand Steaua si distrugandu-i palmaresul oficial (pt ca totusi acele meciuri sunt oficiale).

Tot aici si o mare gresala a conducerii o echipa satelit (sau a 2-a) nu poate sa evolueze si sa aiva avantajele castigarii trofeului in o competitie in care este implicata si echipa principala, daca Steaua nu s-ar inregistra iar Steaua II ar castiga (prin o minune in momentul actual) cupa ar putea juca in UEFA asemenea echipelor de ligi inferioare care obijnuiesc sa castige in Franta si Germania cupa (Castigarea a 2 locuri europene de Steaua ar fi o adevarata umilire pt Rapid si Dinamo nu implicarea mai serioasa a echipei mari in meciurile de cupa; perspectiva unor jocuri internationale pt jucatorii sub 21 de ani desi de domeniul fantasticului in momentul actual si probabil nu cu un parcurs foarte lung ar ajuta Steaua).

cristioto08.07.2006 16:57
Cupa asta e doar de palmares..daca te calificai in Liga Campionilor castigand cupa Romaniei atunci era bataie mare asa..e un rahat de trofeu

 

Aici nu sunt de acord cu tine. Inseamna ca Steaua are 20 de "rahaturi" ? ;)

forever_STEAUA08.07.2006 17:12

@cristioto

 

Poate ca a folosit o exprimare mai putin fericita, dar pana la urma are dreptate. Steaua nu poate in momentul de fata sa se angajeze in trei "batalii"... Stii cum se spune, cine fuge dupa doi iepuri deodata nu prinde nici unul. D-apoi trei...

In momentul de fata Cupa Romaniei inseamna mult mai putin ca un titlu de campion. Sa nu ma intelegi gresit, sunt mandra de cele 20 de Cupe, dar in momentul de fata nu consider ca a avea si acest obiectiv e bine pentru Steaua.

Motanu D08.07.2006 17:39

Hai sa aruncam o privire prin Franta sau Germania... de multe ori ajung echipe de amatori in semifinale de pilda !

_yang08.07.2006 18:54
Hahahahaha, stai tu linistit ca urmaresc de foarte mult timp meciurile Stelei, de pe stadion sau nu. Coordonatorul de joc nu este neaparat un mijlocas ofensiv (vezi Gerrard care la baza este un mijlocas defensiv), coordonatorul este omul de la mijloc care ordoneaza jocul, stie unde sa deschida actiunile, cat de repede, cat de incet, si majoritatea baloanelor trec pe la el, mie mi se pare descrierea potrivita pentru Radoi, ai si tu dreptate pe de o parte pentru ca Radoi nu presteaza acelasi joc ofensiv ca orice coordonator dar asta doar din cauza lui Olaroiu care ii cere altceva in rest face tot ce i se cere unui coordonator, foarte sesizabil rolul acestuia era in perioada lui Protasov cand avea sarcini ofensive mai clare.

 

Oricum suntem offtopic insa ideea era ca jocul prost a lui Ronaldinho se datoreaza si antrenorului brazilian nu numai lui...

Gontel14.07.2006 13:02

Astia care spuneti ca acest trofeu e pt looseri si lipsit de imprtanta sunteti niste IDIOTI! Inseamna ca patati intreaga istorie a Stelei cu ideile voastre. Va luati dupa Jiji si MM, acesti aristocrati cu 4 clase, care n-au jucat niciodata fotbal si nu stiu ce inseamna satisfactia castigarii unui trofeu. Sunt curios cati dintre voi ziceau acelasi lucru acum cativa ani cand Steaua castiga cupe si Jiji si MM isi vedeau de afacerile lor cu oi si covrigi, Pariez ca nici unul. Nu v-ati saturat sa se laude dinamovistii cu eventurile lor, mai ales rahatul ala din 2004? Asa de rau sta in vitrina un trofeu in plus? Uitati-va ce traditie are in Anglia, FA Cup fiind cea mai veche si prestigioasa competitie din lume. Ati vazut finala Liverpool-West Ham? Chelsea isi propune in fiecare an castigarea a 4 trofee: UCL, campionatul, FA Cup si Cupa Ligii.

Sunteti muci astia care denigrati marii jucatori ai Stelei! Apucati-va de manele, ratatilor![/size]

 

Pentru insulte grave in continutul opiniei lui,la adresa colegilor de forum,acest utilizator a primit ban pentru 7 zile.

Moderator

_yang14.07.2006 13:51

Pacat ca a primit ban ca are dreptate in ceea ce zice. Tonul e putin cam dur insa...

forever_STEAUA14.07.2006 14:00

@_yang

 

Chiar daca ar fi avut dreptate, putea sa gaseasca un alt mod in care sa isi exprime parerea...

SSK15.07.2006 20:25

Dincolo de calcule si interese, Cupa este un trofeu ! Mai mult decat atat, este un trofeu pe care Steaua nu l-a mai cucerit de 7 ani de zile (de la memorabila finala cu Rapid), dar la castigarea caruia era considerata pana atunci o specialista.

 

Lumea uita foarte repede aceste lucruri. Steaua are cel mai bogat palmares din fotbalul romanesc, si trebuie sa aiba grija sa si-l pastreze asa ! Faptul ca in ultimii 7 ani Dinamo si Rapid au luat toate Cupele este ingrijorator.

 

In plus, celor care se gandesc la meciuri europene in detrimentul trofeelor le-as pune o intrebare : ce-ati face daca si din Romania s-ar duce 3 sau 4 echipe in UCL ? V-ati multumi cu locul 2 sau 3 doar pentru ca va duce tot acolo ? Cum v-ati simtit cand ne-au scos "echipe" precum Petrolul sau Rapid II ?

 

Eu zic ca este cazul ca anul acesta Cupa sa mai vina si in Ghencea.

iancu dragosh15.07.2006 20:31

pentru mine orice infrangere a Stelei este dureroasa, iar Cupa Romaniei nu-mi evoca decat un lung sir de infrangeri. Din pacate, aceste esecuri evidentieaza alt aspect al traseului Stelei in ultimii ani, nu am mai dominat in meciurile directe adversarele traditionale sa cum o faceam inainte. Inconstanta ne mai costa cate un campionat, doua insa in meciurile decisive ne aratam intotdeauna clasa. In afara de prima repriza a meciului cu Dinama de anul trcut, nu-mi mai amintesc sa fi avut de mult timp un meci in care sa fi fost cu mult peste Dinamo sau Rapid.

rareeslh16.07.2006 19:27

E intr-adevar dureros sa vezi ca o echipa asa de buna precum Steaua se codeste sa treaca de niste echipe mai mult decat modeste( U Cluj si Milogii II )

Daca in CUPA Romaniei ar juca echipe puternice, ca si cele din Cupa UEFA, stelistii s-ar ambitiona mai mult? eu cred ca ne lipseste concentrarea in meciuri dinastea. Trebuie sa aliniem un prim 11 care sa fie strict suficient pentru a castiga meciul. Nu vom juca pentru spectacol, dar macar sa jucam pentru un 1-0 amarat. Cupa e un trofeu pe care il lasam, din pacate, prea usor sa ne scape din mana :cry:

jochemgaugelot29.09.2006 11:56

Intradevar, Cupa Romaniei nu este la fel de importanta precum campionatul, insa, intr-o rivalitate ca cea cu Dinamo si rapid nu ar trebui sa lasam nimic sa ne scape. Totusi Cupa Romaniei este un trofeu si zic eu, deloc de neglijat asa cum zicea si "gontonel". Este numai vina lu' Jiji si a lui MM, numai ei baga tot felul de idei in cap jucatorilor prin declaratiile lor de genu' "-Nu ne intereseaza cupa, -Cupa este pentru altcineva, nu pentru noi!", pai asta e gandire de invingator? Citisem mai sus cum ca, Cupa Romaniei nu ar aduce un loc in cupele europene, poate s-a referit la UCL, pentru ca te trimite direct in CU (nu in grupe ce-i drept). Oricum eu sunt de parere ca Steaua nu ar trebui sa se axeze numai pe campionat, sunt deja 7 ani de cand nu am mai pus mana pe trofeul asta, iar daca se vrea (asa cum zicea MM ca "-A inceput hegemonia!") o dominare totala fata de cele 2 echipe si nu numai, Cupa ar trebui sa fie o prioritate alaturi de campionat si accederea in grupele UEFA Champions League!!

forever_STEAUA29.09.2006 12:17

@jochemgaugelot

 

Si daca totul merge bine (ne calificam in primavara europeana) cum vrei sa jucam si in Cupa? Nu avem si asa destui accidentati? Asta ne lipseste?

Nu uita ca cine fuge dupa doi iepuri nu prinde nici unul... vezi cazul patrupezilor de anul trecut...

jochemgaugelot29.09.2006 14:08

"forever_STEAUA"

 

Intradevar, ai dreptate, avem destui accidentati! Insa nu m-am referit ca ar trebui sa joace neaparat cu echipa de baza contra unor echipe dintr-o Liga inferioara sau contra altei echipe mult mai slab cotata, putem sa jucam cu o echipa (sa-i zicem a 2-a") ajutata de cate 1-2 oameni de baza in aparare si centru. Eu zic, ca ar putea sa-i foloseasca pe Baciu, Balan, Saban ajutati de gionea sau Goian, iar ca mijlocasi ar putea sa-i foloseasca si pe Ochirosii, Ovidiu Petre (ca sa aibe jocuri in picioare), Bostina (care a stat mult pe bara), Gigel Coman, ajutati de Dica sau de Paraschiv. In atac, ca sa-i menajeze pe Badea si pe Iacob sa joace cu Thereau si cu oprita!

In fine, e o parere personala :roll: !

forever_STEAUA29.09.2006 14:20

Asta ti se pare tie echipa a doua? Ajutati de Dica, Ghionea, Goian, Paraschiv... Hai ca esti amuzant :twisted:

 

Tu crezi ca daca intra 11 jucatori in tricoul Stelei meciul e dinainte castigat? Tu crezi ca Oli nu va trebui sa pregateasca si meciurile astea ca pe oricare altele? CRezi ca echipele din ligile inferioare nu vor avea ambitia sa bata Steaua? Chiar daca aceasta joaca cu echipa a doua, ajutata de "cativa" din prima echipa... :twisted:

_yang29.09.2006 16:25

Da dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa castigam si cupa daca jucam cu echipa a II-a... Ce intr-o semifinala cu Dinamo sau Rapid vrei sa-mi spui ca Oli n-ar baga titularuii ???

forever_STEAUA29.09.2006 16:34

@_yang

 

Nu m-ai inteles... Nu am zis ca nu trebuie sa ne intereseze deloc Cupa Romaniei... Am afirmat doar ca in conditiile actuale aceasta competitie risca sa faca mai mult "rau" decat bine echipei (vezi suspendari, accidentari, oboseala s.a.m.d)

«12349»