"Victorie fără niciun farmec
Steaua e aproape de titlu după o partidă care poate fi catalogată drept cea mai urâtă a sezonului
Marius POPEANGĂ
Echipă colţuroasă şi incomodă, Jiul a venit aseară pe terenul de împrumut al Stelei, care nu a avut parte de propriii suporteri acuzaţi de rasism.
"Minerii" au mai jucat în tur şi în Şoseaua Ştefan cel Mare cu tribunele goale şi atunci băieţii lui Şunda au reuşit să scoată un punct în faţa "câinilor". Aşadar, precedentul unui rezultat bun exista pentru formaţia din Petroşani, diferenţa fiind că acum cei de la Jiul au cam scăpat de grijile retrogradării.
Pe cât de anost a sunat piesa lui Scooter pe stadionul pustiu, pe atât de prost şi de inestetic a fost meciul. Totuşi, în minutul 17, Nicoliţă s-a descotorosit de Ionuţ Voicu, care, în loc să îl urmărească în continuare pe stelist, s-a luat la ceartă cu unul dintre asistenţi. Astfel că Bănel i-a putut centra perfect înlocuitorului lui Paraschiv, Cristocea, fostul constănţean înscriind cu capul la câteva minute după ce a intrat pe teren. După deschiderea scorului a început însă o nesfârşită serie de erori individuale de ambele părţi. Aşa s-a întâmplat în minutul 28, când, deşi, au scăpat periculos spre buturile lui Hotoboc, Opriţa şi Dică nu au fost în stare să combine decisiv. De asemenea, un sfert de oră mai târziu, în cealaltă tabără, Paleacu, cel care construieşte în teren întregul joc al "minerilor", i-a pasat în careu lui Claudiu Drăgan, care, aşa cum ne-a obişnuit de multă vreme, nu a ajuns la minge. În secunda imediat următoare, nocturna de pe Lia Manoliu a rămas fără o parte din reflectoare, semiobscuritatea afectând şi mai mult, alături de ploaie şi de lipsa suporterilor, coerenţa jocului.
A fost probabil cel mai urât meci făcut de Steaua în acest sezon, care, dacă tot nu a fost văzut pe viu de niciun suporter, se va şterge din memoria tuturor şi va eşua în statistică. Un penultim pas logic făcut de roş-albaştri către un nou titlu de campioană.
Paraschiv s-a accidentat
Mijlocaşul stelist, Sorin Paraschiv (foto), a fost nevoit să părăsească terenul încă din minutul 14, deoarece a făcut o mişcare bruscă, care i-a provocat o întindere. Se pare că Para nu va putea evolua în ultima etapă de la Vaslui de miercurea viitoare, unde în cazul unei victorii a Rapidului, în meciul de astăzi, cu Sportul, Steaua va juca cu titlul pe masă. Paraschiv a fost înlocuit de Cristocea, care a reuşit să şi deschidă scorul la prima atingere de balon, la trei minute după ce intrase pe teren. Altfel, la sfârşitul primei reprize, a apărut o problemă cu alimentarea cu energie electrică, la fiecare stâlp al nocturnei stingându-se mai multe becuri, iar tabela de marcaj "căzând" complet. După pauză, organizatorii nu au reuşit să remedieze problema cu nocturna, dar meciul s-a desfăşurat totuşi în condiţii normale. "
Sursa: Prosport
Uite ca se poate sa ai o atitudine impartiala. Nici pro-Steaua nici anti-Steaua. :wink: