De ce toata lumea traieste cu impresia ca aia din Catalunia sunt un fel de tinut secuiesc la noi? Catalanii vor doar un singur lucru: autonomie economica. Pentru ca sunt cea mai bogata regiune spaniola si o mare parte din banii lor merg in alte provincii. Bascii erau singurii cu autonomie teritoriala, dar s-au inmuiat si ei, vazand ca le e foarte bine in regat. Tot ce vor acesti oameni este autonomie culturala, sa le fie apreciata limba, obiceiurile etc. Ceea ce se intampla. Este o chestiune diferita fata de Romania - Tinutul secuiesc sau Serbia - Kosovo.
Da, nu prea ai prins logica sistemului spaniol.
In primul rand ca tara e descentralizata la greu. Fiecare comunitate autonoma (sau provincie) e un mic stat in stat: bugetul national primeste un procent minuscul din veniturile comunitatilor. Evolutia e conforma cu istoria Spaniei, care in fapt s-a format in secolele 15-16 ca o uniune de interese intre Castilia si Aragon, dominate de Cortes-urile provinciale (pe atunci statul rezultat se chema Spanii, pentru a se recunoaste acest fapt).
O comunitate autonoma in Spania are parlament propriu, justitie proprie si se ocupa de mai toti banii rezultati din taxele locale si provinciale. Nu stiu ce e aia autonomie culturala, ca nu am auzit pana acum un grup de oameni sa se bata ca sa le aprecieze altii limba; in Spania comunitatile nu au o problema de asta, se vorbeste basca sau catalana fara probleme. Ceea ce vor unii de pe acolo e independenta. Pur si simplu. Au deja autonomie intr-un grad foarte mare dar isi doresc ceva mai mult. Unul din politicienii catalani care da glasul acestor cereri e, de exemplu, fostul presedinte de la Barca, Laporta.
