Asadar sa ne bucuram ca fotbalul romanesc are un raport rezultate/investitii/infrastructura excelent. foarte probabil cel mai bun din europa.
Foarte corect !
Merita facute, insa, cateva adaugiri : Campionatul polonez nu a fost niciodata polarizat (inclusiv in perioada comunista), multi jucatori buni ramand la echipele locale, la fel de importante ca cele sa zicem din Varsovia sau Cracovia, fapt pentru care au excelat mai mult la nivelul echipei nationale si mai putin la cel al echipelor de club.
Ca si in cazul iugoslavilor, polonezii au devenit un "produs" foarte cautat in strainatate, fapt care incet, incet s-a transformat in cutuma. Era o perioada cand aproape ca nu gaseai echipa din Bundesliga sau Zweiteliga fara un polonez.
Revenind la ale noastre, ar fi ideal ca doua echipe din urna capilor de serie sa fie eliminate si sa urce Sparta Praga si D. Zagreb. Insa, orice e posibil in fotbal.
APOEL, desi condusa cu 2-0, a egalat la Helsinki si e favorita la calificare, Salzburg poate intoarce fara probleme rezultatul din meciul cu azerii, BATE a pierdut la limita in Ungaria, iar Celtic, ei bine cand joaca acasa echipa asta, tinde sa scoata rezultate mari (de la a bate Barcelona, la a intoarce calificari pierdute cu 0-2 in deplasare - a se vedea 3-0 cu Karagandy).
In toate cazurile si indiferent care echipe se vor califica, noi suntem obligati sa castigam. Suntem a doua cea mai buna echipa din urna capilor de serie, trebuie sa ne onoram blazonul si sa obtinem calificarea in fata oricarui adversar, de la Sparta Praga pana la Sheriff sau Maccabi...