Asa e, nici la Steaua n-au fost relevante, din ce imi amintesc nu au avut rezultate prea bune in amicale. Mai glumim si noi.
Asa e, nici la Steaua n-au fost relevante, din ce imi amintesc nu au avut rezultate prea bune in amicale. Mai glumim si noi.
Am inteles ca cei de la digi cauta sa faca un parteneriat cu dolce pentru a putea vedea si noi ca oamenii meciurile celui mai puternic campionat din lume. Ieri nu mai aveam loc de circul de curtea scolii de la spanioli...
Am inteles ca cei de la digi cauta sa faca un parteneriat cu dolce pentru a putea vedea si noi ca oamenii meciurile celui mai puternic campionat din lume. Ieri nu mai aveam loc de circul de curtea scolii de la spanioli...
Da, m-a mirat si pe mine faptul ca nu am vazut niciun meci din PL pe digi. Macar acum am aflat de ce.
Daca ramane pe dolce , e clar, anul asta nu am niciun motiv sa tin televizorul deschis mai mult de 5-10 minute.
Poate doar pentru Primera.
Drepturile TV pentru PL s-au scumpit de la 8m la 24m, adica de 3 ori mai mult. Culmea, intr-un moment in care campionatul nu e deloc in progres. Cei de la Digi sunt inca in negocieri, sper sa vedem PL tot la Digi, fara Dolce.
Se anunta un sezon extrem de greu pentru Arsenal, mai ales daca nu face cateva mutari importante in timpul ce i-a mai ramas.
Accidentati : Chamberlain , Vermaelen , Arteta, Diaby, Myiaichi parca si tanarul francez nou adus.
Incerti: Rosicky, Ramsey
Si uite asa mi-am pus si eu Sky... are dreptate Lorimer, e dezechilibrat tare campionatul ala spaniol, ma uitam la amaratii aia de la Real Betis cum se chinuie cu Hull si ma gandeam daca are rost sa se deplaseze la Madrid sau Barca..
Da, m-a mirat si pe mine faptul ca nu am vazut niciun meci din PL pe digi. Macar acum am aflat de ce.Daca ramane pe dolce , e clar, anul asta nu am niciun motiv sa tin televizorul deschis mai mult de 5-10 minute.
Poate doar pentru Primera.
Eu sper sa ia Digi, altfel cred ca schimb pe Dolce daca achizitioneaza aia drepturile. Barclays Premier League e cireasa de pe tort a campionatelor. As prefera sa renunt la Primera si Serie A, s-asa acolo astept doar Real-Barca si Roma vs doua-trei echipe.
Mai e si Bundesliga pe Eurosport 2, dar tot as vrea BPL.
Pablo Osvaldo de la AS Roma a fost transferat de Southampton pentru 18 milioane de euro.
0-0 aseara intre United si Chelsea. Nu stiu cum se face da' cum vine Mourinho pe Old Trafford se intampla chestii dubioase.
Castigul pentru Uniti este ca Rooney n-a mai fost lasat pe bara.
0-0 aseara intre United si Chelsea. Nu stiu cum se face da' cum vine Mourinho pe Old Trafford se intampla chestii dubioase.
<iframe width="420" height="315" src="//www.youtube.com/embed/ZAkewYLKrMk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Cred ca problema e ca a plecat Fergie.
Între agonie si extaz. Povestea lui Swansea, adversara Petrolului din Europa League
"Barbatii adevarati croiesc cu mana lor un viitor mai bun. Nu tanjesc după averile altora pentru că sunt prea ocupati să si le construiască pe ale lor.
Swansea este barbatul puternic din Premier League. Un club galez mai obisnuit cu Liga a treia sau a patra decat cu luminile scenei din cel mai tare campionat al momentului.
În 2001, Ninth Floor plc, compania care detinea clubul, l-a vandut pentru o liră sterlina Una singura Swansea se zbatea să scape de retrogradarea in Liga a cincea. Încerca să-și pastreze statutul de club profesionist.
Maretia de acum a pornit de la un pumn de maruntiș aruncat pe podeaua sordidă a unui hotel de mana a doua din Cardiff.
Acum, doar lotul condus de Michael Laudrup valorează peste 115 milioane de euro.
Swansea este dovada vie că puterea viselor intrec larghetea buzunarului si că nimic nu poate să stea in calea unei vointe puternice.
Mai jos, un documentar realizat de BBC despre ascensiunea clubului galez."
alex buturugeanu pe istoriafotbalului.com
Fotbal cu jaloane?
Jaloanele fiind ei ? ![]()
Mai sunt aproximativ 4 ore pana la tragerea la sorti.
A zis cineva mai sus de Galata. Eu cred ca sunt de evitat. Cat ne place noua sa ii batem pe turci mi se par bunicei. Au ajuns in sferturi parca anul trecut si au un Drogba,Sneijder in echipa. Sa nu zic de Eboue ![]()
Eu ziceam de Galata pentru ca tin cu ei in Turcia, nu din alte motive. Nici nu sunt la curent cu nivelul lor de azi.
Si ca o paranteza, din punctul meu de vedere, cluburile din Istanbul sunt complet paralele cu cele romanesti (Galata = Steaua = echipa cea mai populara / titrata, etc, Fenerbahce = Dinamo = echipa dintr-o zona mai de fite, cu mai multi bani, Besiktas = Rapid = echipa de cartier). Mi se pare interesant sa gasesti paralele intre rivalitatile noastre si cele din alte tari.
Inteleg ideea cu Galata. Nici eu nu stiu nivelul lor de sezonul asta. Vorbeam strict pe ce au facut anul trecut si de jucatorii pe care ii au.
Paralela as face si legat de cluburile londoneze mai importante(ca in Londra sunt cateva zeci). Arsenal =Steaua
imi place mie sa cred desi culorile nu ajuta deloc la paralela. Are cei mai multi fani din Londra,cea mai titrata din Londra, nu investete in transferuri etc. Chelsea = Dinamo(nici aici nu se pupa culorile deloc). Chelsea cu fani mai cu bani si pensionari, Dinamo in centrul orasului. Tottenham = Rapid. Tottenham mereu in umbra lui Arsenal, Rapid mereu in umbra Stelei.
Revenind la subiect. Clar nu o sa fie usor cu nicio echipa. O sa depinda mult de forma de moment a echipelor. Bineinteles vorbind de o grupa cu echipe apropiate ca valoare de Steaua.
Din punctul tau de vedere, Chelsea ar fi mai mult Rapid (echipa de cartier). Apoi, nu prea sunt de acord ca Tottenham a fost mereu in umbra celor de la Arsenal... au fost destul de echilibrate, cu un plus evident pentru Arsenal in anii 30, 90 si 2000 si un plus pentru Tottenham in anii 60, 70 si partial 80.
Dar totusi, iti fac un mic cadou (asta daca nu l-ai vazut pana acum)...un complet rezumat al unui meci superb din 1978.
Paralela as face si legat de cluburile londoneze mai importante(ca in Londra sunt cateva zeci). Arsenal =Steauaimi place mie sa cred desi culorile nu ajuta deloc la paralela. Are cei mai multi fani din Londra,cea mai titrata din Londra, nu investete in transferuri etc. Chelsea = Dinamo(nici aici nu se pupa culorile deloc). Chelsea cu fani mai cu bani si pensionari, Dinamo in centrul orasului. Tottenham = Rapid. Tottenham mereu in umbra lui Arsenal, Rapid mereu in umbra Stelei.
Nu prea sunt de acord cu ce zici tu acolo, dar situatia din Anglia mi se pare prea diferita de cea din Romania ca sa putem gasi paralele prea bune. Nu cred ca Steaua ar putea fi echivalentul vreunuia din cluburile londoneze (Arsenal a stat zeci de ani in ligile inferioare, de exemplu, si derby-ul lor istoric e cel cu Tottenham, o rivalitate intre cartiere). Steaua ar trebui sa fie Man U sau Liverpool, cred.
Chelsea este FC National, zic eu. O echipa cu un stadion mic si cochet dintr-un cartier select, care n-a prea avut niciodata fani. Imagineaza-ti ce s-ar fi intamplat la FC National daca turna vreun oligarh bani in ei si-i transforma in cea mai tare echipa din Romania. Era plin Bucurestiul de fanii lor.
Dinamo... greu de gasit ceva care sa se potriveasca cu Dinamo. Poate Tottenham ca era considerata echipa evreilor, si Dinamo se trage din Maccabi/Ciocanul Bucuresti. ![]()
Si Rapedu'... mai-mai sa zic West Ham (desi West Ham sunt preferatii mei din Anglia, si prefer sa nu-i compar cu Rapid). As zice mai degraba Millwall. Probabil cei mai hard-core fani, cu Giulestiul = The Den, un stadion in mod traditional ostil de oameni care se considera singuri impotriva tuturor. "No one likes us, we don't care!"
Dupa cum ziceam, e complicat cu Anglia. Daca vrei mutam discutia asta in alta parte, ca suntem in continuare pe langa subiect. ![]()
Am mutat aici discutia. Sper ca nu e problema. Mi s-a parut cel mai potrivit topic avand in vedere ca echipele engleze erau principalul subiect.
Nu as zice ca Arsenal a stat chiar asa mult prin ligile secunde comparativ cu vechimea clublui de 127 ani. Din ce stiu eu, sa ma contrazica daca gresesc cine e mai bine informat, Arsenal e printre cluburile cu cei mai putini ani in Liga secunda. Nu au mai retrogradat de vreo 90 de ani.
E adevarat ca o comparatie mai ales cu echipele romanesti e cam exagerata. Nici un alt campionat nu cred ca se poate compara cu PL. Ei au istorie, alta meantalitate, alt stil.
Comparatia mea era asa in mare. Asa am vazut eu in momentul actual paralela.
Apoi, nu prea sunt de acord ca Tottenham a fost mereu in umbra celor de la Arsenal... au fost destul de echilibrate, cu un plus evident pentru Arsenal in anii 30, 90 si 2000 si un plus pentru Tottenham in anii 60, 70 si partial 80.
Dar totusi, iti fac un mic cadou (asta daca nu l-ai vazut pana acum)...un complet rezumat al unui meci superb din 1978.
Nu prea as pune cele 2 cluburi pe aceeasi linie. Arsenal are 13 trofee PL castigate (vechiul + noul format). Tottenham 2 doar in vechiul format castigate acum vreo 60 de ani.
Frumos filmuletul
la fel ca si asta
http://www.youtube.com/watch?v=Ny9EhUGcPAI
Juca Chelsea cu 80.000 de spectatori acum 100 de ani si o comparati cu Progresul. Chelsea e una din cele mai populare echipe engleze... nu are palmaresul unui United dar acolo, spre deosebire de Romania, nenea din cartierul Chelsea nu se apuca sa tina cu United in 1968 doar pentru ca luasera CCE.
Echipele romanesti au fost create de sus, cu ordin de la stapanire iar masele "oropsite" le-au adoptat. In Anglia procesul a fost invers... de aia fotbalul englez e sanatos pana si la nivel de village pe cand al nostru e bolnav din cap pana in picioare. Nu exista niciun termen de comparatie.
Liverpool is the best!!!!
la fel si Mignolet

Îi mulțumim și celor de la Chelski că ni l-au dat pe Sturridge, singurul lor atacant.
Printre altele, la mulți ani Daniel Sturridge și Jack Robinson!
Dar și la mulți ani pentru Bill Shankly, care maine ar fi implinit 100 de ani!

"Cea mai buna echipa de fotbal din lume'' pierde impotriva unei ''echipe de locurile 8-14''.
Se mai intampla, a intrat golul ala norocos in min 4 si la ceilalti nu a vrut sa intre. Se joaca pe goluri si asta e, da sansa suporterilor lui L'pool sa mai traiasca un sezon ratat dar in care si-au batut rivala. Au o performanta pe anul asta, ca Dinamo, da-l in ma-sa de titlu, cupe, macar batem pe Steaua. Si am vazut cea mai scarboasa faza, sa ai om pe jos si sa nu dai mingea afara... cine putea sa faca asa faza scarboasa daca nu o echipa la fel... ![]()
Se mai intampla, a intrat golul ala norocos in min 4 si la ceilalti nu a vrut sa intre. Se joaca pe goluri si asta e, da sansa suporterilor lui L'pool sa mai traiasca un sezon ratat dar in care si-au batut rivala. Au o performanta pe anul asta, ca Dinamo, da-l in ma-sa de titlu, cupe, macar batem pe Steaua. Si am vazut cea mai scarboasa faza, sa ai om pe jos si sa nu dai mingea afara... cine putea sa faca asa faza scarboasa daca nu o echipa la fel...![]()
Am vazut lucrul asta la United in UCL, dar nu-mi amintesc meciul
Eh,lasa ca nu de aia e scarboasa ca nu a dat mingea in afara. E scarboasa pentru ca nu s-a aplecat in fata celei mai bune echipe din lume. ![]()
Rar vezi un jucator cu executiile lui Giroud. Are ceva din van Persie si Zlatan.
Arsenal 1-0 Tottenham
Arsenal - Tottenham 1-0, Giroud goal, 01.09.2013. de mrkrunimir-10