Hodoronc-tronc, apare unu' din neant si asemeni lu' Moise, pravaleste peste noi niste... "table cu legi" pe care nu le-a discutat cu nimeni dintre cei care trudesc pe acest sait, ca sa mentina, cat de cat, un climat amical de discutie, de dezbatere, de polemica, intr-un spatiu virtual al carui efect a fost, este si va fi intotdeauna benign. Pretextul este simplu si fara echivoc, il reproducem din "materialu' clientului", fara comentarii:
Imi cer scuze ca scriu toate astea atat de sumar, stiu ca pare lipsit de respect, dar sunt presat de timp si nu ma pot pierde in discutii interminabile. Nu vrem sa dam pe nimeni afara, dar FCSTEAUA.RO schimba macazul, iar oferta e pana la urma de tipul "take it or leave it".
Si sa trecem la cetire...
Cica:
De acum incolo, FCSTEAUA.RO isi propune sa:
- reprezinte TOTI suporterii stelisti (PN, PS, T1, T2, provincie, strainatate)
- se concentreze pe meciuri, echipa, galerie, istorie, rivalitati (Dinamo, Rapid)
- nu aiba pozitii oficiale vis-a-vis de conducere, si sa minimizeze importanta acordata subiectului
- re-creeze un mediu civilizat unde toata lumea poate discuta constructiv
- nu mai tolereze limbajul suburban si agresiv
- reconstruiasca relatia distrusa cu utrasii Stelei
- normalizeze relatiile cu clubul, ca sa putem avea raporturi cordiale in ciuda divergentelor
Pana aici nimic de obiectat, desi sunt foarte curios cum o sa puteti avea o discutie civilizata in tentativa dumneavoastra de a reface "relatia distrusa cu utrasii Stelei", in aceeasi masura in care inteleg si ultimul paragraf... O maslina, un cascaval, o curmala, ceva, sunt intotdeauna binevenite in stomacul economiei de piata...
Moderarea forumului se va face tinand cont de aceste criterii necesare pentru refacerea acestei comunitati virtuale. In ceea ce priveste moderarea:
- va exista un singur nivel de moderatori
- va exista un moderator-sef. Pana la stabilirea sa, eu (greco) voi ocupa interimar aceasta pozitie
- va exista o lista de exemple de limbaj acceptabil/inacceptabil pe care o vom updata in permanenta
- pentru o abatere simpla, un moderator este dator sa dea un avertisment
- pentru o abatere grava, un moderator este dator sa dea ban direct
- moderatorii nu datoreaza explicatii si discutii userilor pentru actiunile lor - daca un user e nemultumit de actiunea unui moderator, trebuie sa se planga moderatorului-sef
- un moderator nu trece peste decizia altui moderator - daca exista un conflict intre moderatori acesta este solutionat de moderatorul-sef
- moderatorul-sef adauga moderatori noi si revoca drepturile vechilor moderatori prompt, si dupa cum este necesar
- moderatorii vor face tot posibilul ca sa fie impartiali in ceea ce priveste opiniile utilizatorilor
- moderatorii vor face tot posibilul sa fie impartiali la prietenii/animozitati personale
Limbaj acceptabil:
- Nu sunt de acord cu Gigi
- Nu mai scapam de indezirabil
- Sper ca Meme sa plece de la club
- Peluza Nord nu mai e ce a fost
- Ultrasii Stelei s-au compromis
- **** Dinamo
- **** Rapid
- referirea colectiva la fanii echipei Dinamo ca "spurcatii"
- referirea colectiva la fanii echipei Rapid ca "tiganii"
Limbaj inacceptabil - avertisment:
- Oierul ne face de kkt
- MM e un babuin
- Esti prost
- Nu mai vinde odata jegul
Limbaj inacceptabil - ban:
- Cine merge la meci e becalist drogat
- Jiji mori in plm
- Nordul sunt bisnitari vanduti
- Sa ma pis pe voi
- referirea la fanii Stelei ca "spurcati", "tigani", "ciori", "borati", etc.
In concluzie: care dintre moderatori mai sunt activi si vor sa continue in noile conditii? Avem pana la sfarsitul saptamanii sa stabilim lista celor pe care ne putem baza si sa primim acordul lor ca suntem pe aceeasi lungime de unda.
Ma astept la moderatori sa taie in carne vie in asa fel incat sa curatam comunitatea FCSTEAUA.RO de mizerie. La randul meu voi taia in carne vie cand e vorba de moderatori care fac abuzuri, nu respecta regulile, promoveaza limbajul de mahala, etc. Sper sa gasim cat mai repede si preferabil de comun acord o persoana care sa poata indeplini atributiile de moderator-sef. Daca nu ne putem pune de acord in privinta asta voi fi nevoit sa numesc pe cineva in mod unilateral.
Astept sugestii pentru modul in care putem comunica noul regim utilizatorilor site-ului si intrebari legate de ce constituie limbaj acceptabil si ce nu de-acum incolo.
Culmea, nici aici nu am nimic de obiectat, doar as vrea sa mentionez ca autorul acestor reguli, desi vrea (constient sau nu) sa fie un Moise pentru FC Steaua.Ro, nu face altceva decat sa esueze precum Mao Zedong si a sa "revolutie culturala" Tot ce veti reusi sa faceti cu aceste "masuri", va fi sa indepartati bruma de utilizatori capabili sa mentina pe acest sait o dezbatere cat de cat inteligenta. Poate veti reusi, pentru o vreme, sa umpleti golul lasat cu cohorte de pe facebook, insa acestia va vor parasi in prima clipa in care Steaua nu va mai fi "la moda", nemailuand in calcul si faptul ca nu veti reusi niciodata sa-i intreceti pe aia de la GSP, Sport.Ro sau Pro Sport, oricat va veti stradui.