FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Euro 2012

«1151617181925»
SuperstaR1819.06.2012 13:04
Aici si eu as vrea sa-i vad pe Gotze si pe Reus.

Dar punandu-te in locul lui Joachim Low, batut de Spania la EURO 08 si scos tot de spanioli la CM 2010, vei vrea sa ai un prim ''11'' cu care sa nu ai absolut nicio problema. Altfel s-ar putea sa ai cosmaruri cu spanioli, mai ales ca se pot intalni iar in finala.

 

Pai cred ca toti vroiam sa ii vedem pe Gotze si Reus titulari, dar pe de alta parte nu noi traim cu presiunea unui contract de milioane de euro ce poate fi reziliat in cazul unui esec sau cu zeci de milioane de oameni cu ochii pe noi :P. Low a mers pe mana jucatorilor mai experimentati (ma refer in principal la Podolski si Muller). Daca va avea succes, ramane de vazut.

Candva, va veni si vremea lui Mario Gotze.

pcsbb19.06.2012 15:03
Daca Spania castiga turneul atunci Iniesta merita balonul, daca Anglia atunci Rooney, daca Portugalia atunci Ronaldo si-asa mai departe. Singura sansa sa castige Messi este sa castige o echipa fara un lider clar, gen Germania, Franta, Italia.

 

De unde sa merite Rooney, el nici macar n-a juca pana acu' si la cum joaca Anglia nici n-o sa faca mare branza in cele 2 meciuri ramase de disputat. :) Anglia e o rusine de echipa, Sper sa nu treaca de sferturi :P De fapt sper sa nu traeaca de grupe. Ucraina! Ucraina!

blindica19.06.2012 15:26

Preview Suedia v Franta:

 

Dupa primele doua meciuri din Grupa D, Suedia este eliminata, Franta aproape calificata.

 

Nordicii au acumulat zero puncte pierzand cu Ucraina (1-2) si Anglia (2-3) in timp ce Franta a remizat (1-1) cu Anglia si a invins Ucraina cu 2-0.

 

Ambele echipe au marcat de trei ori la acest turneu final.

Suedezii au facut-o prin Ibrahimovic si Mellberg de doua ori, francezii prin Nasri, Menez si Cabaye.

 

In total, Franta a sutat de 35 de ori la poarta in primele doua meciuri in timp ce Suedia a facut-o de numai 24 de ori. Francezii au cadrat 26 din cele 35 de suturi in timp ce Suedia a cadrat numai 14 din cele 24. Ibrahimovic este suedezul care a trimis cele mai multe suturi catre portile adverse in timp ce atacantul lui Real Madrid, Karim Benzema, este francezul cu cele mai multe suturi la poarta in meciurile cu Anglia si Ucraina.

 

Fiecare echipa si-a trecut in cont cate o bara la acest turneu final.

Franta este echipa care a beneficiat de cele mai multe cornere, 17, in timp ce Suedia este nationala cu cele mai putine in intreaga competitie: numai 5 cornere in doua partide.

 

De trei ori au fost surprinsi in offside elevii lui Laurent Blanc, in timp ce suedezii au fost surprinsi o singura data in doua meciuri.

 

Suedia faulteaza mai mult: 35 de faulturi comise de elevii lui Erik Hamren, adica o medie de 8,7 faulturi per repriza. Franta a comis numai 25 de faulturi in primele doua partide dar jucatorii ''cocosului galic'' au fost faultati de 14 ori. Surprinzator, Suedia are mai multe faulturi suferite asupra jucatorilor lui Hamren, 21, dar si o medie de mai multe driblinguri reusite pe meci.

Parerea specialistilor:

 

Luis Aragones (fost selectioner Spania) despre Suedia-Franta: ''Fizic, suedezii au picat in meciul cu Anglia. Daca ar fi dus acelasi ritm din debutul reprizei secunde era fantastic, dar era totodata prea putin probabil. Psihic sunt picati in acest moment, le lipseste motivatia, entuziasmul. Franta este solida. Are un bloc defensiv suficient de fragil, dar de la mijloc in sus sta impecabil. Isi controleaza adversarii, ceea ce este un argument in plus pentru o echipa de top. Au facut-o si cu Anglia si cu Ucraina. O vad favorita in partida cu Suedia si cred ca, desi nu vor forta, vor invinge la limita''

Arrigo Sacchi (fost selectioner Italia) despre Suedia - Franta: ''Indiscutabil Franta este echipa mai buna. Ribery si Nasri sunt intre cei mai dezechilibranti fotbalisti de la acest European, iar Benzema este o gura de foc. Cred ca Franta sta mai bine atat ca lot cat si ca perspective, elan si ambitii. Suedia este resemnata, insa ambitia nordicilor nu trebuie niciodata subestimata. Cred totusi ca se bazeaza prea mult pe Ibrahimovic, ceea ce este un argument contra. Franta are de lucru pe faza defensiva pentru ca desi are un portar bun si nume mari in aparare, mi se pare ca sufera. Vad o victorie a Frantei care va fi un adversar redutabil in sferturi pentru Italia''

 

Florin Codreanu

razvani19.06.2012 18:39

Inca o data Anglia incepe fara Walcott titular.... nu pot intelege gandirea lui Roy Hodgson. E cumva accidentat? Ca chiar nu stiu asta, cu Suedia avusese o mica problema la final. Altfel nu inteleg cum se poate...

Kellerman19.06.2012 19:22
Fotbalul nu se rezuma la Messi si Ronaldo ... :death:

 

 

Exact, mai e si cate un Gerrard pe ici colo.

blindica19.06.2012 19:49

Ibrahimovic, gol mai misto ca al lui Welbeck.

Cred ca pana acum e golul turneului.

red&blue_boy19.06.2012 19:59

Ca executie, la finalizare, de multe ori Ibrahimovic e peste mediatizatii Messi & Ronaldo .

 

Ucraina se pare ca a avut gol valabil. Pentru ce mai pun si arbitrul ala care sta pe linia de fund, ca vad ca nu face mai nimic?...

Arsenal1886Steaua194719.06.2012 20:11

Nu numai Gerrard...sunt multi jucatori foarte buni :)

razvani19.06.2012 20:18

In meciurile de azi, in prima repriza m-a apucat un somn.... rar am vazut ceva mai plictisitor. Insa repriza a doua e mai ok, am vazut un gol de geniu al lui Ibrahimovic, si un meci intens in Anglia-Ucraina (cu o echipa--Ucraina--care mi se pare de o impotenta in atac jenanta, incearca mereu dar nu le iese nimic). Intr-adevar au avut, in unica ocazie mai acatari, acel gol care chiar era valabil, dar si cu asta, mi se pare o echipa modesta (cam ca Polonia---nici astia nu cred ca intrau daca jucau preliminarii). Surprinzator de slab jocul Frantei.

Arsenal1886Steaua194719.06.2012 20:29

Si avem sferturile:

 

Cehia - Portugalia

 

Germania - Grecia

 

Spania - Franta

 

Italia - Anglia

 

Germania are clar cel mai accesibil adversar dpmdv... celelalte 3 sunt echilibrate.

iNsTiGaToR19.06.2012 20:34

Italia - Anglia va fi probabil cel mai plictisitor meci din ultimii 10 ani.

gio_stgloria19.06.2012 20:45

SFERTURI DE FINALĂ' EURO 2012

21 iunie, ora 21.45 - SFERT 1: Cehia - Portugalia

22 iunie, ora 21.45 - SFERT 2: Germania - Grecia

23 iunie, ora 21.45 - SFERT 3: Spania - Franta

24 iunie, ora 21.45 - SFERT 4: Anglia - Italia

 

SEMIFINALE EURO 2012

27 iunie, ora 21.45 - SF1: Câștigatoare SFERT 1 - Câștigatoare SFERT 3

28 iunie, ora 21.45 - SF2: Câștigatoare SFERT 2 - Câștigatoare SFERT 4

 

Kellerman19.06.2012 21:56
Ucraina se pare ca a avut gol valabil.

 

1. A fost offside clar inainte de gol.

 

2. Karma works both ways. Remember Germania-Anglia ?

 

3. Gerrard e mare fotbalist. Omul meciului. In ce fel poate sa dea centrarile alea...

red&blue_boy20.06.2012 04:05
1. A fost offside clar inainte de gol.

Posibil, nu am mai vazut apoi reluari.

 

 

2. Karma works both ways. Remember Germania-Anglia ?

Eu remember, dar era fain sa fi fost karma asta tot la un meci cu Germania... :)

Kellerman20.06.2012 06:30

O sa fie, stai calm, in finala.

 

A, nu, stai ca se califica Grecia. Oh well...

Ronnie20.06.2012 14:45

Tot Portugalia castiga Euro, stati chill. Si Anglia-Germania se pot intalni daca e in semifinala.

*Alecs*20.06.2012 17:06
Avx0SjJCIAA3H0X.jpg
drvladyk20.06.2012 17:57
Germania are clar cel mai accesibil adversar dpmdv... celelalte 3 sunt echilibrate.

 

Nu ai fost atent la concursul de pronosticuri, a pus ala micu pe greci, asta e semn:))

Ronnie20.06.2012 18:41
Exact, mai e si cate un Gerrard pe ici colo.

 

Ba daca nu apare si Liverpool pe fiecare pagina din fiecare topic din fiecare forum din fiecare galaxie parca nu e frumoasa treaba.

blindica20.06.2012 20:15

La ce folosesc cinci arbitri? " selectionerul ucrainean Oleg Blokhin, la finalul meciului pierdut contra Angliei, nu poate trece peste momentul golului marcat de Marko Devic, insa nevalidat de arbitrul Viktor Kassai, indrumat gresit de asistentul de poarta: Mingea a intrat 50 de centimetri in poarta - explica antrenorul ucrainean - dar nu s-a acordat gol. Ce pot sa mai spun, ce pot sa fac impotriva deciziilor a cinci arbitri care sunt pe teren si nu vad. La ce folosesc?

 

De partea cealata, discuta despre greseli umane selectionerul englez Roy Hodgson: Nu exista in fotbal tehnologia care sa permita validarea sau nu a unui gol. Arbitrii nu au la dispozitie reluarile. Luand in considerare viteza cu care se desfasoara fazele nimeni nu se poate declara 100 la suta corect. Greseala este umana. Am vazut in trecut situatii cand Anglia a fost cea defavorizata in urma unor astfel de faze, precum contra Portugaliei sau a Germaniei la Mondialul din 2010 de exemplu. Sunt lucruri care se intampla.

 

E adevarat ca arbitrul acela de poarta a cam fost degeaba acolo, insa am si eu o intrebare pe care o pun chiar daca nu imi va raspunde Blokhin niciodata:

La ce foloseste Sheva daca-l pastrezi rezerva timp de 70 minute, mai ales cand tu vrei sa te califici?

red&blue_boy21.06.2012 04:08

Eu unul n-am vazut rostul celor 2 arbitrii in plus in nici un meci ...

 

 

La ce foloseste Sheva daca-l pastrezi rezerva timp de 70 minute, mai ales cand tu vrei sa te califici?

Am citit ca n-a jucat titular pentru ca ar fi fost accidentat .. :hmmm:

Astept sa ma sune Blokhin, sa imi confirme :D

blindica21.06.2012 07:58

Domnilor, astazi avem primul sfert: Cehia vs Portugalia.

 

Portugalia si Cehia se vor intalni in primul sfert de la Campionatul European de Fotbal din Ucraina si Polonia.

Va fi cel de-al 11-lea meci direct dintre cele doua formatii, care pana acum si-au impartit victoriile, cate patru fiecare. In partidele oficiale conduce Cehia, insa ultima partida directa a revenit Portugaliei si s-a desfasurat la Euro 2008. Atunci, la Geneva, lusitanii castigau cu 3-1 dupa golurile lui Deco, Ronaldo si Quaresma. Din acea echipa, Paulo Bento mai are la dispozitie doar trei jucatori: Pepe, Cristiano Ronaldo si Joao Moutinho.

 

Putini au creditat Portugalia cu sanse sa iasa din grupa B de la Euro 2012. Supranumita grupa mortii din pricina prezentei a doua dintre primele trei favorite ale competitiei, Grupa B a oferit asistentei o nationala lusitana spectaculoasa, cu mari probleme defensive dar cu multe oportunitati in ofensiva. Pe langa faptul ca s-a calificat din grupa, Portugalia a reusit sa-si pastreze unsprezecele integral astfel ca nu are indisponibilitati pentru meciul de astazi. Rui Patricio va fi titular in poarta ibericilor, in timp ce linia de fund va fi alcatuita din Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves si Coentrao. Meireles, Veloso si Moutinho vor fi cei trei mijlocasi centrali, in timp ce Cristiano si Nani vor juca rolul varfurilor de banda. Varf impins, ca de obicei, Helder Postiga.

 

Dincolo, Cehia ar putea sa nu aiba la dispozitie cel mai important jucator al sau, Tomas Rosicky. Astazi va afla starul lui Arsenal daca poate evolua contra lusitanilor, in caz contrar urmand a fi inlocuit de Kolar. Cehia a inceput extrem de prost Euro 2012 si dupa 1-4 cu Rusia nimeni nu-i mai dadea sanse. A iesit bine pentru trupa lui Michal Bilek care, desi n-a impresionat, a castigat urmatoarele doua meciuri cu Grecia respectiv tara gazda, Polonia, si s-a calificat in sferturi. Bilek nu va schimba prea mult in primul unsprezece. Daca Rosicky va fi apt el va juca in spatele lui Baros, daca nu, Kolar va fi pozitionat acolo, incadrat fiind de Jiracek si Pilar.

 

Petr Cech este garantia sigurantei in poarta cehilor, in timp ce Gebre Selassie, Sivoc, Kadlec si probabil Limbersky vor alcatui defensiva Republicii Cehia. Plasil si Hubschmann vor fi cei doi mijlocasi defensivi, elevul lui Lucescu de la Sahtior evoluand foarte bine in partidele cu Grecia si Polonia dupa ce a fost doar rezerva in partida de debut cu Rusia.

FORMATII PROBABILE:

 

Cehia (4-2-3-1): Cech, Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky, Hubschmann, Plasil, Jirjacek, Rosicky, Pilar, Milan Baros

 

Portugalia (4-3-3): Rui Patricio, Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao, Moutinho, Miguel Veloso, Meireles, Nani, Cristiano Ronaldo, Postiga

 

Text: Florin Codreanu din partea euro-2012.ro

 

 

Ronnie21.06.2012 08:03

Portugalia campioana europeana!

RedScorpyON21.06.2012 08:06

@Ronnie

La fotbal pe plaja :))

Merge pe 50 de lei ca nu ia Purtugal?

Ronnie21.06.2012 08:20

Nu pariez. Nu sunt adeptul fotblului modern :D

«1151617181925»