Scrisoare deschisa
Catre:
Federatia Romana de Fotbal si Liga Profesionista de Fotbal
Agentia de Monitorizare a Presei (AMP), in calitatea sa de organizatie ce activeaza pentru promovarea libertatii de exprimare si protejarea drepturilor jurnalistilor isi exprima ingrijorarea fata de inmultirea actiunilor ostile indreptate impotriva presei de catre reprezentanti ai clubului Steaua.
In ultimele zile, am asistat la o intetire a atacurilor indreptate impotriva jurnalistilor din partea clubului Steaua, incepand de la agresiuni fizice, terminand cu injuraturi, jigniri si amenintari. Miercuri, 2 August, in timpul partidei de fotbal Steaua - ND Gorica, portarul echipei Steaua a lovit aparatul de fotografiat al fotoreporterului Gazetei Sporturilor, Alex Nicodim. La scurt timp dupa aceea, managerul general al Stelei, Mihai Stoica, i-a injurat si amenintat pe ziaristii prezenti in zona in care a avut loc incidentul. A doua zi, in cadrul unei conferinte de presa in care a negat injuriile aduse de Mihai Stoica jurnalistilor, patronul Stelei, George Becali a jignit-o pe reporterita Antenei1 care l-a intrebat daca il va demite pe Mihai Stoica in urma incidentelor ce au avut loc in ziua precedenta.
Aceste incidente nu sunt izolate ci constitutie, din pacate, o practica generalizata a clubului de fotbal Steaua impotriva ziaristilor. In ultimii ani, patronul Stelei a a avut mai multe reactii agresive fata de presa, iar clubul a retras in mai multe randuri acreditarea unor institutii de presa importante invocand modul in care acestea au relatat activitatea clubului.
Consideram ca astfel de manifestari nu au nimic de-a face spiritul de fair play pe care fotbalul si orice competitie sportiva il impun, ele afectand grav imaginea fotbalului romanesc si oferind un exemplu negativ suporterilor de fotbal, in majoritatea lor tineri.
AMP cere Federatiei Romane de Fotbal si Ligii Profesioniste de Fotbal sa ia masurile necesare pentru a proteja siguranta fizica a jurnalistilor si a echipamentelor lor de lucru si pentru a le asigura un mediu in care sa-si poata exercita profesia in conditii normale.
Agentia de Monitorizare a Presei
Membru al Retelei Reporteri fara Frontiere
sursa fituica cu tolomaci
zi de zi mai apar niste binevoitori!
sa le oferim un mediu propice,stiu eu... o ceara ceva ,o maslina, un sapun :lol: (no offense cartianule!, sapunarule fa-te ca esti fraier!)si acum ia sa vedem cine ia atitudine din FRF, ca sigur ne "iubeste" si pe acolo cineva!