FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Euro 2012

«1141516171825»
chodi do piče18.06.2012 10:43
Mie mi se pare o strategie buna cea cu dozatul fortelor, daca imi ajunge sa castig cu 2-1 de ce sa ma strofoc sa fac spectacol, sa dau 5 etc. dar cu pretul obosirii majore a jucatorilor titulari. Si eu ca antrenor as face la fel, scopul este in primul rand obtinerea rezultatului, turneul e lung, mai sunt multe meciuri pana in finala (unde cred ca Germania va ajunge, are nivelul necesar, meciul greu va fi semifinala probabila cu Franta sau Italia---daca nu se vor da mari surprize pe traseu). Mie mi se pare ca turneul are un nivel calitativ ridicat, mai mult decat altele anterioare.

 

 

Atunci sa inventam si suporterul care se uita la meciuri doar cat are nevoie (desi cred ca deja exista). De ce sa ma uit la tot meciul cand pot sa ma uit doar la reluarile golurilor, daca se dau evident. Pierd ceva din moment ce in restul meciului jucatorii isi dozeaza efortul? Saracii, sa nu cumva sa oboseasca, ca doar sunt platiti pentru asta cu milioane de euro, cat nu castiga 90% din populatia lumii in 1000 de vieti...

blindica18.06.2012 11:03

Parerea mea este ca aici ar fi de blamat antrenorii, ei decid ce si cum.

 

La nemti nucleul nationalei este de la Bayern, iar Bayern a jucat destul de previzibil in ultima vreme, lent, s-au bazat pe Ribery si Robben + Gomez.

Desi Low a ales pentru 11-le baza jucatori tineri, au totusi o oarecare experienta in competitiile internationale.

 

Drept dovada ca nu ii baga pe Reus, Gotze, iar Klose si nu Schurrle, este prima optiune de schimbare pentru Gomez. :(

 

Low cred ca este atat de ***** pe el sa castige turneul, incat nici la meciul cu Danemarca n-a schimbat echipa si nici nu ne-a surprins cu vreo modificare.

Ronnie18.06.2012 11:38

Eu zic sa va depuneti un CV cand pleaca Low ca sunt p-aici zeci de mari antrenori nedescoperiti. Nu e de ajuns ca omu' are 9 puncte din 9 + victorii pe linie in preliminarii, el trebuie sa schimbe si echipa de la meci la meci daca-i bun.

 

Eventual daca-s asa buni nemtii sa schimbe si antrenorul la fiecare partida.

iNsTiGaToR18.06.2012 12:01

O echipa se schimba daca merge prost. Ce sens are sa schimbe echipa daca merge bine?

blindica18.06.2012 12:28
Eu zic sa va depuneti un CV cand pleaca Low ca sunt p-aici zeci de mari antrenori nedescoperiti. Nu e de ajuns ca omu' are 9 puncte din 9 + victorii pe linie in preliminarii, el trebuie sa schimbe si echipa de la meci la meci daca-i bun.

 

Eventual daca-s asa buni nemtii sa schimbe si antrenorul la fiecare partida.

 

Spune pe fata, dom'le, ce-ai de spus!

Altfel, nu vad problema in faptul ca ne dam cu parerea atat timp cat nu jignim natii si jucatori.

 

Discutia pe baza jocului prestat de nemti, desi 100% eficient, pleaca de la ideea ca a nu da pe teren tot ce stim noi ca jucatorii sunt capabili, ca antrenorul stie sa dispuna, ii poate costa la un moment dat, iar ratarea turneului ar fi o mare dezamagire.

 

Low a jucat cu formula asta si cu reprezentative ca Austria sau Azerbaijan, el daca pierde turneul il pierde 100% pe mana lui, dar asta nu ne interzice noua sa ne dam cu parerea, ca doar d-asta ne uitam si intram p-aici, nu?

 

Singurele modificari le-a facut la amicalul cu Elvetia si atunci s-a vazut lipsa unitatii in varianta de ''prim 11'' trimis.

 

 

O echipa se schimba daca merge prost. Ce sens are sa schimbe echipa daca merge bine?

 

Ai dreptate!

Intr-adevar, daca ne uitam ca robotii si nu vrem sa ne vedem vreun jucator favorit, n-are rost s-o schimbe. Pe plan sportiv, ai dreptate!

 

 

 

Arsenal1886Steaua194718.06.2012 12:40

Pe cine mizati azi ca se califica ?

 

 

Eu zic Spania si Italia desi Croatia depinde doar de ea si o consideram peste Italia la inceputul turneului cred ca ei pleaca acasa.

*Alecs*18.06.2012 13:50

Ma bucur ca a dat Cristiano Ronaldo aseara vreo doua perechi de palme tuturor contestatarilor. Orice jucator de clasa mondiala are si un meci prost printre alte zeci bune, daca nu chiar exceptionale. Cand nu inscrie, e jucator slab, cand marcheaza, stai domne sa vedem ce mai face, pai doar doua?

 

Pentru cultura generala fotbalistica, Cristiano Ronaldo a marcat la toate turneele finale la care a participat, dupa cum urmeaza:

 

Euro 2004: 2 goluri - finalist (+ gol la loviturile de departajare in fata Angliei)

 

CM 2006: 1 gol - semifinalist, eliminare in fata Frantei (+gol la loviturile de departajare impotriva Angliei)

 

Euro 2008: 1 gol - sfert finalist, eliminare in fata Germaniei

 

CM 2010: 1 gol - optimi de finala, eliminare in fata Spaniei

 

Euro 2012: 2 goluri - sfert de finala (in desfasurare)

 

Asadar, a marcat la fiecare turneu final si de fiecare data nationala Portugaliei s-a calificat din faza grupelor. Merita indiscutabil Balonul de Aur, mai ales ca alti jucatori l-au castigat fara sa aiba performante mai mari ca el la nationala.

Kellerman18.06.2012 14:07

Fara discutie, anul asta merita balonul de aur.

 

Azi intuitia mea de master sith imi spune ca va fi o masturbare in forta si Spania si Croatia vor merge mai departe.

ebonyc18.06.2012 14:17
Mie mi se pare o strategie buna cea cu dozatul fortelor, daca imi ajunge sa castig cu 2-1 de ce sa ma strofoc sa fac spectacol, sa dau 5 etc. dar cu pretul obosirii majore a jucatorilor titulari. Si eu ca antrenor as face la fel, scopul este in primul rand obtinerea rezultatului, turneul e lung, mai sunt multe meciuri pana in finala (unde cred ca Germania va ajunge, are nivelul necesar, meciul greu va fi semifinala probabila cu Franta sau Italia---daca nu se vor da mari surprize pe traseu). Mie mi se pare ca turneul are un nivel calitativ ridicat, mai mult decat altele anterioare.

 

Exista in fotbal un factor care are mai mare importanta decat conditia fizica, si anume moralul. Una e cand termini grupa cu un 5-0 si alta e cand te chinui cu 2-1.

Ronnie18.06.2012 14:20

Blindica, stii foarte bine ca nu la tine ma refeream.

iNsTiGaToR18.06.2012 15:35
Ai dreptate!

Intr-adevar, daca ne uitam ca robotii si nu vrem sa ne vedem vreun jucator favorit, n-are rost s-o schimbe. Pe plan sportiv, ai dreptate!

Aici si eu as vrea sa-i vad pe Gotze si pe Reus.

Dar punandu-te in locul lui Joachim Low, batut de Spania la EURO 08 si scos tot de spanioli la CM 2010, vei vrea sa ai un prim ''11'' cu care sa nu ai absolut nicio problema. Altfel s-ar putea sa ai cosmaruri cu spanioli, mai ales ca se pot intalni iar in finala.

razvani18.06.2012 16:09

Au timp si Gotze si Reus sa intre sa joace in nationala in viitor, dar deocamdata nu cred ca se risca cu ei avand totusi putina experienta. Sa nu uitam ca nici macar in cupele europene nu au jucat, ok ca Borussia e campioana Germaniei dar a mai fost si acum 1 sau 2 ani (nu imi amintesc cand exact) si pe urma in UCL au fost ciuca batailor cu echipe din Grecia si Cipru. In opinia mea, inca Bayern este o echipa cu cateva clase peste Borussia (in ciuda rezultatelor interne), pentru o selectionata e important sa ai un nucleu care sa joace impreuna si atunci si eu vad ca 11-le maxim al Germaniei e cel grefat pe nucleul lui Bayern. Daca pentru meciul cu Danemarca inca era loc de experimente, acum deja in fazele eliminatorii chiar nu va mai fi...

red&blue_boy18.06.2012 20:33

Croatia e out. :(

Spania si Italia se califica mai departe.

Meci destul de sters intre spanioli si croati, ma gandeam ca se duce inspre un egal. Golul lui Navas din final cam la limita offside-ului, dar pana la urma cred ca e valabil.

 

razvani18.06.2012 21:37

A fost un meci cu emotii foarte mari. Poate ca din punct de vedere al spectacolului a fost urat (si bine jucat tactic de Croatia pana cand nu au mai avut ce face), dar in pub-ul din Valencia unde l-am vazut s-a trait la o intensitate incredibila. Din fericire a iesit din nou la rampa "el santo" Casillas :)). Sper insa intr-o imbunatatire a jocului Spaniei, ca daca nu va fi greu sa se indeplineasca "nu exista 2 fara 3" :)) (sloganul si hitul momentului aici).

 

Imi pare rau de Croatia, in ultimele secunde chiar vroiam sa egaleze, dar.... o sa vedem un Italia-Franta senzational (ca lupta, nu neaparat si ca frumusete pentru public).

*Alecs*18.06.2012 21:47

Eu sper sa vedem Anglia-Italia :D Desi daca ma iau dupa jocul spaniolilor, nu sunt de speriat.

 

Dar nu e nimic sigur, pana si francezii pot fi eliminati.

RedScorpyON18.06.2012 21:59

Daca si anul asta merita Ronaldo balonul de aur, cand Messi l-a depasit pe toate planurile, eu imi bag pl in el de fotbal. Este un jucator exceptional, la fel ca Messi. Dar hai sa-i luam pur statistic si o sa vedem ca micutul il pisa de la 10 m distanta. Ca daca luam fotbalistic, cu 25 de goluri din penalty nu cred ca te califici la balonul de aur. Stiu ca e plictisitor si ca ar fi frumos sa mai ia si altcineva, dar daca piticul e cel mai bun...

f234567k18.06.2012 22:12

Lasa ca a meritat Messi balonul de aur in 2010, cand l-a castigat in fata lui Sneijder. Olandezul a avut un an formidabil atunci reusind sa castige cu Inter totul, fiind alaturi de Milito, cel mai important jucator al milanezilor din sezonul respectiv. La Mondialul din Africa de Sud a fost din nou unul dintre cei mai buni si a facut finala cu Olanda.

 

Tot Mourinho e nebun...

S.S.Lazio18.06.2012 22:19

nu-l compara pe Messi cu sneijder . S-a intors lumea cu susu-n jos de-l urati toti pe Messi ? sa recunoastem ca-i fotbalist pe langa dodel,nila,cioara si altii ...

*Alecs*18.06.2012 22:26
Daca si anul asta merita Ronaldo balonul de aur, cand Messi l-a depasit pe toate planurile, eu imi bag pl in el de fotbal. Este un jucator exceptional, la fel ca Messi. Dar hai sa-i luam pur statistic si o sa vedem ca micutul il pisa de la 10 m distanta. Ca daca luam fotbalistic, cu 25 de goluri din penalty nu cred ca te califici la balonul de aur. Stiu ca e plictisitor si ca ar fi frumos sa mai ia si altcineva, dar daca piticul e cel mai bun...

 

Care si anul asta? Cristiano Ronaldo n-a mai castigat de 3 ani acest trofeu. Unde l-a depasit Messi pe toate planurile, cand Real Madrid a castigat campionatul, ambele au fost in semifinalele UCL, iar portughezul se descurca foarte bine si la CE? Daca luam fotbalistic, Ronaldo a avut 12 goluri din penalty in campionat, Messi 10. Sau la ce ne raportam? La goluri marcate? Aia e Gheata de Aur. S-a dovedit clar, degeaba marchezi 100 de goluri, degeaba ai posesie 85% daca la final nu esti tu castigatorul si nu ai luat trofeul.

 

Lasa ca a meritat Messi balonul de aur in 2010, cand l-a castigat in fata lui Sneijder. Olandezul a avut un an formidabil atunci reusind sa castige cu Inter totul, fiind alaturi de Milito, cel mai important jucator al milanezilor din sezonul respectiv. La Mondialul din Africa de Sud a fost din nou unul dintre cei mai buni si a facut finala cu Olanda.

 

Tot Mourinho e nebun...

 

Atunci Sneijder nici pe podium nu a fost. Se vorbea ca o sa se aleaga dintre el si Iniesta, care la randul lui facuse un CM exceptional, iar clasamentul a fost Messi-Iniesta-Xavi.

 

Revenind la Euro, croatii au avut 2 penalty-uri clare.

iNsTiGaToR19.06.2012 11:36

Pentru cei care tot nu se satura din a-i compara pe Messi si pe Cristiano Ronaldo :

1. Ce treaba are Messi cu EURO 2012? Din cate stiu asta e un topic pentru EURO 2012, turneu unde el nu activeaza.

2. Daca Messi ia Balonul de Aur, atunci poti spune ca fotbalul s-a intors cu curu-n sus.

3. In general ,cel care ii tot compara pe cei 2 si sustine ca unu e mai bun si ca , citandu-l pe un anume individ de pe meleagurile acestui forum, ''il pisa pe de la 10m distanta'' doar pentru ca ala ii place lui nu demonstreaza decat ca este frustrat (cam aceeasi frustrare pe care o vedem la caini fata de Steaua), mai ales ca aceasta comparatie e facuta in timpul unui turneu final unde doar UNUL dintre cei 2 jucatori activeaza.

Daca ar fi jucat amandoi la acelasi turneu final, orice comparatie era binevenita. Dar din cunostintele mele Argentina joaca la Copa America, nu la EURO.

Arsenal1886Steaua194719.06.2012 11:41

Fotbalul nu se rezuma la Messi si Ronaldo ... :death:

red&blue_boy19.06.2012 11:59

Conteaza de multe ori si cu ce echipa simpatizezi. Ca daca tii cu Barcelona, n-ai cum sa spui ca Ronaldo e cel mai bun. Si nici invers. :)

Pana la urma, mi-a cam ajuns comparatia asta, sper sa apara un jucator care sa sparga duetul asta.

iNsTiGaToR19.06.2012 12:01

In momentul de fata alt jucator nu va avea loc de cei 2.

Ronnie19.06.2012 12:26

Daca Spania castiga turneul atunci Iniesta merita balonul, daca Anglia atunci Rooney, daca Portugalia atunci Ronaldo si-asa mai departe. Singura sansa sa castige Messi este sa castige o echipa fara un lider clar, gen Germania, Franta, Italia.

iNsTiGaToR19.06.2012 12:35
Daca Spania castiga turneul atunci Iniesta merita balonul, daca Anglia atunci Rooney, daca Portugalia atunci Ronaldo si-asa mai departe. Singura sansa sa castige Messi este sa castige o echipa fara un lider clar, gen Germania, Franta, Italia.

Ronaldo poate lua balonu chiar daca Portugalia nu va castiga turneul.

CM 2010 - Messi inexistent in comparatie cu Iniesta - > Balonul de Aur.

«1141516171825»