FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Barclays Premier League

«12313»
blindius01.06.2013 00:59

images_6_1311868553.jpeg

 

 

Noul sezon de Barclays Premier League este asteptat sa revina in luna august.

 

** Campioana sezonului 2012-2013 a fost Manchester United, aceasta acumuland astfel 20 de titluri.

 

* Castigatoarea FA Cup a fost Wigan Athletic, dupa o finala impotriva celor de la Manchester City, vice-campioana din acest sezon si campioana de acum doua sezoane. A fost primul trofeu FA Cup pentru Wigan.

 

* Castigatoarea League Cup poarta numele de Swansea City. Elevii lui Michael Laudrup s-au dovedit a fi un adversar de luat in seama pentru primele 5-6 echipe ale Angliei. Ramane de vazut daca "lebedele" pot obtine si gloria europeana dupa ce au castigat primul lor trofeu major in "insula".

 

-- Au retrogradat: Wigan Athletic, Reading si Queens Park Rangers

-- Au promovat: Cardiff City, Hull City si Crystal Palace

 

 

Nota: in acest topic se poate discuta fara restrictii si despre ligile inferioare din Anglia, dar si despre competitiile din Scotia si Irlanda. Transferuri, faze memorabile, meciuri incinse, derby-uri istorice, arbitraj, tactica, decizii ale F.A., toate au loc aici!

 

 

*** Gentlemen, place your bets! ***

Ronnie01.06.2013 01:04

Cel mai interesant topic de pe forum.

Adrian01.06.2013 01:56

Swansea nu era la primul sezon in Premier League.

Lorimer01.06.2013 03:18

Blindius, esti treaz la ora asta? :) Pe mine macar nu ma lasa fiu-meu sa dorm :). Eu sunt mai conservator, imi place denumirea de "prima Liga", "divizia A"etc, si acolo intra si ce era inainte de schimbarea denumirii la inceputul anilor 90. Asa ca idee...faptul ca multi fac statistici strict vorbind de "Premier League" a dus in timp la numeroase confuzii deoarece multe persoane inteleg prin asta "Prima Liga engleza", adica totul de prin 1870 incoace...

blindius01.06.2013 03:23

Sunt treaz, da, sunt la serviciu.

 

 

In orice caz, Adrian are dreptate, Swansea au promovat in Barclays Premier League in sezonul 2011-2012. Sunt prima echipa galeza care ajunge aici in noul format, daca nu ma insel. Voi modifica imediat.

MoWeed01.06.2013 08:28

Anul asta o sa fie 2 echipe galeze

Alexandru H.01.06.2013 08:54
Blindius, esti treaz la ora asta? :) Pe mine macar nu ma lasa fiu-meu sa dorm :). Eu sunt mai conservator, imi place denumirea de "prima Liga", "divizia A"etc, si acolo intra si ce era inainte de schimbarea denumirii la inceputul anilor 90. Asa ca idee...faptul ca multi fac statistici strict vorbind de "Premier League" a dus in timp la numeroase confuzii deoarece multe persoane inteleg prin asta "Prima Liga engleza", adica totul de prin 1870 incoace...

 

Tehnic vorbind, Premier League nu e vechea First Division. Daca erau stricti, probabil ca Championshipul ar fi trebuit sa preia statisticile vechii ligi. Dar probabil ar fi fost imposibil, s-ar fi opus mai toate cluburile.

 

Pe mine ma enerveaza mai mult faptul ca unii nu leaga statistic Cupa Oraselor Targuri de Cupa UEFA, desi sunt una si aceeasi. Cand a castigat Chelsea Europa League, s-a ignorat faptul ca si Barcelona e una din echipele cu toate trofeele europene posibile (CL/CCE, CC, UEFA/COT/Europa).

 

Pentru urmatorul sezon, sper urmatoarele lucruri:

 

a) Chelsea sa castige campionatul

b) Tottenham sa joace in Champions League

c) WBA sa ajunga pe loc de Europa

d) Everton sa fie in fata lui Liverpool iar City in fata lui United. Bonus daca Liverpool termina in fata lui United

e) Sa promoveze odata Nottingham Forest

Arsenal1886Steaua194701.06.2013 10:49

Abia astept sa reinceapa :D cel mai spectaculos campionat din lume pentru mine. Sper sa fie mai competitiv anul asta si sa fie mai multe echipe implicate in lupta pentru titlu.

Ronnie01.06.2013 10:51

Eu doar sper ca vom avea adversar anul asta. E plictisitor cand castigi campionatul inca din decembrie.

Lorimer01.06.2013 11:24

Lasa sa promoveze si Leeds United sau Ipswich Town!

 

Dupa mine favorite la titlu sunt Chelsea si Manchester City in aceasta ordine.

 

Imi doresc de asemenea ca Gareth Bale sa ramana in fotbalul englez!

Empyro01.06.2013 11:51
Lasa sa promoveze si Leeds United sau Ipswich Town!

Leeds ce nebunie...astept cu mare drag sa vad Man. Utd pe Elland Road.

Ipsiwich Town parca au facut un sezon frumos in Cupa UEFA la un moment dat.

 

besliud01.06.2013 12:13
Lasa sa promoveze si Leeds United sau Ipswich Town!

 

Dupa mine favorite la titlu sunt Chelsea si Manchester City in aceasta ordine.

 

Imi doresc de asemenea ca Gareth Bale sa ramana in fotbalul englez!

Avand in vedere interesul mare de a-l transfera a lui Real Madrid, putin probabil ca va mai ramane in Premier League!

Ronnie01.06.2013 12:22

Real il cumpara pe Bale doar daca pleaca Ronaldo. Sunt 2 jucatori care dau randament maxim in banda stanga.

Alexandru H.01.06.2013 12:28
Leeds ce nebunie...astept cu mare drag sa vad Man. Utd pe Elland Road.

Ipsiwich Town parca au facut un sezon frumos in Cupa UEFA la un moment dat.

 

Au si castigat-o.

 

Da, ar fi frumos un Forest, un Leeds si un Ipswich...

Adrian01.06.2013 19:30
Sunt treaz, da, sunt la serviciu.

 

 

In orice caz, Adrian are dreptate, Swansea au promovat in Barclays Premier League in sezonul 2011-2012. Sunt prima echipa galeza care ajunge aici in noul format, daca nu ma insel. Voi modifica imediat.

 

Imi placea mai mult Swansea cu Brendan Rodgers. Nu ca echipa nu s-ar descurca cu Laudrup. Doar ca era altceva cu Rodgers. Atunci nu depindea, parca, de vedete. Atunci parca juca toata echipa.

 

In sezonul asta mie mi s-a parut ca au cam ajuns sa depinda de Michu. Mie nu imi plac echipele astea care stau doar intr-un jucator.

blindius01.06.2013 21:06

 

 

 

Pentru urmatorul sezon, sper urmatoarele lucruri:

 

a) Chelsea sa castige campionatul

b) Tottenham sa joace in Champions League

c) WBA sa ajunga pe loc de Europa

d) Everton sa fie in fata lui Liverpool iar City in fata lui United. Bonus daca Liverpool termina in fata lui United

e) Sa promoveze odata Nottingham Forest

 

Ar fi ok sa castige Chelsea campionatul, cine va ajunge antrenor nu poa' sa ceara un an de pasuire, trebuie minim un trofeu intern castigat. Pe baza ultimelor sezoane a mai ramas doar titlul. Ce-ar fi ca The Blues sa ajunga in finala UCL din nou?

 

Cred ca titlul va fi o lupta intre Manchester United si Chelsea. Cine vine ca manager la City? Zvonuri?

 

Daca pleaca Bale, sincer ma astept ca Spurs sa nu prinda Europa daca nu aduc un om care sa fie atat de decisiv si intr-un timp foarte scurt. Nu il vad pe Dempsey sa mai fie jucatorul care a fost pentru Fulham.

 

Din cate am inteles, Lukaku nu doreste sa mai ramana la WBA si isi incearca sansa de a ramane in lot dupa pregatirea de vara. A motivat exact faptul ca doreste sa joace in competitii europene.

 

 

Eu vreau Liverpool in Top Four. Unei competitii precum UCL ii lipseste o astfel de echipa. Rodgers pare sa fi inchegat ceva promitator p-acolo. Daca pleaca Suarez probabil ca vor fi bani pentru aducerea unui atacant bun sau a unui mijlocas ofensiv.

 

Ar trebui sa revina Carroll, nu se stie daca va fi cumparat de West Ham, poate-l revitalizeaza pe Borini si Sturridge isi pastreaza forma incredibila de la venire. Coutinho s-a adaptat foarte bine la Liverpool, in acest retur a fost printre cei mai buni jucatori in meciurile din deplasare.

 

 

Everton a fost o echipa romantica in sezonul trecut. In functie de cine va fi antrenor sau poate stiti daca deja a fost numit cineva, in functie de cine va pleca, se va putea preconiza o eventuala pozitie cat mai sus in clasament. Previziunea mea este ca termina undeva intre 8-14.

 

Vreau ca Wenger sa nu mai prinda UCL, tunarii au nevoie de o schimbare. Bine, va fi greu sa nu prinda, dar spuneam ce vreau eu.

Arsenal1886Steaua194701.06.2013 22:30

Eu mizez pe Arsenal anul asta. Astept sa vad ce jucatori cumpara bosorogu' vara asta.

Ronnie01.06.2013 23:19

Pellegrini de la Malaga e noul antrenor de la City. La Everton am inteles ca ajunge cel care era la Stoke sezonul asta, mic de statura si cu ochelari, imi scapa numele.

Arsenal1886Steaua194702.06.2013 09:27

La Stoke nu era Hughes ?

cheloo9802.06.2013 09:55

Sunt zvonuri ca va pleca Podolski, ori la Borrusia ori la Atletico. Nu cred ca ar fi o mare pierdere pentru Arsenal.

Intradevar Mark Hughes era la Stoke.

Arsenal1886Steaua194702.06.2013 20:33

Nu cred ca pleaca Podolski. A venit de un sezon abia. Unde ai vazut zvonurile alea?

Ronnie03.06.2013 14:13

Mourinho e oficial la Chelsea incepand de astazi. Campionatul Angliei creste enorm cu aceasta mutare.

 

Mourinho e oficial la Chelsea incepand de astazi. Campionatul Angliei creste enorm cu aceasta mutare.

 

Mourinho e oficial la Chelsea incepand de astazi. Campionatul Angliei creste enorm cu aceasta mutare.

cheloo9803.06.2013 16:10

Pe Digisport am vazut stirea.Pentru mine nu ar fi o surpriza daca ar pleca,se vede clar ca nu sa acomodat cu stilul de joc din Anglia.

Arsenal1886Steaua194703.06.2013 16:19

Nu stiu ce sa zic... am vazut o declaratie a lui Podolski in care se declara destul de multumit de primul lui sezon in ticoul lui Arsenal. Si eu sunt destul de multumit de randamentul lui. Se stia ca nu este masinarie de goluri sa dea 30+ pe sezon. Cred ca si-a facut treaba bine si anul urmator o sa fie si mai bun.

 

 

 

O gluma luata de pe facebook :D:))

 

Chelsea get Mourinho, Barca get Neymar.... Arsenal get Andre Santos back from his loan.

drvladyk03.06.2013 16:30

Ma omorati ma cu l'pool... Gata nene nu mai traiti in trecut, acum iti trebuie strategii, investitii etc, ca macar sa te gandesti la PL. Tot cu Chelsea si City ne batem. De fapt ne batem cu noi insine, daca avem consistenta de anul trecut pot veni 5 translatori ce se cred antrenori, nu unul, si tot dijiaba :P.

Mi-ar placea sa se bata si Arsenal, dar nu cred.

«12313»