Ce-a ajuns si Dinamo - sa ia 6 goluri de la o echipa fara istorie si care probabil peste 2 ani se va desfiinta. Nu mai zic de Rapid - care e lanterna rosie a campionatului.
Ce-a ajuns si Dinamo - sa ia 6 goluri de la o echipa fara istorie si care probabil peste 2 ani se va desfiinta. Nu mai zic de Rapid - care e lanterna rosie a campionatului.
Ce-a ajuns si Dinamo - sa ia 6 goluri de la o echipa fara istorie si care probabil peste 2 ani se va desfiinta. Nu mai zic de Rapid - care e lanterna rosie a campionatului.
Mda ... Trist, la nivel de competitie!
Dar, acum sunt fericiti! Au cluburile "curate", cum si-au dorit. Ambele erau convinse ca numai brandul si masa de suporteri a celor doua cluburi vor atrage un puhoi de investitori cu lapte si miere.
- Rapidistii au vrut sa scape de Copos, ca sa poata face loc la alt investitor care va duce Rapidul la titlu si in "Sampions lig"? Da! Li s-a indeplinit visul. Copos a plecat.
- Cainii au vrut sa scape de Badea&Co., care in opinia lor tineau la usa investitorii dornici sa pompeze zeci de meleoane pentru un "New Dinamo"? Da! Si lor li s-a indeplinit visul! Badea&Co.au plecat, iar CS Dinamo a reinfiintat sectie fotbal.
Eu am atras atentia asupra faptului ca pentru "curatenie", vom plati un pret scump. Cum, necum, infractorii care infunda puscaria acum, au tinut fotbalul asta in picioare, tragandu-si evident si foloasele cuvenite sau ,dupa caz, necuvenite.
Din pacate cam asta e mediul de afaceri din Romania si desi exista destui indivizi potenti prin tara, nu se baga sa investeasca in fotbal, tocmai pentru a nu intra sub lupa, multi fiind la fel de dubiosi ca fostii ciocoi, incarcerati in prezent.
Dezastrui era privizibil, multi au ajuns dupa gratii, altii au vandut de frica (un exemplu ar fi Porumboiu, urmeza Neculai). Intre timp valoarea scade si tot scade, atractvitatea si potentialul, la fel.
In atare conditii, n-ar strica facute niste experimente de tip "socios", macar la o scara mai mica, la o echipa locala, sa ne convingem daca merge sau nu merge (eu cel putin stiu raspunsul) si ma tem ca nici trecerea la un format cu 12 echipe nu va redresa corabia.
@emporyo sincer si eu ziceam la fel, nu prea ma incanta un sistem de 12 echipe...DAR:
Avand in vedere situatia din fotbalul romanesc si ca avem meciuri cu 100 de spectatori maxim in tribune eu zic ca e o masura buna...Dar cu echipe de traditie, nu cu chiajna nu cu Astra nu cu Viitorul cu tot respectul pentru Hagi.Trebuiesc echipe ca UTA, Timisoara, Craiova....echipe cu traditie care pot sa stranga 10000-20000 suporteri in tribune lejer.
Liga I - 12 echipe (playoff-playout) - 32 meciuri, 2 retrogradate
Liga II - 12 echipe (playoff-playout) - 32 meciuri, 2 promovate, 2 retrogradate
Liga III - 4 serii regionale a 12 echipe (playoff-playout) - 32 meciuri, 2 promovate (cele 4 de pe primul loc joaca 2 meciuri de playoff la final), 2 retrogradate
Apoi vin ligile judetene.
Din pacate, Timisoara nu mai exista. Se pot face mii de clone, dar nu vor strange public numeros decat la meciurile cu Steaua si Dinamo.La Craiova asisderea. Ar fi o treaba daca pana isi termina stadionul sa fuzioneze cu FC U.
UTA, daca nu ma-nsel, desi d.p.d.v. sportiv erau in Liga a II-a anul trecut, au fuzionat cu echipa fanilor si au ajuns in Liga a IV-a.
SI pe urma chiar daca ar ajunge pe prima scena, cine ar tine echipele astea ? Consiliile Locale la nesfarsit ? Nu e o solutie si nu este corect vizavi de celelalte echipe cu capital privat, in plus UEFA nu le va permite accesul in in competitiile europene...
In cazul UTA, palmaresul, sigla si culorile sunt in proprietatea suporterilor (chestie mega inteligenta) - care dupa ce s-au certat cu finantatorul interlop (o panarama de mitic) au mers si au fuzionat cu o echipa din Liga III si au format UTA Batrana Doamna. SUnt plasati bine in lupta promovarii si au si sprijinul Primariei care le construieste un stadion ultramodern de 12.500 de locuri cu doar 40 de milioane de RON.
In cazul lui Poli, echipa clona o sa promoveze probabil inapoi pe prima scena, dar nimeni nu da doi bani pe ea, spre exasperarea Primariei care a alocat fonduri record. Echipa suporterilor dupa cum ati vazut cu totii face spectacol in Liga judeteana. Asistam practic la un paradox, o echipa cu putere financiara (chiar o putem pune in primele 5 din Liga I), dar fara identitate si supoteri si cealalta, Cenuseara, care traieste din donatiile si fanatismul galeriei.
Sa speram ca nu ne vom diviza si noi. Dar poate n-ar fi asa de rau.
Cazul Stelei a făcut inconjurul lumii, după ce echipa cu cel mai bogat palmares din fotbalul românesc a fost obligată să joace fără stemă și in echipamentele galbene, de deplasare, deși era gazdă in fața lui CSMS Iași, la meciul de campionat de duminică.
"Steaua, echipa fără nume", a titrat agenția britanică de știri Reuters, care a prezentat și un scurt istoric al clubului, alături de intâmplările care i-au adus pe "militari" in această situație.
"Una dintre echipele mari din fotbalul european tocmai s-a evaporat". Așa incepe articolul englezilor de la 101greatgoals.com, intitulat: "Cine sunteți! Steaua București iși pierde identitatea in instanță și joacă un meci in calitate de gazdă".
"Steaua București joacă primul meci fără faimosul nume", scrie și site-ul givemesport.com, unde de asemenea se reia firul evenimentelor care au lăsat-o pe campioana din ultimii doi ani fără culori, palmares și propriul nume.
"Gata cu Steaua? Instanța lasă clubul istoric fără nume și emblemă", au titrat și americanii de la sbnation.com care au prezentat pe larg cazul Stelei.
Sursa: Digisport
Salut. Nu ma pot abtine si simt nevoia sa fac anumite comentarii . De ce trebuie , ca atunci cand e implicat numele de Steaua , sa se iveasca cate un scandal ? Ba ca nu si-a platit salariile , ba ca Armata le-a luat sigla/palmares/identitatea/culorile/ ce vor ei , ba ca fecali a promis nu stiu ce prime si nu le-a dat ... Pana la urma despre ce vorbim noi aici / lumea in general ? Toti vorbim despre un Brand International , de care toti se folosesc si pe care toti il arunca in momentul in care nu le convine ceva . Armata ce-a facut pentru echipa de fotbal FC Steaua Bucuresti in ultimii 20 de ani ? Becali ce-a facut de cand a luat Steaua 30-40 de mil de euro din Champions League si transferuri ? Nimeni nu a facut nimic .. Armata cere 15000 de euro sau cat cere pentru un meci pe Ghencea cand toate chiriile pe un stadion din Romania per meci ( exceptand National Arena / Cluj Arena ) nu depasesc 2-3 mii . Acei oameni care "cica reprezinta Armata si au grade" sunt niste dobitoci carora li s-a dat un Brand pe mana si nu stiu ce sa faca cu el . De ce e nevoie ca un nume precum Steaua sa devina Steaua RANGERS ? Adica wtf ?! pe ce lume traim ? Chiar am ajuns intr-un moment in care dam unii in altii "fara numar" cum ar zice lumea ?
Multi "nu-l suporta pe George Becali " , il "injura" , toti il voiau la puscarie . A ajuns si acolo . De ce nu vine lumea la Stadion cand se joaca pe Ghencea sa sustina echipa ? Li s-a indeplinit o dorinta nu ? Sustineti fratilor echipa ....Aseara , de exemplu , la meciul cu CSMS cred ca au fost maxim 1000 de suporteri ( din care vreo 200 copii si femei ) pe un stadion care trepida chiar si pe vremea Ciobanului inflacarat , asa cum era el ( prost , incult ) .... Cei de la ULTRAS au dat comunicat ca sustin echipa ce va fi creata de CSA .... foarte bine ... sa dea Dumnezeu sa se intample asta si sa mai traiesc suficient de mult incat sa vad pe Ghencea 25.000 de suporteri ADEVARATI indurand ninsoarea , ploaia si frigul intr-un meci din cupele europene ( desi se stia ca nu se va mai juca in acea seara partida ) si sustinand echipa neincetat timp de 3-4 ore . Atat imi mai doresc de la viata de Stelist , sa mai pot trai o data acele momente .
Dupa parerea mea ar trebui ca Armata sa sustina actuala FC Steaua Bucuresti sau cum se numeste ea , sa zica mersi daca Guvernul le va moderniza stadionul din cauza organizarii Euro 2020 si sa mai lase din figurile astea de mosnegi imputiti ( ca pentru mine fix asta reprezinta acei "boschetari " ) si sa se ocupe de treburi serioase !!!
In incheiere , salutarile mele pentru toti stelistii adevarati si daca veniti pe stadion , veniti pentru ECHIPA , pentru Culori , nu pentru cioban , comandant sau stiu eu ce general care oricum nu da doi lei pe ceea ce zic unii ca mine pentru ca ei nu stiu ce inseamna Steaua pentru noi romanii .
Bafta multa si sper ca nu v-am plictisit prea tare !
Problema ivită intre Steaua și MApN este privită cu scepticism de către unii dintre foștii mari jucători ai clubului din Ghencea, in ceea ce privește soluționarea cazului favorabil pentru echipa de fotbal.
Ilie Dumitrescu, unul dintre jucătorii emblematici ai Stelei, dar și fost antrenor al campioanei, a spus, prezent fiind in studioul emisiunii Fotbal Club de la Digi Sport, că nu crede că reprezentanții MApN se vor alege cu despăgubiri financiare.
Eu cred că Gigi nu va plăti. Nu știu nici ce beneficiu va avea MApN-ul, cel care deține marca. Nu știu dacă se va inființa o altă echipă și cum va fi ea primită de fani, dar și cum vor reacționa acei membri cotizanți ai armatei care au plătit din salariul lor pentru a vedea performanță, a spus analistul Digi Sport.Ilie Dumitrescu a spus mai apoi cu ce echipă se asociează el și a adăugat că este și in asentimentul fanilor.
Eu m-am dezvoltat in Clubul Sportiv al Armatei Steaua București, pentru că aceasta era denumirea de atunci, acolo m-am format, acolo am ajuns fotbalist, acolo m-am maturizat ca sportiv, acolo am cunoscut cele mai mari satisfacții.
Indiferent ce se va intâmpla, eu voi merge intotdeauna cu echipa lui Gigi Becali, pentru că aceasta este Steaua. Nu mă pot duce după o eventuală echipă inființată de MApN, a conchis Ilie Dumitrescu la Digi Sport.
Sa speram ca nu ne vom diviza si noi. Dar poate n-ar fi asa de rau.
Poate ne divizam si noi intre noi. Suntem prea multi "stelisti" in Romania.
"Jucătorii Alexandru Chipciu și Lucian Filip au fost supuși vineri unor intervenții chirurgicale efectuate de către medicii Ionuț Codorean și Flavian Arămitu, a anunțat clubul de fotbal Steaua București. În ambele cazuri "s-a practicat extragerea materialelor de osteosinteză utilizate pentru tratarea fracturilor suferite de cei doi in 2013", potrivit sursei amintite.
La Alexandru Chipciu s-a procedat exclusiv la extragerea materialelor de osteosinteză (placă și șuruburi) la nivelul gambei drepte, perioada de recuperare fiind estimată la o lună.
În cazul lui Filip, s-a practicat, pe lângă extragerea materialelor de osteosinteză la nivelul gambei drepte, la o corectare chirurgicală a 'hallux valgus' la piciorul drept. Perioada de recuperare estimată in cazul lui este de două luni de zile.
Steaua precizează că atacantul Gabriel Iancu continuă perioada de recuperare post-operatorie (ruptura corn posterior menisc intern genunchi drept) cu o evoluție favorabilă, iar de vineri a inceput alergările ușoare.
Chipciu și Filip vor rata astfel ultimul meci al anului jucat de Steaua, duminică, in sferturile de finală ale Cupei Ligii, cu CSMS Iași, in deplasare."
Sursa: Romanian Soccer
Liga 1, intre visul cu nababi investitori si realitatea povestita de straini prin Europa.
Alassane Toure a povestit intr-un interviu acordat pentru L'Equipe cosmarul prin care a trecut la Astra.
Cheta in autocar cu jucatorii pentru cauciucuri de iarna, baza sportiva neplatita, antrenamente oprite din cauza caderilor de curent pentru neplata si alte situatii incredibile. Asta este imaginea Astrei asa cum a fost prezentata in L'Equipe de Alassane Toure.
"M-am dus pentru ca voiam sa joc in Liga Europa, dar a contat si aspectul financiar. Au fost multe lucruri. La inceput, in cateva zile, clubul a fost delocalizat.
Ne antrenam la Bucuresti, la Clairefontaine local, si am plecat la Giurgiu fara nicio explicatie. Apoi am aflat ca gruparea nu platise inchirierea centrului de antrenament. Trebuia sa facem doua ore pentru a merge la antrenament la Giurgiu.
Am trait lucruri. Nu aveam teren, sala de forta, lumina se stingea in timpul antrenamentului. Dar astea sunt detalii, pentru ca sunt mai multe. intr-o zi, presedintele a urcat in autocar si a facut cheta printre jucatori pentru a cumpara cauciucuri de iarna.
In alta zi, autocarul care ne ducea la Bucuresti nu avea benzina. Eu aveam masina mea, dar ei au ramas trei ore blocati in parcare. Nu am fost acolo, dar cand s-au dus la Glasgow in Liga Europa, au ramas pe pista ore intregi pentru ca nu se platise avionul", a declarat Alassane Toure.
Sursa: sport.ro
Ce fata de pictor autist are Nicolo Napoli. M-am spart de ras la interviul lui.
Sursa: gsp
"Apocalipsa" financiara si tehnica din Liga 1 continua. Dupa incarcerarea patronului Capra, Mulțescu e OUT de la Petrolul!
"Să fiți liniștiți! În urma hotărîrii Înaltei Curți de Casație și Justiție ni s-a transmis că se anulează marca, adică formatul grafic și culorile care marcau acea emblemă. Numele de Steaua este folosit și este un nume comun și la echipe de fotbal din Liga a III-a și la intreprinderi din România, așa că el nu poate fi folosit exclusiv doar de cineva care il inregistrează la OSIM.
După discuțiile pe care le-am avut și cu Clubul Sportiv al Armatei și cu reprezentanții de la OSIM, acest nume poate fi folosit, rămînînd emblema singura problemă.
În această săptămînă vom avea o discuție cu cei de la Clubul Sportiv al Armatei și să finalizăm punerea in executare a hotărîrii, fie prin utilizarea in continuare a acestei embleme, fie prin modificarea acesteia, dar numele nu va fi schimbat", a spus Valeriu Argaseala la Tribuna Zero de la Europa FM.
Show-ul investitorilor din fotbal continua:
1) Marian Iancu, Poli AEK Timisoara.
"Aflat in inchisoare, unde executa condamnarea in dosarul RAFO, Marian Iancu a mai primit astazi inca 13 ani si 8 luni de inchisoare intr-un alt dosar. Sentinta nu este definitiva in acest caz.
Tribunalul Bucuresti i-a condamnat pe Ovidiu Tender la 11 ani si patru luni de inchisoare si peMarian Iancu la 13 ani si opt luni de inchisoare, in dosarul Carom, in care sunt acuzati de inselaciune si spalare de bani. Decizia nu este definitiva si poate fi contestata la Curtea de Apel Bucuresti.
In acest dosar, Ovidiu Tender si Marian Iancu au fost trimisi in judecata in 2006, rechizitoriul fiind intocmit de fosta sefa a DIICOT, Alina Bica, trimisa in judecata, in stare de arest, in dosarul despagubirilor pentru un teren supraevaluat.
Tender si Iancu sunt acuzati ca au preluat ilegal controlul companiei Carom SA Onesti si auprejudiciat-o cu 1.400 de miliarde de lei vechi, suma stabilita la nivelul anului 2003. inainte de 1990, Carom SA a facut parte din Platforma Petrochimica Onesti."
‹Sursa:sport.ro
Nota pentru cei care nu stiu:
BKP(Balkan Petroleum), societatatea lui Iancu, a fost "sponsorul-finantator" principal al lui Poli AEK Timisoara. Balkan Petroleum, a fost, de facto, actionar majoritar si la Rafo si la Carom deoarece, in august 2004, actionarii Rafo si-au dat acordul pentru fuzionarea prin absorbtie cu Carom SA Onesti.
2) Arpad Paszkany, CFR Cluj
"CFR Cluj se loveste de probleme din ce in ce mai mari. Fiscul provoaca un nou cutremur in Gruia. Conform publicatiei StiriDeCluj, ANAF ar fi efectuat un control la CFR Cluj, in urma caruia ar fi fost descoperit un prejudiciu enorm.
11 milioane de euro este suma cu care Arpad Paszkany a "driblat" statul prin neplata taxelor si a penalitatilor de intarziere. Sursa StirideCluj.ro, care citeaza Agentia Nationala de Administrare Fiscala, scrie ca CFR Cluj a calculat gresit salariile jucatorilor, astfel 11 milioane de euro nu au mai ajuns la bugetul statului.
ANAF a stabilit, in urma controlului, care 26 de milioane de lei, insemnand impozite neretinute din salariile jucatorilor, si 24.3 milioane de lei, reprezentand dobanzi si penalitati de intarziere, nu au fost nu au fost virate catre stat.
Impozitele pentru contribuțiile sociale, pentru pensia suplimentara si impozitul pentru sanatate datorat de angajator (n.r. 40% din venitul jucatorului), nu au fost, de asemenea, platite."
Sursa:sport.ro
Nota pentru cei care nu stiu:
Nu este vorba de datorii obisnuite=sume inregistrate contabil, dar nevirate statului din lipsa de lichiditati, ceea ce au cam toate cluburile si o mare parte din firme, ci neiregistrarea lor contabila in balante lunare si bilanturi anuale= evaziune fiscala.
Si cand ma gandesc cat au mai scris unii pe aici invocand "modelul CFR profesionist", alea, alea ...
Si "nababii" sunt rai platnici:
"Arabii i-au tras țeapă Stelei. Roș-albaștrii n-au primit banii pe un jucător dintr-un motiv incredibil
Dupa Liga 1, s-au dus si meciurile din CL si EL in "zona crepusculara"
Site-ul alriyadh.com anunță că Al Ittihad s-a ințeles cu Steaua pentru transferurile lui Lukasz Szukala și Lucian Sînmărtean, doi dintre liderii campioanei României.
sursa: jegsp
Problemă minusculă pe lângă ce ne bate la ușă. După mine pot pleca toți, da' să ramână sigla, culorile, numele si palmaresul in același loc
"Deși reprezentanții Clubului Sportiv al Armatei Steaua erau dispuși la negocieri, Gigi Becali nu e dispus să plătească pentru marca Steaua, pe care a pierdut-o in instanță in anul recent incheiat. De aceea, a luat o decizie radicală, in chiar ultima zi din 2014.
Potrivit Pro TV, patronul echipei din Ghencea și-a trimis subordonații de la club să inregistreze patru mărci diferite la OSIM și, in funcție de răspunsul acestei instituții, Steaua va renunța definitiv la cea pierdută in favoarea MApN." - digisport
"Deși reprezentanții Clubului Sportiv al Armatei Steaua erau dispuși la negocieri, Gigi Becali nu e dispus să plătească pentru marca Steaua, pe care a pierdut-o in instanță in anul recent incheiat. De aceea, a luat o decizie radicală, in chiar ultima zi din 2014.
Potrivit Pro TV, patronul echipei din Ghencea și-a trimis subordonații de la club să inregistreze patru mărci diferite la OSIM și, in funcție de răspunsul acestei instituții, Steaua va renunța definitiv la cea pierdută in favoarea MApN." - digisport
Ruta logica. Succes FC Clona MAPN! ![]()