De acum incolo, FCSTEAUA.RO isi propune sa:
- reprezinte TOTI suporterii stelisti (PN, PS, T1, T2, provincie, strainatate)
- se concentreze pe meciuri, echipa, galerie, istorie, rivalitati (Dinamo, Rapid)
- nu aiba pozitii oficiale vis-a-vis de conducere, si sa minimizeze importanta acordata subiectului
- re-creeze un mediu civilizat unde toata lumea poate discuta constructiv
- nu mai tolereze limbajul suburban si agresiv
- reconstruiasca relatia distrusa cu utrasii Stelei
- normalizeze relatiile cu clubul, ca sa putem avea raporturi cordiale in ciuda divergentelor
Moderarea forumului se va face tinand cont de aceste criterii necesare pentru refacerea acestei comunitati virtuale. In ceea ce priveste moderarea:
- va exista un singur nivel de moderatori
- va exista un moderator-sef. Pana la stabilirea sa, eu (greco) voi ocupa interimar aceasta pozitie
- va exista o lista de exemple de limbaj acceptabil/inacceptabil pe care o vom updata in permanenta
- pentru o abatere simpla, un moderator este dator sa dea un avertisment
- pentru o abatere grava, un moderator este dator sa dea ban direct
- moderatorii nu datoreaza explicatii si discutii userilor pentru actiunile lor - daca un user e nemultumit de actiunea unui moderator, trebuie sa se planga moderatorului-sef
- un moderator nu trece peste decizia altui moderator - daca exista un conflict intre moderatori acesta este solutionat de moderatorul-sef
- moderatorul-sef adauga moderatori noi si revoca drepturile vechilor moderatori prompt, si dupa cum este necesar
- moderatorii vor face tot posibilul ca sa fie impartiali in ceea ce priveste opiniile utilizatorilor
- moderatorii vor face tot posibilul sa fie impartiali la prietenii/animozitati personale
Limbaj acceptabil:
- Nu sunt de acord cu Gigi
- Nu mai scapam de indezirabil
- Sper ca Meme sa plece de la club
- Peluza Nord nu mai e ce a fost
- Ultrasii Stelei s-au compromis
- **** Dinamo
- **** Rapid
- referirea colectiva la fanii echipei Dinamo ca "spurcatii"
- referirea colectiva la fanii echipei Rapid ca "tiganii"
Limbaj inacceptabil - avertisment:
- Oierul ne face de kkt
- MM e un babuin
- Esti prost
- Nu mai vinde odata jegul
Limbaj inacceptabil - ban:
- Cine merge la meci e becalist drogat
- Jiji mori in plm
- Nordul sunt bisnitari vanduti
- Sa ma pis pe voi
- referirea la fanii Stelei ca "spurcati", "tigani", "ciori", "borati", etc.
In concluzie: care dintre moderatori mai sunt activi si vor sa continue in noile conditii? Avem pana la sfarsitul saptamanii sa stabilim lista celor pe care ne putem baza si sa primim acordul lor ca suntem pe aceeasi lungime de unda.
Ma astept la moderatori sa taie in carne vie in asa fel incat sa curatam comunitatea FCSTEAUA.RO de mizerie. La randul meu voi taia in carne vie cand e vorba de moderatori care fac abuzuri, nu respecta regulile, promoveaza limbajul de mahala, etc. Sper sa gasim cat mai repede si preferabil de comun acord o persoana care sa poata indeplini atributiile de moderator-sef. Daca nu ne putem pune de acord in privinta asta voi fi nevoit sa numesc pe cineva in mod unilateral.
Astept sugestii pentru modul in care putem comunica noul regim utilizatorilor site-ului si intrebari legate de ce constituie limbaj acceptabil si ce nu de-acum incolo.
