Opriti-l, opriti-l acum!
9 Iunie 2006
Ovidiu Nahoi
Ovidiu Nahoi enumera ingredientele finalului de campionat: circ, violenta rasism si multi, foarte multi bani.
Gigi Becali aduna tot ce este mai mizerabil in societate
Daca cineva este curios sa afle cum ar arata o societate romaneasca ajunsa sub dominatia unuia ca Gigi Becali, atunci sa ia aminte la ingredientele acestui final de campionat: circ, minciuna, rasism, misticism, intoleranta, sange. Si bani. Foarte multi bani, gretos de multi bani, plimbati pe la nasul prostimii infierbantate si anuntati la microfoane, precum darul de nunta.
Ce a avut, la urma urmelor, Gigi Becali, in afara de o buna echipa de fotbal? A avut un "ministru al propagandei", Meme Stoica. Rolul sau: provocarea, atacarea in permanenta a oricarei forme de opozitie, amenintarea, promovarea golaniei ca mod de actiune in viata publica.
A mai avut apoi o masa de manevra: tineri indopati cu rasism si intoleranta chiar de la statia de amplificare a stadionului, gata sa imprastie teroare. Au distrus peluze, au racnit din toti rarunchii "Suspendati-ne, uram ciorile!", si-au facut dreptate cu pumnul. A mai avut un numar corespunzator de slugi. Vasalii fotbalistici de la diferite cluburi, bucurosi sa se lase sodomizati, pentru ca mai apoi sa se avante in lupta cu dusmanii Marelui Stapan.
Si apoi slugile media: posturile patronate de Adrian Sarbu, plus Dan Diaconescu, Radu Moraru, Madalin Ionescu si un numar de trepadusi alergand innebuniti cu microfoanele in maini, pentru a smulge ceva din elucubratiile Marelui Ganditor. A mai avut, din pacate, girul Bisericii Ortodoxe, bine sponsorizata si deloc ingrijorata de explozia rasismului si a intolerantei.
In fata masinii de razboi, "opozitia" de la Rapid, nepregatita pentru o asemenea batalie de proportii, a cedat nervos si si-a dat duhul. Lipsiti de o voce care sa contracareze discursul "ministrului propagandei", pusi mereu in inferioritate de mediile de informare aflate sub control, lasati singuri de o conducere slaba, jucatorii rapidisti au comis greseala fatala: au transferat in teren frustrarea generata de jignirile si de nedreptatile la care au fost supusi. Au primit direct in obraz racnetele mineresti "Avem boala pe tigani!".
Au vazut cu ochii mintii filmul circului de la Vaslui si au rememorat figuratia pe care, cu o etapa inainte, adversarii lor o facusera in fata Stelei. A fost prea mult. Daniel Niculae si ceilalti si-au pierdut cumpatul. Arbitrului Helesteanu nu i-a mai ramas decat sa-si faca datoria, sa taie calm si precis, ca un macelar. Finalul de campionat n-a mai fost lupta sportiva. A fost razboi in toata regula, a fost una dintre cele mai groaznice revarsari de ura colectiva, de la mineriada incoace.
In fotbal, orice opozitie la adresa clubului Steaua este de aici inainte inutila si va fi drastic pedepsita. Gigi Becali a reusit sa instaureze totalitarismul, si nici macar nu se mai oboseste sa ascunda asta. In societate, el continua sa atraga, ca un burete, tot ceea ce este mai murdar si mai periculos. Banii lui au cumparat constiinte. Au innebunit masele de oameni marginalizati, needucati, sufocati de saracie, de lipsa de perspective.
Au sucit mintile unor tineri care azi scandeaza slogane rasiste si se incaiera cu fortele de ordine, iar maine, cine stie, ar putea duce senini la indeplinire sentintele divine si irevocabile ale Dictatorului. Au sadit samanta indoielii in mintile oamenilor cu capul pe umeri: oare merita sa te mai opui, cand atatia din jurul tau se lasa corupti cu atata usurinta?
Oare merita sa lupti vazand cat de usor se lasa prostite mase imense de romani? Cu crucea in mana si binecuvantat de soboare, Gigi Becali raspandeste in societate ura, violenta, intoleranta, rasismul. Daca nu ne vom opune acum, tavalugul care a rapus fotbalul ne va strivi intr-o zi pe toti
Altuia ii stam in gat!
sursa evz.ro