Empyro, in nici un contract de munca nu specifica marimea primelor. E logic, pentru ca ele sunt functie de marimea profitului si numai la latitudinea managementului, ca si sanctiunile. Sunt facultative si nu obligatorii.
Pe chestia asta, de exemplu, Balint a pierdut cand la fost la Poli. Dupa ce l-a dat afara, a reclamat ca nu a primit salariu pe ultimele 3 luni, iar Iancu a facut dovada platii salariului cu un OP prin care platise de fapt o prima, dar hotul a scris "plati salariale". Ura si la gara!
Primele sunt stabilite de club, in valoare absoluta si distribuite proportional pe contributia fiecaruia.
Sunt stimulente si nu drepturi salariale contractuale. In nicio lege nu sunt trecute in regim obligatoriu. In orice firma este asa, nu doar la un club de fotbal.
"Acordarea bonusurilor constituie un adaos la salariul de baza. Conform art. 160 din Codul muncii , salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri.
Adaosul la salariul de baza, cum este cazul bonusurilor, reprezinta un element accesoriu si variabil al salariului care se poate acorda in functie de performantele individuale daca partile contractului individual de munca au stabilit astfel. Deci, "se poate" acorda, nu este "obligatoriu".
Salariul de baza si celelalte elemente constitutive ale veniturilor salariale constituie una dintre clauzele contractului individual de munca, conform art. 17 Alin. (3) lit. k) si art. 17 Alin. (4) din Codul muncii .
Fisa postului constituie, distinct de salariu de baza, element al contractului individual de munca conform art. 17 Alin. (3) lit. b) si art. 17 Alin. (4) din Codul muncii .
Asadar, adaosul la salariu de baza se stabileste in chiar continutul contractului individual de munca la lit. J Salariu dupa cum urmeaza:
J. Salariul
1. Salariul de baza lunar brut: xxxx lei
2. Alte elemente constitutive:
a) sporuri ..............................................;
b) indemnizatii .........................................;
b1) prestatii suplimentare in bani........................;
b2) modalitatea prestatiilor suplimentare in natura.......;
c) alte adaosuri: bonusuri dupa cum urmeaza : ........................... ;
Angajatorul emite o decizie prin care stabileste conditiile acordarii bonusurilor."
Deci el poate spune si "pas" la bonusuri, chiar daca sunt trecute in contract la litera c).
Anual, prima asta la Steaua a crescut. De la vreo 50.000 in 2006 la 200.000 in 2014. Ca asa a vrut Becali. Tot el a luat decizia de a conditiona prima de titlu de calificarea in CL.
Pe Cristea l-a adus AnaMaria si Reghe, iar Becali la parnaie. Nu stiu cine a semnat si ce a semnat ...
Sigur nu ciobanul. In Fanatik chiar aparuse o reactie a lui cand a plecat Cristea: " Vali, daca voi i-ati promis prima, atunci voi sa o platiti! Eu nu dau niciun ban!" 