Dinamo ar putea juca pe Ghencea
Oficialii FRF au avertizat miercuri pe Dinamo ca, daca se va califica sezonul viitor in Liga Campionilor, va trebui sa joace pe Ghencea.
Motivul este ca stadionul Ghencea este singurul omologat pentru partide din Liga Campionilor, avand toate facilitatile dorite de UEFA.
Luni s-a lucrat din greu pentru ultimele retusuri la stadionul Ghencea, care va gazdui debutul Stelei pe teren propriu in Liga Campionilor 2006/2007. Totul este impecabil, de la gazon si pana la iesirea spre celebrul tramvai 41. Tabela de marcaj a fost inlocuita cu una noua, dar provizorie, pana la venirea celei finale care costa 1 milion de euro.
Exista toalete ecologice si chioscuri pentru mancare si bauturi racoritoare.
Parcarea este asfaltata, deliminata clar si prevede locuri speciale pentru persoanale cu handicap.
Luni seara a fost montata si o noua tabela de marcaj, moderna. Aceasta va fi, insa, provizorie. Steaua a comandat o tabela noua care a costat 1 milion de euro, insa nu a sosit in timp util. Tabela provizorie are dimensiuni de 10 metri pe 7 metri si va permite afisarea de imagini video de la meci.
Sute de muncitori se ocupau de finisarea arenei, incepand cu aplicarea placilor de marmura pe scarile aflate la tribuna oficiala si pana la indepartarea resturilor de materiale din jurul stadionului.
Nu in ultimul rand, este noul gazon. Perfect este putin spus. Iarba este impecabila, suprafata de joc este ca in palma si este in totalitate din iarba naturala.
Nu se poate ceva !!!!!!!!!
