De o eventuala coregrafie se vorbeste ceva ?
De o eventuala coregrafie se vorbeste ceva ?
GSP: Mutare incredibilă in Ghencea: Federico Piovaccari revine la Steaua!
"Steaua nu renunță la ideea de a-și intari ofensiva in perspectiva play-off-ului cu Ludogoreț si s-a reorientat de urgență. Încă din noaptea de luni spre marti, a redeschis negocierile pentru aducerea lui Federico Piovaccari, cel pe care a incercat fară succes să-l pastreze după ce i-a expirat imprumutul de la Sampdoria.
Italianul e insă acum o variantă viabilă pentru că incă nu a semnat cu nici o altă formatie. El se află in continuare sub contract cu gruparea din Serie A, dar Sampdoria l-a anuntat in mod clar că nu va intra in vederile antrenorului Sinisa Mihajlovici pentru campionatul urmator.
Tocmai de aceea, sefii Stelei au propus ca pentru ultimul an de contract pe care el il mai are cu "Doria" să fie imprumutat din nou in Ghencea, dar de această dată Steaua să-i suporte jumatate din cei 700.000 de euro pe care el ii are acolo, față de cei 200.000 de euro platiti pentru sezonul trecut.
Fotbalistul si-a dat acordul si e chiar incintat de o revenire, mai ales că il tentează să evolueze din nou in Champions League. Singurul acord care lipseste este cel al Sampdoriei, dar Steaua insistă in aceste zile pentru a rezolva achizitia lui Federico."
mie piovaccari imi place extrem de mult. e drept nu stiu cum s-ar integra intr-un sistem ca al lui galca. ar fi o veste incredibil de buna daca s-ar intoarce. dar nu stiu de ce, dar sunt putin pesimist. mai repede as vedea o intoarcere a lui rusescu ca tot se zvoneste de amandoi.
si inca ceva .treaba cu lista UEFA, ca deadline ca nu stiu ce, a fost un mare fas. se poate trece inca un jucator fara probleme pana la dubla cu ludogorets.
In vreme ce noi am ratat transferul tunisianului Hamza, Astra a reusit sa-l semneze pe Elliot Grandin, jucator francez cu meciuri in picioare in Ligue 1, Premier League si Championship.
Format de Caen, mijlocasul de 26 de ani a evoluat in cariera sa pentru OM, Nice , Grenoble , Blackpool, Crystal Palace si CSKA Sofia.
A strans 49 de aparitii in Ligue 1, 42 in Ligue 2, 23 in Premier League si 19 in Championship.
"CAT A CHELTUIT Steaua PE TRANSFERURI IN ULTIMELE 10 SEZOANE
2014/2015 - 1.5 milioane de euro
2013/2014 - 3.3 milioane de euro
2012/2013 - 3.6 milioane de euro
2011/2012 - 7.1 milioane de euro
2010/2011 - 8.2 milioane de euro
2009/2010 - 3.8 milioane de euro
2008/2009 - 8.6 milioane de euro
2007/2008 - 12.7 milioane de euro
2006/2007 - 6.9 milioane de euro
2005/2006 - 0,65 milioane de euro
Total: 53.3 milioane de euro
CAT A INCASAT Steaua PE TRANSFERURI IN ULTIMELE 10 SEZOANE
2014/2015 - 9.1 milioane de euro
2013/2014 - 13 milioane de euro
2012/2013 - 0.1 milioane de euro
2011/2012 - 1.7 milioane de euro
2010/2011 - 7.6 milioane de euro
2009/2010 - 3.9 milioane de euro
2008/2009 - 10.8 milioane de euro
2007/2008 - 5.65 milioane de euro
2006/2007 - 3.45 milioane de euro
2005/2006 - 0.5 milioane de euro
Total: 55.8 milioane de euro" - digisport
Mai multe aici http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Compe...ltimii+doi+ani+
Care aveti rabdare sa aruncati un ochi pe comentarii, veti vedea cum se deplange incarcerarea ciobanului ![]()
Azi:
"Domnului Argaseala i-am zis ca voi semna cu Steaua, insa numai daca nu primesc o propunere mai buna din alta parte. A doua zi dimineata, Ludogoret m-a ofertat. Am fost corect si i-am anuntat pe romani ca voi semna cu cei de la Razgrad. Steaua n-a renuntat si a facut o noua oferta, una mai buna decat cea initiala a lui Ludogoret. Numai ca bulgarii au plusat si ei si Steaua a iesit din cursa"
"Daca Steaua ne va elimina din Liga nu voi regreta. De ce sa o fac? Salariul meu ramane acelasi. Important e ca joc la echipa care m-a dorit mai mult, castig foarte bine si nu am probleme", a spus Hamza, conform Gazeta Sporturilor.
Era ceva normal vorba lui Pintilii: "ma duc pentru bani". Jucatori ca Alexandru Chipciu care nu se grabesc sa plece sunt din ce in ce mai rari.
"Calciomercato.com anunta ca AS Roma si Tottenham s-au inteles pentru transferul lui Chiriches la suma de 8 milioane de euro!
Chiriches a plecat anul trecut de la Steaua pentru 9,5 milioane de euro. "
Prosport
Un atacant camerunez a decedat in Algeria după ce a fost lovit de un obiect aruncat din tribune!!!
"Atacantul camerunez al echipei JS Kabylie, Albert Ebosse, a murit sambată seara după ce a fost lovit de un obiect aruncat din tribune la finalul meciului cu USM Alger, scor 1-2, din etapa a doua a campionatului Algeriei, informează AFP, citand agentia APS.
Jucatorul camerunez de 24 de ani a murit la spitalul Tizi Ouzou, din Kabylie, unde fusese transportat.
Albert Ebossé marcase singurul gol al echipei sale la meciului cu USM Alger, iar infrangerea a provocat furia fanilor, care au inceput să arunce diverse obiecte din tribune in momentul in care jucatorii se indreptau spre vestiare.
Ebosse a venit la JS Kabylie in 2013 iar in sezonul 2013/2014 a fost golgheterul campionatului.
Ministerul de Interne a ordonat deschiderea unei anchete in acest caz."
Sursa: MEDIAFAX
Frederico Piovaccari si-a facut debutul in Primera Division. Acesta a intrat in minutul 93 al meciului Eibar - Sociedad 1-0. Ii doresc/dorim succes in continuare!
http://www.sport.ro/Liga-1/Lacatus-si-a-re...cu-chirila.html
hopaaaa... poate m-a prins paranoia aseara, dar sper sa nu ni se pregateasca vreo surpriza si sa reinceapa o noua era in care antrenorii sunt schimbati aproape la fel de des precum chilotii... ![]()
http://www.sport.ro/Liga-1/Lacatus-si-a-re...cu-chirila.html
hopaaaa... poate m-a prins paranoia aseara, dar sper sa nu ni se pregateasca vreo surpriza si sa reinceapa o noua era in care antrenorii sunt schimbati aproape la fel de des precum chilotii...
Nu prea cred ca mai lasa umilit atat de usor Lacatus, mai degraba l-as vedea pe Mihai Slughita,pardon, Stoichita revenind la Steaua
.
Problema nu e antrenorul , care e de prea putin timp pt a trage concluzii . Omul a venit pe o scadere evidenta a echipei generata de n factori
Sigur , nu ma astept ca oierul sa vada si sa inteleaga problemele asa cum sunt si cine le-a generat , deci e posibil sa vedem vreo 2-3 sezoane cu 4-5 antrenori/sezon , probabil inca o tura cu Lacatus , Hagi , Cartu , Piturca etc
Maine este tragerea la sorti pentru Europa League. Steaua va fi in urna a 2a, prima echipa din urna. Daca mai era eliminata o echipa din prima urna intram noi in prima urna. in 2009 am fost in prima urna a europa league dar am terminat pe ultimul loc.
componenta urnelor este urmatoarea:
Pot 1
1. Sevilla FC (ESP)
2. FC Internazionale Milano (ITA)
3. Tottenham Hotspur FC (ENG)
4. PSV Eindhoven (NED)
5. SSC Napoli (ITA)
6. FC Dynamo Kyiv (UKR)
7. Villarreal CF (ESP)
8. ACF Fiorentina (ITA)
9. Salzburg (AUT)
10. FC Metalist Kharkiv (UKR)
11. Lille OSC (FRA)
12. København (DEN)
Pot 2
13. Steaua Bucuresti (ROU)
14. Standard de Liège (BEL)
15. PAOK FC (GRE)
16. Celtic FC (SCO)
17. Besiktaș JK (TUR)
18. VfL Wolfsburg (GER)
19. Club Brugge KV (BEL)
20. Dnipro Dnipropetrovsk (UKR)
21. Trabzonspor AȘ (TUR)
22. Panathinaikos FC (GRE)
23. Sparta Praha (CZE)
24. VfL Borussia Mönchengladbach (GER)
Pot 3
25. Everton FC (ENG)
26. BSC Young Boys (SUI)
27. GNK Dinamo Zagreb (CRO)
28. FC Zürich (SUI)
29. Estoril Praia (POR)
30. Legia Warszawa (POL)
31. FK Partizan (SRB)
32. Torino FC (ITA)
33. Feyenoord (NED)
34. EA Guingamp (FRA)
35. AS Saint-Étienne (FRA)
36. Rio Ave FC (POR)
Pot 4
37. FC Dinamo Moskva (RUS)
38. FC Krasnodar (RUS)
39. HNK Rijeka (CRO)
40. KSC Lokeren OV (BEL)
41. Asteras Tripolis FC (GRE)
42. Å K Slovan Bratislava (SVK)
43. Apollon Limassol FC (CYP)
44. QarabaĂŸ AĂŸdam FK (AZB)
45. HJK Helsinki (FIN)
46. Astra Giurgiu (ROU)
47. FC Dinamo Minsk (BLR)
48. Aalborg BK (DEN)
Din urna 1 este mai putin important cu cine picam desi una este sa joci cu Tottenham si alta cu Copenhaga.
E important cu cine vom pica din ultimele 2 urne. Sper la 2 echipe cat mai accesibile incat sa facem cat mai multe puncte. Chiar daca probabil Europa League va trece pe plan secund este nevoie de minim 7-8 puncte incat sa ne pastram coeficientul la un nivel ridicat care sa ne asigure si pe viitor statutul de cap de serie.
Sper sa evitam echipele rusesti si ucrainiene, in special pe cele rusesti din urna a4a care sunt foarte puternice, sunt si deplasari mai lungi..
Salzburg
Steaua
Partizan
Slovan Bratislava (ahh ce aproape am fost la tragerea pt play offul CL sa picam cu astia. ramasesera 2 echipa cu care puteam pica, ludogorets sau slovan. si a iesit ludogorets).
Grupa f.f. grea:
Sevilla
Steaua
Everton
FC Krasnodar
Grupa f.f. usoara:
Metalist Kharkiv
Steaua
Estoril
HJK Helsinki
De evitat: echipele din Italia (vezi antecedentele cu team-urile din Cizma), echipele din Spania (ambele au trecut de Steaua in cupele europene), Tottenham [urna 1], Everton, Legia, Dinamo Zagreb [urna 3], echipele din Rusia (Dinamo Moscova are jucatori foarte buni, iar FC Krasnodar - a nu se confunda cu Kuban Krasnodar - este intr-o forma excelenta - 4-0 cu Spartak in campionat, 3-0 cu Real Sociedad in playoff-ul Ligii Europa) [urna 4].
Sa asteptam o tragere la sorti buna; ar fi cazul dupa sirul de ghinioane din acest sezon.
In urna 3 cel putin jumatate dintre echipe au peluze foarte frumoase, din acest punct de vedere cred ca vor fi meciuri interesante.
eu vreau orice echipa din italia mai putin napoli...
eu nu mai cred in bulanu' Stelei..... la cate gherle am luat........
Dinamo Kiev
Steaua
Rio Ave
Aalborg
tragere decenta spre buna. rio ave consider ca e un adversar f ok pt urna3, Dinamo Kiev unul decent pt urna1 iar aalborg se putea mai usor dar si mai greu (ce frica mi-a fost ca nu mai ieseau echipele rusesti).
o grupa in care avem sanse maricele sa ne calificam dar sincer e foarte important sa facem minim 7-8 puncte incat sa ne mentinem coeficientul la nivel bun.
grupa aproape perfecta, chiar mai accesibila decat cea din 2012-2013, echipa medie din prima urna si cele mai slab clasate din ultimele doua urne. dintre toate celelalte poate doar B era intrucatva preferabila. in mod normal ar trebui sa atingem primavara fara mari dificultati, dar asta depinde de ce se va intampla in perioada imediat urmatoare si de program.
Avem sanse destul de bune pentru locul 2, dar una e pe foaie, alta e in teren. Forzza Steaua!
Si sa nu uitam de Astra:
GRUPA D
Salzburg
Celtic
Dinamo Zagreb
ASTRA
grupa de rahat. ma cac pe calculatorul uefei.