FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Rapid, adevaratul club comunist

«12345»
UTCopos29.03.2006 11:21

Felicitari celor care au conceput si scris acest material.

Sper ca MM-ul si ceilalti conducatori ai Stelei sa-l citeasca, sa multumeasca pentru efortul facut de cei care au alocat o parte din timpul lor liber pentru a se documenta si a aduce argumente concrete bazate pe fapte reale, nu pe povesti 'corsicane', iar de acum inainte sa reactioneze ori de cate ori reprezentantii adevaratei echipe comuniste, Rapid Bucuresti, vor incerca sa ne pateze imaginea.

Andrey_SUPERsteaua29.03.2006 11:56

Felicitari celui care a scris articolul , un club care a aparut inaintea comunismului este comunist...si Steaua care a fost condusa de insusi fiul dictatorului comunist nu este ! logic nu ?

 

Si aveti 5 milioane de suporteri (chiar daca in Romania sunt 4 milioane de microbisti ) si marmota invelea ciocolata in staniol ...

Andrey_SUPERsteaua29.03.2006 12:05

Pustiulica, nu cunosti nimic din acele vremuri, margineste-te la a comenta subiectul, care este Rapid, cu adevarat un club comunist.

 

Comentariile off topic vor fi editate/sterse de catre admini, cei ce vor sa deschida alt subiect sunt liberi sa o faca la una dintre sectiunile noastre.

 

editat/admin

cip29.03.2006 12:09
...Atentie in Portugalia nici o echipa n-a reusit sa se impuna in fata celor trei echipe mari: Porto, Benfica, Sporting...

 

Din pacate nu este adevarat...

1945/46 - Belenenses

2000/01 - Boavista

Insa putem spune ca doar doua orase au reusit sa gastige titlul in Portugalia: Capitala Lisabona si orasul Porto. :wink:

 

N-ai fost atent. Ma refeream strict la perioada 1947-1990, perioada in care, dupa spusele rrapidistului, Steaua a fost sustinuta de regimul comunist. Inca o data, iti repet, statistica in totalitate (pentru toate campionatele mentionate) se refera la perioada 1947-1990.

Gica Chioru29.03.2006 12:10
un club care a aparut inaintea comunismului este comunist...si Steaua care a fost condusa de insusi fiul dictatorului comunist nu este ! logic nu ?

 

Da, puiule, iata ca se poate. Valentin nu ne-a pus sa jucam cu secera si ciocanul pe tricouri, nici sa strigam pe strazi Traiasca Partidul Muncitoresc din Romania.

Gheorghiu Dej, primul ceferist al tarii, presedinte de onoare la Rapid, insa...

waste29.03.2006 12:44

Andrey_SUPERsteaua, pentru un om care are putina minte si ceva cultura generala, argumentele expuse pe acest thread si in articol au substanta. Nu ma astept totusi sa fii constient de asta.

 

Altfel, vreau sa fac "un atac la persoana". Caracterul tau se vede din numele sub care postezi (ai incercat sa te infiltrezi cum fac, repet, prietenii tai rrapidisti care vaneaza oameni prin tramvaie cu fularul Stelei la gat), si din faptul ca ai creat thread-ul "Se merge organizat in tziganie?". Esti penibil.

bebeto29.03.2006 12:57

daca Valentin se ,,implica''asa mult in campionat de ce avea Dinamo atunci 2 echipe satelit in a si trageau toti arbitrii cu ea.oricum adevarata istorie e bine venita pt noi.de la gunoierii ,,intelectuali''nu avem pretentii si nici nu ne pasioneaza parerile lor frustrate.

si acum un mesaj pt toti cei care mor de invidie in tara asta indiferent de culoarea lor:

NOI AM FOST SI SUNTEM CLUBUL ARMATEI SI NE MINDRIM CU ASTA!!!!CLUBUL ARMATEI ROMANE NU AL SECURITATII SAU Al CLASEI PROLETARE CFR-ISTE....asa ca ciocu mic.

 

F

sterica29.03.2006 22:38

eu sunt de parere ca nu trebuie sa ne infierbantam exagerat pe teme mai degraba extra-sportive...

binenteles ca este o tampenie sa spui ca Steaua este un club comunist, avand in vedere cati suporteri are echipa in toata tara si cati oameni o duceau bine pe vremea lui Ceausescu. (rezulta ca Steaua are enorm de multi suporteri care il urau pe Ceausescu)...

insa la fel de exagerata este afirmatia ca Rapid ar fi un club comunist...nu sariti la mine, ca antipatia mea fata de acest club ramane valabila :P insa oricare dintre voi, stelistii de pe forum, aveti prieteni sau macar cunoscuti rapidisti...nu cred ca sunt inscrisi in partidul muncitoresc roman sau altceva...

Ce vreau sa spun eu aici este ca nu putem generaliza la infinit. Ei sunt milogi, dar eu merg de 12 ani in Ghencea si vad destul de multi milogi in peluza, stim cu totii asta. Este evident ca asta le ramane lor porecla si ne bucuram ca se oftica atunci cand sunt apelati astfel...

La fel stau lucrurile cu acuzele legate de cunoasterea istoriei sau de incultura...Chiar mai sus, un stelist ne dovedeste ca nici noi nu stapanim 100% ortografia (Martan spune ceva de genul "I-mi place sa cred....")

exemplele pot continua...

nu sunt pacifist, vreau sa-i umilim in aceasta dubla, dar haideti sa recunoastem....OARE fara Rapid si Dinamo nu ne-ar fi tare tare greu sa ne bucuram de titlurile castigate??? EU zic ca da...

Forza Steaua!

steff27730.03.2006 08:23
...Atentie in Portugalia nici o echipa n-a reusit sa se impuna in fata celor trei echipe mari: Porto, Benfica, Sporting...

 

Din pacate nu este adevarat...

1945/46 - Belenenses

2000/01 - Boavista

Insa putem spune ca doar doua orase au reusit sa gastige titlul in Portugalia: Capitala Lisabona si orasul Porto. :wink:

 

N-ai fost atent. Ma refeream strict la perioada 1947-1990, perioada in care, dupa spusele rrapidistului, Steaua a fost sustinuta de regimul comunist. Inca o data, iti repet, statistica in totalitate (pentru toate campionatele mentionate) se refera la perioada 1947-1990.

 

Scuzele de rigoare...nu am citit cu atentie :wink:

4 Real30.03.2006 16:12

Articolul este genial,bine scris,bine documentat...Felicitari si tot respectul

Voly31.03.2006 17:38

du-te la tine in tiganime si plangi impreuna cu ciorile ca Steaua e comunista (da vezi sa stai cu spatele la zidurile desenate cu seceri si ciocane in culori alb cacanii ca altfel dai nas cu realitatea anilor 1923-1989) macar la noi n-avem comunisti notorii la conducere in secolul 21 ca voi il aveti pe Gigi cofetaru si stiti vorba "pestele de la cap se impute" . da sa nu te retin ca inteleg ca ai examen de trecere din cls a 4-a in a 5-a ,la ce vrei sa intri, la romana INTENSIV ?!!!

Motanu D01.04.2006 22:19
un club care a aparut inaintea comunismului este comunist...

 

Partidul Socialist a aparut in Romania inainte de 1900. Partidul Comunist a aparut prin 1923 (s-ar putea sa gresesc dar, oricum, in deceniul 3 al secolului XX). Asa ca a invoca fondarea rapidului inaintea aparitiei comunistilor este o absurditate !

Iar majoritatea muncitorilor acelor vremuri - inclusiv cei de la CFR cum s-a specificat mai sus - aveau o orientare de tip socialist !

Dj02.04.2006 22:10

nu comunismul a castigat Cupa Campionilor Europeni...ci 15-16 jucatori fantastici

Amarillo03.04.2006 00:32

Felicit pe aceasta cale autorul articolului, a pus capac in opinia mea acelor suporteri care , la fel ca si vulpea cu strugurii aia acri :lol: , in loc sa-si vada de echipa lor , de clubul lor , sa-si invete istoria lor , debiteaza tot felul de chestii referitoare la trecutul altor echipe. Dragii mei vecini de cartier ( stau in Crangasi ) , daca ati avea dreptate -> Steaua a luat jucatori cu japca , spuneti-mi cati dintre ei detesta culorile ros-albastre ? ... Cati dintre ei au aruncat medaliile de campioni ? ... Cati dintre ei au dat foc la tricourile de la Sevilla ? ... Cati ?? ... Nu va chinuiti , nici unul ! ... Uitati-va si luati exemplu : Vali Ceausescu , fiu de presedinte tiran. Buuun ... Copos : vice-premier ... peste douazeci de ani v-ati dori ca in cazul in care cine stie cum mai ciupiti cate-un campionat ai vostri copii sau voi insiva sa fie( fiti ) luati cu chestii de genu` : Normal ca era Copos vice-premier si d-aia si etc ? Ati rade probabil ... la fel cum facem si noi acum. Daca s-ar ridica saracii moldoveni cu pretentii si cu

arfe de Cupa Campionilor , daca nu ar fi fost performanta Stelei din '86 ce le-ati fi spus ? ... Acea Stea a tremurat pentru Romania , asa comunista cum a fost ea, si implicit si pentru voi. La fel cum si acum datorita performantelor noastre ( ma refer la ultimii ani nu la cel precedent ) aveti ocazia de a scoate capul in Europa... Conteaza prea putin ... Conteaza doar invidia si gelozia ca 3 nu este egal cu 22 ... Conteaza doar ca alb-visiniu difera de rosu-albastru... Conteaza ca rrom difera de roman ... Conteaza ca noi avem capul sus orinde am fi si indiferent de situatie ... Conteaza ca suntem mandri de faptul ca suntem stelisti ... indiferent de istoria pe care au impartasit-o ambele echipe ... de ce nu puteti fi la fel ? ...

Amarillo03.04.2006 00:45
Andrey_SUPERsteaua, pentru un om care are putina minte si ceva cultura generala, argumentele expuse pe acest thread si in articol au substanta. Nu ma astept totusi sa fii constient de asta.

 

Altfel, vreau sa fac "un atac la persoana". Caracterul tau se vede din numele sub care postezi (ai incercat sa te infiltrezi cum fac, repet, prietenii tai rrapidisti care vaneaza oameni prin tramvaie cu fularul Stelei la gat), si din faptul ca ai creat thread-ul "Se merge organizat in tziganie?". Esti penibil.

Bine spus... Imi amintesc si acum ... final de campionat ... Steaua - FC Arges 3-3 ... meci care s-a terminat cu transferarea lui Rica Neaga in Ghencea

:D ... Tramvaiul 41 statia Piata Crangasi ... Eu in tramvai ... vreo 20 - 30 de insi in frunte cu Corsicanu ... se urca ... ciudat imi spun ... Corsicanu langa unii cu fulare si sepci cu emblema Stelei. Inteleg imediat ce este dat jos un tip ... cu tricoul Barcelonei imbracat, care probabil ca si mine mergea la meci ( eu veneam de la liceu si nu aveam ceva din care sa se deduca viitoarele intentii a se intelege meciul ( am evitat o cacofonie :D )... si corectat de catre un Songok mucos de 13- 14 ani cu cativa pumni la figura. Acum... stiu lectia prea bine... ma amuz mai rau ca la Charlie Chaplin cand il vad pe Corsicanu` cum incearca el sa para anti-violenta... oricum... urat urat urat... scarba scarba scarba... RAPID RAPID RAPID...

The Flyer03.04.2006 10:38

bunicel articolul,nu foarte bun!rapidistii ar trebui sa inteleaga,in primul rind,ca cei care au sustinut si dezvoltat comunismul propriu-zis,cel din fazele incipiente,din anii '26-'46 au fost fost ei,ceferistii si angajatii depourilor,garilor,uzinelor grivita,care stim cu totii unde se aflau si majoritatea muncitorilor de conditie joasa,care vedeau in masa burgheza un dusman national!asta ar mai trebui sa afle si toti ceilalti frustrati,gen Poli Timisoara,care o tin gaia matu' cu ceauseii si alte porcarii d-astea!iar faptu' ca pe la Steaua a trecut si Valentin,astea au fost vremurile!ar mai trebui cunoscut si faptu' ca,fata de Nicu ceausescu,Valentin a a vut caracter!da' asta se uita!in final,vreau sa la zic tuturor frustratilor,care in anul de gratie 2006 continua sa numeasca steau,o echipa comunista,urmatoarele:baieti si fete,nu v-a pus nimeni sa va uitati in gura unor cretini,si sa-i mai si credeti,cind v-au spus timpenii despre Steaua;iarasi,nu v-a pus nimeni sa tineti cu cine vreti voi si sa va luati de Steaua!asa ca,scutiti-ne de parerile voastre,nu ne trebuie,ne cunoastem istoria mai bine decit voi si ne-o asumam,in comparatie cu altii care au uitat din ce se trag si se dau conti de granda,daca intelegeti!

1on06.04.2006 05:19

Imnul rrapidului mai are 2 strofe care vad ca acuma nu le mai canta. De ce oare?

 

Sunt prieteni adversarii

Sportul limba noasatra e

Cu mai micii cu mai marii

Lupta, lupta CFR

 

Hai culoarea visinie

Hai Rapidul muncitor

Pentru scumpa Romanie

Pentru steagul tricolor

tatae06.04.2006 08:06

ati uitat de chitra aia de Copos care a fost seful utc pe Bucuresti.Amintirile ii urmaresc:O

Amarillo07.04.2006 02:46

Cum au avut ei saracii 2000 de lihniti de foame ... sa tipe "Ceauseii !" ... Oare Copos.MUNIST s-o fi simtit ??? ... Cum o putea sa apara in fata a zeci de mii de oameni care au suferit de pe urma comunismului ... Indeed ... era obligatoriu sa fii membru de partid ... dar nu si sa conduci propagande menite sa incuie mintile tinerilor cu "brava" secera si "mandrul" ciocan. AFC Rapid = UTC Rapid ... ar da mai bine ... mai real ... parerea mea !

FortuneTeller07.04.2006 04:27

Da mai, voi cei dintre sine, Steaua a fost comunista. Si ne doare undeva de asta, pt ca noi avem istorie, palmares, valoare, avem trecut, prezent si viitor. Pentru Cupa UEFA l-ati pupa in fund pe ceausescu, pentru ce avem noi in vitrina voi ati face filme XXX. Sunteti frustrati si aveti de ce, asa e cind esti mai mititel si un pic prostut, da' trece. Va puteti uita la TV, joaca Steaua in semifinale, acolo unde voi nu ajungeti nici daca sunteti comunisti sau capitalisti, sau utecisti. Mai comunistilor, v-ati nascut pe vremea lui Ceausescu, deci conform logicii voastre de mahala giulesteana daca tovu' secretar general v-a condus catre societatea multilateral dezvoltata, atunci e musai ca voi sunteti comunisti. Doua vorbe si despre Popescu zis Gica bani negrii: cit a fost prin munti in bejanie ce-a facut? A asteptat americanii, a organizat gherila sau a baut cu Paunescu zis poetul? De cind a devenit escu asta asa un model pt voi? Aaaahhh, e din cauza ca nu plateste taxe acum, pe vremea post-comunistilor, si asta v-a placut?

Virgil16.04.2006 10:06
...Partidul Socialist a aparut in Romania inainte de 1900. Partidul Comunist a aparut prin 1923 (s-ar putea sa gresesc dar, oricum, in deceniul 3 al secolului XX)....

 

 

La 31 martie 1893 a fost fondat Partidul Social - Democrat al Muncitorilor din România (PSDMR).

 

In 1899 partidul s-a destramat, iar cluburile muncitoresti au fost desfiintate cu exceptia clubului de la Bucuresti, in cadrul caruia au continuat sa activeze personalitati ca I. C. Frimu, C. Z. Buzdugan si Christian Racovski.

 

La 31 ianuarie 1910 a fost înfiintat Partidul Social Democrat Român (PSDR),

 

Miscarea de stanga se scindeaza in 1921, cand se creeaza Partidul Comunist Roman, ce reprezenta extrema stanga. Partidul comunistilor in timpul existentei sale interbelice nu a fost decât o sectie a Internationalei Comuniste. De aceea, a dus o politica antinationala sustinand interesele Moscovei. Din punct de vedere numeric P.C.R. a fost de la început un partid slab (2000 membri in 1922, 1500 - in 1931, sub 1000 in anii celui de al doilea razboi mondial).

A fost interzis in 1924.

 

Instaurarea partidelor de sorginte comunista in Europa de Est s-a facut in totalitate - cu exceptia Yugoslaviei si Albaniei - cu sprijinul Armatei Sovietice.

In Romania, inca din al II-lea guvern Sanatescu (noiembrie 1944) comunistii obtin cateva portofolii: justitie (Lucretiu Patrascanu), transporturi (Gheorghiu Dej) si postul de subsecretar de stat la interne (T. Georgescu).

 

Alegerile organizate in noiembrie 1946 au dat castig de cauza comunistilor in urma unor fraude grosolane. Rezultatele s-au vazut imediat pentru ca in decursul anului 1947 majoritatea partidelor politice sunt eliminate iar in 30 decembrie Romania devenea Republica Populara.

 

Plecarea Regelui Mihai (3 ianuarie 1948) a dat frau liber organizarii Partidului Muncitoresc Roman care il alegea pe Gheorghe Gheorghiu Dej secretar general (februarie).

 

In martie 1965 dupa moartea lui Gheorghe Gheorghiu Dej, Nicolae Ceausescu devine secretar general al Partidului Muncitoresc Roman (PMR), chiar in vara acestui an PMR devine Partidul Comunist Roman, iar Republica Populara Romania devine Republica Socialista Romania (RSR).

red&blues18.04.2006 09:09

Esti frustrat praleo.Ai semne de gripa,temperatura,

sau inca sarbatoresti istorica victorie de la Iasi?

Lasa-ne ca ne strici ziua!

Virgil18.04.2006 09:17

Lasa-l ca e retardat,complexat,lipsit de mijloace adecvate de exprimare si oricum moderatorii isi vor face datoria si-l vor arunca la cosul de gunoi.Sunt "berze" si in Iasi,e tara plina.

red&blues18.04.2006 09:19

Sper sa nu fie reciclabil :lol:

spre_2418.04.2006 12:15

=)) nu o sa fie reciclabil :) chiar deloc ! da oricum daka intra...ne batem joc de ei .. :))

«12345»