FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Polo pe apa

«18910111217»
edmond_dantes06.04.2014 16:01

Steaua - Sportul 13-4

 

Daca edi-m.ooie Andrei era mai atent in aparare, poate se termina 13-5. Oricum, meciul a fost strans, exact asa cum a prevazut purtatorul ilegal de cutie craniana

edmond_dantes07.04.2014 07:49

h2o polo a scris:

 

"Steaua s-a calificat in finala Superligii dupa a castigat si cel de-al doilea meci contra revelatiei acestui sezon, Sportul Studentesc, cu 13 la 4.

 

Sportul Studentesc a condus o singura data pe tabela de marcaj, chiar la inceputul meciului, cand a deschis scorul prin Catalin Stan, dar ros-albastrii au preluat conducerea la prima pauza (2-1) si nu au mai cedat-o pina la finalul meciului. La pauza mare, diferenta era de trei goluri in favoarea Stelei (5-2), care a marit avantajul in partea a doua a meciului. In ultimul sfert jucatorii lui Ion Angelescu au inscris de sase ori fara sa primeasca vreun gol. Ros-albastrii o vor intalni in finala pe CSM Digi Oradea, castigatoarea ultimelor sapte editii de campionat. Sportul va lupta pentru medaliile de bronz cu Dinamo.

 

Steaua - Sportul 13-4 (2-1, 3-1, 2-2, 6-0)

 

Steaua: Mihai Dragusin, Bogdan Giuclea, Mihnea Gheorghe 1, Toni Barbaric 2 (1 pen), Codrin Cotrau 2, Pavel Popescu 2, Matej Nastran, Daniel Teohari 4, Radu Gospodinov 2, Marius Florea, Razvan Cristescu. Antrenor: Ion Angelescu

 

Sportul Studentesc: Catalin Vochin, Piotr Markoci 1, Ciobanu Eduard, Andrei Mateiasi, Vlad Dragomirescu 1, Pandelea, Catalin Stan 1, Nicolae Oanta 1, Adrian Stan, Iulian Radoi, Razvan Moraru, Edward Andrei. Antrenor: Aurelian Georgescu

 

Superioritati numerice: Steaua 5/8, Sportul 3/13

 

Penalty-uri: Steaua 1/1, Sportul 0"

afinogenov6107.04.2014 14:02

Sa vedem ce va iesi cu CSM Digi Oradea!Tare mi-as dori sa le mai oprim din suprematie,de cativa ani fac legea!

edmond_dantes07.04.2014 18:37

Oradea e deja pe o panta descendenta, dar nu cred ca avem inca o echipa de 3 ori mai buna decat a lor pentru a contracara mizeriile pe care le fac ei in spatele cortinei. Mentionez numai celebrul cronometru de la Oradea, care inghite secundele pe atacul oaspetilor mai ceva decat Pantagruel.

Eu sunt totusi multumit ca jigodiile astea si-au luat in fiecare an mwia cuvenita in Liga Campionilor; anul asta a fost mai suculenta ca niciodata.

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE08.04.2014 20:27
Sa vedem ce va iesi cu CSM Digi Oradea!Tare mi-as dori sa le mai oprim din suprematie,de cativa ani fac legea!

 

Eu zic ca sansele sunt mici mai ales meciurile de la Oradea.

edmond_dantes09.04.2014 07:45
Eu zic ca sansele sunt mici mai ales meciurile de la Oradea.

 

La Oradea nu pot castiga decat echipele de top din Europa; acolo raul, ramul, cronometrul, arbitrii si aurolacii din tribune reprezinta un cumul de factori de nedepasit. Metehnele astea sunt vechi, dar mai ales acum, cand Teszari sponsorizeaza mizeria aia de echipa (alcatuita din straini atrasi de mirajul CL + cativa bozgori locali + jucatori furati din Bucuresti) nici o echipa din Romania nu va putea invinge acolo. De aceea spuneam ca, in conditiile date, patrunderea in finala era maximum posibil pentru Steaua. Sper macar la 2 jocuri frumoase in Bucuresti, unde am certitudinea ca atacurile noastre vor dura 30 de secunde.

edmond_dantes09.04.2014 11:08

Finala mare se va disputa dupa sistemul trei din cinci, cu primele doua jocuri la Oradea (15 si 16 aprilie), echipa mai bine clasata in sezonul regulat. Urmatoarele doua partide vor fi gazduite de Steaua, cel mai probabil pe 28 si 29 aprilie (in functie de optiunea postului Digisport, care va transmite meciurile). In cazul in care niciuna dintre formatii nu va acumula trei victorii, va avea loc meciul decisiv (al cincilea), organizat de CSM Digi.

edmond_dantes10.04.2014 07:52
Eu sunt totusi multumit ca jigodiile astea si-au luat in fiecare an mwia cuvenita in Liga Campionilor; anul asta a fost mai suculenta ca niciodata.

 

09.04.2014 AN Brescia - CSM Oradea 18-7 (6-1, 6-2, 3-1, 3-3).

 

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE15.04.2014 20:20

Primul meci pierdut cu 10-6.

afinogenov6116.04.2014 07:12

Edmond ai vazut meciul?Eu da si imi venea sa sparg TV-ul cate eliminari luam(primeam aiurea unele) :)):)) era un butoi de arbitru de nu dadea ala orice atingere!

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE16.04.2014 20:50

Si al doilea meci pierdut cu 11-7,sa speram sa avem macar doua meciuri in Bucuresti dar nu abritrajul asta.

Saramago30.04.2014 12:32

Steaua a pierdut in trei partied finala cu Oradea. Oricum, locul doi este un pas inainte fata de sezonul precedent.

edmond_dantes11.07.2014 13:14
Edmond ai vazut meciul?Eu da si imi venea sa sparg TV-ul cate eliminari luam(primeam aiurea unele) :)):)) era un butoi de arbitru de nu dadea ala orice atingere!

 

Am vazut toate mecurile finalei; din pacate n-am putut comenta fiindca eram banat pe forum de cel mai prost admin al tuturor timpurilor - choli, la sugestia celui mai mare prieten al lui Onan din toate timpurile - harald. Probabil drept multumire pt contributia mea pe site; vad ca threadul "Alte sporturi" e cam virgin de-atunci

edmond_dantes11.07.2014 13:46
Steaua a pierdut in trei partied finala cu Oradea. Oricum, locul doi este un pas inainte fata de sezonul precedent.

 

Adevarul e ca, dincolo de mijloacele specifice pe care le-a dezvoltat in ultimii ani, Oradea a avut o echipa mai buna decat noi in sezonul trecut. Pe langa diferenta de valoare (trebuie mentionat totusi ca a fost cel mai mic decalaj valoric din ultimii 5 ani) Oradea a avut si experienta nepretuita a meciurilor tari din Liga Campionilor; asta a contat decisiv in finala.

 

Sa vedem ce va fi in sezonul 2014-15; Steaua a anuntat deja 3 transferuri importante, dintre care 2 vin chiar de la marea rivala: Chioveanu si Diaconu, plus Busila intors din Ungaria. Mihnea e un imens castig, postul de centru fiind cel mai slab acoperit la echipa noastra. Diaconu era, dupa mine, coloana vertebrala a oradenilor, alaturi de kadar; are un inot formidabil si o stiinta a jocului remarcabila. Va fi o pierdere uriasa pentru nespalatii din Oradea. Busila e un jucator crescut de noi, imi amintesc cu drag prestatiile lui de la inceputul deceniului trecut, in special pentru devotamentul fata de culori. Daca managementul clubului n-ar fi fost ultimul din galaxie, sunt convins ca eram capabili sa pastram macar marile valori avute in curte, gen Busila, Ghiban, Chioveanu, Negrean. O raza de speranta a aparut anul acesta gratie sponsorului din Peris: iata ca Busila si Chioveanu s-au intors acasa, iar restul lotului pare destul de valoros pentru a ataca, de data asta cu sanse reale, titlul national. Sa vedem si sa speram!

edmond_dantes11.07.2014 13:55

In data de 14 iulie va incepe la Budapesta cea de-a 31-a editie a campionatului european de polo.

 

Selectionerul Dejan Stanojevic a anuntat lotul de 13 jucatori pe care va miza la Budapesta:

Dragos Stoenescu, Mihai Dragusin (Steaua), Cosmin Radu, Nicolae Diaconu (Steaua), Tiberiu Negrean, Andrei Busila (Steaua), Mihnea Chioveanu (Steaua), Alexandru Matei, Dimitri Goanta, Alexandru Ghiban (Steaua), Andrei Cretu, Mihnea Gheorghe (Steaua), Alex Popoviciu.

 

Poloistii tricolori vor intalni in primul meci Georgia, in 14 iulie, (ora 14:00, ora Romaniei, meci transmis in direct la TVR2), celelalte partide fiind programate astfel: cu Italia (15 iulie, ora 17:00), cu Muntenegru (17 iulie, ora 20:00), cu Grecia (19 iulie, ora 15:30), cu Rusia (21 iulie, ora 14:00).

 

La ultimul campionat european (Eindhoven 2012) echipa Romaniei s-a clasat pe locul 8.

edmond_dantes15.07.2014 13:57

Ieri, in primul meci al echipei noastre de la Europene, Romania a invins Georgia cu 11-6 (3-4,3-1,2-0,3-1). Pentru echipa noastra au marcat Cosmin Radu 3, Negrean 3, Diaconu 2, Cretu 1, Mihnea Gheorghe 1, Alexandru Matei 1.

N-a fost inceputul de competitie de care am fi avut nevoie, cu o victorie fara probleme; primul sfert a fost plin de greseli din partea baietilor nostri, ceea ce ne-a adus in situatia de-a fi condusi de georgieni cu 4-2 in min. 6,21 si de-a depune mari eforturi pentru a egala si a ne desprinde in castigatori. Partea proasta e ca ca aceasta cursa de urmarire a atras un important consum de resurse fizice; aveam mare nevoie ca baietii sa fie proaspeti contra Italiei, azi. Sa speram totusi ca forta psihica va putea compensa eventualele lipsuri fizice. Avem nevoie de o aparare in zi mare, si de o prestatie cit mai buna a lui Cosmin in centru.

In 5 minute incepe meciul Romania - Italia (TVR2, Eurosport2). Hai Romania!

 

Pariurile mele pt acest meci: total goluri-sub 17.5 @1.85; Romania - sub 7.5 goluri @1.85; Mihnea Gheorghe - sub 1.5 goluri @1.65

edmond_dantes17.07.2014 14:38

Italia - Romania 9-4 (1-1,3-1,4-1,1-1)

Marcatorii nostri: Mihnea Gheorghe 2, Cosmin Radu, Matei

 

De data aceasta, primul sfert a fost cea mai buna perioada a echipei noastre; apararea a functionat remarcabil, rezistand inclusiv la patru superioritati numerice ale adversarilor, iar atacul a avut singurele 2 sclipiri din acest meci: o desprindere in centru a lui Chioveanu, al carui sut a fost parat fenomenal de Tempesti, si o actiune rapida pe partea dreapta finalizata cu angajarea pe bara a doua a aceluiasi Chioveanu, la care italienii n-au putut reactiona decit printr-un fault de penalty; lovitura de la 5m a fost ratata de Diaconu

 

Pe masura trecerii timpului, apararea noastra a cedat fizic; nu s-a putut gasi vreo solutie de blocare a centrilor italieni, aproape fiecare angajare soldandu-se cu eliminare. Cretu si Busila au acumulat destul de rapid 3 eliminari si au parasit bazinul; Negrean a comis un gest necugetat, lovindu-si adversarul si fiind eliminat definitiv. In aceste conditii, echipa noastra nu avea cum sa reziste. Trebuie spus ca scorul final e relativ bland; italienii s-au relaxat in sfertul al patrulea, cand ne-au facut cadou un gol dupa o interceptie facila, iar in atac s-au multumit sa tina minegea pana la expirarea timpului de atac.

 

Ingrijorator mi se pare felul in care ne prezentam in atac; nu vad nici o schema lucrata care sa aduca un strop de fantezie. Toti adversarii ne cunosc jocul, bazat pe angajarea obsesiva a centrilor, iar atunci cand Cosmin prinde o zi mai slaba suntem anihilati total. Am stabilit recordul de ineficacitate al competitiei, si mi-e greu sa cred ca putem schimba ceva semnificativ in atac pana la sfarsitul Europenelor.

 

Astazi, la ora 20, Romania intalneste Muntenegru; putem spera doar la o infrangere onorabila

edmond_dantes19.07.2014 10:34

Muntenegru - Romania 13-8 (2-2; 3-0; 5-2; 3-4)

Marcatorii nostri: Negrean 4, Cosmin Radu, Matei, Busila, Ghiban

 

Un meci asemanator cu partida contra Italiei; din nou primul sfert a fost bun, urmat din pacate de o cadere totala in sferturile 2 si 3. De data asta atacul pozitional a functionat un pic mai bine decit in meciul cu Italia; angajarile la centru au fost inspirate, iar Cosmin a scos multe eliminari. Stupefiant e insa modul cum au fost tratate situatiile de superioritate numerica: 2 goluri din 11 astfel de situatii; mai grav e ca in 11 superioritati am reusit sa aruncam numai de 4 ori la poarta!!! restul fiind irosite prin pase gresite. In felul asta nu vad cum am putea sa invingem Grecia...poate nici macar Rusia.

 

E trist ca ne batem joc de o tragere la sorti favorabila, cu o grupa cum nu vom mai avea curind (Grecia, Rusia, Georgia). Adevarat, deocamdata nimic nu e pierdut, dar nivelul jocului etalat pina acum nu lasa prea mult loc pentru sperante.

 

Astazi, la 15.30, meciul decisiv pt ocuparea locului 3 in grupa, contra Greciei ( TVR 2, site LEN )

edmond_dantes19.07.2014 15:59

Romania - Grecia 9-10 (3-2,2-3,2-2,2-3)

Marcatorii nostri: Diaconu 4, Cosmin Radu 2, Cretu, Matei, Popoviciu

 

Dincolo de limitele noastre structurale, si de 2 arbitri odiosi care s-au vandut pentru o vacanta all-inclusive in insulele grecesti, a existat si blestemul clipei. O pregatire de jumatate de an sabotata de prostia incomensurabila a maidanezului Alexandru Matei. Cititi si minunati-va, daca n-ati vazut meciul link Prosport

Aruncati o privire si pe statistica meciului ; atentie la eliminari

afinogenov6120.07.2014 07:44
Romania - Grecia 9-10 (3-2,2-3,2-2,2-3)

Marcatorii nostri: Diaconu 4, Cosmin Radu 2, Cretu, Matei, Popoviciu

 

Dincolo de limitele noastre structurale, si de 2 arbitri odiosi care s-au vandut pentru o vacanta all-inclusive in insulele grecesti, a existat si blestemul clipei. O pregatire de jumatate de an sabotata de prostia incomensurabila a maidanezului Alexandru Matei. Cititi si minunati-va, daca n-ati vazut meciul link Prosport

Aruncati o privire si pe statistica meciului ; atentie la eliminari

 

Sper sa ma auzi si sa citesti asta maidanez prost "Sa-mi bag .... in ...."!Nu-mi venea sa cred urmarisem meciul,la 9-8 si om in plus sa faca prostu' ce a facut,puteau foarte usor sa plimbe mingea si aruncau,poate iesea si un gol!La meciul cu Rusia sper sa nu-l mai vad in bazin... In afara faptului ca aveam pe bilet la pariuri 1X :)) il dau naibii de bilet,dar am ajuns sa ni facem nasi pe greci in sport(fotbal,polo),porneau oricum ca favoriti,dar pacat ca in cateva secunde s-a dus totul de rapa!

edmond_dantes21.07.2014 08:40

Astazi, de la ora 14, Romania intalneste Rusia in ultimul meci al nostru din faza grupelor. O victorie ne-ar aduce situarea pe locul 4 al grupei A si certitudinea clasarii pe pozitiile 7-8 ale clasamentului general.

Cam acolo ne e locul in poloul european, la o distanta (inca) mica fata de tari precum Spania si Croatia, dar la ani-lumina in spatele primului esalon valoric alcatuit din Ungaria, Muntenegru, Serbia si Italia.

Rusia e una din cele mai slabe echipe de la acest Campionat European (din ce am vazut, doar Georgia a jucat mai prost); in plus, e o victima traditionala a baietilor nostri...nu vad ce scuze ar mai putea interveni de data asta. Sper doar ca in ultimul minut sa avem o diferenta mai mare de un gol, ca sa nu arunce din nou matei la poarta, blestemati fie el si mizeria de club din groapa care-i gazduieste cotetul.

 

Vreti o shaorma cu de toate? vreti sa mergeti la artistele trotuarului? vreti un mertzan? jucati combo Italia+Serbia+Romania :)

afinogenov6122.07.2014 07:41
Astazi, de la ora 14, Romania intalneste Rusia in ultimul meci al nostru din faza grupelor. O victorie ne-ar aduce situarea pe locul 4 al grupei A si certitudinea clasarii pe pozitiile 7-8 ale clasamentului general.

Cam acolo ne e locul in poloul european, la o distanta (inca) mica fata de tari precum Spania si Croatia, dar la ani-lumina in spatele primului esalon valoric alcatuit din Ungaria, Muntenegru, Serbia si Italia.

Rusia e una din cele mai slabe echipe de la acest Campionat European (din ce am vazut, doar Georgia a jucat mai prost); in plus, e o victima traditionala a baietilor nostri...nu vad ce scuze ar mai putea interveni de data asta. Sper doar ca in ultimul minut sa avem o diferenta mai mare de un gol, ca sa nu arunce din nou matei la poarta, blestemati fie el si mizeria de club din groapa care-i gazduieste cotetul.

 

Vreti o shaorma cu de toate? vreti sa mergeti la artistele trotuarului? vreti un mertzan? jucati combo Italia+Serbia+Romania :)

 

Te-au incurcat grecii!Daca nu facea greseala aia maidanezul,puteam fi peste Grecia in clasament!Ungaria mi se pare favorita la turneul asta,joaca acasa,au un lot valoric bun,portarul n-are rost sa mai zicem ceva despre el!Sa vedem Serbia si Muntenegru daca ii poate incurca,Italia eu unul nu-i vad!

Saramago24.07.2014 22:16

Foarte multi dintre cei care posteaza pe acest topic il ataca fara crutare pe Alexandru Matei. Stiu, e dinamovist, de asemenea stiu ca a gafat nepermis in finalul jocului cu Grecia.

Totusi, nu putem uita lucrurile bune pe care le-a facut pentru reprezentativa. Mai ales GWG-ul din sfertul cu Italia de la Europene din 2006. Altfel, e fratele lui Bogdan Matei, care a aparat ani in sir culorile ros-albastre.

afinogenov6128.07.2014 08:06

Dupa locul 8 obtinut la Europene,aseara am vazut Serbia cum a scufundat Ungaria(7-12) si a redus la tacere suporterii maghiari si ma bucur enorm!Baietii au aterizat aseara in jurul orei 22:30 in Bucuresti,nu stiu de ce,dar meritau totusi sa vada finala,iar azi sa plece spre casa,insa e decizia celor care au gasit biletele pentru avion!

edmond_dantes07.09.2014 17:24

h2opolo a scris:

 

"Steaua si-a adus sase jucatori noi pentru sezonul competitional 2014-2015. Patru sunt internationali romani: Nicolae Diaconu, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanta si Andrei Busila ceilalti doi fiind jucatori sarbi: extrema Miroslav Randjic, in varsta de 25 de ani, care a jucat in Franta, la CN Marseille, echipa cu care a castigat campionatul in 2013 si centrul Petar Filipovic, in varsta de 26 de ani, care sezonul trecut a jucat in Italia, la Latina. In 2009, Petar Filipovic a castigat medalia de bronz cu Serbia la turneul final al Ligii Mondiale de la Podgorica.

 

Cu cele sase nume noi in lot, ros-albastrii au asteptari mari pentru noul sezon in care se gandesc la castigarea titlului national si la un parcurs cat mai lung in Euro Cup. Avem un lot valoros, s-au facut achizitii bune cu care s-au acoperit toate posturile si cred ca in acest campionat vom avea un cuvant greu de spus, a declarat antrenorul Ionut Angelescu. Atat CSM Oradea, dar si Sportul si Dinamo, ramin echipele periculoase in acest sezon de Superliga Nationala, echipe care au valoare si stiu sa joace un polo bun. Este mult de munca pentru ca sunt sase jucatori noi, relatiile de joc inca nu sunt legate dar vom avea niste meciuri de verificare cu echipe puternice si atunci vom pune la punct ultimele detalii pentru campionat. Cat despre Euro Cup, ne dorim sa obtinem mai mult decat anul trecut. Nu vrem sa jucam doar trei meciuri in turul doi al competitiei. Vrem sa trecem de grupe, a mai spus tehnicianul Stelei

 

In ceea ce priveste programul de pregatire, Steaua va continua antrenamentele in Capitala in urmatoarele doua saptamani apoi in perioada 22-29 septembrie se va deplasa in Serbia pentru a disputa cateva meciuri de pregatire cu Partizan Belgrad, probabil si cu Radnicki."

«18910111217»