Cand il vezi ca vorbeste despre Barcelona, il poti ignora linistit: stie fotbal mai mult decat toti de pe aici dar in cazul catalanilor ura e prea puternica. In cursul dezbaterilor va aborda urmatoarele teme:
a) Barcelona - un nimeni in Europa pana in anii 90. In anii 90 umilita de tot felul de sarantoci prin cupele europene. Contrast pe Liverpool, care sub Benitez batea pe oricine in Liga.
b) Chelsea, 2009 - furt pe fata, vinovati sunt catalanii. Ignoram desigur eliminarea gratuita a lui Abidal, aia facea parte din intelegerea dintre Barcelona si arbitru.
c) Infrangerea unitilor din 2009 e nemeritata. Cea din 2011 e meritata. Desigur ca infrangerile cu Inter si Chelsea sunt si ele meritate - doar nu o sa ne uitam la jocul propriu-zis pentru a ne exprima opiniile.
d) Xavi, cel mai umflat jucator din istoria fotbalului. S-au vazut jucatori mai buni in divizia C.
e) Iniesta, un mediocru umflat si el. Auzi la el, sa fie comparat cu Zidane, care facea 20 de faze de geniu pe meci. Nu i-ar fi rusine!
f) Messi tine echipa. Fara el, Barcelona ar fi un soi de Concordia Chiajna. Il laudam precaut folosind apelative de genul "piticul", Ii ajunge!
g) Guardiola e un antrenor prost de tot. I-a facut echipa Rijkaard si el doar a tinut-o din inertie. Nu se compara Guardiola cu Redondo la fotbal, nu se compara Guardiola cu romanul semintar la munca de antrenorat.
h) O greseala de arbitraj in favoarea Barcelonei e taxata cu urlete de manie; greselile contra ei nici nu sunt pomenite.
i) UEFA vrea ca Barcelona sa ajunga in fiecare an in finala CL. Iar daca nu a ajuns intr-un an inseamna ca UEFA nu a vrut ca Barcelona sa ajunga in acel an.
