Mie mi se pare ca aroganta cormoranilor e nesuferita. Mai ales atunci cand folosesc gresit cuvinte precum "istorie" sau "traditie".
Chelsea are istorie. E adevarat ca nu e de ajuns sa fii infiintat in 1900 pentru a o avea, dar dumneata o confunzi cu "succesul". Si ala destul de limitat caci nu dai doi bani pe castigarea Ligii III, de exemplu.
Istoria inseamna niste lucruri complementare. De-exemplu sa fii suficient de vechi. Si sa pui in dreptul fiecarui an istoric cate o borna, cate o poveste, cate o legenda, cate o intamplare, cate un eveniment. Diferenta intre CFR si Chelsea e ca Chelsea are asta iar CFR nu are (valabil pentru 99% din echipele romanesti). Daca se intampla sa castigi si un trofeu, cu atat mai bine; dar nu asta e determinant. Shankly e mai mare decat Paisley chit ca a castigat MULT MAI PUTIN; dar un cormoran iti poate povesti 100 de lucruri interesante din timpul primului si foarte putine din timpul celui de-al doilea, cand succesul a cam blocat romantismul povestilor cu Boot Room si promovari din cea de-a doua Liga.
Traditia, din nou, are doua conotatii diferite. Poti sa ai traditia succesului si aici ai dreptate: e o chestie ce in 2003 ii lipsea lui Chelsea si nu-i lipsea lui Liverpool. Dar poti sa ai si o traditie atotcuprinzatoare, care sa includa, ca intr-un tablou de familie, esenta acelui club: victorii, cupe, legende, povesti. Din nou, nu e ceva ce sa-i lipseasca lui Chelsea. Iar partea buna e ca asta e cea mai dificila parte: traditia succesului se invata destul de rapid, asa cum se uita destul de rapid (vezi Chelsea-Liverpool).