FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Euro 2012

«122232425»
Kellerman29.06.2012 18:25
aha.. deci recunosti ca tataie e senil...asta ca sa ma exprim elegant

 

Am zis vreodata ca e altcumva decat senil ? asta mi-a facut zile fripte inca de pe cand era la Liverpool.

red&blue_boy29.06.2012 21:30
Cu Redknap de la Tottenham sau chiar si cu Capello, Anglia avea acum titlul european.

Cu toate ca m-as fi bucurat sa fi fost asa, dar nu cred ca se intampla lucrul asta nici cu cei doi la timona .

Kellerman30.06.2012 07:05

Eu cred ca se descurca mai bine. Si totusi, nu uita ca Anglia a avut cei mai multi accidentati la acest turneu final.

Ronnie30.06.2012 07:06

Si a avut si cei mai multi jucatori de la Liverpool.

blindica30.06.2012 08:17

UEFA a anuntat ca portughezul Pedro Proenca va arbitra finala EURO 2012. Centralul care a arbitrat in acest an si finala Ligii Campionilor dintre Bayern Munchen si Chelsea Londra, este varianta surpriza a oficialilor FIFA intrucat majoritatea specialistilor se asteptau ca englezul Howard Webb sa fie delegat pentru finala Italia-Spania.

 

Pedro Proenca va fi ajutat la finala de la Kiev de conationalii sai Bertino Cunha Miranda si Ricardo Jorge Ferreira Santos, asistenti suplimentari urmand sa fie Manuel Jorge Neves Moreira De Sousa si Duarte Nuno Pereira Gomes. Rezerva va fi turcul Cuneyt Cakñr, iar rezerva pentru asistenti va fi tot un turc, Bahattin Duran.

Pedro Proenca Oliveira Alves Garcia are 41 de ani si s-a nascut pe 3 noiembrie 1970 la Lisabona. Din 1998 arbitreaza meciuri din Prima Liga Portugheza de Fotbal iar din 2003 este arbitru international FIFA. Primul meci european arbitrat a avut loc in 2004 intre AEK Atena si NK Gorica in Cupa UEFA, pentru ca trei ani mai tarziu sa debuteze in Liga Campionilor cu partida PSV Eindhoven-CSKA Moscova.

 

In 2006-2007 a fost desemnat arbitrul portughez al anului distinctie pe care a primit-o si in 2011. Pe 13 mai 2012 a fost desemnat sa arbitreze finala Ligii Campionilor dintre Chelsea si Bayern. Este un tip linistit care iubeste sa citeasca si sa scrie si care in vacantele de iarna nu rateaza o sesiune de ski.

 

Florin Codreanu

Kellerman30.06.2012 08:17
Si a avut si cei mai multi jucatori de la Liverpool.

 

Care culmea, au jucat si cel mai bine dintre toti.

Ronnie30.06.2012 09:17
:)) Pace pentru Andy Caroll
drvladyk30.06.2012 21:36

hai ba ma lasi? pescarusu cu codita? nici mutra de fotbalist nu are, numai tataia senilu il vede fotbalist pe martoru ala

 

nici kellerman nu il vede fotbalist pe papagalu ala, numai ca sa ma enerveze pe min e

Kellerman01.07.2012 06:32

Da, nu e fotbalist. Dar, a jucat mai bine ca Rooney. Deci... mai are rost sa vorbim ? daca n-ai atacanti mai buni ca is accidentati (gen Bent), atunci decat sa joci cu Rooney, mai bine cu Carroll. :D

iNsTiGaToR01.07.2012 08:36

Mai bine il lua pe Heskey. A ramas fara echipa, poate isi gasea dupa EURO una :))

Kellerman01.07.2012 10:33
blindica01.07.2012 17:37

Ce selectionata ''adoptati'' pentru finala?

Arsenal1886Steaua194701.07.2012 17:38

Italia pentru ca a jucat altceva decat joaca ei de obicei..Spania prea monotona.... e plictiseala de moarte sa te uiti la aia cum plimba mingea aia la jumatea terenului 90 de minute...

blindica01.07.2012 17:56

@ Arsenal1886Steaua1847: e adevarat ca am simtit stari echivalente cu emo cand m-am uitat la jocul Spaniei, dar nu pot tine cu Italia.

 

E putin amuzant, dar iata ca joaca finala Euro 2012 exact tarile in care au plecat cei mai multi romani, avand speranta de a se intoarce acasa cu ceva bani economisiti/furati de pe acolo.

 

Zic asta pentru ca vedeam zilele trecute niste imagini pe la TV cu unii care se bucurau pentru Italia de zici ca era mama lor.

 

Si-n semifinala cu Germania a fost un mare val de sustinatori ai Italiei, fiindca ''este la moda'', dupa ce la inceput toata lumea vedea Germania indestructibila.

 

Ce facem, este Italia ''revelatia'' turneului?!

Kellerman01.07.2012 18:05

Cum era aia ? Porto in 2004 a luat UCL si aveau echipamente albastre, la fel ca grecii care au luat euro 2004. United a luat UCL in 2008 si aveau echipamente rosii, Spania a luat euro 2008 si aveau echipamente rosii. :D

 

Chelsea a luat UCL in 2012, au echipament albastru, Italia are echipamente albastre. :D

Lari01.07.2012 18:24

Echipele de start:

 

SPANIA: 1-Iker Casillas - 17-Alvaro Arbeloa, 15-Sergio Ramos, 3-Gerard Pique, 18-Jordi Alba - 16-Sergio Busquets, 14-Xabi Alonso, 8-Xavi - 6-Andres Iniesta, 21-David Silva, 10-Cesc Fabregas

 

ITALIA: 1-Gianluigi Buffon - 7-Ignazio Abate, 15-Andrea Barzagli, 19-Leonardo Bonucci, 3-Giorgio Chiellini - 21-Andrea Pirlo - 8-Claudio Marchisio, 18-Riccardo Montolivo, 16-Daniele De Rossi - 9-Mario Balotelli, 10-Antonio Cassano

 

LIVE VIDEO pe prima pagina a fcsteaua.ro :yes:

pcsbb01.07.2012 18:31

Vamos Espana! :hooray:

blindica01.07.2012 19:36

Cei care tineau cu Italia: nu va faceti griji!

 

Conte a pariat 1 pauza- 2 final. :wave:

Arsenal1886Steaua194701.07.2012 20:59

Trebuie sa recunosc ca Spania azi a jucat fenomenal... de ce naiba nu au jucat asa tot turneul ? Eu asta voiam...spectacol :(

 

@ Arsenal1886Steaua1847: e adevarat ca am simtit stari echivalente cu emo cand m-am uitat la jocul Spaniei, dar nu pot tine cu Italia.

 

 

De obicei nu imi place Italia... prefer echipele care joaca spectaculos..si ei sunt abonati la jocul defensiv,bulan si alte d'astea... dar cum Olanda(preferata mea) a fost eliminata...avand in vedere ca Italia a jucat destul de frumos... pentru ca Spania a jucat foarte plictisitor pana azi ... d'aia ii preferam pe ei... oricum ... ma bucur ca a fost o finala frumoasa...si Spania chiar merita dupa meciul asta trofeul.

 

blindica01.07.2012 21:07

Cam pe cine vedeti ca fiind revelatia turneului la nivel de jucator si selectionata?

 

Jordi Alba si Mario Balotelli la jucatori, Italia la echipa?

south-side01.07.2012 21:20

Mi-a fost frica de finala asta si mi-a fost degeaba. Sincer m-am si gandit uite cum pierd astia cu jocul asta anost fara vlaga. Dar baietii s-au pastrat si s-au mobilizat pentru ce trebuie. Bravo lor..Italia sincer fara pretentii. Pacat de imaginea aia de final cu Pirlo trist. Nu merita un asa sfarsit...

RedScorpyON01.07.2012 21:49

Poate ca jocul Spaniei nu ne-a mai placut, dar au demonstrat ca sunt cea mai buna nationala din Europa la ora asta. Au dus fotbalul la un alt nivel. Dar, parerea mea, Spania a castigat Euro 2012 pentru ca singura echipa care o putea bate (Germania), s-a lovit de bulanul italian. Olanda, Anglia, Franta, Italia chiar, au fost echipe slabe, mult sub numele pe care il poarta si d-aia a castigat Spania. N-au avut adversar. Sunt de parere ca daca jucau 3 zile continuu cu Portugalia, aia tot nu le dadeau gol. Sa speram ca la mondiale vom avea niste nationale mai in forma, sa vedem si noi ceva spectacol. Desi, daca s-ar juca de maine cupa mondiala, tot Spania ar castiga.

razvani01.07.2012 22:19

Incredibil! Senzational! Am vazut azi cel mai bun joc al unei selectionate de cand ma uit eu la fotbal (mai precis de la USA '94). Un adevarat show de fotbal facut de Spania, asta pentru cei care ziceau ca nu joaca nimic, ca se plictisesc etc., daca oamenii n-au adversar... :))) se mobilizeaza si ei cateodata cand isi propun, daca ar juca la fel mereu ar bate pe toata lumea de la 3-0 in sus!! (sau poate nu pentru ca dupa cateva meciuri ar putea obosi). Asa au zis si ei sa lase un pic impresia ca li se poate juca de la egal la egal din cand in cand.

 

Aici enorma fiesta (chiar si in Barcelona, unde m-a nimerit de data asta finala---pe celelalte le-am trait in Madrid), cat sunt ei de "catalani" cei de pe aici (in sensul ca unii ar dori sa se desprinda de Spania---dar nu majoritari), tot se bucura pt Spania. Focuri de artificii, baie in sampanie....superb moment!

 

Chiar imi e jena ca in ultimele doua zile mi-am facut atatea griji pentru meciul asta. Promit sa nu mai fac :)).

 

red&blue_boy01.07.2012 22:25

Pana la urma ma asteptam sa bata Spania, dar nu in maniera asta. Le-a mers jocul struna, am vazut in seara asta acea Spanie cu care eram obisnuiti. Si daca e sa remarc pe cineva un pic mai mult, Iniesta mi se pare cel mai bun om al lor in momentul actual.

Totusi, un pic scorul a fost cam drastic. Daca Italia marca la 0-2, a avut parca ceva sanse, putea sa fie un pic de suspans. Dar asa, putea arbitrul sa fluiere finalul inca din minutul '80, nu mai avea nici un sens jocul.

In fine, stiu ca nu mai conteaza, dar cu Germania in finala n-ar mai fi avut acelasi meci spaniolii.

 

Eu as fi vrut sa bata Italia, dar nu m-a deranjat ca a castigat Spania.

Spania, Olanda si Brazilia sunt de regula echipele pe care le simpatizez la turneele finale, mai ales ca ai nostri nu prea mai dau p-acolo. Regretul meu mare e ca Spania a facut aceste performante fara Raul, dupa ce acesta n-a mai fost bagat in seama la nationala.

Cu Italia am simpatizat acum pentru ca m-a impresionat prin jocul atipic lor, adica destul de ofensiv, ca aveau un lot slab, nu prea le dadeam sanse sa treaca de grupe, iar in 2006 pentru ca erau blamati de toata lumea pentru scandalul din momentul respectiv, ca n-au nici o sansa.

 

 

Cam pe cine vedeti ca fiind revelatia turneului la nivel de jucator si selectionata?

 

Jordi Alba si Mario Balotelli la jucatori, Italia la echipa?

Ramos / Alba si Italia .

RedScorpyON01.07.2012 23:08

De ce toata lumea traieste cu impresia ca aia din Catalunia sunt un fel de tinut secuiesc la noi? Catalanii vor doar un singur lucru: autonomie economica. Pentru ca sunt cea mai bogata regiune spaniola si o mare parte din banii lor merg in alte provincii. Bascii erau singurii cu autonomie teritoriala, dar s-au inmuiat si ei, vazand ca le e foarte bine in regat. Tot ce vor acesti oameni este autonomie culturala, sa le fie apreciata limba, obiceiurile etc. Ceea ce se intampla. Este o chestiune diferita fata de Romania - Tinutul secuiesc sau Serbia - Kosovo.

«122232425»