ªi-au dat cu firma-n cap! Alin Buzãrin despre circul de la Petroșani
Rapid meritã toate aplauzele pentru traseul din Europa, pentru eliminarea lui Feyenoord, Hamburg și cine o mai fi fost. Pentru dubla echilibratã, corectã și aprigã cu Steaua din Cupa UEFA, pentru palpitanta cursã de urmãrire din campionat, pentru fotbalul curat pe care ni l-a arãtat 29 de etape. Pentru echipa frumoasã pe care a fãcut-o Rãzvan Lucescu în Giulești, pentru Cupa României pe care și-a așezat-o în vitrinã.
Cum urma scapã turma peste tot, atît în jocurile copilãriei de-a v-ați ascunselea, cît și în fotbal, ultima etapã a stricat totul. O mare echipã, așa cum Rapid se pretinde a fi, nu reacționeazã astfel. Dacã e 2-0 pentru Steaua la Vaslui, Niculae trebuie sã facã arte marțiale cu adversarii? Constantin trebuie sã plaseze croșee mai tare ca Doroftei? Coman sã dea cu piciorul în cap adversarului? Rãmași în 7, rapidiștii trebuiau sã se milogeascã de arbitru sã le mai dea un "roșu" ca sã se termine meciul? Sã producã acel spectacol jenant, cu îmbrîncirea arbitrului și cu trimiterea spectatorilor și telespectatorilor mai devreme acasã? Sã ia la mișto televiziunea care dã bani și spectatorii care au plãtit bilet sã vadã un meci întreg, nu doar un fragment încheiat în comportament de frustrați iremediabil? Cînd steliștii și-au tãiat venele în geamuri la Bistrița s-a spus cã nu așa se pierde un meci. Corect, dar Rapidul a depãșit la Petroșani nivelul de primitivism al acelor manifestãri.
Chiar dacã avansãm valoric în fotbal, chiar dacã facem performanțe, încã nu știm sã ne gestionãm momentele tensionate. Ne comportãm excesiv, rațIonãm sumar, ne ia valul, ne pierdem mințile atît de iute încît la un moment dat nu mai e clar dacã le-am avut vreodatã la locul lor. Habar n-avem sã pierdem onorabil, dar nici nu știm sã ne bucurãm decent. Imaginea cu puștanii din galeria Stelei, care în loc sã se bucure, smulgeau dement scaunele stadionului din Vaslui, e ilustrarea vie a faptului cã n-avem busolã. La mort rîdem în bisericã, iar la nuntã nu ne mulțumim sã furãm strãmoșește mireasa. Îi tragem și-un viol, sã arãtãm cît sîntem noi de șmecheri.
P.S.1. Steaua meritã titlul, pentru cã a luptat în echipã pînã la final. Jucãtorii, Protasov, Olãroiu, Gigi Becali, Mihai Stoica. În schimb, Rapidul n-a avut decît fotbaliști și antrenori.
P.S. 2. În urmãtorii ani, Heleșteanu va fi persona non grata în Giulești. Dacã am ajuns sã-i huiduim pe cei corecți, chiar cã ne-am rãtãcit de tot!
8 iunie 2006