Footballul nu mai e de mult un joc ... sunt mai multe iar unul din ele e managementul.
Ceea ce inseamna ca trebuie sa analizezi faptul ca in Romania o echipa cunoscura vande tot anul tricouri de 20-30.000 de euro iar dc iei o vedeta nu iti schimba asta; si foarte rar incasarile anuale pe bilete acopera cheltuielile pe care le are echipa.
Steaua nu va fi niciodata cum e Barcelona din punct de vedere al incasarilor si al transferurilor in cel mai bun caz va fi cum e Ajax adica va avea posibilitatea sa cumpere jucatori de max 2,5 mil de euro cu spranta ca ii vinde cu 5 si exceptional cu 10 dar pana atunci mai e mult pt ca nu suntem in uniunea europeana sa vindem jucatori fara conditii de legitimare aspre la cluburi din uniune si legea permite nationalizarea unei pers dupa 5 ani de stat in Romania lucru care desi intram in uniune nu v-a incuraja niciodata un jucator bun noneuropean sa vina pentru ca ii va fi foarte greu sa plece la cluburi din uniune in cei 5 ani obligatorii de non european care ii va petrece in Europa.
Datorita acestor impedimente pretul de vanzare al unui footballist din Romania e de max 1 mil foarte rar peste 2,5 (4 mil a fost cel mai mare export romanesc in caz ca nu stiati) asa ca nu poti sa iei jucatori cu 1-2,5 mil daca vrei performanta in Romania (decat daca vrei sa iti faci imagine si circ cum e cazul Timisoara) din simplul motiv ca managementul footballistic e stiinta de a lua un jucator pe care sa il vinzi la un pret mai mare (minim preferabil dublu), din care pret sa cumperi cel putin un inlocuitor egal (in caz perfect inca un jucator bun pe un post deficitar si 1-2 tinere sperante) si sa iti mai ramana si bani dupa asta.
Romania e o tara in care o echipa buna din punct de vedere managerial poate cumpara un jucator pana in 500.000 de euro si in caz exeptional 1 mil si care sa nu fie platit cu mai mult de 500.000, lucru constientizat prea bine de conducerea clubului si aplicat pana acum.
Astfel ca Mazilu si Cocis nu au nici o sansa, Neaga doar in caz exceptional probabil gen Alexa cu fuga din cantonamentul chinezilor si circuri din astea incat sa ii oblige pe aia sa ceara max 500.000, Balan desi s-ar incadra in max 500.000 e coproprietate cu Rapid deci cam greu si in rest poate Lazar, Varga, Stancioiu si Albut din cei vizati.
Ar mai fi 2 jucatori buni la final de contract Maxim de la Sportul (de care se zice ca a semnat cu Steaua din iarna si daia nu mai joaca) si Mansour tot la final de contract motiv pt care a inceput sa nu mai fie folosit la Poli.
Si jucatori cu probleme la echipele lor (cum a fost Cristocea in iarna) adica Twhaite de la National si Pascovici de la Farul dar si Dumitru si Dinita carora echipa le-ar putea intinde o mana de ajutor cum a mai facut-o (ex: Ciocoiu). (si sa mai glumim mai sunt Mutu si Lobont dc ajung in Serie C :lol: si "vedeta" Alexa care sigur se gandeste acum la Steaua dupa ce a patit la Dinamo, dar depinde de Dan Petrescu ca vrea salariu in moneda poloneza :lol: ).
off topic: Nu e vorba de noroc in cazul lui Oprita la driblinguri si Dica la pase pentru ca se intampla prea constant.
Cristea nu a fost niciodata mare valoare nu a avut in nici un sezon mai mult de 10 goluri+pase de gol, in comparatie cu Dica si Oprita care chiar dc nu inscriu asa des pe cat vrem noi dau 14-15 pase de gol pe sezon, pe Neaga care e asa de mult dorit Oprita l-a facut om cum s-ar zice in ultimul sezon la 8-9 goluri ale lui pasele au fost ale lui Oprita.
Cat de Paraschiv a jucat constant titular in ultimele sezoane nu l-a scos nici Dorinel nici Aliuta nici Radoi din echipa si nici acum Cristocea (care ar putea juca mijlocas ofensiv) perioada in care au fost 5 antrenori la Steaua Piturca, Zenga, Dumitriu, Protasov, Olaroiu daca nu era bun nu juca atat si sa fim seriosi minim 2 din antrenorii aia au un ochi mai bun ca tine.
