FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

UEFA Champions League

«113141516»
gio_stgloria26.05.2013 00:03

Tu esti probabil unul dintre cei ce nu s-au plictisit anul trecut. Eu vorbeam strict despre specatacolul fotbalistic. Putin ma intereseaza cati oameni au lipsit de la Chelsea anul trecut.

Alexandru H.26.05.2013 07:49
Frate, Chelsea a venit cu infermeria plina, cu 4 oameni de baza absenti, a avut nesansa sa joace finala in deplasare si totusi a inteles ca pentru a avea o sansa trebuie sa stii si sa te aperi foarte bine...e si asta o arta. Dortmund au fost extrem de naivi in aparare pe toata durata partidei.

 

Ce dulci sunt lacrimile tale!

Arsenal1886Steaua194726.05.2013 10:10

Lasa ca Chelsea a jucat la fel ca in finala toata competitia anul trecut asa ca nu cred ca asta e o scuza ca ii lipseau jucatori. Oricum pana la urma important e sa castigi.Peste 10-15 ani asta o sa conteze.

 

 

Superb meci. Una dintre cele mai spectaculoase finale. Portari senzationali. Au fost cele mai bune echipe ale competitiei. Cred ca la Borussia a contat foarte mult lipsa de experienta.

iNsTiGaToR26.05.2013 16:35
Lasa ca Chelsea a jucat la fel ca in finala toata competitia anul trecut asa ca nu cred ca asta e o scuza ca ii lipseau jucatori. Oricum pana la urma important e sa castigi.Peste 10-15 ani asta o sa conteze.

 

 

Superb meci. Una dintre cele mai spectaculoase finale. Portari senzationali. Au fost cele mai bune echipe ale competitiei. Cred ca la Borussia a contat foarte mult lipsa de experienta.

Nu stiu cat de mult conteaza experienta europeana cand joci finala cu o echipa cu care ai mai jucat de 4 ori sezonu asta.

Lorimer26.05.2013 17:11
Ce dulci sunt lacrimile tale!

 

Sa inteleg ca daca la anul castiga United sau Real Madrid, tu o sa plangi? A fost cine stie ce miracol? Ceva neintalnit, sau a fost ceva obisnuit, adica la un anume interval unul dintre cele mai bogate cluburi ale lumii castiga CL...chiar nu e nimic special. Special a fost in 2004.

 

PS Bayern oricum s-a facut de rasu' lumii anul trecut...la fel ca si Barcelona in 86...la fel ca si Rapidul prin anii 60 inaintea finalei de cupa cu Turda cand desfacuse si sampania inainte :))

Alexandru H.26.05.2013 17:58
Sa inteleg ca daca la anul castiga United sau Real Madrid, tu o sa plangi? A fost cine stie ce miracol? Ceva neintalnit, sau a fost ceva obisnuit, adica la un anume interval unul dintre cele mai bogate cluburi ale lumii castiga CL...chiar nu e nimic special. Special a fost in 2004.

 

PS Bayern oricum s-a facut de rasu' lumii anul trecut...la fel ca si Barcelona in 86...la fel ca si Rapidul prin anii 60 inaintea finalei de cupa cu Turda cand desfacuse si sampania inainte :))

 

Nu pot toate echipele sa ajunga la nivelul maxim al lui United ca nici sa nu iasa din grupe. Unii ajung doar in finala, o umilinta groaznica, de care doar echipele mediocre au parte. :D

Lorimer26.05.2013 18:06

Toate marile cluburi s-au intalnit cu aceasta contra-performanta de a iesi din grupe.

blindius26.05.2013 18:55

Daca luam ca reper jocul spectaculos, ambele.echipe meritau sa castige.

 

A castigat, totusi, echipa care chiar era mai experimentata, Bayern fiind o obisnuita a fazelor finale de UCL din ultimii ani. Din pacate nu a fost un joc care sa poata fi castigat doar cu sufletul. Bavarezii au fortat exact atunci cand trebuia, vazand ca au scapat fara gol dupa prima repriza, una in care ambii portari au fost la inaltime.

 

Klopp a facut schimbari prea tarziu, parca in repriza a doua a fost in transa, ori Bayern a cam dominat toata repriza secunda.

 

Mai am parerea ca Bayern a scapat de doua eliminari, la Ribery si Dante, mai ales la fundas. Bine, el e obisnuit sa arbitreze non-combat-uri ca Atalanta vs Juve, d-asta e posibil sa fi fost surprins de intensitatea jocului. Mi se pare ca si la Lewandowski se putea umbla.

 

Interesant show-ul creat inaintea partidei, coregrafia aceea cu doua armate care se infrunta pe gazon, m-a impresionat ca erau printre figuranti si oameni in varsta.

red&blue_boy26.05.2013 20:27

Meci bun, pana la urma experienta mai mare a lui Bayern si-a spus cuvantul.

Dortmund nu a stiut sa tina rezultatul in final pentru a intra in prelungiri. Sin ultimele 3 minute, Dortmund nu a mai fost in stare nici barem sa arunce mingile in careul lui Bayern, ceva la disperarare, erau complet cazuti.

Dortmund a pierdut meciul pe mana fundasilor centrali, in special e vorba de Hummels, care a gresit la ambele goluri. La primul gol iese aiurea la offside , mai sta si cu mana pe sus, iar Mandzukic ramane liber, iar

la golul doi il scapa pe Robben...

Lewandowski a fost ca si inexistent aseara...

Lorimer26.05.2013 20:37

Nici mie nu-mi place deloc Hummels...parca doarme-n teren.

Arsenal1886Steaua194726.05.2013 22:19
Nu stiu cat de mult conteaza experienta europeana cand joci finala cu o echipa cu care ai mai jucat de 4 ori sezonu asta.

 

 

Una e sa joci in campionat cand nu mai ai nicio miza.. ma refer la 1-1 le recent... alta e cu trofeul pe masa. Si ce trofeu. Sunt convis ca experienta si-a spus cuvantul. Bayern totusi e la a 3 a finala in 4 ani... majoritatea jucatorilor erau si atunci pe teren cu cateva exceptii. La Dortmund majoritatea jucatorilor sunt cam la al 2 lea sezon european.

Anfield18.06.2013 10:30

Poate că așa va avea și United o șansă la câștigarea Champions League: http://www.dailymail.co.uk/sport/football/....html?ico=sport

drvladyk18.06.2013 12:47
Poate că așa va avea și United o șansă la câștigarea Champions League: http://www.dailymail.co.uk/sport/football/....html?ico=sport

 

F fain, si pe L'pool nu cred ca ii poate afecta regula aia in viitorii 50 de ani. :))

gio_stgloria27.08.2013 21:16

A marcat Ramsey de doua ori. Nu miroase a bine.

Anfield19.02.2014 21:34

Spectacol adevarat! Multumim Arsenal! <3 Emirates e o adevarata fortareata!

 

Daca era Webb arbitru si Liverpool in loc de Bayern, nu s-ar fi dat penalty si nici eliminare pentru Arsenal. Dar aici nu e Premier League...

Lorimer19.02.2014 21:43

Mi se pare gretos sa te bururi. UEFA a aratat clar ca doreste o finala de vis Mr. Perfect vs fosta echipa a lui Mr Perfect. S-a actionat hoteste, saracu Wenger an de an e furat in CL. E bataie de joc, isi bat joc de munca unui antrenor genial, ca sa fie promovat un impostor.

Anfield19.02.2014 21:54

Saracu' Wenger, an de an fura ca sa intre in UCL. E bataie de joc ce a fost in campionat in sezonul trecut.

Lorimer19.02.2014 21:59

A furat Wenger locul lui Liverpool?

 

Amice, Liverpool va intra la anul in CL. Si tare ma tem ca va fi la fel de curentata de arbitraje cand va intalni asemenea valori absolute.

Arsenal1886Steaua194719.02.2014 22:02

Anfield cu mare parere de rau trebuie sa iti spun ca incepi sa devii jenant :) . Nici nu imi pot da seama bine cum poate fanul unei echipe care n-a mai mirosit competitia asta de ani de zile sa zica ca se bucura :)) . Pai e exact acelasi lucru pe care il fac cateii si crapizii care se bucura cand ne elimina pe noi Boro,Chelsea sau de prin CL prin grupe de zici ca au castigat echipele lor cine stie ce. Penibil !

 

Despre meci ce sa zic.. rosul si penaltyul au fost meritate dar daca era eliminat Boateng cu 1 minut inainte ...cine stie. Drept dovada a fost ca Guardiola l-a schimbat pe Boateng cum a avut ocazia stiind ca a avut mare noroc ca l-a iertat arbitrul de al 2lea galben. In rest..aceeasi desfasurare ca ieri. Parca am vazut meciul in reluare. Ar fi fost foarte interesant daca nici City nici Arsenal nu aveau om eliminat. Eu cred ca nici Barcelona si nici Bayern nu castigau in cazul asta. :)

Anfield19.02.2014 22:03

Spre deosebire de cum am fost dezavantajati in meciurile directe din deplasare cu rivalele din campionat, arbitrajul de acum a fost unul bun. Pana una alta Arsenal a avut un penalty si putea sa profite de pe urma acestui fapt, dar nu a reusit. Daca ar fi marcat, am fi asistat la un alt meci. Dar aici nu e Premier League sa traga cu tine Webb, chiar daca ai lipsa de experienta.

 

@Arsenal7152385213: Cate trofee de UCL aveti in palmares? Ce ati castigat voi?

Arsenal1886Steaua194719.02.2014 22:11

Pai sa vedem ce a castigat Arsenal : 13 BPL, 10 FA Cup, 2 League Cup, 12 Supercupe, 1 Cupa a Cupelor. Pe scurt 38 de trofee. Da, lipseste CL e adevarat. A avut sansa sa o castige in 2006 dar si pe vremea aia a trebuit sa o castige alta echipa. Stim noi care.

 

Si da, daca nu rata Ozil penaltyul alta era desfasurarea meciului. Asta a fost.. nu a cumparat atacant in iarna, nu trebuia sa bata Ozil penaltyul azi. Oricum sunt in Europa 4-5 echipe care sunt puternice din toate punctele de vedere. De aici intelegeti ce vreti voi. :)

Lorimer19.02.2014 22:18

Robben isi facuse mingea in lateral, cam exagerat sa strici un meci cu rosu ala. Si exact cum spui, Boateng putea sa ia "cam usor ce-i drept" al doilea galben atunci...si jucau nemtii cu om in minus tot meciul. Dar mereu deciziile astea merg numai intr-o directie. Cand e vorba de "cam usor ce-i drept" sau "are de fapt acoperire", beneficiarele sunt mereu aceleasi. Ai uitat de cazul Van Persie din 2011 la scor de calificare pentru Arsenal?

0anonim019.02.2014 22:22

Penaltyul lui Ozil a pornit dintr-o faza de offside. Bayern mai trebuia sa primeasca un penalty in a doua repriza.

 

Mai uitati-va la meciuri!

Lorimer19.02.2014 22:35

Al naibii el de offside, ieri cand vorbeam cu fanii Barcelonei care la anumite faze porneau din faze similare, mi se tot zicea ca se da credit atacului etc. ... Am auzit cred ca de 100 de ori ca Barcelona a avut ieri gol clar marcat, desi Sergio era in offside. Hai sa-ti mai zic una...cand a scapat Robben, era unul in offside si multi asistenti nu mai asteptau nimic, ridicau fanionul.

 

Daca vrei sa stii cum se poate castiga din offside in minutul 90 in meci decisiv, si offside de 2 m, priveste un Bayern - Fiorentina de acum 4 ani.

Empyro20.02.2014 07:20

Lorimer, exagerezi !

Arbitrajul a fost bun. Probabil daca marca Ozil meciul ar fi putut avea alta soarta, dar la fel de bine sa nu uitam ca si Bayern a mai avut un penalti.

Nemtii au fost mai buni.

«113141516»