Ei,bine ca s-a lamurit.
Ei,bine ca s-a lamurit.
Parca incepe sa-si revina Gigi. In ultima vreme se molesise de tot. Mai e mult pana la Gigi de altadata care ar fi declarat ca "Dinamo va fi la finalul campionatului la 10 puncte in spatele nostru", dar e un inceput. Sa speram ca macar s-a lecuit de oferit prime la egal.
Adios!
Gigi Becali ar fi decis deja sa se desparta de Carlos in pauza competitionala
Conform unor surse apropiate oficialilor stelis ti, Carlos Fernandes, goalkeeper-ul venit in februarie la Steaua, va fi vindut in aceasta iarna. O alta solu- tie ar fi incheierea contractului pe cale amiabila, Gigi Becali fiind hotarit sa scape de portarul portughez.
Acestuia i se imputa gre- selile grave facute in mai multe meciuri foarte importante, unele capitale. Astfel, Rapid, Middlesbrough, Liege sau Lyon sunt citeva dintre bornele care l-au facut pe patronul Stelei sa se sature de Carlos.
Portughezul nu poate face fata tensiunii foarte mari din cauza faptului ca el nu are suficiente meciuri cu miza mare, fiind un anonim inainte de a prinde un contract la Boavista, acolo unde a fost mai mult al treilea portar. De altfel, inainte de a semna cu Steaua, el aparase numai 35 de meciuri in prima Liga portugheza, la Boavista Porto ajungind dupa ce clubul sau precedent, Felgueiros, a dat faliment.
Cu doar 70 de meciuri ca profesionist, Carlos a fost vazut la TV Sport de managerul general al Stelei, Mihai Stoica, cel care l-a si dorit insistent pe acesta dupa plecarea lui Hamutovski, oferindu-i un salariu anual de 150.000 de euro.
Tranzactia s-a facut si pentru ca Boavista era intr-o pasa neagra din punct de vedere financiar si cei 600.000 de euro primiti pentru Carlos au fost imperios necesari. Mai mult, vazind insistenta cu care Steaua il dorea pe goalkeeper, lusitanii au mai inserat si o clauza in contract care le permite sa incaseze 20% dintr-un eventual transfer de la Steaua. In cazul in care Gigi Becali nu va reusi sa-l vinda, el pare decis sa-i rezilieze contractul.
sporttotal
Prostii de doi lei. Inca un articol care incearca sa dezinformeze si sa creeze tensiuni in sanul echipei. Nici o supriza avand in vedere ca vine de la Sport Total.
sper sa nu renunte de tot la Carlos, aducerea inca unui portar valoros pt concurenta ar fi mai bine.
Ciudat ca nu ne spun cei de la spt, si cu cine o sa il inlocuiasca Gigi pe Carlos... Doar au atatea surse din anturajul Stelei...
Propun crearea unui topic care sa includa doar zvonurile aparute in presa atat de " bine informata"... Sigur il va depasi ca numar de stiri pe acesta...
Steaua ocupă poziţia a 9-a în ierarhia cluburilor europene cu un coeficient de 7,5300, în timp ce Dinamo şi Rapid ocupă la egalitate poziţia a 15-a având coeficientul de 6,5300
sursa: prosport
Deci eu vad in Cupa UEFA,in urmatorii ani echipe ca Otelul si Timisoara (si cam atit) si poate Ecomax-ul din Cluj , iar in Liga ne poate reprezenta cu succes Steaua !!! si pe linga EA se poat face oleaca de ris Dinamo sau Rapid.
comentariul unui galatean la articolul de mai sus... :twisted: :twisted:
Da' ce vi se pare ca asta e o idee rea a lui Gigi Becali ???
@_yang
Nu am comentat eventuala dorinta a lui Gigi de a renunta la Carlos... Pur si simplu avem indoieli cu privire la veridicitatea stirii...
Atunci nu pot decat sa-t dau dreptate... Nici eu nu prea cred...
Daca ar fi adevarata stirea,ar fi o nebunie curata de a renunta in acest moment la Carlos!
Probabil este suparat pe el,dar de aici pana la dorinta de a il da afara este cale lunga.
Sport Totalul fabuleaza cum ne-a obisnuit..
din cate stiu eu, Gigi s-a decis sa scape de Carlos inca de la meciul retur cu boro, cand singurul care asculta muzica si dansa dupa meci, era Carlos :? probabil ca doar MM si evolutiile oarecum mai bune l-au facut pe JJ sa amane momentul
Hai sa nu dramatizam. Aseara Coman nu a schitat nici un gest la golul din lovitura libera al celor de la Nacional Madeira. Nu s-a scris nimic in presa, chiar daca Rapidul ar fi putut pierde calificarea in urma acelui gol. Carlos nu a parat o lovitura libera mult mai grea din partea lui Milan Rapajici in meciul cu Standard si toti i-au sarit in cap. Si Gaev a comis-o grav aseara. Nu spun ca portarul nostru nu mai greseste, insa nu cred ca e cazul sa cadem in plasa presei. Nici un ziar nu vrea binele Stelei. Tot ce doresc ei sunt scandaluri cat mai multe pentru a-si vinde fituicile cat mai bine. Ce doresc cei din presa acum? O despartire "cat mai presarata cu scandal" de Carlos. Sper sa nu fie cazul!
Eu ii acord in continuare credit lui Carlos. Per ansamblu nu m-a dezamagit atat de mult prestiatia sa din meciul cu Lyon. Daca va face meciuri bune iar va avea parte de laude si invers. Reactiile sunt oarecum normale, insa ar trebui ca portughezul sa se bucure in continuare de sprijinul nostru pentru ca face parte din familia Stelei.
S-au adunat prea multe...mult prea multe la pretentiile noastre
In acest meci(cu Lyon) a si scos cateva mingi grele. La respectiva faza s-a incurcat cu Ghionea. Daca era singur o prindea cu siguranta. La meciul cu Boro a jucat in nota echipei. Steaua era ca un boxeur in corzi: cadeau zeci de mingi in careu, fundasilor le tremurau picioarele si era aproape imposibil sa nu gresesti. Vina ii apartine doar la un gol. O alta gafa este cea din meciul cu Rapid din UEFA insa acolo totul s-a terminat cu bine pana la urma. Meciul din campionat cu Rapid era dinainte pierdut pentru ca am avut un moral egal cu zero.
Pe langa asta, Carlos a avut in general prestatii bune si prestatii prin care a iesit in evidenta in mod pozitiv(meciul retur cu Betis, meciul cu Otelul din sezonul trecut si mai important, meciul retur cu Standard Liege care ne-a adus calificarea mult visata). Asa ca inainte de a-l pune la zid pe Carlos ganditi-va ca balanta este destul de echilibrata si portarul mai poate creste in valoare de la meci la meci daca i se acorda sprijin si incredere din partea tuturor.
Ovidiu Ioaniţoaia consideră că, suspendîndu-l două etape pe Thereau, comisiile federale au căutat să justifice exagerarea lui Corpodean
Steaua mai greşeşte sau mai dramatizează, dar de data asta are perfectă dreptate: nu era normal ca Thereau să fie suspendat două etape de către Comisia de Disciplină pentru eliminarea din derbyul cu Dinamo. Ca atare, clubul din Ghencea s-a adresat Comisiei de Apel, sperînd că aceasta îi va reduce francezului pedeapsa la jumătate, aşa cum a procedat recent cu Zicu, altfel mai vinovat decît Thereau. A sperat degeaba. Forul condus de Daniel Florea a respins memoriul roş-albaştrilor după un simulacru de judecată, pe parcursul căreia reprezentanţilor campioanei nici măcar nu li s-a permis să deschidă gura. Şi dacă e adevărat că Steaua nu stă în Thereau, care nu şi-a cîştigat încă un loc de titular, tot trebuie să admitem, discutînd la nivel de principiu, că situaţia nu-i în regulă. Asta deoarece o lume întreagă a ajuns la concluzia că împotriva francezului s-au luat măsuri exagerate, începînd cu eliminarea şi terminînd cu sancţionarea, numai membrii comisiilor federale au fost de altă părere. Totuşi, o explicaţie nu-i greu de găsit. Mai întîi Disciplina şi apoi Apelul au încercat să justifice printr-o asprime nejustificată decizia lui Corpodean de a-i fi arătat lui Thereau, la sesizarea asistentului Nagy, direct cartonaşul roşu. Şi-au atins scopul fără să convingă însă pe cineva.
Regretabil în această poveste, dar cu atît mai trist cu cît unele comisii ale FRF abia şi-au schimbat componenţa, e că toţi aceia, majoritate zdrobitoare, care au văzut lucrurile cum s-au întîmplat ele în realitate rămîn de proşti. Socotiţi miopi sau chiar orbi. Întrucît au văzut bine, cei vreo 7-8 federali sînt, nu-i aşa, singurii deştepţi, proţăpiţi în scaune spre a-i lumina pe ceilalţi, turma.
"Oricum, nimeni nu poate spune nimic în timpul şedinţei. Comisia te judecă, iar la final ţi se transmite sec verdictul" — Valeriu Argăseală, director executiv Steaua
Excelenta interpretarea. Este exact si opinia mea.
Eu sper sa fie ultima greseala a lu Carlos ....hai sa zicem k de data asta am avut in fata un adversar f puternic si ne bateau si fara gafa asta, da' cred ca daca mai face una ca asta Gigi va renuntza imediat la el...parerea mea k deja se gandeste !!!
De cand a venit la Steaua, Carlos a gresit fundamental de 2 ori:
- in meciul cu Rapid (cand, totusi, jumatate de vina ii apartine lui Ghionea)
- si in meciul cu Lyon, cand acelasi Ghionea are 80 de la suta din vina, pentru ca fundasul trebuie sa protejeze portarul la astfel de faze, nu sa-i stea in cale, iar Ghionea a avut tot timpul din lume sa vada traiectoria mingii, sa-l vada pe Carlos iesind cu ochii doar la minge si sa se fereasca.
La faze precum la aceea cu Lyon-ul, portarul acorda mingii 100% din atentie. Ati mai vazut acelasi lucru si la faza din meciul cu Standard, cand Carlos s-a lovit de bara pentru ca nu a vazut-o. Carlos n-a scapat mingea pentru ca a prins-o de sus in jos (desteptul ala de Tolontan - care l-a criticat pe Carlos ca pe mingea aceea a scris m-amapucattarziudefotbal sustinand ca a prins-o eronat, de sus in jos, nu de jos in sus - ar trebui sa incerce sa prinda o minge in cadere libera dupa un sut al lui Juninho, si sa vada ca daca o astepti jos, sunt sanse mari sa nu-i poti amortiza caderea si sa-ti sara aiurea).
Carlos a scapat mingea pentru ca s-a lovit de Ghionea, pe care nu l-a vazut. Carlos n-avea alternativa, tot aceleasi miscari le putea face, dar Ghionea avea.
Despre alte gafe majore ale lui Carlos nu se poate vorbi. Dupa parerea mea, nici cel mai bun portar din lume nu facea fata in meciul cu Boro. Acolo, cum zicea Ogararu dupa meci, daca Boro ar fi avut nevoie de 5 goluri, nu de 4, dadea 6. Deci 2 gafe importante. Nu poti sa dai afara un portar dupa 2 gafe, in conditiile in care Steaua joaca la offside, este o echipa care ataca foarte mult, ii place jocul pe contre, nu trage de timp si are in medie 7-8 meciuri pe luna.
Ma mir ca nici un portar nu s-a gasit sa-l apere pe Carlos.
Pe Gigi il ia gura pe dinainte ca de obicei, dar asa-zisele surse ale SPT-ului ar fi trebuit sa-i spuna ca la Steaua doar Gigi si Oli decid in materie de fotbal. Nu trebuie sa fii prea informat ca sa stii asta, a spus-o chiar Gigi, si nu doar o data.
Daca ar fi adevarata stirea,ar fi o nebunie curata de a renunta in acest moment la Carlos!Probabil este suparat pe el,dar de aici pana la dorinta de a il da afara este cale lunga.
Sport Totalul fabuleaza cum ne-a obisnuit..
Si eu zic la fel. Parerea mea e ca a crescut foarte mult Carlos in ultima vreme, asta si prin multa munca, si eu una as merge pe mana lui in continuare. Trebuie incurajat mai ales in momente d-astea grele, cand iar sare toata presa + alti mari 'specialisti' sa-l crucifice. Au comis-o altii si mai rau. Faza cu Gaev de aseara, a fost de cascadorii rasului, de exemplu. Au avut noroc maidanezii ca erau grecii aia varza (mare fotbalist Messo ala, sau cum il cheama :lol: ), de i-au batut.
Desi, intr-adevar, n-ar strica sa mai aducem un portar de valoare pentru concurenta. Ala de la Nacional mi s-a parut bun aseara...cat o costa? :?
@Gaby, Carlos era atent si la minge si sa nu`l loveasca pe Ghionea! daca era un adversar acolo, sarea mult mai bine!
@Phire, dar Coman? gol pe coltul lui. hai sa`i vad pe cei care`l criticau pe Carlos dupa golul de la Liege!
S-au trezit din nou sa il critice pe Carlos ziaristi, voi credeti ca Gigi le spune ziaristilor ce o sa faca el???Daca sunt asa de sigure sursele de ce aflam doar faze negative din anturajul Stelei???Mie mi se pare o inventie totala...
@ Gaby
Când fosti portari ai nationalei precum Duckadam si Prunea spun ca a gresit,când eu si alte cateva milioane am observat ca vina apartine lui Carlos,nu cred ca mai are rost sa arunci vina pe Ghionea.A gresit Carlos si asta e.S-a intamplat.S-a mai intamplat de vreo 3 ori pana acum.O sa treaca timpul si o sa invete din fiecare greseala pâna va atinge perfectiunea.
@Virgil ai si tu dreptatea ta, dar mor pe presa din Romania care critica doar ce e al nostru.
N-ar trebui sa-i mai luam apararea... Voi nu v-ati saturat ???
N-ar trebui sa ne saturam sa-i aparam pe jucatori, chiar daca uneori nu suntem convinsi ca merita. In final ne dam seama ca daca nici noi nu suntem alaturi de ei, cine sa fie ?
@Gaby
Carlos nu e jucator e o paiata...
@Gaby
Carlos nu e jucator e o paiata...
Dupa meciul cu Lyon nu prea avem cum sa-l criticam pe Carlos pentru ca toata echipa a jucat prost sau mai bine zis atat a fost lasata sa joace. Si sa sti ca se pot face si gafe mai mari decat ce a facut Carlos la primu gol : http://[site din caracatita Gazetei Sporturilor]/index/Gafe_celebre.html =)))
Insa personal daca mai vad o gafa ca la primul gol al lyonezilor in urmatoarele 3 meciuri nu vreau sa mai aud de el.. :cry: