Au devenit ai dracu astia.. :?
UEFA a anunțat noile prevederi disciplinare în cazul manifestãrilor rasiste și discriminatorii, incluse în ultima ediție a Regulamentelor Disciplinare UEFA, care vor intra în vigoare în sezonul 2006/2007.
Regulamentul prevede o suspendare de cinci meciuri sau o interdicție pe stadioane pentru o anumitã perioadã, pentru oricine insultã demnitatea unei persoane sau a unui grup de persoane, prin orice mijloace, legate de culoare, rasã, religie sau etnie.
Cluburile sau asociațiile membre ale UEFA, ai cãror suporteri sunt implicați în asemenea manifestãri, vor primi o penalitate financiarã de minimum 19.000 de euro. În anumite circumstanțe, Comisia de Disciplinã poate dicta sancțiuni Adiționale cluburilor responsabile, cum ar fi meciuri disputate cu porțile închise, depunctare sau descalificare din competiție. Orice formã de propagandã extremistã este interzisã înainte, în timpul meciului și dupã meci.
Jucãtorii vor fi pasibili de minim douã etape de suspendare în cazul în care acțiunile lor, de exemplu simulãrile, îi vor determina pe arbitri sã ia decizii eronate pe parcursul unui meci.
În noul regulament UEFA, se vorbește și despre "comportarea improprie a unei echipe", dacã arbitrul a luat sancțiuni disciplinare asupra a minimum cinci jucãtori pe durata aceluiași meci.
Regulamentul UEFA prevede sancțiuni și în cazurile de dopaj, în conformitate cu reglementãrile Agenției Mondiale Antidoping (AMA), suspendarea putând ajunge pânã la opt ani.
În cazul în care un meci nu se poate disputa sau nu poate fi jucat în întregime, clubul responsabil poate fi amendat cu cel puțin 12.700 de euro.
prosport