FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

UEFA Champions League

«11213141516»
Alexandru H.02.05.2013 18:10

Ferguson e un mare antrenor, unul de ala de legenda... dar nu e cel mai mare. Sau, daca vreti, e cel mai mare pentru ca a rezistat cel mai mult in top. Din punctul asta de vedere, seamana cu Giggs: nu a avut niciodata un sezon in care sa zici wow, asta e un geniu, dar a avut mai multe sezoane bune decat ceilalti.

 

Ferguson e un antrenor creat exact pe establishmentul britanic, in descendenta lui Chapman sau Revie. Stie ce vor britanicii si se muleaza dorintelor acelea. Stie ca pentru un englez PL e infinit mai importanta decat CL si si-a facut echipe care se potrivesc campionatului ca o manusa. Priviti anii 90 si veti observa ca victoria din CL e un soi de aberatie, genul de coincidenta norocoasa pe care multi antrenori si-o doresc, anuntata de sezonul extraordinar al cuplului Yorke-Cole (in fapt de atingerea potentialului maxim a mai multor jucatori gen Keane sau Giggs). Dupa 2007, sezoanele europene excelente sunt prefatate de venirea lui Queiroz la echipa, cel care era mintea tactica din spatele meciurilor europene.

 

Problema lui Ferguson e tactica de meci. E imbatabil la elementul mental, la pregatirea meciului, dar e destul de mediocru cand vorbim de meciul propriu-zis. Are o lipsa de imaginatie legendara: joaca 442 sau 441, nu a mai avut un pivot bun din 2005, de cand a plecat Keane, refuza sa-si imbunatateasca mijlocul (anul asta a avut noroc cu forma lui Carrick, ca in lipsa lui ma indoiesc ca era asa de usor in PL), isi umple echipa de aripi si de varfuri (aici trebuie sa laud iar capacitatea de a manageria mental echipa; altele au probleme sa tina multumiti doi atacanti, el reuseste performanta asta cu vreo 5). Noroc cu arbitrajele si achizitiile de jucatori din campionatul intern (tot se vaicarea Liviu ca Bayern cumpara jucatori de la rivale... United e cam etalon in materie in lume - Cantona, Berbatov, Rooney, van Persie, Rio Ferdinand etc.)

Ronnie02.05.2013 20:37

Echipele de top din Europa cumpara an de an cam un jucator pe o suma mare, minim. Ma refer aici la echipele care sunt constant in top, nu aparitii sporadice gen Dortmund, Porto, Napoli, AS Monaco etc. Inca nu s-a inventat echipa care sa se mentina in top cu transferuri de 10-15m. A incercat asta Wenger la Arsenal si nu i-a mers. Abramovic tot incearca sa scada investitiile la Chelsea si se vede cum echipa este pe o panta descendenta, chiar daca a cucerit UCL. AC Milan si Inter au incercat cu bani putini si nu le-a mers.

 

Acestea sunt echipele mari, care se mentin in top constant, iar Ferguson de-asta este un antrenor mare, ca a reusit sa o mentina pe Manchester United mereu acolo sus, chiar daca au fost si ani in care nu s-a investit. Referitor la jucatori, eu vorbesc doar de ultimii ani, pentru ca nu toti cunosc de aici toata istoria.

 

Imi spune cineva cine era Tevez inainte sa joace la United? Un atacant care intr-un sezon de Premier League la West Ham United a dat 7 goluri. Are idee cineva de la ce echipa a venit Vidic? Evra a devenit poate cel mai bun fundas stanga din lume la Manchester United. Cristiano Ronaldo a fost cumparat pe 12 milioane si vandut pe 93!!! Cel mai mare profit din istoria fotbalului. Si-o sa ramana asa multi, multi ani.

 

Cel mai mare minus pe care consider ca-l are mosul este faptul ca incearca sa fie surprinzator mereu, poate prea mult uneori si reactioneaza greu in timpul meciului, face schimbari de obicei dupa minutul 80. De vreo 7-8 ani de cand urmaresc aproape meci de meci pe United, niciodata primul 11 anuntat in presa nu a fost cu cel oficial.

 

Anul acesta cred ca United este singura echipa din lume care poate face fata lui Bayern Munchen.

 

As putea da exemplu de zeci de antrenori care au avut parte de bugete nelimitate si nu au gestionat clubul. Incepand cu Mourinho.

David02.05.2013 21:21

Diferenta intre Bayern-ul de anul asta si cel de anul trecut sau acum doi ani o reprezinta forma, prea putin o schimbare absolut minora de titulari si atat. Ca si in 2010 Robben tot asa intra de pe margine in centru si suta. In ceea ce priveste Borussia, in afara de Champions League cand esti la 20 de puncte diferenta de locul 1 nu esti in forma. Mai ales in comparatie cu sezonul anterior.

Revenind la adversare. Care au fost nucile grele pentru Barca in acest sezon? Celtic 2-0 (parca tot asa am pierdut si noi intr-un amical de iarna), AC Milan, o echipa ciuruita de micsorarea valorii lotului cu vreo 60%, si Paris Saint Germain. Este absolut evident faptul ca Barcelona lui Vilanova e o echipa de 4 stelute de FIFA, desi prin 2011 era de 5.

In ceea ce priveste Real-ul, acolo vechile probleme, parca tipice acestei echipe de fotbal nu au disparut nici macar sub Mourinho. Soarta Realului de trist de multa vreme arata asa: Jucatorii au valoare, echipa nu. Cel mai jalnic e ca sunt sub Barcelona in campionat, avand in vedere ca Vilanova pur si simplu nu e antrenor.

United e buna, de ei a trecut Realul necinstit.

Borussia Dortmund bate Realul cu 4-1, insa trece de Malaga in extremis.

Bassically, European Football is fucked!

Ganditi-va oleaca. Sezonul asta, Chiriches da goluri din foarfeca in grupele E League, el si Latovlevici elimina pe Ajax(loc 3 de UCL cu Real, City si Dortmund intr-o grupa),

se impiedica in careul lui Tatarusanu si Rusescu ii da gol lui Cech. Fotbalul european e la pamant. Nu vad pasiune, nu vad bucurie, nu vad placere de a juca. Vad speculatii, vad marketing, vad plictis si vad inertie.
Alexandru H.02.05.2013 21:29
Anul acesta cred ca United este singura echipa din lume care poate face fata lui Bayern Munchen.

 

Restul e ok, dar asta e o prostie monumentala. Pe ce te bazezi? Pe forma din PL? Aia nu zice nimic, cel putin in cazul lui United: ca altfel ar fi trebuit sa cuceriti mai multe Ligi decat ati facut-o. Pe faptul ca nu ati jucat cu Bayern? Nici PSG-ul nu a facut-o... probabil si Ibra ar fi dat 10 goluri in poarta lui Neuer.

 

Unitii cam seamana intre ei. Liviu imi tot spunea ca a fost ghinionista ca United s-a intalnit cu Barca in 2 finale in ultimii ani, ca daca se intalneau intr-o dubla mansa, sigur batea. Ghinionul si arbitrajele... alea din PL se ignora, ca nu e bine sa vorbim despre ele, dar despre alea din CL imediat baietii rosii au opinii disonante. Uite ca eu zic ca Nani a fost eliminat corect. Asa cum a fost eliminat si Rafael la fel de ok in 2010. E Ferguson atat de obisnuit cu arbitrii aia ok din PL ca i se pare ca si in Europa ar trebui ca toti sa stea drepti in fata lui...

Arsenal1886Steaua194702.05.2013 23:16

Borussia nu poate duce 2 competitii in acelasi timp. Anul asta probabil au preferat CL...avand in vedere forma lui Bayern din campionat. Daca isi mai aminteste cineva anul trecut cand Borussia a iesit campioana..a iesit pe 3 in grupele CL pe 2 iesind din ce tin minte Olympiakos.

 

Lui Bayern nu prea ii face nimeni fata. Mai ales in dubla mansa sunt foarte greu de eliminat. United practica un joc eficient dar al dracu de monoton. De cativa ani se intampla asta la ei. Enervant de plictisitor as zice chiar. PL l-au castigat asa autoritar pentru ca nu au avut cu cine sa se bata si Ferguson are experinta totusi. E uns mosul cu toate alifiile si a stiut ce sa faca ca sa nu aiba griji. City pana nu isi aduce antrenor poate sa mai transfere 3 echipe...La Chelsea zici ca e la Steaua... njdemii de antrenori pe sezon. Arsenal pana nu isi schimba politica asta nu o sa faca nicio branza. Tottenham sunt eternii loseri si Liverpool nu mai e conteaza de mult timp.

MoWeed03.05.2013 09:29
Borussia nu poate duce 2 competitii in acelasi timp. Anul asta probabil au preferat CL...avand in vedere forma lui Bayern din campionat. Daca isi mai aminteste cineva anul trecut cand Borussia a iesit campioana..a iesit pe 3 in grupele CL pe 2 iesind din ce tin minte Olympiakos.

Au fost chiar pe ultimul loc in grupa, cu numai 4 puncte. Arsenal si Marseille au mers mai departe si Olympiakos au mers in Europa League.

Adrian03.05.2013 09:59

Erau in primul sezon de CL. Stati un pic sa castige experienta. Borussia are oricum o echipa destul de tanara. Dati-le un pic de timp si veti vedea ca vor face fata si in campionat si in CL.

Arsenal1886Steaua194703.05.2013 10:34
Au fost chiar pe ultimul loc in grupa, cu numai 4 puncte. Arsenal si Marseille au mers mai departe si Olympiakos au mers in Europa League.

 

 

Sau asa..nu mai tinem minte sigur. :D

 

@Adrian

 

Probabil nu o sa vedem cum or sa faca fata si in campionat si in Liga... or sa sara sacalii sa le cumpere jucatorii ...

drvladyk03.05.2013 10:44
or sa sara sacalii sa le cumpere jucatorii ...

 

 

Sufletul tau inca plange dupa RvP? :)):)):))

Adrian03.05.2013 12:01

Se poate sa ii si cumpere. Dar nu cred ca ii vor cumpara pe toti. Iar Borussia a pornit pe un drum foarte bun, cu o strategie foarte inteligenta. Am inteles ca il vor pe Eriksen in locul lui Gotze. Daca e asa si reusesc transferul, e ca si cum nu s-ar fi despartit niciodata de Gotze. Plus ca pe Eriksen vor da mai putin decat clauza neamtului. Deci le vor iesi si niste bani.

 

Acum putem doar sa presupunem. Vom vedea in aceasta vara ce va face Borussia. Daca merge pe acelasi drum, va avea doar de castigat.

Alexandru H.03.05.2013 12:03

Ar fi util sa avem un salary cap, ca in Statele Unite, numai ca din pacate s-ar gasi 1000 de moduri de a fenta asta. Nu ar ajuta prea mult echipele mici dar in varf s-ar mai egaliza valorile.

Ronnie03.05.2013 13:32
Ghinionul si arbitrajele... alea din PL se ignora, ca nu e bine sa vorbim despre ele, dar despre alea din CL imediat baietii rosii au opinii disonante.

 

Hai ba nene scuteste-ma cu legendele astea. Eu urmaresc meci de meci pe United si anul asta a fost mai mult dezavantajata. Greseli apar peste tot, faptul ca primesc un penalty si le sunt refuzate 5 nu se mai pune?

 

A fost eliminat corect Nani? Da' de penaltyul ala din final? Ai uitat, normal.

 

Ultima etapa de campionat, uite cat de avantajata e United de arbitrii. Ai vazut meciul asta? Nu ti se pare ca Sagna trebuia sa intre la dusuri cu vreo jumatate de ora mai devreme? Si nu prin schimbare.

 

Alexandru H.03.05.2013 13:42

Deci stai... nu ati primit anul asta niciun cartonas rosu in PL, nu i s-a acordat adversarului niciun penalty, dar te plangi ca ati fost dezavantajati? Serios? V-ati cam obisnuit cu fatarnicia si obraznicia lui Ferguson...

Ronnie03.05.2013 13:54

In primul rand nu m-am plans ca au fost dezavantajati. Ti-am atacat o aberatie. Ma repet, am vazut 90% din meciurile din acest sezon si singura echipa care s-ar putea plange de arbitraj cu United este Liverpool, cand in meciul tur nu li s-a acordat un penalty, da' cand cel care cere e Suarez orice arbitru are niste rezerve. ATAT!

 

Ti-am pus un video mai sus, o greseala clara in defavoarea lui United care a privat-o de 2 puncte.

 

Daca cineva spune aici ca United a fost mai avantajata in acest sezon de PL decat restul echipelor inseamna ca vorbeste prostii si nu a urmarit meciurile. Sincer, ma plictiseste legenda asta cum ca noi suntem echipa arbitrilor.

 

 

MoWeed03.05.2013 14:42

Ronnie, macar nu mai fa pe victima, ca nu e frumos. United a beneficiat de arbitraje favorabile in mai multe meciuri. Ce-i drept au fost unul sau doua meciuri in care s-a gresit si impotriva lor.

Oricum, United au fost de departe cea mai buna echipa din PL anul asta. Au meritat campionatul

Daca negi adevarul nu esti un fan mai mare...

Ronnie03.05.2013 15:06

Arata-mi meciurile alea multe. Exemple, ceva. O amintire. Trebuie sa-ti aduci aminte macar 4-5 faze.

Lari03.05.2013 22:07

Presedintele Uniunii europene de fotbal Michel Platini a anuntat vineri la Lille că vrea să inregistreze discutiile dintre cei 5 arbitri care oficiază la meciurile europene, incepand de anul viitor.

 

'Înteleg eroarea arbitrului care nu a vazut faultul lui Mueller (asupra lui Jordi Alba, greseală intentională aflată la originea celui de-al treilea dintre cele 4 goluri ale formatiei Bayern Munchen contra FC Barcelona in semifinalele-tur ale Ligii Campionilor). Dar să fie trei arbitri internationali si nu a fost unul care să vadă (faultul), iată ceva care nu merge. Dacă arbitrul de centru ar fi fost absolut singur, poate nu ar fi vazut, cu 2 probabil, dar 3 neaparat vad!', a declarat in timpul unei conferinte de presă la Lille Platini, care se afla in orasul francez cu prilejul reuniunii Comitetului de coordonare al Euro-2016.

 

'Începand de anul viitor voi cere secretarului general (al UEFA) ca pentru meciurile noastre cu 5 arbitri, discutiile să fie inregistrate. Nu cred că nu există macar unul care a vazut greseala. Nu este posibil. De ce nu a fost spus acest lucru? Vreau să stiu'.

 

Presedintele UEFA a spus, in schimb, din nou că este impotriva inregistrarilor video, explicatia principală fiind aceea că ar costa prea mult.

 

Agerpres

Arsenal1886Steaua194703.05.2013 23:42
Sufletul tau inca plange dupa RvP? :)):)):))

 

 

 

Aaa.. nu. Plange inca dupa Henry :P nu e loc sa mai planga dupa altcineva :))

 

Prin sacali ma refeream stric la echipele seicilor sau milionarilor rusi :D + Real.

blindius05.05.2013 07:51

In preview-ul finalei UCL, din cate am inteles, Borussia si Bayern au terminat la egalitate, 1-1, in Bundesliga.

 

Lewandowski a ratat o lovitura de la 11 m. :l

Lari25.05.2013 18:36

Echipele finalei:

 

ekipe.jpg

mountytoma25.05.2013 22:42

ma bucur pentru ribery, imi pare rau pentru borussia . bayern a jucat cu frica la inceput, au avut noroc cu tenacitatea si inspiratia lui ribery si cu setea de revansa a cadavrului olandez robben. per total un final de cariera en fanfare meritat pentru jupp heinkes

gio_stgloria25.05.2013 22:54

Pentru mine a fost o finala in care indiferent de echipa care avea sa piarda urma sa-mi para rau pentru ea. Fotbal frumos, mult peste finala ce ne-a oferit-o Chelsea anul trecut. As vrea sa vad mai des echipe precum Dortmund in finala UCL.

mountytoma25.05.2013 22:57

austriecii glumeau inainte de meci : oricine va castiga, noi vom avea un motiv de bucurie, pentru ca o echipa germana va pierde finala CL!

si da, ai dreptate, ar fi frumos sa vedem o echipa ca borussia in finala CL in fiecare an!

gio_stgloria25.05.2013 23:03

E cu adevarat placut atunci cand o echipa ce a investit mai putin de 40 de milioane in lotul sau le da peste bot unor giganti care investesc acesti bani doar intr-un singur jucator. Parca se revine la vremurile alea cand fotbalul se practica cu zambetul pe buze.

Lorimer25.05.2013 23:32
Pentru mine a fost o finala in care indiferent de echipa care avea sa piarda urma sa-mi para rau pentru ea. Fotbal frumos, mult peste finala ce ne-a oferit-o Chelsea anul trecut. As vrea sa vad mai des echipe precum Dortmund in finala UCL.

 

Frate, Chelsea a venit cu infermeria plina, cu 4 oameni de baza absenti, a avut nesansa sa joace finala in deplasare si totusi a inteles ca pentru a avea o sansa trebuie sa stii si sa te aperi foarte bine...e si asta o arta. Dortmund au fost extrem de naivi in aparare pe toata durata partidei.

«11213141516»