am o "prastie" acasa....mama mama...daka il vad pe niculae la antrenament in tricoul Stelei,va promit ca il dobor din prima....
ps:nu glumesc.....
am o "prastie" acasa....mama mama...daka il vad pe niculae la antrenament in tricoul Stelei,va promit ca il dobor din prima....
ps:nu glumesc.....
Strategie pe fata , a aruncat aceasta vorba J.J. sa il supere pe Copos si sa distraga atentia presei de la alte transferuri . Oricum nu cred ca merita Niculae 3,3 mil de euro . il prefer pe Mazilu poate pe bani mai putini :lol:
Au aparut niste povesti cu brazilieni de la Tavria (tinand cont ca sunt cei mai buni din echipa si au peste 24 de ani sunt povesti) dar oricum sa dau niste informatii de ei: Edmar (de Lacerda Aparecida) 24 de ani (16-VI-1980) mijlocas central ... defensiv 174cm 73kg picior de baza dreptul valoare cam 500.000 (oricum clauza de aproape 2mil) si (Luiz Antonio Godoy Alves) Junior 27 de ani (20-IX-1978) mijlocas ofensiv gen Dica (poate juca si pe stanga si atacant) 181cm 73kg picior de baza stangul ar fi cotat la 1,5mil (si clauza de 4,5).
Avem, deja, 3 mijlocasi defensivi! Ar fi o solutie doar daca cel putin unul dintre ei va pleca!
De un mijlocas ofensiv de picior stang si de un atacant avem nevoie, dar daca intr-un campionat ca cel ucrainean, Tavria a marcat doar 29 goluri - mult mai putin decat atacul nostru acuzat de ineficienta - imi dau seama cat de buni sunt...
Teoretic, am avea nevoie de un mijlocas ofensiv de picior stang, atletic, rapid, si cu forta de patrundere - exact ceea ce nu este Dica. Impreuna cu Dica si un atacant mai mobil decat Iacob ar forma un triunghi ofensiv foarte puternic. Nu este importanta suma de transfer sau de unde vine, ci compatibilitatea cu cei care vor forma viitorul atac al Stelei.
---------Mazilu/Neaga
--------Dica------"M.O."
Cristocea---------------Nicolita
------------Radoi
Cu privire la D. Niculae, cred ca este o alta strategie a lui GG de a pune presiune pe Copos, pentru a-l determina sa scoata mai multi bani din buzunar.
Nicolae nu cred nici ca vine nici ca face 3,3 mil.
Oricum dc il compari cu Neaga in afara de trecut e mai logic sa il alegi pe Nicolae.
Neaga face pe 4-VI 27 de ani (vartsta la care dc vine in Romania nu mai pleaca decat in asia sau in fosta uniune sovietica), a stat pe bara 1 an (cel putin din cate s-a vazut pana acum ca joci meci de meci in Asia sau ca nu joci deloc cam la acelasi nivel de pregatire esti) si in plus nu juca chiar atacant (era cam ce e acum Nicolita, un pic mai ofensiv, dar pornea actiunea de la mijlocul ternului) Nicolae are 23 a jucat meci de meci in UEFA si campionat si poate fi vandut in 2-3 ani.
Si-a prelungit Mansour contractu cu Poli ![]()
![]()
.
Mansour s-a stins...
Niculae - slava Domnului - n-ar veni la Steaua ! Asa ca nu va fi nevoit sa simta pe pielea lui primirea pe care i-am face-o. In plus, sa dai 3,3 milioane de USD pe el ar fi o prostie inimaginabila !
Pentru o echipa de UCL ne mai trebuie :
- un fundas dreapta
- un fundas stanga
- un mijlocas ofensiv si poate chiar si unul dreapta (Nicolita e groaznic de inconstant !)
- cel putin un atacant (preferabil 2)
- probabil si un portar
Cam mult, intr-adevar, dar asta e. UCL e o alta lume si nici sa ajungem in grupe si sa terminam cu 1 punct nu cred ca ne-ar conveni.
:lol: ar fi groaznic sa ajungem pentru prima oara in atata timp in Ch league si sa terminam ultimii, gen cu nici un gol inscris...banii se iau in Champions League dar punctele in UEFA, cel putin pentru noi la momentul de fata, Cupa UEFA e accesibila in comparatie cu Liga
Ma gandesc la o strategie care cred ca ar tine la chinezi: un schimb Neaga - Oprita :lol: Pe principiul ca Oprita e jucator de echipa nationala iar Neaga nu, yo zic ca merita incercat. Ce zici MM ? :twisted:
sapunaru de la national
olah Alin Stoica caramarin de la Poli aek
Martin Tudor CFR
neaga korea
cam astea ar fi
sapunaru de la national
Dupa ce i-a taiat urechea lui Paraschiv si distrus umarul lui Iacob iti dai seama ce culmea fericirii ar fi mutarea asta pentru jucatorii actuali.
:?: din cate observ toti se gandesc cam ce jucatori ar mai trebui pt a se face un 11 competitiv pt UCL...
dar pt a avea si o banca de rezerve la fel...nu se gandeste nimeni...si asta sa vazut de multe ori...ca banca noastra lasa de dorit de foarte multe ori cand Oli trimite o rezerva in teren...se simte...cu exceptia a 2 , 3 jucatori in rest mie nu mi se par ca sunt de Steaua
Oameni buni , o avea MM bube in cap cat cuprinde , dar din punctul de vedere al ochiului format pt fotbalisti trebuie sa ne dam jos palaria! eu nu ma dau mare antrenor sau mare descopritor de talente
astept cu nerabdare campania de achizitii din vara ... si tot ce pot sa sper e ca si de data asta MM va aduce jucatori valorosi.
PS: Da ceva mai multi MM ... auzi ? MAI MULTI! ![]()
@ Metzzz
Nicaieri in lume rezervele nu sunt de valoarea titularilor.Asa ca nu trebuie sa te astepti la prea multe nici de la banca de rezerve a Stelei.
NU virgil,dar marile cluburi au jucatori care cat de cat se ridica la valoarea titularilor, ei se bazeaza si pe un traseu cat mai lung in competitiile europene si au un lot de peste 20 de jucatori,trebuie sa fii de acord cu mine ca dak vom castiga campionatulva trebui sa aducem cel putin 4 jucatori...am dreptate sau nu? MM Stoica zicea ca nu se astepta la un asemenea parcus in primavara si de aceea nu a mai cumparat jucatori in iarna,acuma dak vom castiga campionatul nu mai are nici o scuza,pentru ca kiar dak pierdem Champions League jucam automat in ultumul tur din Cupa UEFA
Pai si Steaua nu are o banca de rezerve relativ puternica?? Rezervele noastre ar juca titulari la orice echipa din campionat,iar faptul ca ei sunt mai inconstanti este ca nu au multe jocuri in picioare.
Mai avem nevoie de jucatori,intr-adevar,dar jucatori dispusi sa faca orice pe teren pentru Steaua,nu jucatori care se declara anti-Steaua.
@virgil
trebe sa recunosc ca ai dreptate.
dar la noi banca e cam subtire si se observa chiar daca nu ne place cam asta e adevaru ![]()
Daca iar vom auzi ca transfera 4-5 jucatori si nu vine decat unul anul viitor va fi foarte greu pentru Steaua... Ne trebuie acum practic doi fundasi laterali din start (unul dreapta si altul stanga - de o valoare peste Nesu sau P.Marin) un mijlocas ofensiv si 2 atacanti, unul de careu si unul foarte tehnic. Eu cam asta cred ca avem nevoie...
de o valoare peste Nesu sau P.Marin
Apropo de faza cu "peste valoarea lui" (mai multi folosesc termenul asta) in afara de faptul ca e logic sa se astepte de la jucatorii adusi sa fie peste cei inlocuiti chiar nu vedeti ce expresie stupida e? pt ca in fond nu trebuiesc 2 "peste valoarea lui" x si y trebuiesc 11 "peste valoarea" titularilor si apoi 11 "peste valoarea" lor si tot asa.
Sau retoric: Exista si vreo pozitie (la Steaua) unde vrei sa se ia jucator "sub valoarea" unui anumit jucator de pe aceeasi pozitie (de la Steaua)? :lol:
noua ne trebuie sa aem cel putin 2 jucatori pe fiecare post.si sa fie de alori apropiate.e neaprat sa fecm rost de un fundas dreapta pt a acoperi golul lasat de plecarea lui Ogararu.
parerea mea: Neaga,T.Balan,D.Varga,Lazar,Todoran,Alin Stoica,Gabriel Paraschiv,Ciupe(fundsa dreapta,sportul 21 de ani.anul acesta nu a jucat mult pt ca a avut piciorul rupt.a fost titular la Sportul si la nationala de tineret.la tineret si-a rupt piciorul),Twaithe,Panc.Si mai sunt si altii.
nu vad pe cine am maiputea aduce care sa se poate impune.
....Sau retoric: Exista si vreo pozitie (la Steaua) unde vrei sa se ia jucator "sub valoarea" unui anumit jucator de pe aceeasi pozitie (de la Steaua)? :lol:
S-a luat: Exemplu: Carlos, Cristocea, Lovin, Baciu... Ce e greu sa vezi... ??? Eu am propus sa nu se ia la fel... e grea romana?
Se pare ca da e cam grea pt ca eu am intrebat dc ai vrea sa se ia jucatori mai slabi decat actualii nu daca s-au luat pana acum.
E logic sa se ia jucatori mai slabi decat ce ai in lot (la orice echipa) pentru ca nu poate nimeni sa stie sigur daca acel jucator e mai bun decat ce ai avut sau ce ai pana nu il iei si constati asta desi l-ai luat crezand ca e mai bun, ilogic e sa iti doresti sa iei un jucator mai prost decat ai deja.
Eu asta ziceam ca nu are rost sa zicem "sa vina jucator peste valoare lui x" pentru ca teoretic nu o sa se cumpere nimeni premeditat jucator "sub valoarea lui x" faptul ca in timp se dovedeste ca acela este sub valoarea celui pe care trebuia sa il inlocuiasca e cu totul alceva.
Ca sa nu mai zic faptul ca o intrebare retorica nu solicita raspunsul (asta ca sa intarim ca "e grea romana").
Alextds ne`ai ametit pe toti.eu unu nu am inteles nimic din ce zici
si normal e sa cumpere jucatori mai buni decat ce au in lot.si iti dai seama daca e mai bun daca e atent monitorizat inainte de a fi cumparat
prin sport total. ..alt ziar antistelist scrie :
"In locul lui Ogararu la Steaua va veni jucatorul Jiului Alexandru Badoiu, acontat de stelisti inca din iarna."
asa e?
El a dat exemplu Carlos ca e un jucator mai slab valoric decat Khomutovski si/sau Tudor.
Eu am zis ca sunt de acord se intampla ca jucatorii pe care ii iei sa fie mai slabi valoric decat cei pe care trebuiesc sa ii inlocuiasca, dar nu asta e intentia clubului.
Scopul cumpararii unui jucator pe un anumit post e sa fie mai bun decat cel pe care il inlocuieste, nu o sa se gandeasca nimeni premeditat sa cumpere jucator mai slab valoric si deci nu prea isi are rost la cerinte sa zici "peste valoarea" pt ca asta se intelege din start adica ca este un pleonasm sa zici sorin_777 wrote: Ne trebuie acum practic doi fundasi laterali din start (unul dreapta si altul stanga - de o valoare peste Nesu sau P.Marin).
Acum ai inteles?
In seara asta,la emisiunea Nasul,JJ a dezvaluit pentru prima data ca patronul lui Seriff,a spus ca daca nu intra in UCL,Cocis o sa joace pentru Steaua.
Suma se pare ca este de 3 milioane de euro.
Si dak nu va evolua in Champions League, nu va putea evolua la Steaua pt ca a jucat deja in preliminarii ...
Cred ca pt postul de fundas dreapta cel mai nimerit ar fi Sapunaru de la National. E un jucator bataios, tanar, cu pofta de gol si cred ca ar face pereche buna cu Nicolita pe dreapta.