Situatie: in 1918 pierde razboiul Austro-Ungaria. La Trianon se decide ca regiunile romanesti sa devina parte a Romaniei. Romanii reprezinta 10% din populatie in Transilvania, desi se considera ca sunt mai vechi locuitori pe acest pamant. Cine ia Transilvania? a) Romania; b) Ungaria; c) se impart districtele majoritar romanesti si majoritar maghiare si se dau la Romania, respectiv Ungaria.
Tu nu intelegi prea bine ce a fost Trianonul. Nu a fost o consfatuire istorica in care s-a decis ca partea romana are mai multe drepturi istorice asupra teritoriului ardelean. Asa cum nici Adunarea de la Alba-Iulia nu putea sa se intample in conditiile prezentate mai sus. Lucrul esential era principiul demografic: cati romani sunt, cati unguri sunt. De asta Romania nu a primit toata regiunea pana in Tisa (erau romani si acolo dar intr-o proportie mica), de asta a primit restul Transilvaniei. Regiunea secuiasca a intrat la Romania din motive evidente (neputinta acceptarii unei enclave).
Si da, cu mai putini romani in ea, Transilvania s-ar fi impartit fara probleme. Nu aveau occidentalii probleme sa rupa regiuni istorice (vezi cazul Banatului sau Tirolului). Principiul istoric al originii era bun doar de sters la cur cu el. Nimanui nu-i pasa de el, asa cum nici azi nu conteaza. Norocul nostru a fost ca romanii s-au inmultit cum trebuie, ca maghiarii nu au reusit maghiarizarea lor, asa cum o reusisera pe cea a secuilor...
Povesti de astea cu dacii si hunii sunt bune doar pentru site-urile nationaliste de profil. Cand nu ai ce face si te certi cu un alt nene despre vechimea neamului tau.
Nota 10.
Pentru a continua, trebuie ca fiecarui pustiulica educat de propaganda nationalista numita manual de istorie sa ii intre foarte bine la cap: Romania nu a cucerit Ardealul. Nu asa l-a recuperat. L-a primit !!
Dupa cum spunea si Adrian, cei care au facut harta dupa razboi a dat Romaniei Ardealul, printre care Woodrow Wilson.
Nu l-a cucerit nici dracu', vitejilor. Iar voi sunteti rezultatul propagandei nationaliste din manualele de istorie.
Romania a reintrat in razboi cu o zi inainte ca acesta sa se sfarseasca!!! Si a primit Ardealul.
Incercati sa ganditi obiectiv, din punct de vedere international: Austroungaria, imperiu infrant,
a declansat razboiul, trebuie neutralizat.
Ce facem? E simplu. Divizam in multe, multe bucatele , doua le lasam pe post de tarisoare mici si inofensive, iar partea nordica a Ungariei o dam slovacilor, Ardealul romanilor, partea sudica sarbilor. Asa, frumos, ca sa nu se uneasca la loc. Lectie de facut harta, daca esti mare. Asa se neutralizeaza un imperiu.
Alt punct de vedere. Ungaria exista ca tara sau ca parte de imperiu de 1000 de ani. Romania este facuta de Cuza, iar Romania Mare exista din 1918. Unde naiba am fost noi primii?
In momentul de fata , Romania asa cum o stim , ca uniune a fostelor principate exista de 93 de ani.
Faptul ca aici erau Dacii este adevar istoric, neinfluentabil. Germanii cer Suedia,Anglia,Norvegia?Nu.