Baietii astia doi sunt buni de rezerve (ma refer la Drida si V. Badea) si, daca au sansa, pot chiar sa confirme, dar asta cel mult in campionat. Insa nu poti sa faci echipa de CL cu ei in primul 11!
Sa nu uitam ca nici Iacob nu e in forma si nici nu prea se potriveste cu stilul Stelei, iar in conditiile astea ar trebui adus un atacant golgheter care sa intre titular! Neaga si Mazilu sunt solutii bune, sau un atacant strain!
Sistemul 4-3-2-1 este prea riscant. Trebuie negociata foarte atent asezarea jocatorilor de pe benzile laterale. Daca nu o sa pui presiune pe fundasi laterali ai adversarilor acestia vor putea sa stranga in centru. Si va rezulta o aglomeratie din care nu se va inscrie decat cu noroc. Daca cei doi mijlocasi ofensivi se vo deplasa spre lateral atunci centrul atacului va fi depopulat si vom ataca precum englezi. Daca mijlocasi laterali vor urca atunci urcarea lor trebuie neaparat sincronizata cu urcarea fundasilor laterali. Si in acest caz orice demarcare in lateral a varfurilor adverse ar crea panica in apararea noastra.
Eu personal nu sunt adeptul acestei asezari. Dar eu NU sunt antrenor. Asa ca...
Parca esti un mic Oli!
La marile echipe, fundasii laterali sunt jucatori importanti pentru atac.
Eu consider ca sunt 2 solutii la Steaua ->
1. Sa fie retras Dica la mijlocul terenului si sa jucam cu 2 atacanti. Al 2-lea atacant trebuie sa fie foarte mobil, cu o buna viteza care sa vina si in ajutorul echipei in faza defensiva. In plus de asta trebuie sa fie un adevarat golgheter, unul care sa marcheze constant si mult, Iacob nefiind un atacant care marcheaza multe goluri. In opinia mea tocmai l-am descris pe Neaga!
2. Se renunta la al 2-lea atacant veritabil si se aduce un mijlocas ofensiv, de creatie! Dica ramane pe aceeasi pozitie pe care joaca acum. In faza de atac sau de constructie putem avea 2 mijlocasi ofensivi si un atacant sau 2 atacanti si un mijlocas. In faza de aparare mijlocasul ofensiv va juca un rol de inchizator. In acesta formula Iacob nu prea are loc din motivele spuse mai sus. Am putea sa-l aducem pe Mazilu sau Neaga.
In ambele situatii s-ar putea forma un triunghi ofensiv puternic sprijinit, ca si pana acum, de mijlocasii si de fundasii laterali!
Parerea mea este ca a 2-a formula este mai putin lipsita de risc decat prima. Si cum formula in care jucam acum s-a dovedit ineficienta (in faza de atac) in mod sigur ar trebui facuta schimbarea!
PS Nici eu NU
sunt antrenor... incerc sa gandesc logic si sa-mi spun parerea... 