FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Barclays Premier League

«123413»
Arsenal1886Steaua194703.06.2013 16:36

Si mie mi-ar placea sa se bata si Arsenal :)) si cred ca se va bate in functie de investitii. Chelsea e cam pericol anul asta acum ca l-au luat pe Mourinho.

Ronnie04.06.2013 20:24

Acesta a fost ales golul sezonului in PL 12/13

 

Alexandru H.04.06.2013 20:38

Cand RvP a terminat pe locul 3 in clasamentul celor mai buni jucatori din PL, nu ti-a convenit. Sau brusc au devenit clasamentele astea misto si de incredere? ;)

Ronnie04.06.2013 22:09

Exista un singur clasament care conteaza. Il stii? ;)

Alexandru H.04.06.2013 22:46
Exista un singur clasament care conteaza. Il stii? ;)

 

Ala in care Ferguson a castigat doar 2 ligi (si alea saracele chinuite) in 27 de ani, in timp ce mediocrii de la Barca au castigat 4, Milan 5, Real 3, Porto 2, Bayern 2?

Ronnie05.06.2013 09:27

Genius :X

Lorimer05.06.2013 10:12

Si mareata Bayern are culmea tot doua! Si deloc chinuite! Cu un 11m de pomana in finala din 2001 care le-a permis sa castige trofeul la loteria penaltyurilor. Si sa nu vorbim de arbitrajele Barcelonei ca intram in altele. Alexandru, tu vezi problema arbitrajele exact precum Iuliu Muresan...

 

Ca sa va-mpac pe amandoi avand in vedere ca si Ronnie a vazut "The Damned United", Ferguson e un fel de Don Revie, iar Mourinho un soi de Clough.

 

One Don Revie! There's only one Dooon Revie! Oneeeeeee Doooooooooooon Reeeeeeeeevieeeeeeeeeee! There's only one Dooooon Reeeeevieeeeeee!

Ronnie05.06.2013 10:20

Exista un topic pe aici, despre cel mai bun manager in activitate. L-am votat pe Mourinho. Dar evident, castigator a iesit SAF.

Lorimer05.06.2013 10:26

Tocmai asta este problema. Sunt antrenori total diferiti. Unul e geniu de anduranta specific istoriei fotbalului britanic, are nevoie de timp pentru a crea ceva, dar apoi poate mentine asta multa vreme in vreme ce Mourinho este un premiant, un antrenor care iti face din rahat brici intr-un timp extrem de scurt, dar nici nu are capacitatea mentinerii nivelului. ci mereu simte nevoia unei alte provocari. Cred ca ex. Revie vs Clough este cel mai relevant.

 

@@Observ ca la multi apare dublul-post, deci nu doar la mine merge siteul mai greu.

Ronnie05.06.2013 12:40

Pijamalele noastre de sezonul trecut erau lux fata de ce are Liverpool anul asta :))

 

965338_10200321492894520_258088052_o.jpg

2013_2014_kit.jpg

 

Lorimer05.06.2013 12:53
Pijamalele noastre de sezonul trecut

 

Fetele de masa, te rog :)

Arsenal1886Steaua194705.06.2013 13:14

Ce naiba o fi in capul firmelor de echipament sportiv cand fac urateniile astea nu stiu. Unele calumea nu pot sa faca si ei naibii ? ...

gio_stgloria18.06.2013 11:45

Despre oameni

 

Nu-i placea scoala. Cui ii place?!? Doar că o ura din tot sufletul. Craig era un rebel fară cauza ca mai toti dintre cei care se transformă din copii problemă in oameni mari cu probleme.

 

Sistemul functionează ca un malaxor, ca masina de facut carnati din suflete a celor de la Pink Floyd. Încearcă sincer să intindă o mană dar dincolo de ea, dacă privesti un pic mai sus, descoperi masca unei fete careia oricum nu-i pasa

 

Ajunsese să-și petreacă orele de curs in spatele clasei, pe locul eternului pedepsit. Doar doamna Eryl nu-l trimitea acolo.

 

Viata nu este ca in filme iar baiatul de 13 ani nu s-a transformat peste noapte intr-un studios care ia examenele cu 10, sub aripa protectoare a profesorului ideal. N-a facut asta chiar dacă uneori, pe vremea in care incă lancezea prin bancile liceului Rumney, ii lua la rost pe zurbagii de seama sa care faceau galagie la orele doamnei Eryl.

 

În schimb a descoperit fotbalul si a devenit unul dintre neadaptatii lui. Prin 2006 ar fi agresat două femei dar tribunalul l-a gasit nevinovat. Un an mai tarziu si-a batut un coechipier cu crosa de golf. În 2009 a pus la punct un spectator rebel care intrase pe teren si nu a fost prea bland. În 2011 a fost arestat pentru batai de stradă in urma carora două persoane s-au ales cu fetele stalcite.

 

Nici viata doameni Eryl n-a aratat tocmai ca in filmele de box office. I-a murit sotul apoi a descoperit că suferă de o boală incurabila A decis să-și doneze mica avere copiilor defavorizati, neadaptati si fară sperante să descopere un viitor luminos. Iar aici destinul sau de profesoară provincială s-a lipit iarăși de cel al rebelului Craig.

 

Chiar dacă iși cotonogea coechipierii, fotbalistul nu a uitat cum a pornit in viață. Din banii stransi pe teren a pus o parte destul de consistentă intr-un program care le dadea o sansă pustilor saraci din Sierra Leone să scape din ghearele unui prezent deloc inclinat spre sentimentalisme.

 

O Eryn in fază terminală si un Craig in apogeul carierei s-au intalnit pentru ultima dată in loja unui stadion de fotbal la meciul in care era omagiat fostul selectioner al galezilor, Garry Speed.

 

Au reusit să schimbe cateva vorbe despre vremurile de demult. Eryn a murit cateva saptamani mai tarziu. Banii sai au trecut in contul deschis de fotbalist fară nicio conditionare (desi agentul doamnei a precizat că Eryn fusese extrem de pretentioasă cu toate celelalte fundatii care se oferise să investească suma in scop caritabil). Craig stie foarte bine ce are de facut cu ei. Asa, rebel si neadaptat chiar si la 33 de ani, a preluat stafeta responsabilității iar in jurul sau cresc alti copii cu probleme dar, acum, cu un pic de speranță in plus.

 

Craig Bellamy a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai lui Cardiff City, campioana din Championship si nou promovata in Premier League. A mai jucat la Newcastle, Blackburn (acolo unde a fost jucatorul sezonului 2005/06), a câștigat Cupa Ligii cu Liverpool, echipă cu care a ajuns pană in finala Ligii Campionilor. Este casatorit si are 3 copii.

 

Mai jos, Eryn Welsh alaturi de fotbalist la ultima lor intalnire.

 

Craig-Bellamy-and-Eryl-Walsh-1946967.jpg

 

Alex Buturugeanu pe povesteafotbalului.com

Arsenal1886Steaua194719.06.2013 09:19

Primele 3 etape din sezonul 2013-2014 al celui mai spectaculos campionat din lume. In opinia mea, bineinteles :D.

 

17 August 2013

Arsenal v Aston Villa

Chelsea v Hull City

Crystal Palace v Tottenham Hotspur

Liverpool v Stoke City

Manchester City v Newcastle United

Norwich City v Everton

Sunderland v Fulham

Swansea City v Manchester United

West Bromwich Albion v Southampton

West Ham United v Cardiff City

24 August 2013

 

Aston Villa v Liverpool

Cardiff City v Manchester City

Everton v West Bromwich Albion

Fulham v Arsenal

Hull City v Norwich City

Manchester United v Chelsea

Newcastle United v West Ham United

Southampton v Sunderland

Stoke City v Crystal Palace

Tottenham Hotspur v Swansea City

31 August 2013

 

Arsenal v Tottenham Hotspur

Cardiff City v Everton

Chelsea v Aston Villa

Crystal Palace v Sunderland

Liverpool v Manchester United

Manchester City v Hull City

Newcastle United v Fulham

Norwich City v Southampton

West Bromwich Albion v Swansea City

West Ham United v Stoke City

 

Aici linkul cu toate etapele pentru cei interesati ;)

 

Fixture list for 2013/2014 PL

blindius19.06.2013 21:10

Dupa ce se stabilesc loturile va astept sa ne facem o Liga in Fantasy Premier League.

 

Pana atunci, o fotografie de colectie:

 

942240_10151362202596571_2006188338_n.jpg

 

Sir Ferguson si David Beckham.

Anfield19.06.2013 21:58

O altă fotografie de colecție:

 

1010026_580217118668416_2028335492_n.jpg

 

Bigger legend than Fergie!

MoWeed19.06.2013 22:44

Ce inceput de sezon, cu Manchester United - Chelsea in etapa a 2-a si Arsenal - Tottenham si Liverpool - United in a 3-a.

 

De remarcat inceputul usor de sezon pe care-l are Villa :D

red&blue_boy20.06.2013 07:36
De remarcat inceputul usor de sezon pe care-l are Villa :D

Da, 3 puncte usoare in etapa a 2-a. :P

Nu mai incapi de ei. Esti doar invidios ca nu-l aveti pe Lambert antrenor.

blindius25.06.2013 23:52

http://www.footballkitnews.com/category/en...premier-league/

 

La acest link gasim echipamentele de joc pentru majoritatea echipelor din noul sezon de Barclays Premier League.

red&blue_boy26.06.2013 05:39

Frumos echipament au cei de la Villa. Nu acelasi lucru pot spune despre Liverpool.

blindius26.06.2013 07:45

Mie imi plac si cele de la Liverpool. West Ham a trecut de la Macron la Adidas, voi ati ramas la Macron.

 

Al lui Cardiff City este cel mai praf.

gio_stgloria20.07.2013 15:39

 

 

Cameleonul: cum a jucat Ali Dia un meci in Premier League

 

Sună telefonul. Raspunzi, iar la celalalt capat al firului este Fotbalistul Anului. FIFA World Player of the Year, mai precis. Salut, salut. Auzi, scuze de deranj știi, vreau să-ți vand un pont. Uite, e vorba de var-miu, a jucat la PSG, prinde nationala meci de meci, e tanar. Poate ii dai o sansa ce zici? Chiar asa, ce-ai zice. Cunosc cel putin un manager de succes, fost mare mijlocaș la Liverpool si cu peste 50 de selectii la nationala Scotiei care a fost foarte incantat după ce a inchis telefonul. Și-a frecat mainile de bucurie si l-a chemat la antrenamente pe jucatorul in cauza Faptul că Fotbalistul Anului era liberian iar varul senegalez nu i-a ridicat nicio suspiciune. În fond, Africa e departe.

 

Graeme Souness l-a chemat incă de a doua zi la antrenamentele lui Southampton pe Ali Dia, varul lui George Weah, vedetă la AC Milan in acel moment. Ali nu a impresionat prea tare la sedinta de pregatire iar ceilalti jucatori au crezut că aceasta este singura dată cand iși vor incrucisa destinele cu varul lui Weah. În fond, pe la antrenamente veneau atâția alti jucatori adusi de impresari, doar-doar lasă o imagine bună si prind contractul vietii lor. Lui Matt Le Tissier, una dintre vedetele momentului la Southampton (a jucat aici intreaga cariera din 1986 pană in 2002) i s-a parut că Ali se miscă haotic si nu intelege nimic asa că i-a spus, in gluma Bambi pe gheață.

 

Ali Dia

 

Foto: sinnacle.com

 

Ei bine, a doua zi (23 noiembrie 1996) Ali nu numai că semnase deja un contract cu Sfintii, dar se afla trecut si pe foaia de joc pentru meciul cu Leeds. Souness l-a si trimis pe teren. Dia l-a inlocuit chiar pe Matt Le Tissier in minutul 32. A jucat atat de prost incat a prins pe teren doar 21 de minute. A fost schimbat cu Ken Monkou in minutul 53. Leeds a câștigat cu 2-0.

 

Ali Dia a mai fost vazut in vestiarul lui Southampton o singură data a doua zi, atunci cand a venit să se trateze la fizioterapeut pentru o accidentare pe care, chipurile, o suferise in meciul cu Leeds.

 

Dia a reaparut după cateva luni la Gateshead, o echipă din Conference National (actuala Blue Square Bet Premier) adică Liga a cincea. A jucat aici 8 partide dar nu a convins. Aceasta a fost ultima experiență ca jucator de fotbal a lui Ali Dia.

 

Întamplarea este suficient de ciudată pană la acest punct, insă precizarile de mai jos o propulsează de-a dreptul in zona crepusculară:

 

 

 

George Weah nu l-a sunat niciodată pe Graeme Souness să il ia pe varul sau la Southampton

fotbalistul anului 1995 nici macar nu il cunostea pe Ali Dia, care nu avea niciun grad de rudenie cu liberianul

Ali Dia nu a jucat niciun meci pentru PSG si nu a prins nicio convocare la nationala din Senegal

senegalezul nu era tanar deloc, ba chiar avea cu un an mai mult decat Weah (31 in momentul in care a semnat cu Southampton)

 

Telefonul primit de Souness a existat, insă la celalalt capat al firului se afla agentul lui Ali Dia, care s-a dat drept George Weah. Managerul de la Southampton a fost din cale-afară de incantat la gandul că va pune mana pe un astfel de jucator, dar tot ce a primit a fost un impiedicat care avea in cont cate două trei meciuri la FinnPa si PK-35 (Finlanda), Lubek (Liga a patra din Germania) si Blyth Spartans (Liga a cincea din Anglia).

 

Mai jos, un fragment dintr-un documentar realizat de Sky despre acest caz si altele la fel, plus un scurt interviu cu Matt Le Tissier (realizat de cei de la Sport Asylum), in care fostul jucator al lui Southampton a rememorat momentul schimbarii cu Ali Dia.

 

 

Alex Buturugeanu pe istoriafotbalului.com

Ronnie22.07.2013 15:21
iNsTiGaToR31.07.2013 18:02
<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/TKeQ5TAnYtU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Si la ultima faza s-a dat fault si galben nu? Doar e United, cum isi permite cineva sa le faulteze un jucator?

Ronnie31.07.2013 18:42

Bravo, esti un opusul celui mai destept om de pe Pamant. Stai jos!

«123413»