O scurta prezentare a celor 2 poloisti sirbi transferati de Steaua in aceasta vara:
Miroslav Randjic (28.03.1989) - inter/extrema stinga, 1.87 m; a jucat pentru Vojvodina Novi Sad (2006-2012) si CN Marseille (2012-2014). Ca junior a facut parte din nationala Serbiei care a ocupat locul 4 la Campionatul Mondial U20 din 2007; nefiind convocat pentru echipa nationala de seniori a Serbiei, a ales sa evolueze pentru Macedonia, incepind din 2011 (7j/13g la Campionatul European din 2012, dintre care 3 in meciul cu Romania). Are un fantastic simt al portii, numarindu-se printre golgeterii echipelor la care a jucat (cel mai bun marcator al Vojvodinei in campionatul Serbiei 2011-12; al doilea golgeter al lui Marseille in campionatul Frantei 2013-14; cele mai multe goluri pt Marseille in Liga Campionilor sezoanele 2012-13 (8m/15g) si 2013-14(3m/10g). Iata rezumatul unui meci de referinta pentru el, Vojvodina-Mladost Zagreb din Liga Campionilor (2012) in care a inscris 6 goluri
Petar Filipovic (15.09.1988) - centru, 2.01 m; a jucat pentru Nis (2003-2006), Vojvodina Novi Sad (2006-2010), Jadran Herceg (2010-2011), Patras (2011-2012), Partizan Belgrad (2012-2013) si Rari Nantes Latina (2013-2014). A evoluat pentru nationalele de juniori ale Serbiei, obtinind medalia de aur la Campionatul European din 2006 si locul 4 la Campionatul Mondial din 2007. Are 18 prezente si 14 goluri pentru echipa nationala a Serbiei, cu care a cistigat Universiada din 2011 si a obtinut bronzul Ligii Mondiale din 2009. Se impune printr-o prezenta fizica impozanta, un bun control al mingii si cred ca nu ma hazardez spunind ca va fi cel mai bun centru pe care Steaua l-a avut de la reinfiintarea echipei in 1983. Iata un meci in care a evoluat Petar, derby-ul campionatului Serbiei: Partizan-Steaua Rosie Belgrad(2013)
Cei doi au fost colegi de echipa la Vojvodina intre 2006-2010, fiind antrenati de actualul selectioner al nationalei Romaniei, Dejan Stanojevic.



