FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri Vara 2006

«12930313233111»
gone15.06.2006 15:25
Se pare ca pe adresa clubului din Ghencea a sosit o oferta pentru Mirel Radoi, de la Manchester United, de 9 milioane de euro. Finantatorul Stelei, Gigi Becali, a declarat pentru stelisti.ro: "Nu il dau pe Radoi sub 10 milioane, sa fie clar".

Sursa stelisti.ro

Minimus15.06.2006 15:35

on ochi rade si unul plange daca "bomba" se confirma . Plang pentru ca am pierde jucatorul exponential al echipei , rad pentru ca Mirel MERITA un astfel de transfer ! Mirel a dat tot ce a avut mai bun pentru Steaua si MERITA sa ajunga la cel mai inalt nivel. MU este un club pentru el ...

 

DAR plang rau ... pierdem capitanul ...

 

SPER sa fie doar o bomba , dar daca e real SPER pentru Mirel sa se realizeze si sa prinda echipa , daca intra intra in primul 11 oricum nu-l mai scoate nimeni de acolo ..

skorpio1515.06.2006 15:38

Sper ca nu-i [......] Gigi sa-l dea pe Radoi cand vrem sa intram in CL!! :evil: Se duce pe ... toata omogenitatea! Da-i dreacu de bani ca ai destui, Mirel la ora actuala e indispensabil.

 

Fara cuvinte jignitoare.

Moderator

Alextds15.06.2006 15:41

Mai bine si pt Radoi si pentru imaginea clubului il lasa la Liverpool cu 7 decat la Manchester.

skorpio1515.06.2006 15:41

Si tocmai acolo...macar daca ajungea la Arsenal :evil:

 

sau Liverpool cum zici tu, Alextds

***alex***15.06.2006 17:16

Cum ar fi ca Mirel Radoi sa fie inlocuitorul lui Roy Keane? 8)

Teoctist15.06.2006 17:17

Nu ar fi bine.Pentru noi.

flo220315.06.2006 17:30

va aduceti aminte de joe Panait? tot de la petrolul,si tot fundas!

alex ripper15.06.2006 17:50

uitandu-ma la Cupa Mondiala ma gandeam la o chestie.Numai la noi se trasnfera jucatori care sa fie stelisti adevarati...frate astea sunt prostii.daca vrei sa ai o echipa puternica trebuie sa aduci orice jucator de valoare.sa fie profesionist si sa isi dea sufletul pe teren.nu mai conteaza culoarea sau cu cine tine atata vreme cat joaca bine.

radusteaua15.06.2006 18:06

Gigi a spus la Pro TV ca maine astepta de la Manchester United raspunsul daca dau 10mil pe Radoi . pentru Manchester 1 MIL nu inseamna nimic pentru ei

skorpio1515.06.2006 18:33

Mi-a mai venit inima la loc...Nu scrie nimic de Radoi pe site-urile englezesti. Sa presupunem ca n-am cautat destul, dar asa un transfer ar trebui sa fie totusi mediatizat. Ca doar astia nu scriu doar dupa ce achizitioneaza.

Cooper15.06.2006 18:41

Intr-adevar, Radoi ar merita sa plece la un club ca Manchester. Insa nu cred va merge sa joace "afara" cu salariu de sub 2 milioane $. Doar nashu-i satisface toate "pohtele" . Cred ca ar trebui sa mai ramana cel putin anul acesta la Steaua. Daca vom intra in CL, Radoi ar putea pleca pe o suma chiar mai mare de 10 milioane $.Insa nu stiu ce jucator ar putea sa-i ia locul........ Avem nevoie totusi de 2 fundasi de banda( fara sa mai punem la socoteala 2 mijlocasi si un atacant). Desi imi place Nesu, e inconstant, iar P. Marin face prea putin faza ofensiva. Pe partea dreapta, Balan sper sa nu ramana doar o "promisiune". Ar trebui sa fie devina si mai ambitios, pentru ca stelistii l-au sustinut in perioada nefasta prin care a trecut.

radu215.06.2006 18:43

E o noua "aroganta" a lui Gigi. Daca e in presa, e istorie povestea asta. Altfel am fi aflat cand totul era deja semnat, vezi cazul Ogararu. Radoi ramane. Mergem in UCL.

sorin_77715.06.2006 18:47

E cacealma aceasta faza cu Radoi... Nu pleaca capitanul, vine un jucator in schimb...

George Stan15.06.2006 20:01

In Premiere League nu era o regula ca orice jucator transferat sa aiba jucate peste nu-stiu-cat la suta din meciurile nationalei in ultimii x ani?

Radoi nu prea se incadreaza, asta ca sa ne dam seama ca e o noua bashina marca presa / gg

DraqGol15.06.2006 20:10

Nu inteleg atitudinea unora, care ar fi preferat sa primeasca Steaua mai putini bani pt a se duce Radoi la Liverpool sau Arsenal. Ce are fratilor ManU ??? Din cate stiu e cea mai titrata echipa a ultimilor ani si nu numai (inaintea perioadei Chelsea) ... Important e ca un jucator de la Steaua va face istorie, pt ca nu oricine poate juca la o asemenea echipa si mai ales nu s'a transferat nimeni din jucatorii din Divizia A nici macar cu jumatate din suma oferita de ManU !!!

 

In plus merita sa evolueze undeva mai sus, la fel cum si Steaua are nevoie de el si e foarte greu de inlocuit cu cineva pe masura ... :cry:

 

P.S. Nu cred ca va pleca

skorpio1515.06.2006 20:53

Nu sunt impotriva plecarii lui Mirel la un club mare. dimpotriva, sper s-ajunga cat mai sus si Steaua sa ia cat mai multi bani pe el ca merita! Acum insa nu e momentul si cred ca m-am speriat degeaba. Am pomenit numele lui Arsenal sau Liverpool (fara sa aprob insa scaderea sumei de bani) doar pt ca nu tin cu Manchester. daca va pleca insa in anglia, il voi urmari indiferent la ce echipa se duce. sper sa nu fie cazul :)

Alextds15.06.2006 22:56

Liverpool e cea mai titrata echipa din Anglia nu Manchester United.

Iar "Din cate stiu e cea mai titrata echipa a ultimilor ani si nu numai (inaintea perioadei Chelsea)" :lol: dc e inaintea "perioadei Chelsea" nu e "a ultimilor ani" iar dc iei ca perioada 3 ani (de cand e "perioada Chelsea") si inaintea "perioadei Chelsea" ar fi fost cea mai titrata "a ultimilor ani" Arsenal care in perioada "post Chelsea" a castigat 2 din 3 titluri.

Liverpool

Football League: 18¹

1901, 1906, 1922, 1923, 1947, 1964, 1966, 1973, 1976, 1977, 1979, 1980, 1982, 1983, 1984, 1986, 1988, 1990

Football League Second Division: 4

1894, 1896, 1905, 1962

Lancashire League: 1

1893

UEFA Champions League: 5¹

1977 3-1 vs. Borussia Mönchengladbach

1978 1-0 vs. Club Brugge

1981 1-0 vs. Real Madrid

1984 1-1 (4-2 in penalty shootout) vs. AS Roma

2005 3-3 (3-2 in penalty shootout) vs. AC Milan

UEFA Cup: 3¹

1973, 1976, 2001

FA Cup: 7

1965, 1974, 1986, 1989, 1992, 2001, 2006

FA Youth Cup: 2

1996, 2006

League Cup: 7¹

1981, 1982, 1983, 1984, 1995, 2001, 2003

FA Community Shield: 14

1964², 1965², 1966, 1974, 1976, 1977², 1979, 1980, 1982, 1986², 1988, 1989, 1990, 2001

European Super Cup: 3¹

1977, 2001, 2005

Super Cup: 1¹

1986

Reserves Division One: 16

1957, 1969, 1970, 1971, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1979, 1981, 1982, 1984, 1985, 1990, 2000

¹ More than any other English club

² Title shared

 

Manchester United:

First Division and Premier League[5] titles: 15

1908, 1911, 1952, 1956, 1957, 1965, 1967, 1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003

Football League Second Division[6]: 2

1936, 1975

FA Cup: 11¹

1909, 1948, 1963, 1977, 1983, 1985, 1990, 1994, 1996, 1999, 2004

League Cup: 2

1992, 2006

UEFA Champions League: 2

1967-68, 1998-99

UEFA Cup Winners' Cup: 1

1991

Intercontinental Cup: 1¹

1999

European Super Cup: 1

1991

FA Community Shield: 15¹

1908, 1911, 1952, 1956, 1957, 1965*, 1967*, 1977*, 1983, 1990*, 1993, 1994, 1996, 1997, 2003 (* joint holders)

BBC Sports Personality of the Year Team Award: 2

1968, 1999

Melku15.06.2006 23:21

Cred ca e foarte bine la Manchester dar nici la Arsenal nu ar fi rau, mai reticent as fi la varianta Liverpool, opinia mea bazandu-se pe antrenorii care sunt la echipe, cred ca sub conducerea lui Ferguson ar creste foarte mult, a lui Wenger la fel..mai greu sub cea a lui Benitez...

DraqGol16.06.2006 04:09

Bun Alextds, atunci sa spunem ca e cea mai titrata formatie din 1990 incoace. Pt ca Liverpool nu a mai facut mare branza de atunci, perioada lor de glorie a fost in anii 80 ... Iar Arsenal nu cred ca intra in discutie doar pt 2 titluri la rand.

steauafans.tk16.06.2006 04:09

Fratilor, ganditi-ve, Manchester!!!!adik acum mai aveti si pretentii!Manchester e o echipa mareeeeee de tot, numa sa prinda primu' 11

weeezer_2016.06.2006 07:44

io nu sufar ManU. Personal as vrea de 10 ori mai mult sa se duca la Liverpool si de 100 de ori la Arsenal. Pb la Liverpool e ca aia schimba antrenorii destul de des, in comparatie cu celelalte doua, si nu se stie peste ce nebun da... insa Wenger pare un tip cu capul pe umeri si, cum zicea cineva mai devreme, sub care Mirel poate creste mai mult.

 

dar oricum, George Stan are dreptate, ar fi trebuit sa fi jucat cel putin in 3 sferturi din meciurile nationalei in ultimii 2 ani, iar Mirel n-a jucat... (scrie in GSP)

Alextds16.06.2006 08:45

Manchester ia de ani de zile jucatori care nu pot juca in Anglia si ii joaca in Belgia pentru a ii face valizi (nu cred ca va fi cazul lui Radoi) si uitati un lucru important regula e pentru noneuropeni adica l-ar putea lua si neutiliza pana la 1 ianuarie cand intram un UE si devine valid doar pentru a se asigura ca nu va fi folosit in cupele europene asfel incat sa il foloseasca ei in 2007; si oricum Radoi e la limita mi se pare ca dc joaca si meciurile amicale oficiale pe care le are Romania pana incepe campionatul in Anglia e valid.

 

P.S.Regula de minim 75% nu e chiar cum se zice in ziare daca jucatorul este in vizorul echipei nationale (jucand constant pana atunci) si este accidentat la unele meciuri ale nationalei sau suspendat se considera ca acele meciuri le-a jucat (adica cel putin Olanda si cel de dupa el in care Radoi fost declarat accidentat cand a plecat se pun ca jucate iar dc a fost si suspendat de la nationala legal cu acte s-ar putea sa aiva chiar peste 90% jucat)

razvan198316.06.2006 08:49

In prosport zice ca are 75% din jocuri jucate la echipa nationala, deci ar indeplini acest criteriu. Nici nu sti pe cine sa mai crezi. Oricum deocamdata nu e nimic sigur. Daca oferta este reala eu l-as lasa sa plece pentru ca de multe ori Mirel a pus pe primul loc Steaua si pe al doilea loc interesul lui. Iar in ceea ce priveste discutia despre cluburile engleze, intr-adevar cea mai titrata echipa engleza din istorie este Liverpool. Insa acum, din cate stiu eu, Manchester United in ultimii 2-3 ani a fost declarat cel mai bogat club din lume, care a scos cel mai mult profit dintre toate cluburile mari ale Europei. Este fara indoiala un club de prima mana din Europa, care an de an are ca obiective castigarea Premier League, FA Cup si UEFA Champions League. Eu sper ca oferta sa fie reala pentru ca ma gandesc la binele lui Mirel si el ar merita un asemenea transfer dar sincer eu nu cred ca ar oferi o asemenea suma acum cineva pe Mirel, daca ne vom califica in grupe, atunci poate cineva sa ofere o asemenea suma.

weeezer_2016.06.2006 11:32

Gigi Becali: "Oferta de 9 milioane nu e de la Manchester"

Răzvan Rotaru

 

 

Patronul Stelei a spus astăzi că propunerea de transfer pentru Mirel Rădoi este de o altă formaţie şi nu de la trupa lui Alex Ferguson. "Nu Manchester a oferit 9 milioane de euro pe Mirel, ci o altă mare echipă din Europa. Le-am spus clar că eu vreau 10 milioane şi nu am ce negocieri să port cu ei. Aştept un telefon în două-trei ore să mă anunţe dacă sînt dispuşi să plătească 10 milioane de euro", a declarat Becali.

«12930313233111»