@mircea27
1. Evident ca nu mi-am propus sa fac teoria impozitului pe profit in 2 randuri.
Am expus principiul de baza. Sa comentez la ce ai spus tu:
a)
De ex. : daca societatea comerciala care gestioneaza echipa de fotbal Steaua Bucuresti este platitoare de impozit pe venit plateste lunar 3% din tot ceea ce incaseaza.
Retine! Numai microintreprinderile( firme cu venituri pana in 65.000 euro) au impozit pe venit 3%. Nu e cazul Stelei. Restul societatilor comerciale au impozit pe profit 16%. (vezi pe net)
http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...1-ianuarie.html
b)
impozitul pe profit se calculeaza la sfarsitul exercitiului financiar si se aplica doar dividendelor. Mai concret: (profitul inregistrat in contabilitate - rezerve legale - pierderi din exercitii anterioare)*16 %. Suma pe care o poate plati pana la sfarsitul exercitiului financiar urmator.
Scuza-ma, esti gresit informat sau confunzi.
Impozitul pe profit si impozitul pe dividende sunt doua chestii total separate.
Profitul si Impozitul pe profit se calculeaza lunar, se raporteaza si plateste trimestrial. La sfarsitul anului financiar, balanta contabila din 31 decembrie cuprinde imaginea intregului an fiscal, inclusiv profitul si impozitul pe profit cumulat.
Ce inseamna impozit pe profit si impozitul pe dividende, explicat la modul simplificat?
*Impozitul pe profit se calculeaza 16% din Profitul brut realizat= venituri- cheltuieli.
*Apoi se calculeaza Profitul net= Profitul brut- Impozitul pe profit
*La sfarsitul anului fiscal, Profitul net poate fi repartizat la dividende. Daca declari ca il repartizezi la dividende, automat trebuie sa plastesti inca 16% din Profitul net ca Impozit pe devidende.
Un exemplu scurt pentru a se intelege termenii. Sa zicem intr-un an fiscal o firma are:
Total Venituri: 1000
Total Cheltuieli 600
Modul de calcul simplificat:
Profitul brut= Total Venituri- Total Cheltuieli= 1000-600= 400
Impozitul pe profit= 16% din Profit brut= 16% x 400 = 64 (pe care il da la stat)
Profitul net pe anul fiscal = Profitul brut- Impozitul pe profit= 400-64 = 336
Daca actionarul scoate Profitul net pe anul fiscal in dividende, atunci din acest profit se platesc alte 16% ca impozit pe dividende:
Impozit pe dividente= 16% din Profitul net= 16% x 336 = 53,76 (pe care ii da la stat)
Dividendele care se vireaza actionarului in cont sunt:
Dividente net = Profit Net- Impozit pe dividente= 336- 53,76 = 282,24
Deci din Profitul brut de 400, actionarul baga in buzunar dividende de 282,24, iar restul da impozite.
Nota: Exista si optiunea ca profitul sa ramana in firma ca: reinvestit, capitalizare etc.
2. Si aici le amesteci pentru ca eu am vorbit de FC Steaua Bucuresti SA cu cifra de afaceri de zeci de milioane euro. 
Pentru Steaua, TVA se calculeaza lunar, se raporteaza si se plate lunar/sau trimestrial, la facturare.
"TVA la incasare" se aplica numai pentru o firma cu cifra de afaceri de pana la 500.000 de euro! De la 1 ianuarie 2014 a devenit si asta optionala. (Vezi pe net)
http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...n-acest-an.html
3. Cazul Chiriches si taxarea inversa la export.
Nu ai inteles esenta mesajului meu. Indiferent unde se retine TVA-ul(in Romania sau in Anglia) suma nu mai este de 9,5 mil euro care ramane in contul Stelei, pentru ca 9,5 mil era cu TVA cu tot. Prin taxare inversa, la Steaua ajungea 9,5 mil euro- TVA(24%) = 7,66 mil euro.
Ce zice legea:
"Prin aplicarea taxarii inverse, furnizorul(de ex. Steaua) nu mai factureaza cu TVA catre clientul(de ex. Tottenham) sau, iar clientul inscrie taxa aferenta achizitiei in decontul de TVA ca taxa colectata si taxa deductibila, fara a mai solicita rambursari de TVA."
Oricum, 100% nu a fost "taxarea inversa la export" in cazul lui Chiriches. Scopul "taxarii inverse la export" este de a combate evaziunea fiscala(adica eludarea platii TVA-ului). Sunt doar cateva domenii in care CE si Parlamentul Romaniei au aprobat "taxarea inversa la export " pe perioade limitate(1-2 ani). Oricum e cu cantec, nu mai intru in detalii.(vezi pe net)
http://www.ziare.com/impozit/evaziune/parl...in-2014-1235660
Vezi aici ca da exemplu cum se face evaziunea fiscala si cum se elimina prin "taxare inversa":
http://www.ziare.com/economie/agricultura/...fiscala-1068644
Si "taxarea inversa in interior" este limitata tot la cateva domenii si pe durata determinata.
Vezi aici: http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=35929
Sper ca te-au ajutat explicatiile mele! Daca sunt alte nelamuriri te astept in privat.
Numai bine!