Gigi Ispititorul
Maria Andrieș
Sã vã ajute Dumnezeu sã-mi luați banii!
Gigi Becali
Becali a ieșit, sãracul, la cerșit, dar se vede de la o poștã cã nu-i obișnuit sã cearã, ci sã-i pice totul din cer sau de la minister. N-are nici tehnicã, nici texte ca lumea. Umblã, ca întotdeauna, cu improvizații și cu ochiul dracului în pungã.
Jucãtorii Bistriței poate voiau s-audã și ei un cîntecel, o poezioarã, ceva, un roman de Coelho. Poate s-o fi plictisit lumea de programul artistic al lui Gigi, sã-l mai varieze și el puțin. Pînã și puștii care bat metrourile își adapteazã repertoriul: colinde de Crãciun, "Mamelor din lumea-ntreagã" de 8 Martie etc. Gigi trebuie sã-și varieze și el oferta în funcție de cerințele pieței. Pentru jucãtorii de la Bistrița, de pildã, sã interpreteze o doinã din partea locului. Pentru cei din Timișoara, o horã din Banat și o învîrtitã din Senegal, pentru Mansour.
În felul lui abrupt și dezinhibat, Gigi Becali deschide, iatã, calea noii generații de cerșetori de pe scena publicã româneascã. Nu merge-n cîrje, se deplaseazã cu o mașinã superbelea. În loc de zdrențe puturoase, poartã ghiul și costum de mãtase. În loc de iconițe soioase și mototolite, scoate la paradã ditamai picturi ferecate în argint. În locul mãrunțișului rãsfirat în tocul de vioarã, Gigi fîșîie teancuri verzui de euro. În rest, l-ai putea confunda cu un predicator de autobuz, care anunțã apocalipsa între douã stații. "Nu fiți sclavi!", "Mîntuiți-vã, bãi, cã se apropie grupele Ligii!", "Sã vã conducã dracii, cã asta meritați!".
Gigi nu ispitește cu bube, ci cu bani. Nu-și expune cangrena pe trotuar, nu-și agitã ciotul de braț la intersecții, nu-și leagãnã pruncii în fațã la supermarket. Handicapul lui e averea. Își vînturã valuta fãrã numãr, fãrã numãr, sã filmeze, sã dea la știri, sã vadã toatã lumea cã da, banii sînt necazul lui, cu ei scormonește mila trecãtorilor. Banii l-au transformat din lider în milog isteric, pichetînd fãrã astîmpãr porțile afirmãrii.
De acum înainte, de cîte ori simțiți cã vã bagã cineva mîna în buzunar sau în geantã, sã nu intrați în panicã. Nu, nu e Bodu, care ia impozit. Mai degrabã s-ar putea sã fie Gigi sau alt disperat, gata sã dea banul ca sã-i dați meciul, votul și alte lucruri de strictã necesitate.
Înainte de a intra în concurențã neloialã cu homleșii, finanțatorul Stelei trebuia sã se gîndeascã de douã ori. În primul rînd, pentru cã-și falimenteazã electoratul, pe sãrmanii care-l sorb cu priviri flãmînde în parcarea stadionului. În al doilea rînd, pentru cã-și descalificã moral echipa. Gigi nu crede în Steaua. Nici în fotbal. Crede în mațe. În lãcomie. În prostie. În mizerie și sãrãcie.
Gigi fîșîie, Gloria suspinã, Horoba rînjește. Fir-ar ea sã fie de țarã, oricîți bani ai avea, tot milog ajungi!
13 mai 2006
Evita sa scrii cu litera ingrosata(bold).
Moderatorii