Cu sau fara Messi, diferenta dintre Bayern si Barca, din acest moment, e aceasta. 7-0 in doua meciuri. Putea sa joace Messi cat voia el ca nu reusea nimic.
Barca, in momentul de fata, a ajuns la un capat. Ei au fost prea extremisti in ceea ce priveste jucatorii folositi. Nu poti juca doar cu pitici rapizi si tehnici. Nu am nimic cu ei, sa nu fiu intles gresit, ii consider jucatori mari, foarte buni si stiu ca e nevoie de valoare ca sa faci ce fac ei, posesia, pasele, etc., insa nu poti sa joci doar asa.
Barcelona a ajuns sa fie urata de oameni datorita jocului care a inceput sa devina plictisitor in ultima vreme. Si asta datorita faptului ca nu trag la poarta. Ei cara mingea, cara, cara, dribleaza, dau un calcai, cara iar, inca un dribling, o pasa in lateral, o schimbare de directie, alt dribling, minge inapoi, minge printre, calcai, etc. .... si dupa 10 minute de posesie dau si ei o data la poarta. Asa nu poti juca. Trebuie sa finalizeze mai mult.
Au nevoie de oameni de peste 185 de la mijloc in sus. Ei n-au forta in atac. Nu fac fata. Centrarile se pierd usor cand joaca impotriva unor fundasi ca Van Buyten. Asa nu mai poti juca.
Barca a avut un sezon bun, zic eu. La sfarsitul lui trebuie sa traga linie si sa vada ce a fost bine si ce a fost rau. Iar ceea ce a fost rau trebuie corectat.
1. E nevoie de un antrenor serios, nu doar un baiat care sa faca primul 11.
2. E nevoie de jucatori de forta in atac.
3. Trebuie schimbata strategia de joc - mai multe suturi la poarta, mai mult joc in forta, FINALIZARE!
4.....
Cand Barca i-a avut pe Rijkaard, Ronaldinho, Deco, Eto'o, Giuly, a fost cea mai tare. Da' si la aia le-a trecut vremea. Si a fost nevoie de o schimbare.
A venit Guardiola cu Busquets, Dani Alves, David Villa si treaba a inceput iar sa mearga. Acum le-a trecut astora vremea.
Nici o problema. Out Xavi si Iniesta(Daca tot nu-i suporta Lorimer) in Thiago si Bartra si Montoya si Cuenca, are Barca de unde oricum. Si tot asa.
A schimbat el, Milanul cel batran, echipa. Sa nu o schimbe Barca?!
p.s. Bayern si Borussia joaca finala pentru ca au cel mai bun fotbal. Ele joaca fotbal total si au fotbalisti completi. Nu sunt extremisti. Nu au nici numai jucatori mici, tehnici rapizi, nici matahale fara viteza si tehnica. Au fotbalisti care pot juca orice.
Daca Mario Gomez intra azi, le dadea 3 la astia de la Barca. La fel, daca Barca avea un atacant ca Lewandowski, poate ca acum discutam despre o finala Borussia - Barca.