FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Alexandru Bourceanu, revine la Steaua!

«1234567»
edynho27.06.2012 11:05

Nu e cel mai bun , si prin postul lui nu prea iese in evidenta , dar a facut si meciuri bune , din pacate si unele proaste (mai ales cu Crapid).

 

Dar sa il vad la alta echipa din Romania nu as vrea , parerea mea ca tot el va fii capitan . , desi l-as vrea pe Chiriches sau de ce nu Rusescu

JohnCO227.06.2012 17:49
Nu e cel mai bun , si prin postul lui nu prea iese in evidenta , dar a facut si meciuri bune , din pacate si unele proaste (mai ales cu Crapid).

 

Dar sa il vad la alta echipa din Romania nu as vrea , parerea mea ca tot el va fii capitan . , desi l-as vrea pe Chiriches sau de ce nu Rusescu

Numai la noi in Romania se schimba capitanii asa...la catei s-au trezit ca il vor pe niculae...desi aveau capitan in teren pe Danciulescu...greu fotbalul la noi...

JohnCO216.08.2012 11:42

La un an dupa ce a semnat cu Steaua...abia acum vad un Alex Bourceanu cu adevarat util echipei. Dupa un prim sezon cu evolutii oscilante...si crispate...parca acum a depasit si conditia de capitan contestat...parca acum a prins si ceva curaj sa joaca mai mult in ofensiva...si parca a devenit si mai iubit de suporteri. De acum sa vedem daca isi mentine evolutiile(poate ca si concurenta pe post l-a determinat sa progreseze) si ne va ajuta in continuare cu pase decisive si diagonalele catre Tanase sau Chipciu(A.Popa).

 

Ronnie16.08.2012 13:26

E si normal. Un jucator are nevoie de aproximativ un an de zile pentru a se adapta noilor conditii.

valicretu16.08.2012 14:53

Nu stiu de ce bourceanu executa toate fazele fixe la Steaua.. Cred ca sunt si alti jucatori mult mai capabili sa expedieze o centrare buna sau o lovitura libera..

JohnCO216.08.2012 16:14
Nu stiu de ce bourceanu executa toate fazele fixe la Steaua.. Cred ca sunt si alti jucatori mult mai capabili sa expedieze o centrare buna sau o lovitura libera..

 

Le executa pentru ca pe finalul sezonului trecut s-au inscris 5 sau 6 goluri din centrarile lui. sa fim seriosi...ca nu le executa rau. mereu e aproape de tinta...fatza de altii care o dau direct in tribuna. Si cornerele nu mai sunt atat de bine finalizate...pentru ca lipsesc Iliev si Martinovici(din diverse motive). Bourceanu centra bine...ei atacau bine poarta si inscriau. Acum In schimb Gardos sau Chiriches nu au acelasi randament in careul advers...dar totusi au aparut la finalizare din centrarile lui bourceanu(la trnava a ratat Gardos din 4 metri).

 

 

Cat despre ceilalti...au executat si ei...dar nici unul nu a avut rezultate exceptionale incat sa il faca pe Reghe sa il schimbe pe bourceanu.

Tupac Amaru16.08.2012 17:08

Ce a ajuns Steaua!

Lumea il considera nemaipomenit pe unul care a oscilat, pana cu putin inainte de a ajunge in prima divizie, intre fotbal si zidarie.

 

Orice comparatie cu fotbalisti autentici mi se pare mai mult decat ridicola. Auzi tu, sa-l compari cu Gattuso... :ce_oameni:

gio_stgloria16.08.2012 17:46
Ce a ajuns Steaua!

Lumea il considera nemaipomenit pe unul care a oscilat, pana cu putin inainte de a ajunge in prima divizie, intre fotbal si zidarie.

 

Daca a reusit sa lase zidaria si sa joace fotbal la cea mai mare echipa din Romania bravo lui , mai ales ca in discursul lui se vede ca nu uita de unde a plecat. Ai auzit vreodata povestea lui Dado Prso ? El era mecanic inainte sa ajunga la Monaco la varsta de 22 de ani.

 

 

Tupac Amaru16.08.2012 18:13
Daca a reusit sa lase zidaria si sa joace fotbal la cea mai mare echipa din Romania bravo lui , mai ales ca in discursul lui se vede ca nu uita de unde a plecat. Ai auzit vreodata povestea lui Dado Prso ? El era mecanic inainte sa ajunga la Monaco la varsta de 22 de ani.

 

In cazul lui Bourceanu sunt convins ca santierele au pierdut un zidar bun. Asa, si ce mare performante are acest Dado Prso? Acum ce o sa faci, o sa imi spui si ca Hagi a facut practica la cartofi sau ca Zidane era ajutorul muftiului dim Marsilia?

Echipa lui ne-a Gigi e cea mai buna din Romania? De cand? Asa se spune acum la locurile 5-6? Aveti imaginatia foarte bogata, mai baieti...

Asa cum spuneam, Steaua a fost pana acum 10 ani cea mai buna din Romania. Dar asa sunteti voi obisnuiti, ca si ne-a Gigi va laudati cu performantele altora....

gio_stgloria16.08.2012 18:23

E o mica diferenta intre ce zic eu si ce zici tu . Am zis cea mai mare echipa din Romania. Nu cea mai buna. E o diferenta de nuanta. De altfel nici nu stiu cine e cea mai buna echipa din Romania in momentul de fata, dar stiu care e cea mai mare si importanta.

 

Inca ceva. Daca Gigi e prost , dobitoc etc nu inseamna ca trebuie sa lovim si in jucatori. Nu vezi ca la Steaua oricine ar veni nu reuseste sa se impuna ? Si au venit jucatori talentati de-a lungul timpului. Nu au confirmat la noi din anumite cauze pe care le cunoastem , au plecat unde era liniste si au jucat bine.

 

Nu trebuie sa ajungem sa vedem precum calul pe principiul Gigi e prost , tot ce e la Steaua e prost.

red&blue_boy16.08.2012 19:11
Nu stiu de ce bourceanu executa toate fazele fixe la Steaua.. Cred ca sunt si alti jucatori mult mai capabili sa expedieze o centrare buna sau o lovitura libera..

Ne dam seama ce echipa avem daca un jucator precum Bourceanu ne bate fazele fixe....

Ca cineva il compara cu Gattuso, ce gluma buna. Plus ca italianul, cat era de bun, n-avea ce cauta sa bata o lovitura din faza fixa. Rolul lui era altul, la fel ar trebui sa fie si in cazul lui Bourceanu.

Ronnie16.08.2012 19:28

Unii fac trecere de la zidarie la fotbal, altii de la profesor universitar la scouter.

JohnCO217.08.2012 10:25
Ce a ajuns Steaua!

Lumea il considera nemaipomenit pe unul care a oscilat, pana cu putin inainte de a ajunge in prima divizie, intre fotbal si zidarie.

 

Orice comparatie cu fotbalisti autentici mi se pare mai mult decat ridicola. Auzi tu, sa-l compari cu Gattuso... :ce_oameni:

 

Faci o mare confuzie ...Zidar a fost inainte MURESAN...Bourceanu a spus ca daca nu ar fi fost fotbalist...probabil ar fi urmat facultatea de istorie, unde a fost si inscris,dar din cauza fotbalului a abandonat o...

 

 

Cand faci asemenea confuzii...si cand incerci sa scoti in fatza o latura umana a unui fotbalist(care este si el om...si nu ar fi fost o rusine sa munceasca) e clar ce cunostinte "extra fotbalistice" ai.

 

 

 

 

 

JohnCO217.08.2012 10:29
Asa, si ce mare performante are acest Dado Prso?
=>

Daca tie ti se pare putin sa joci peste 30 de meciuri in nationala, sa inscrii 9 goluri(Croatia), sa joci peste 100 de meciuri in campionatul Frantei la MONACO unde a inscris si 28 de goluri(Finalist Champions League in 2004)+ peste 100 meciuri si 50 goluri in Scotia la RANGERS...atunci ma inclin in fatza ta si astept sa imi expui performantele tale sau ale idolilor tai.

gio_stgloria17.08.2012 10:51
In cazul lui Bourceanu sunt convins ca santierele au pierdut un zidar bun. Asa, si ce mare performante are acest Dado Prso?

 

Ai editat si n-am vazut replica asta . Tocmai de aici se vede ca esti Gica contra si pentru tine totul este de-o culoare.

Ronnie17.08.2012 12:16

Hai pe bune, vorbesti despre fotbalul extern cu Tupac?!

ebonyc17.08.2012 13:43

Dada Prso asta nu e primul fotbalist care inscrie 5 goluri in Liga Campionilor?

red&blue_boy17.08.2012 14:10

Din ce stiu eu Messi e, anul asta cu Leverkusen.

Prso a dat 4 prin 2004, la un meci Monaco-La Coruna 8-3.

JohnCO218.08.2012 09:45
Dada Prso asta nu e primul fotbalist care inscrie 5 goluri in Liga Campionilor?

 

Un anonim...o HAHALERA...a fost sub comanda oierului? Nu...inseamna ca nu e bun. Daca era bun sigur il aducea oieru:))

 

 

 

Tupac Amaru18.08.2012 12:34

Din pacate ma documentez si eu uneori din presa, intr-un interviu dintr-un ziar "sportiv" declara Bourceanu ca, daca nu il lua Timisoara, se ducea la zidarie.

Asa, vad ca nu picati la intelegere cate goluri a marcat Prso. Pana mai aflati, trebuie sa va spun ca si Nicolita a dat, candva, un hat-trick. Deci si pe el il bagam la categoria "fotbalisti mari", da?

 

Meciurile din curtea scolii se pun? Stiti, am marcat si eu vreo sase intr-unm meci, acum vreo 30 de ani.... :naughty:

Tupac Amaru18.08.2012 12:57
=>

Daca tie ti se pare putin sa joci peste 30 de meciuri in nationala, sa inscrii 9 goluri(Croatia), sa joci peste 100 de meciuri in campionatul Frantei la MONACO unde a inscris si 28 de goluri(Finalist Champions League in 2004)+ peste 100 meciuri si 50 goluri in Scotia la RANGERS...atunci ma inclin in fatza ta si astept sa imi expui performantele tale sau ale idolilor tai.

 

Da tu de unde stii atatea despre Bourceanu, esti prieten cu el? Esti asa sigur ca lucrurile stau asa cum le prezinti tu? Eu m-am documentat din presa, ei mint foarte mult, dar mi se pare ca esti prea sigur pe tine daca ai folosit aceeasi sursa de (dez)informare....

In fine, 30 de meciuri in nationala unei tari le faci in doi ani. Pentru un atacant, cifra de 9 goluri pentru o nationala nu il face "fotbalist mare", pentru ca e la indemana oricarui atacant mai rasarit sa inscrie 9 goluri in 30 de meciuri, ceea ce e un procent slabut spre mediu, nu?

Tu te-ai gasit tocmai campionatul Scotiei sa il dai ca exemplu? Pai acolo au fost numai doua echipe (acum e doar una) care bateau tot pana la meciul direct...

 

Ca sa nu mai pierdem timpul, Prso a fost fost un fotbalist foarte bun, dar un fotbalist croat mare a fost Suker...eu nu o sa iti explic de ce.

Si nici Suker, dar nici Prso, nu sufera comparatie cu Gat....ptiu, Bourceanu!

 

PS Nu am idoli, in schimb voi aveti unul. Sa-l mai amintesc? Incepe cu ne-a si se termina cu 2gi!

JohnCO218.08.2012 12:59
Din pacate ma documentez si eu uneori din presa, intr-un interviu dintr-un ziar "sportiv" declara Bourceanu ca, daca nu il lua Timisoara, se ducea la zidarie.

Chiar m-ai facut curios si am dat o cautare pe google "bourceanu zidar" si din pacate nu este nici un rezultat cu vreun articol de genul... Probabil ai citit un ziar local...sau ti-a spus chiar el personal.

 

O zi placuta. Nu am de ce sa ma mai contrazic cu tine...e clar vorbesti din "auzite" si din barfe...

 

 

 

ebonyc24.08.2012 11:29
Cu riscul de a va mai taia putin din entuziasm, eu spun ca la o echipa cu pretentii nu ar trebui ca un jucator precum Bourceanu, un inchizator, sa bata fazele fixe

Prin asta nu contest calitatile pe care le are sau nu le are jucatorul. E doar o opinie personala.

 

Si la Barcelona, cat e de bun Busquets ala, dar pentru asta nu-l vad batand fazele fixe. Ca are cine sa le bata.

Inseamna ca la Steaua nu are cine...

 

Ultimii doi executanti de lovituri libere si cornere la Steaua au fost (sunt) cei cu picior de lemn: Nicolita si Bourceanu. Nu mai e nimic de ocmentat cand astia doi bat loviturile libere.

mlf24.08.2012 12:02
Ultimii doi executanti de lovituri libere si cornere la Steaua au fost (sunt) cei cu picior de lemn: Nicolita si Bourceanu. Nu mai e nimic de ocmentat cand astia doi bat loviturile libere.

 

Esti cumva de la tribuna ?...ca doar aia uita asa repede...mai tii minte cand bourceanu a executat perfect cornerele la cele 2 goluri lui iliev la meciul cu rivala de moarte...inca o data va zic chiar nu inteleg ce aveti cu bourceanu din punct de vedere fotbalistic

ebonyc24.08.2012 12:24
Esti cumva de la tribuna ?...ca doar aia uita asa repede...mai tii minte cand bourceanu a executat perfect cornerele la cele 2 goluri lui iliev la meciul cu rivala de moarte...inca o data va zic chiar nu inteleg ce aveti cu bourceanu din punct de vedere fotbalistic

 

Nu, nu! Tu uiti dupa 2 cornere reusite ca nu stie sa dea in minge. Sta cel mai prost la capitolul "manuirii" balonului. Si de fapt, cu Bourceanu nu am nimic. Saracul e muncitor, imi place de el ca persoana, e foarte sufletist, modest, sincer, dar postul lui e de mijlocas la inchidere. Nici nu e obligatoriu sa fie supertehinc, dar nu are ce cauta la cornere unul care nu stie sa dea in minge. Eu nu-l reclamam pe el, ci conducerea impertinenta care l-a desemnat sa bata cornerele, pe el si pe Banel.

 

PS: Rivalul de moarte, momentan, e Becali si clica lui de impertinenti.

«1234567»