FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Stirile zilei

«11617181920689»
Hassan29.05.2006 08:23

Tupeul celor de SUB podul grant a depasit orice limite. Cersesc, se milogesc pentru titlu facand apeluri peste apeluri si lansand acuze in stanga si in dreapta. Asa o fi cand ai doar 3(?) titluri, si rivalul tau 22, aproape 23. Sincer cred ca in acel cantec considerat de ei "rasist", ar trebui inlocuit cuvantul "tigani" cu cuvantul "milogi". Pentru ca asta sunt. Si nimic mai mult. M-am bucurat astazi in sfarsit sa vad un articol in care se spune adevarul despre "rasismul" invocat de ei. L-a linkat Mir3l mai sus. Bine sa vedem ca nu toata presa a intrat intr-o frenezie anti Steaua

manuela29.05.2006 08:28

Cititi editorialul scris de Tolontan..si cel al lui Vochin. In alta ordine de idei, se pare ca nea Tomescu il apreciaza pe Goian...nea Gigi se aude?? :lol: Ia-l cu tine la comisia de apel. Din ce-a zis aseara nea Tomescu pe Realitatea nu cred ca va fi ceva mai rau...poate chiar mai bine....si se pare ca Ursu demisioneaza?! 8O

V-a placut de Ogararu aseara, nu??? Daaaaaaaaa si mie!! Ce nesimtiti..

armanovici29.05.2006 08:56

Mutu, scandalagiu si "nebun"

29 Mai 2006

Daniel Contescu

 

Vedeta echipei nationale de fotbal l-a injurat si amenintat pe selectionerul Victor Piturca.

 

Balamuc in toata regula la echipa nationala de fotbal a Romaniei! Turneul american al tricolorilor s-a incheiat cu un scandal fara precedent in ultimii ani la prima reprezentativa: atacantul Adrian Mutu, liderul si vedeta echipei, s-a certat ca la usa cortului cu selectionerul Victor Piturca si a fost exclus din lot pentru amicalul cu Columbia, terminat la egalitate, scor 0-0, sambata la amiaza (n.r. - sambata noapte in Romania).

 

Martori oculari sustin ca atacantul de la Juventus Torino, venit fara nicio tragere de inima la lot, l-ar fi injurat pe Victor Piturca, iar Stefan Iovan, secundul nationalei, afirma ca Mutu i-ar fi amenintat astfel: "Va dau pe toti afara de la echipa nationala!".

 

Scandalul mocnea de la meciul de debut al turneului, mai precis de la jocul cu Uruguay, programat la Los Angeles si terminat cu o infrangere usturatoare pentru tricolori: 0-2. Titular in acea partida, Adi Mutu a bifat toate cele 90 de minute, dar n-a ajutat cu nimic echipa, preferand sa iasa in evidenta in fata romanilor din SUA prin actiuni personale, sortite esecului. Suturile sale fara tinta si driblingurile inutile l-au scos din sarite pe Victor Piturca. Infuriat, selectionerul i-a reprosat lipsa de implicare in jocul colectiv al tricolorilor.

 

"Da drumul la minge!"

 

A urmat meciul cu Irlanda de Nord. Mutu stia ca Piturca este nemultumit de randamentul sau.

In timpul partidei cu britanicii s-au rupt puntile dintre antrenor si jucator. Intrat dupa pauza, in locul lui Daniel Niculae, Mutu a jucat iarasi sub orice critica. Prin minutul 80, Piturca i-a strigat de pe margine lui Adi: "Da drumul la minge!". Mutu nici nu l-a bagat in seama pe selectioner.

 

Piti ar fi scuipat in directia lui!

 

Manios pe atitudinea elevului sau, Piturca s-a ridicat de pe banca si a inceput sa tipe: "Da drumul la minge, cand iti zic!". Abia atunci, Mutu si-a intors privirea catre banca de rezerve. "Ce te ridici, ma, de pe banca la mine? Taci in p...a mea! Stai jos si vezi-ti de treaba ta!", ar fi replicat starul din Serie A.

 

In acel moment, "Satana" parca si-a pierdut mintile, lucru confirmat de cei care au stat in preajma bancii de rezerve a tricolorilor. Prima reactie a lui Piti a fost sa scuipe in directia lui Mutu, dupa care s-a intors catre secundul Stefan Iovan, caruia i-a trasat urmatoarea directiva: "Scoate-l pe asta din teren!". Cum nu mai era permisa nicio modificare in echipa, Mutu a terminat meciul in teren.

 

Seara, la hotel, Piturca l-a trimis pe acelasi Iovan in camera la Mutu, cu misiunea de a-l informa pe jucator ca nu face parte din lot pentru meciul cu Columbia.

 

Reactia atacantului a fost, initial, vehementa. El s-a dus peste Piturca, cu care ar fi avut un schimb dur de replici, dupa care a incercat sa repare din mers ce-a stricat. Cativa jucatori de la echipa nationala i-au auzit pe cei doi injurandu-se ca la usa cortului! Totusi, Adi a vrut

sa-si ceara iertare pentru incident, dar Piturca, nervos fiind, i-a zis: "Nu vorbesc cu tine!". Tehnicianul a confirmat ulterior faptul ca a refuzat sa accepte scuzele pe care jucatorul era dispus sa i le ofere pe loc!

 

Pitesteanul a venit a doua zi dimineata la micul dejun si a facut iarasi scandal. Conform lui Stefan Iovan, Mutu i-ar fi amenintat pe antrenori: "Va dau pe toti afara de la echipa nationala!". Atunci, Piturca a vrut, conform apropiatilor sai, sa-l dea afara din hotel pe jucator, dar organizatorii s-au opus din rasputeri!

Dj29.05.2006 09:41

mi se pare cam exagerat articolul.nu cred k a zis Mutu tot ce scrie mai sus..k ar fi avut un schimb de replici ..cred..dar pana sa se injure k la usa cortului cu piti..imi e greu sa cred.

oricate fitze si impresii ar avea Mutu...eu cred k stie sa isi respecte antrenorul...ce naiba...la juve il are pe capello...

 

 

Rãdoi și cazul Mutu

 

Pițurcã are dreptate. ªi aici se terminã discuția despre cazul Mutu.

 

Dar mai e un caz. Rãdoi. Deși n-a declarat-o vreodatã, stelistul a fost unul dintre cei nemulțumiți de escapadele vedetelor "naționalei" pe vremea lui Iordãnescu. Încãpãțînat, dar loial, plin de personalitate, însã întotdeauna om de echipã, Mirel Rãdoi a suferea cînd vedea cã fostul antrenor avea douã standarde: unul pentru jucãtorii din campionatul intern și altul pentru cei de afarã.

 

Spre onoarea lui, n-a suflat o vorbã. Nici mãcar atunci cînd Pițurcã l-a pedepsit pentru plecarea din cantonament, moneda curentã în vremea trecutã pentru alți jucãtori. ªi-a apãrat punctul de vedere, iar în final a acceptat sã-și cearã scuze, dar fãrã sã dezvãluie vreodatã lucruri din bucãtãria echipei.

 

Pentru presã, Rãdoi nu e un bun subiect. Nu ne întelege profesia, dar va avea timp sã ne respecte, nu furnizeazã subiecte, nu oferã informații, iar la conferințele de presã vine mai rar decît se duc preoții la filmul Codul lui Da Vinci.

 

Însã nu poți sã nu observi cã Rãdoi e un tip de caracter. E greu de conceput echipa naționalã fãrã Mutu, zice el, sãrind în apãrarea conducãtorului trupei. Nãscut el însuși pentru a fi lider, Rãdoi acceptã regulile și refuzã tentația de a folosi momentul în favoarea sa.

 

Pîna la urmã, e posibil ca acest al patrulea meci, dintre Pițurcã și Mutu, sã fie cea mai folositoare partidã a turneului american. Cine știe, poate cã de aici se va naște spiritul unei noi echipe!

 

 

vai tolontane...Radoi e bun cand joaca la nationala...dar cand joaca la Steaua nu mai e?

daca tot vorbim de caracter...eu cred k tu nu il ai!

armanovici29.05.2006 11:52

Valentin: Pentru cã de mic am ținut cu Steaua și pentru cã am vrut sã protejez aceastã echipã sã nu aibã soarta Craiovei, care a fost distrusã de Dinamo. A contat și revenirea la echipã a lui Imi Ienei, cu care mã cunoșteam de mai mult timp și nu neapãrat din fotbal

 

Sursa PSP.

 

Saracii olteni...chiar si dupa revolutie au avut soarta asta si o vor avea in continuare!

Virgil29.05.2006 13:29

Razboiul Rapid- Steaua continua.

 

Aseara, în direct la Realitatea Sportiva, presedintele Comisiei de Disciplina, Doru Viorel Ursu a declarat ca-si va da demisia daca membrii Comisiei de Apel vor depuncta Steaua. Decizia Comisiei de Apel in cazul Steaua se va lua în cursul acestei saptamani.

www.gsp.ro

 

Aplauze pentru D.V.Ursu !

cristian01429.05.2006 14:22

Oooo...clap-clap, ole-ole, bravo nene Ursule ! :lol:

Cred ca aceasta declaratie va fi speculata de toate presa romaneasca si cu siguranta Ursu va fi numit omul Stelei.

Minimus29.05.2006 17:23
Radoi vrea sa plece din Romania!!!

 

 

 

Mirel Radoi vrea sa plece din Romania, sustine finantatorul Stelei, Gigi Becali, care a declarat: "Mi-a spus ca s-a saturat sa tot fie injurat pe stadioanele din Romania si ca ar vrea sa plece."

 

Sursa : Satelitu lu gsp.ro , adica stelisti.ro ...

 

Eu sper sa fie doar o declaratie pt urechile comisiei ... desi daca e sa judec drept , Radoi are dreptul sa ceara sa fie lasat sa plece ... a facut mult pt Steaua si a luptat extraordinar pt echipa , dar are o varsta si daca se primeste o oferta buna ar fi bine ca Gigi sa-i dea drumu ...

tanti29.05.2006 23:15

na, ca iar au amanat o decizie in favoarea rapidului. oricum, ursu a zis ca el e impacat ca a facut dreptate cand a decis "doar" ca Steaua sa joace un meci fara spectatori, si nu sa o depuncteze... sincer, mi-a placut afirmatia asta... dar IAR au amanat o cauza in care e implicat rapidul... hmmm sper ca miercuri sa se dea o decizie si sa se faca dreptate, sa nu o mai taraganeze ca si in cazul cu petarda aruncata la tribuna 0 pe "lia"... si daca pe mortii aia de la Apel ii pune ala cu cornite de face "ba-ba-ba" sa ia vreo decizie basteapta...

Virgil30.05.2006 06:34

Paranoia s-a instalat la clubul de sub podul Grand.Conducatori,jucatori,spectatori,cer acelasi lucru,suspendarea jucatorilor Stelisti.

 

"Clubul Rapid a introdus ieri la randul sau memoriu impotriva deciziei Comisiei de Disciplina, in cazul scandarilor jucatorilor stelisti de la finalul partidei cu Sportul. Conducatorii Rapidului afirma ca giulestenii nu au cerut depunctarea Stelei. Președintele Dinu Gheorghe a explicat ca Rapid a reclamat faptele, iar Comisia de Disciplina a incadrat speta la articolul care prevede, cumulativ, amenda, porti inchise si depunctare. "Noi credem ca la Comisia de Apel cazul trebuie incadrat la paragraful anterior al circularei FIFA referitoare la rasism, care dispune suspendarea pe minim 5 etape a tuturor jucatorilor care au luat parte la acel episod regretabil", a declarat "Vama"." Sursa : GSP

 

E impotriva ratiunii ceea ce cer ei.Adica etapa de etapa jucatorii lor injura Steaua,alaturi de spectatori,antrenori si conducatori,si vin sa reclame Steaua pentru exact ce fac ei.

Copos a inebunit rau de tot cu gandul la cele 6 milioane pe care le-ar primi daca s-ar califica in grupele Ligii.

DTP-Ludacris30.05.2006 09:10

Nu are cum sa ne depuncteze :evil: :evil: :evil: !!

Si daca ne vor depuncta..atunci sa i depuncteze si pe ei... :evil:

weber_p30.05.2006 16:51

Dak Steaua va fi depunctata cum cer rapidistii atunci si Rapid trebui retrogradata asa cum cerem noi! noi am injurat o singura data ei injura meci de meci! si inca o chestie cati dintre suporterii Stelei care sunt inscrisi si aici pe site sunt de etnie roma??(* habar am cum se scrie)

Si din astia care sunteti de etnie roma* v-ati simtit vreodata jigniti de scandarile suporterilor stelisti?? dak da atunci sa fie Steaua depunctata cand proprii suporteri sunt ofensati de scandarile galeriei!!

Atunci eu as fii de acord cu toate supendarile pe care le-ar primii Steaua!!

Agy_2330.05.2006 18:58

Nu mai aud nimic de acea faza din meciul Steaua - crapid din campionat cand galeria crapidista a aruncat cu o torta la trib. 0 . Mi s-a parut destul de grav , chiar mai grav decat aceste scandari chipurile rasiste

forever_STEAUA31.05.2006 06:28

România nu mai are sigur echipă în Ligă în 2007!

Ionuţ Iordache

 

 

UEFA a publicat noul regulament al Ligii Campionilor valabil pentru sezonul 2006-2007. Faţă de sezonul trecut, UEFA a reglementat clar statutul cîştigătoarei Ligii, care va avea asigurat un loc în grupele Ligii, indiferent de poziţia ocupată în campionat. De asemenea, o ţară nu va mai avea mai mult de 4 echipe în Ligă, aşa cum a fost cazul Angliei din acest sezon, care a avut 5 participante.

 

Dacă acest regulament rămîne valabil şi pentru sezonul viitor, România va avea o echipă calificată direct în grupele Ligii doar dacă echipa care cucereşte trofeul sezonul viitor se va califica în grupe şi din campionatul propriu. Mai exact, dacă Liga este cîştigată de una din următoarele echipe: primele două clasate din Spania, Italia, Anglia, Franţa, Germania şi Portugalia sau campioana Olandei, a Greciei sau a Rusiei. Altfel, campioana României în 2007 va juca în turul 3 preliminar al Ligii, iar ocupanta locului 2 va intra în turul 2 preliminar.

 

sursa: gsp

Minimus31.05.2006 06:57

Chiar daca s-a modificat regulamentul , tot avem mari sanse ca Steaua sa intre in direct in grupe :) pentru noi nu este o mare lovitura regulamentul :D , pana la urma care sunt sansele sa nu ia Barca si la anul Liga ?

Motanu D31.05.2006 07:16
pana la urma care sunt sansele sa nu ia Barca si la anul Liga ?

 

100%. Dar o va lua campioana Angliei si tot prindem grupele.

_yang31.05.2006 11:32

Lasa ca mie nu mi-e de asta frica ci ca ar putea profita de performantele noastre si ale rRapidului (sa recunoastem) Dinamo si Poli AEk...

Cred ca as innebuni daca se va intampla asa ceva asa ca titlul de la anul e mult mai importand decat asta...

Ayrton31.05.2006 13:52
Chiar daca s-a modificat regulamentul , tot avem mari sanse ca Steaua sa intre in direct in grupe :) pentru noi nu este o mare lovitura regulamentul :D , pana la urma care sunt sansele sa nu ia Barca si la anul Liga ?

 

Se stia de acest regulament inca de anul acesta! A fost o greseala a gsp.ro, iar acum vor sa o mascheze cu aceasta asazisa schimbare de regulament! Anul acesta, daca Arsenal lua Champions League, Celtic (reprezentanta tarii de pe locul 10 - Scotia) nu intra direct in grupe! Nu exista nici o diferenta de regulament pentru anul viitor fata de acest an!

sorin_77731.05.2006 14:49

@Ayrton

 

Buna observatie ai facut...

ideea era sa depasim Rusia si sa fim pe 9 si nu mai avea loc discutia asta...

Virgil01.06.2006 06:16

Lui Gigi Becali ii e teama ca vom fi depunctati.

 

Opinia lui porneste de la faptul ca pentru bataia de joc la adresa Stelei,Dinu Vama de la Rapid a primit o sanctiune simbolica.Numai avertisment si 700 de euro amenda.

El crede ca membrii comisiilor de disciplina sunt influentati de Mitica Dragomir,influentat la randul lui de Gheorghe Copos.

Intrebat fiind daca ii e teama de decizia care urmeaza sa se dea astazi de Comisia de Apel,Gigi Becali raspunde ca treburile sunt aranjate inca de la inceput.De cand D.V.Ursu ar fi aplicat jumatate de pedeapsa prevazuta de regulamentul FIFA,jumatatea cealalta urmand a fi data de sclavii lui Dragomir.

 

Gigi Becali l-a sunat pe Mircea Sandu si i-a cerut ca in cazul in care Steaua va fi depunctata,sa convoace o ADUNARE GENERALA EXTRAORDINARA a FRF in care va arata care e raul cel mai mare in fotbalul romanesc,actiune ce va declansa o revolutie.

 

E clar ca raul cel mare se zbenguie pe culoarele Ligii si ale FRF sub intruchiparea lui Dragomir,care nu prea a avut nash toata viata,dar care e pe cale sa si-l gaseasca in Gigi.

Minimus01.06.2006 06:47

Tare imi e treama ca Gigi a cam dat cu bata in balta acum ... ce bine era daca se abtinea de la atacuri pana dupa judecare ... nu cred ca e bine sa si-l puna in cap pe corleone tocmai acum ... si ar fi bine sa nu se bazeze nici pe ajutorul nashului , nu se stie cum reactioneaza DON-ul fotbalului romanesc .

 

Asta este om trai si om vedea la sfarsitul zilei ce se intampla ...

 

HAI Steaua ! SPRE 23 !

_yang01.06.2006 08:21

Înlocuitor pentru Ogãraru

 

 

Antonio Oliveira, președintele clubului portughez Estrela Amadora, spune cã este dispus sã îl cedeze grupãrii din Ghencea pe fundașul Anthony da Silva în schimbul a 500.000 de euro. Lusitanul a auzit cã roș-albaștrii îl vor pe fotbalist și îi așteaptã pe oficialii români la negocieri

 

Daniel REMEª

Sebastian STAN

Vizita în Portugalia a managerului general al roș-albaștrilor, Mihai Stoica, a avut cel puțin o țintã clarã.

Președintele celor de la Estrela Amadora, Antonio Oliveira, a anunțat în presa portughezã de marți cã fundașul dreapta francez Anthony da Silva este dorit în Ghencea.

MM a fost sãptãmâna trecutã în Portugalia și l-a ofertat pe francez, acesta fiind o soluție viabilã pentru înlocuirea lui George Ogãraru, care a fost transferat la Ajax Amsterdam pentru patru milioane de dolari. "Nu știu nimic de niciun francez. Întrebați-l pe MM sau pe Oli", a declarat finațatorul Stelei, Gigi Becali. "În primul rând, înlocuitorul lui Ogãraru nu o sã fie un jucãtor din campionatul intern. În proporție de 90% va veni un jucãtor strãin în locul lui", a precizat Mihai Stoica acum câteva zile.

Contactat de ProSport, președintele Estrelei Amadora ne-a spus cã pânã asearã nimeni de la Steaua nu l-a contactat direct. "Am auzit și eu cã Anthony da Silva ar fi dorit de Steaua București. Dar vã spun cã nimeni din România nu m-a contactat direct și nu am primit nicio ofertã clarã. Probabil cã cei de la Steaua au discutat cu impresarul lui. În momentul în care voi primi un act prin care Steaua își va declara intenția de a-l cumpãra pe jucãtor, atunci ne vom așeza la masa tratativelor. Sunt dispus sã îl vând pe Anthony, chiar dacã mai are un an de contract cu noi, iar clauza lui de reziliere este în valoare de 500.000 de euro", a declarat Antonio Oliveira.

Anthony da Silva a fost descoperit de Mihai Stoica prin intermediul impresarului care l-a adus pe Carlos în Ghencea. Francezul este unul dintre oamenii de bazã ai Amadorei, evoluând ca titular în 32 din 34 de partide în acest sezon. Tony este nãscut în localitatea francezã Le Creusot, dar a debutat în fotbalul mare la echipa portughezã Chaves.

 

Damian Militaru își dorește sã antreneze Steaua

 

 

Mijlocașul Jiului, Damian Militaru (foto), în vârstã de 39 de ani, a declarat cã își dorește ca în viitor sã antreneze Steaua, echipã la care a evoluat între anii 1994 și 1999. "Deocamdatã îmi doresc foarte mult sã evoluez în meciul contra fostei mele echipe, dar asta depinde numai de antrenorul Aurel ªunda. Într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepãrtat mi-ar plãcea sã antrenez gruparea din Ghencea", ne-a spus Damian Militaru, care se va retrage din activitate la finele actualei stagiuni.

 

Au "umblat" francezii la arbitri?

 

Un fost angajat al clubului parizian, Rodolphe Albert, a scris o carte în care susține cã PSG a fost extrem de generos cu arbitrii de la meciul retur cu Steaua din 27 august 1997, scor 5-0. "Roger Alves, însãrcinat cu primirea arbitrilor în perioada în care Michel Denisot era președintele clubului, a prezentat o facturã completã de 4.104 euro pentru restaurant și o searã la Lido, celebrul cabaret de pe Champs-Élysées", a scris Albert. Arbitrul de centru al meciului PSG - Steaua a fost Dick Jol din Olanda. "Suspiciunile privind un meci aranjat (PSG pierduse în tur la masa verde cu 3-0) s-ar putea dovedi reale", scrie presa francezã.

 

ProSport

Minimus01.06.2006 09:53
Preşedintele FIFA explică de ce Steaua nu poate fi depunctată  

 

 

 

Într-un interviu acordat de preşedintele Sepp Blatter acesta explică cum se poate aplica regulamentul ce se invocă în cazul «depunctării» Stelei.

 

Astfel, pe site-ul FIFA, Sepp Blatter a explicat:

 

The Executive Committee has ratified a Disciplinary Code, summarising our policy in a single document, available at FIFA.com . A team can be docked three points, or six points for a repeat offence, in the event of racialist incidents on the field. The policy will take effect from 1 July, but it should also apply to the World Cup in Germany.  

 

Astfel, regulamentul ce prevede depunctările va intra în vigoare abia pe 1 iulie, meciul Sportul - Steaua neintrînd în juridisdicţia acestuia.

 

Sursa e fituica gsp.ro

 

In alta ordine de idei incepe judecata cat de curand , in cateva ore aflam daca se baga cu de-a sila in buzunaru lu Copos un titlu ... ca el nu-l vrea ... da ... daca se poate de ce nu ? da el nu vrea ... el e haituit saracu' ...

 

Ce Circ !

George Stan01.06.2006 10:06

tipic gsp, au informatia asta de la inceput, insa ce rost avea sa nu se intretina un frumos scandal?

sorin_77701.06.2006 10:30

Sper sa prind linie telefonica la Recurs... am o intrebare pentru "marele" editorialist Ioanitoia...

Este o mare hotie ce se intampla la Gazeta... Urat din partea lor... Gazeta este un ziar de scandal nu de sport...

«11617181920689»