FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Razboi !

«12345»
Robert Aeroth21.06.2011 18:53
Validitatea unui argument nu decurge din credibilitatea sursei. Si logica e impotriva ta, robertinho!

 

 

Valabilitatea unui argument nu tine de sursa decat in stiintele exacte unde poate fi demonstrat, in stiintele mai putin exacte precum istoria, filozofia,literatura totul este interpretabil si pot fi cazuri unde 2 argumente perfect valabile sa spuna 2 lucruri diferite despre aceeasi problema. Implicit insemnand ca sursa conteaza al naibi de mult. Mai baga o fisa mai incearca odata alexandrinho (ca sa te si copiez)

 

Tu chiar crezi ca noi punem botul la ce ne spui tu ca vai ungurii vor doar asa sa joace sah cu noi ? Aia vor cat se poate de clar AUTONOMIE ! Nu am nimic cu etnia lor dar cu separatistii am o mare problema. Numai incerca sa ne aburesti cu aia 150 de secui ca in 89 mii de unguri au iesit la targu mures si i-au atacat pe romani. udmr a fost votat de vreo 5 % din populatie deci numai vindeti gogosi strunfate ca ungurii nu vor si ca doar asa trag sfori de dragu sforilor.

 

Ungaria vrea transilvania extrem de mult chiar daca inital i-ar trage in jos economic asa cum noi vrem Moldova.

Orice federalizare contravine cu ideea de stat unitar si indivizibil. Ungurii fac pasi marunti ca peste 2 sau 20 de ani sa urle ca uite noi avem asta si asta si strazile noastre se numesc Atilla de ce sa fim noi parte din Romania? Noi nu am fost niciodata Romania. Numai spun de clasica poveste cu ca ei sunt aici din mezozoic...

 

p.s. sincer chiar te inteleg, nu stramosii tai au luptat pentru unificare asa ca te doare fix in cot de unguri si de romani tu nici nu te consideri pe tine roman chiar daca ai crescut aici si esti cetatean al statului asta.

 

 

 

 

dee21.06.2011 20:03

personal as prefera sa nu se schimbe nimic, insa daca tot vor regiuni, atunci as opta pentru o impartire traditionala, pe considerente istorice, cu o unica Transilvanie, care sa inglobeze si secuimea, asa cum e firesc, fara atatea diviziuni ce nasc conflicte, o regiune a Moldovei, una a Munteniei, Olteniei etc. Iar daca se poate sa faca Clujul capitala regiunii Ardealului atunci e ideal; n-am de gand sa ma deplasez cine stie pe unde pentru diverse acte si aprobari :)

Alexandru H.22.06.2011 08:40
Valabilitatea unui argument nu tine de sursa decat in stiintele exacte unde poate fi demonstrat, in stiintele mai putin exacte precum istoria, filozofia,literatura totul este interpretabil si pot fi cazuri unde 2 argumente perfect valabile sa spuna 2 lucruri diferite despre aceeasi problema. Implicit insemnand ca sursa conteaza al naibi de mult. Mai baga o fisa mai incearca odata alexandrinho (ca sa te si copiez)

 

Aici vorbim de simpla logica, unde atunci cand folosesti argumentul autoritatii risti sa te faci de ras. Giurescu e un simplu istoric, nu are nici pregatirea, si nici caderea sa devina specialist suprem in aranjarea administrativa a unei tari. Faptul ca e indragostit de un compromis comunist din 1968 nu inseamna ca lucrurile trebuie sa ramana asa, pentru totdeauna. Iar dee are perfecta dreptate: regiunile ar trebui sa urmeze provinciile istorice (si ce poate fi mai traditional decat asta?).

 

Tu chiar crezi ca noi punem botul la ce ne spui tu ca vai ungurii vor doar asa sa joace sah cu noi ? Aia vor cat se poate de clar AUTONOMIE ! Nu am nimic cu etnia lor dar cu separatistii am o mare problema. Numai incerca sa ne aburesti cu aia 150 de secui ca in 89 mii de unguri au iesit la targu mures si i-au atacat pe romani. udmr a fost votat de vreo 5 % din populatie deci numai vindeti gogosi strunfate ca ungurii nu vor si ca doar asa trag sfori de dragu sforilor.

 

Asta e atitudine clasica de paranoic: tu nu vezi ca exista o conspiratie globala in jurul nostru? crezi ca sunt fraier sa cad in plasa lor? urasc pe unguri, dar de fapt nu-i urasc, ca am prieteni foarte buni unguri, dar ii urasc pe separatisti etc.. etc.. Cat despre evenimentele de la Targu-Mures, m-am cam dumirit de nivelul dumitale de cunostinte: aia a fost o actiune orchestrata de serviciile secrete romanesti, in care ungurii au fost atacati primii si prezentata la TV ca un soi de insurectie ungureasca anti-romaneasca (mai ales ca au fost condamnati doar atacatorii romanilor, nu si cei ai maghiarilor).

 

Ungaria vrea transilvania extrem de mult chiar daca inital i-ar trage in jos economic asa cum noi vrem Moldova.

Orice federalizare contravine cu ideea de stat unitar si indivizibil. Ungurii fac pasi marunti ca peste 2 sau 20 de ani sa urle ca uite noi avem asta si asta si strazile noastre se numesc Atilla de ce sa fim noi parte din Romania? Noi nu am fost niciodata Romania. Numai spun de clasica poveste cu ca ei sunt aici din mezozoic...

 

Da, clar, vor o regiune care ar aduce la Ungaria o minoritate de vreo 35% de romani. In momentul asta noi tipam ca e inconfortabil sa stai cu 6% unguri si dumneata ai impresia ca una de 6 ori mai mare ar fi "dorita" de maghiari. Mai ales ca aia 35% ar deveni o forta electorala irezistibila: ar vota pentru un singur partid, ar vota peste media nationala... sa-mi spui si mie ce ar insemna sa ai in parlament un partid al minoritatii de vreo 35%? In Romania ar deveni fie partidul cel mai important de la guvernare, fie cel mai important partid al opozitiei. In Ungaria ar fi tot asa...

 

Nici Romania nu-si doreste Republica Moldova, stai linistit. Daca tu crezi ca e greu cu maghiarii, asteapta sa vezi ce misto ar fi cu rusii sau gagauzii din Moldova. Pai maghiarii sunt macar mai civilizati, trag spre occident... rusii si gagauzii s-ar uita doar spre Moscova, in timp ce ne-ar promova in Parlament un partid comunist foarte puternic.

 

Inceteaza sa mai gandesti in termeni de Lebensraum. Granitele unei tari acum depind doar de populatie. Poti tu sa ai o regiune de 1000 de ani, daca locuitorii din zona aia vor sa devina independenti, vor deveni independenti. Ungaria nu va avea Transilvania pentru ca e imposibil din punct de vedere demografic. Ar putea avea Tinutul Secuiesc, insa "norocul" e ca regiunea e foarte saraca, izolata (enclavizata): cheltuielile financiare si diplomatice pentru ca sa se integreze la Ungaria ar fi enorm de mari si, sincer, complet inutile in conditiile in care facem parte din Uniune iar granitele sunt practic deschise.

 

p.s. sincer chiar te inteleg, nu stramosii tai au luptat pentru unificare asa ca te doare fix in cot de unguri si de romani tu nici nu te consideri pe tine roman chiar daca ai crescut aici si esti cetatean al statului asta.

 

Nu-mi place sa vorbesc de stramosii mei, ca nu am o imagine clara a identitatii lor prin 1500. Ceea ce stiu insa e ca pe vremea aia promovau tiparul, educatia moderna, civilizatia urbana si modernitatea de tip occidental. Adica lasau urme adanci si pentru viitorime. Nu cred ca ii supara faptul ca au profitat de valorile alea romanii, maghiarii sau sasii; valorile perene sunt pentru oricine. Poate daca nu erau vanduti la kilogram de Ceausescu, am fi fost un pic mai bine si acum.

 

Pe stramosii tai nu-i cunosc. Poate esti precum Oana Mizil si te tragi direct din Stefan cel Mare si Ciubar Voda, iar in cazul asta recunosc ca au facut mai multe pentru romani decat ai mei...

vlad22.06.2011 10:37
... Iar daca se poate sa faca Clujul capitala regiunii Ardealului atunci e ideal; n-am de gand sa ma deplasez cine stie pe unde pentru diverse acte si aprobari :)

Sa te duci pana la Satu Mare pentru Protectia Mediului sau un aviz de la Electrica pana la Baia Mare! Arhitectul tot arhitect! :)

Le reseau pansant22.06.2011 10:40
Giurescu e un simplu istoric, nu are nici pregatirea, si nici caderea sa devina specialist suprem in aranjarea administrativa a unei tari. Faptul ca e indragostit de un compromis comunist din 1968 nu inseamna ca lucrurile trebuie sa ramana asa, pentru totdeauna. Iar dee are perfecta dreptate: regiunile ar trebui sa urmeze provinciile istorice (si ce poate fi mai traditional decat asta?).

 

1. Giurescu nu e chiar un simplu istoric, este autor a numeroase carti si tratate de istorie, academician un mare cerecator. Provine dintr-o familie de istorici, nu poti sa contesti autoritatea tatalui sau in domeniul istoric mai ales in ce priveste istoria medievala a tarii.

 

2. Judetele comuniste sunt in mare aceleasi ca in perioada regalitatii, ajustate nitel de comunisti, pe baza a 2 criteri destul de logice (criteriul geografico-administrativ) adica au schimbat unele orase capitala cu altele din motive geografice (de exemplu Teleorman care avea la Turnu Magurele resedinta mutata apoi al Alexandria pentru ca resedinta sa fie mai centrala fata de toate comunele). Al doilea criteriu fiind o oarecare uniformitate a judetelor, spre exemplu Vlasca sau Oltul interbelic erau destul de alungite.

 

3. Bine mai sunt si interventii aberante specifice comunistilor, dar oricum impartirea facuta de ei a fost destul de armonioasa si de unitara iar partea care a salvat reforma lor a fost faptul ca au creeat mai apoi drumuri care sa lege orasle intre ele pentru ca trecandu-se de la regiune la judet se schimba mult si ciruculatia, nevoile oamenilor.

 

 

 

 

Alexandru H.22.06.2011 11:15

Cum sa fie aceleasi? :)) Moldova avea 16 judete (acum 8), Transilvania 23 (acum 16) etc... iar modificarile sunt clar functionale, chit ca s-au desfiintat judete cu adevarat traditionale, gen Falciu, Vlasca sau Covurlui. Adica modificarile au avut in vedere utilitatea socio-economica si in niciun caz nu stiu ce traditie. Actualele proiecte (si nu vorbesc aici de diferitele propuneri, care pot fi discutabile, de la caz la caz) au exact aceeasi idee: utilitatea.

 

Daca ar fi dupa mine, as reveni la vechile judete, care ar fi un soi de zone fiscale si administrate de un oras dominant (in cazul ala ai putea avea si judet la Campulung, si judet la Arges) iar regiunea ar fi o zona de dezvoltare si zona politica. In cazul asta, primarii de comune ar fi membrii ai unui consiliu local extins, in care ar intra primarii acelei zone, plus un nr de consilieri. Treaba judetului ar fi doar sa administreze bunurile imobile, sa colecteze taxe si sa fie interfata pt cetatean. Nu ar avea prefect iar acel presedinte CJ ar fi automat primarul orasului dominant. Regiunea, in schimb, ar fi locul unde coordonezi infrastructura, activitatile economice mari, investitiile, proiectele europene etc... Propunerea asta nu ar crea birocratie in plus (ba chiar ar eficientiza-o pe asta actuala), nu ar fi complicata pentru cetatean si ar elimina actualele judete, care sunt o struto-camila (prea mari pentru relatia cu cetatenii, prea mici pentru relatia cu investitorii). Plus ca i-ar multumi pe toti: secuii si-ar pastra judetele (ba chiar probabil s-ar mai crea unul in plus in zona aia) dar ar coexista impreuna cu celelalte judete romanesti intr-o regiune economica extinsa.

 

1. Giurescu nu e chiar un simplu istoric, este autor a numeroase carti si tratate de istorie, academician un mare cerecator. Provine dintr-o familie de istorici, nu poti sa contesti autoritatea tatalui sau in domeniul istoric mai ales in ce priveste istoria medievala a tarii.

 

Nu ma iau de taica-sau, nici macar de el. Ma iau de cei care il privesc precum cel insarcinat sa rezolve problemele tarii.

Robert Aeroth22.06.2011 17:38

Argumentul autoritatii ti se pare o gluma ? Adica daca avem la o masa pe mine pe tine si pe freuid si discutam despre psihanaliza tu pe cine o sa crezi pe mine sau pe freuid ? :|

Argumentul surse ofera legitimitate de a discuta despre un subiect. Asa cum Giurescu are legitimitate de a discuta despre istoria Romaniei. Cum vine asta ca nu poate sa spuna despre ce se intampla azi ?

Azi se scrie istorie pentru maine(imi scapa numele celui care a spus asta, s-ar putea sa fie napoleon ? )

 

 

Romanii nu vor moldova?:) Chiar ar fi interesant sa facem un referendum. As fi dispus sa pun pariu ca majoritatea ar spune da, dar pana nu se face un referendum national nu putem argumenta ca vrem sau nu.

 

Ungaria din moment ce face declaratii cu privire la impartirea administrativa din Romania arata clar ca are interese.

 

 

Da asa e la Tg. Mures saracii unguri au fost atacati de romani.

 

 

Tu nu poti face diferenta intre unguri si separatisti ? Am spus ca nu am nimic cu o etnie ci am cu separatistii, la fel cum am cu comunistii pot sa fie romani,unguri,germani,slovaci etc.

 

 

Cat despre stramosii mei bunica din partea mamei este sarboaica, bunicul din partea tatalui este grec(de aici si numele de familie Istrate) si restul romani. Nu stiu daca a fost vreun inventator printre ei desi nu prea cred.

 

 

Daca ar fi fost cum spui tu cu demografia, corsica ar fi fost de demult tara independenta, la fel si tara bascilor. Belgia azi era rupta in 2 si tot asa.

Kellerman22.06.2011 18:06

Va vorbeste acum un roman din mijlocul bozgorlandului.

 

Tovarasi si pretini, voi va dati cu parerea despre autonomia bozgorasilor din Bucuresti ? Adica, serios ? va invit o saptamana pe aici sa locuiti impreuna cu ei, sa mergeti la magazin si vanzatoarea sa va raspunda doar cu "teseg", sa nu poti sa te angajezi in oras pentru ca nu cunosti limba maghiara si sa vezi bozgorii cum iti fura locurile de munca din orasul tau, TARA TA. Daca s-ar realiza autonomia o sa iti ceara pasaport sa iesi din KURTOS KOLAC asta numit tinutul secuiesc, cam cat de penibil vi se pare voua un stat inauntrul altui stat ?

 

Hai sictir in pulamea nu mai vorbiti despre cat de bine ar fi o autonomie ca nu traiti aici sa stiti cum e (ma refer strict la persoanele PRO AUTONOMIE).

 

 

Tot respectu Robert pentru argumentele tale. :D

MementoMori22.06.2011 20:50
Va vorbeste acum un roman din mijlocul bozgorlandului.

 

Tovarasi si pretini, voi va dati cu parerea despre autonomia bozgorasilor din Bucuresti ? Adica, serios ? va invit o saptamana pe aici sa locuiti impreuna cu ei, sa mergeti la magazin si vanzatoarea sa va raspunda doar cu "teseg", sa nu poti sa te angajezi in oras pentru ca nu cunosti limba maghiara si sa vezi bozgorii cum iti fura locurile de munca din orasul tau, TARA TA. Daca s-ar realiza autonomia o sa iti ceara pasaport sa iesi din KURTOS KOLAC asta numit tinutul secuiesc, cam cat de penibil vi se pare voua un stat inauntrul altui stat ?

 

Hai sictir in pulamea nu mai vorbiti despre cat de bine ar fi o autonomie ca nu traiti aici sa stiti cum e (ma refer strict la persoanele PRO AUTONOMIE).

 

 

Tot respectu Robert pentru argumentele tale. :D

 

 

Kellerman eu te cred..Dar se pare ca unii in loc sa ia atitudine prefera sa "fie destepti" si sa critice in nestire.

Alexandru H.22.06.2011 21:15

Am batut muntii de o parte si alta toata viata mea si nu am auzit atata prostie precum aud de la Kellerman. Fura ungurii locurile de munca (probabil ca le trimit in Budapesta, ca sa le imparta cu ungurii de acolo), romanii sunt toti someri ca nu stiu maghiara, ce naiba, nu poti cumpara o paine daca nu tipi in gura mare "kenyér". Cum dracu experienta mea e complet alta? Ah, oare pentru ca nu ma duc in zona cu ochi bulbucati de sovin? Oare pentru ca ma inteleg asa de bine cu prietenii mei secui incat nu am nevoie sa impart locurile de munca in romanesti si maghiare, ci doar in bune si proaste? Pentru ca nu mi-am luat la bataie colegul de banca din liceu pentru ca se credea ceangau?

 

sa nu poti sa te angajezi in oras pentru ca nu cunosti limba maghiara si sa vezi bozgorii cum iti fura locurile de munca din orasul tau, TARA TA

 

Stii ceva? Acum esti nemultumit pe ungur ca ti-a luat locul de munca. Daca nu ar fi ungurul, probabil te-ar nemultumi ca te-a batut un moldovean. Daca nu ar fi moldoveanul, te-ai enerva ca femeia ti-a luat-o inainte. Poate ar trebui sa-ti schimbi domeniul de activitate... just a thought.

 

Hai sictir in pulamea nu mai vorbiti despre cat de bine ar fi o autonomie ca nu traiti aici sa stiti cum e (ma refer strict la persoanele PRO AUTONOMIE).

 

Poate nu ai primit jobul din cauza ca potentialii angajatori ti-au vazut atitudinea de mitocan. Din nou, just a thought...

Robert Aeroth22.06.2011 23:17

Pai Alex o fi si din cauza ca esti unul de-al lor, poate de aia se poarta frumos cu tine....doar un gand.

Alexandru H.23.06.2011 06:35

Nu sunt maghiar, nu le stiu nici macar limba. Am fost in case de primari unguri din comunitati maghiare si nu m-a intrebat nimeni in ungureasca daca mai vreau papricas. Ideea e sa nu te enervezi daca vezi ca cei din jurul tau folosesc in limba maghiara, sa nu te apuce strechea si sa incepi sa racnesti "noi suntem romani", ca nu intereseaza pe nimeni reactiile tale nervoase la un fapt absolut comun. Nu fuge nimeni cu pamantul de sub el, nu exista nicio posibilitate realista in viitorul apropiat ca Ungaria sa anexeze judetele predominant maghiare. Cea mai amuzanta e prostia aia pe care am auzit-o ca vine Ungaria si investeste masiv in tinut pentru a-l imbogati; clar, exact de asta sunt judetele alea mai bogate decat restul... not.

 

Nu ma intelege gresit, sunt si dobitoci pe acolo care viseaza la insurectii armate si alipiri de tara-muma. Daca ii aduni pe toti si mai dai si niste ajutoare sociale, poate aduni niste baieti intr-o garda maghiara... Si? Crezi ca intereseaza pe vreun maghiar normal de acolo sa se imbrace in verde si sa spanzure pe Avram Iancu?

Robert Aeroth23.06.2011 07:16

Acum nu ne crede chiar idioti, sasii sunt germani adusi de Geza al doilea al ungariei. Si maghiarii de la noi mereu au avut relatii bune cu germanii de la noi, deci numai ne spune ca nu esti ca si unul dintre ai lor.

 

 

Da sunt perfect de acord cu tine, nu am zis sa nu vorbeasca limba maghiara nu am zis sa nu aiba drepturi sau sa fie sclavi in tara asta si noi sa fim stapanii lor.

Chiar nu am nimic cu ungurii ca rasa,etnie. Am o problema cu separatistii, adica fix cu dobitocii aia de care spui tu. Credema stiu ca o minoritate etnica intr-o tara are o cu totul alta gandire, se simt mereu amenintati instinctiv si se strang precum un arici.

 

 

Uite cu astia 5 idioti am eu o problema : http://www.napocanews.ro/2009/12/garda-mag...sti-romani.html

Am o problema cu barna ala sau cum il cheama, cu Lazlo tokes si cu alti tembeli de teapa astora.

 

 

 

 

Hai sa iti mai spun un p.s. din experienta proprie, cum am mai zis bunica mea e sarboaica si daca o intrebi ce parere are despre unguri o sa iti spuna ca sunt fraieri ca se izoleaza acolo(asta o spune o femeie de 68 de ani).

 

 

p.p.s. parca spuneai ca nu investeste nimeni din ungaria in tinutul secuiesc, apoi ca sa te contrazici singur. Poate ne spui de unde isi ia fondurile garda maghiara ?

Alexandru H.23.06.2011 08:38

Da, ma, ne-au adus aici, deci le suntem vesnic indatorati... :) Pana mea, crezi in memorie istorica? Crezi ca daca stramosul meu ti-a pocnit stramosul, eu dau cu pumnul instinctiv in tine? Germanii nu au fost sclavi la unguri, au venit pentru ca li s-a oferit pamant gratuit si sansa de a apara civilizatia occidentala de barbarism. Ai mei au fost dupa aia mutati in Bucovina pentru a pune in valoare noua achizitie austriaca si cred ca au facut treaba buna, considerand faptul ca zona a devenit o provincie model pentru imperiu, in care diferitele etnii traiau fara nicio problema sau ura.

 

Da sunt perfect de acord cu tine, nu am zis sa nu vorbeasca limba maghiara nu am zis sa nu aiba drepturi sau sa fie sclavi in tara asta si noi sa fim stapanii lor.

Chiar nu am nimic cu ungurii ca rasa,etnie. Am o problema cu separatistii, adica fix cu dobitocii aia de care spui tu. Credema stiu ca o minoritate etnica intr-o tara are o cu totul alta gandire, se simt mereu amenintati instinctiv si se strang precum un arici.

 

Asa fac toti. Daca Transilvania ar fi acum ungureasca, Kellerman ar fi primul care ar intra intr-o Garda Romaneasca, ar cere regionalizarea judetelor romanesti si dreptul de a vorbi limba nativa. De asta nu inteleg lipsa de empatie. Nimeni nu spune sa ne rupem in 10; dar nu te costa nimic sa ii accepti ca parteneri egali, dar diferiti, in tara asta. Si clar ca sunt idioti ca se izoleaza acolo: inteleg enclavizari de genul Catalunya sau Flandra, ca macar alea sunt mai bogate ca restul tarii. Dar a dori sa fii independent in conditiile in care Romania te finanteaza cu bani grei tocmai ca sa nu mori de foame e o prostie. Nu profita nici macar de muntii aia frumosi...

 

p.p.s. parca spuneai ca nu investeste nimeni din ungaria in tinutul secuiesc, apoi ca sa te contrazici singur. Poate ne spui de unde isi ia fondurile garda maghiara ?

 

Alea-s investitii? Daca Patriciu maine doneaza bani Partidului Liberal din Republica Moldova, inseamna ca a investit in zona? :))

 

Uite cu astia 5 idioti am eu o problema : http://www.napocanews.ro/2009/12/garda-mag...sti-romani.html

Am o problema cu barna ala sau cum il cheama, cu Lazlo tokes si cu alti tembeli de teapa astora.

 

Da, ma, bine ca a fost Noua Dreapta pe faza... organizatia aia de tembeli condusa de tampitul care i-a dezgropat acum cativa ani craniul lui Bratianu ca sa si-l puna in casa... Wow, bataie intre cretini... nu mai bine erau toti calcati de vreun tren, ceva?

strezahuzum23.06.2011 08:55
Si clar ca sunt idioti ca se izoleaza acolo: inteleg enclavizari de genul Catalunya sau Flandra, ca macar alea sunt mai bogate ca restul tarii. Dar a dori sa fii independent in conditiile in care Romania te finanteaza cu bani grei tocmai ca sa nu mori de foame e o prostie. Nu profita nici macar de muntii aia frumosi...

 

Pai tocmai din asta e mai bine sa le acordam mult-visata autonomie "economica si teritoriala". Covasna, dupa cum s-a mai precizat, e unul dintre judetele cu cel mai scazut produs intern, si totusi o parte a populatiei maghiare (multi, putini, nu stiu) viseaza cai verzi pe pereti, cum ca ar fi paradis da' le fura guvernul roman de la Bucuresti banii prin taxe si impozite. Ar trebui lasati in pace sa-si rupa gatul singuri, sa li se acorde autonomie, simultan cu taierea finantarilor de la bugetul central.

 

Sa vedem daca mandria de secui tine de foame, sau daca pot asfalta soselele cu steaguri secuiesti si proclamatii ...

Alexandru H.23.06.2011 09:03
Pai tocmai din asta e mai bine sa le acordam mult-visata autonomie "economica si teritoriala". Covasna, dupa cum s-a mai precizat, e unul dintre judetele cu cel mai scazut produs intern, si totusi o parte a populatiei maghiare (multi, putini, nu stiu) viseaza cai verzi pe pereti, cum ca ar fi paradis da' le fura guvernul roman de la Bucuresti banii prin taxe si impozite. Ar trebui lasati in pace sa-si rupa gatul singuri, sa li se acorde autonomie, simultan cu taierea finantarilor de la bugetul central.

 

Sa vedem daca mandria de secui tine de foame, sau daca pot asfalta soselele cu steaguri secuiesti si proclamatii ...

 

Iti dai seama ca asta ar trebui sa faci. Pai Kosovo se intretine cu ajutoare internationale si trafic de carne vie... si aia are totusi Armata occidentala la nas, are granite cu tari favorabile ei... ce ar primi Tinutul Secuiesc in locul ajutoarelor de la statul romanesc? Ungaria nu ar sari cu niciun ban, nu e prost budapesteanul sa-si sacrifice propriul trai pentru secuiul din Miercurea-Ciuc, chit ca la ora de istorie a invatat ca e frate cu el. Nu ar avea ajutoare internationale, nu ar avea nici macar putinta sa primeasca sprijin pe calea aerului.

 

Sigur ca ungurii sunt nationalisti. Dar aia destepti parasesc zona si se duc la munca in orasele romanesti. Cei care raman sunt intretinutii, baietii care la plictiseala viseaza rearanjari de granite. Pai Barna, marele luptator anti-roman, era angajat la statul roman, birocrat de ala ce freca luleaua degeaba si isi incasa salariul. Mare independent si el, model de succes in viata pentru tinerii maghiari.

 

Am vazut ca si in proiectul 8+2, cu mentinerea judetelor maghiare, tot statul roman le finanteaza. Pai nu mai bine creezi Tinutul Autonom Secuiesc si le tai robinetul de bani? Stai sa vezi ce bucurie va fi in zona cand vor intra in faliment scolile maghiare... vor avea chef de sarbatorit numai independente si evadari din lagarul romanesc... :))

Robert Aeroth23.06.2011 10:14
Nimeni nu spune sa ne rupem in 10; dar nu te costa nimic sa ii accepti ca parteneri egali, dar diferiti, in tara asta.

 

 

Da, ma, bine ca a fost Noua Dreapta pe faza... organizatia aia de tembeli condusa de tampitul care i-a dezgropat acum cativa ani craniul lui Bratianu ca sa si-l puna in casa... Wow, bataie intre cretini... nu mai bine erau toti calcati de vreun tren, ceva?

 

 

Cum ai putut sa te contrazici aici in acelasi coment.

 

 

Nu am spus ca stramosii tai au fost sclavi ci au dost pro-maghiarime. Oamenii mai citesc o carte de istorie si chiar si fara ii mai spune tatal mama bunicu si maghiar fiind cand aude de prietenii sasi se poarta altfel. Nu poti nega asta.

Du-te in Serbia si spune ca esti roman, o sa fi bine primit (in majoritatea cazurilor), du-te in bulgaria si spune ca esti roman nu o sa fi la fel de bine primit( in majoritatea cazurilor). Conteaza cine esti si de unde vi. Daca tu nu crezi asta inseamna ca n-ai trait in Europa, un continent cu multa istorie(unde chiar conteaza lucrurile astea).

 

 

Streza deci tu acum recunosti ca o descentralizare ar creea zone ghetou ? Pai parca spuneai ca e ceva bun si frumos o descentralizare...

Uite noi romanii suntem generosi si nu vrem ca maghiarii din acea zona sa moara de foame si impartim banii in mod egal in toata tara. Nu discriminam(decat pe criterii politice:)))

Kellerman23.06.2011 15:33
Asa fac toti. Daca Transilvania ar fi acum ungureasca, Kellerman ar fi primul care ar intra intr-o Garda Romaneasca, ar cere regionalizarea judetelor romanesti si dreptul de a vorbi limba nativa.

 

 

Asta pentru ca NOI ROMANII AM FOST AICI PRIMII, pentru ca au murit oameni ca aici sa fie Romania, pentru ca ne-am castigat acest teritoriu dupa ce l-au invadat hunii (da, astia nu au avut NIMIC al lor, nici macar Ungaria de acum nu este a lor, ei au venit din Est pe vremea daciilor sa faca figuri in Europa).

 

Da, absolut logic ca as fi iesit in strada, pentru ca asta este PAMANT ROMANESC si ma doare-n **** de cine cere si ce anume. Capisci ?

 

 

De ce nu cer turcii din Dobrogea autonomie ? ca si acolo sunt destui.

 

 

Nu vor obtine nimic ungurii, suntem destui romani in Targu Mures care am iesi in strada in caz de pericol invadator, pentru ca asta este. Stiti cum fac arabii cand au invadatori pe pamantul lor ? de ce credeti ca inca mai exista trupe americane dupa 10 ani pe teritoriul lor ? asta pentru ca asta e cultura oamenilor de acolo, cand simt pericolul invadator se ridica impotriva lor, si din fericire pentru ei, chiar reusesc sa le tina piept, ca altfel nu mai avea SUA nustiu cate mii de trupe in Irak,Afganistan. Si-ar fi pastrat 100-200 de ingineri sa extraga petrol si gata.

dee23.06.2011 15:58

Pe mine din tot talmesul-balmesul asta cu regionalizarea ma amuza liderii Udmr, 'ingrijorarea" lor cu maghiarii din Crisana-Maramures: " vai, dar ce o sa se intample cu ei?" pai pana acuma ce s-a intamplat? le-a facut cineva, ceva? :) Cat priveste "mandria de secui" (a liderilor acestora, nu simplii cetateni), asta consta in refuzul intrarii intr-o regiune alaturi de judetele centrale , ba chiar e preferabila acceptarea in continuare a pomanei Guvernului, care trebuie sa-i finanteze in continuare, doar pentru ca ei sa ramana in granitele judetului, in timp ce ceilalti sunt obligati sa se uneasca. Ultima varianta a lui Basescu (8+2) mi se pare o gluma sinistra, insa sunt sanse mari sa o accepte , inainte de a negocia un 8+3, un 8+4 ... ca deh' "mandria" Udmr-ului e mare, iar de-i intinzi o mana, iti ia tot bratul :)

 

p.s am studiat putin situatia jud. Mures, n-ar un PIB grozav, nu e nici dezastros cum e cel al Covasnei sau slabut ca cel al Harghitei , e intre mediocru si slab, deci regiunea asta pe care vor ei sa o faca e cea mai proasta alegere posibila, ar fi de departe zona cu cel mai mic PIB pe tara, dar ... iarasi, orgoliul liderilor udmr e mare, pentru ca ei viseaza la drepturi colective si toate implicatiile acestora. ( de fapt vor federalizare, autodeterminare, insa adopta tactica pasilor marunti. Am ascultat recent interventia unui deputat Udmr cu privire la drepturile colective, ce inteleg ei prin asta si este clar unde batea. Chiar am fost atenta la nuanta, el prin drept colectiv n-a spus drepturi individuale ce le exerciti impreuna cu altii, ci s-a referit la un drept colectiv care ar conferi un fel de personalitate juridica minoritatii in interiorul statului. )

Kellerman23.06.2011 16:58

adica un fel de gaura teritoriala in mijlocul tarii...because it makes perfect sense.

 

peste mormantul meu.

vlad23.06.2011 19:05

Stuie cineva cu cat da Basescu Brasovul?

 

Cum a ajuns tara asta! La oferta! Asa se vinde si hartia igienica: 8+2! S-a inspirat de acolo! Se sterge dementul cu noi la cur,pardon la fund.

 

Alexandru H.23.06.2011 19:20

Da, ma, ca exact asta inseamna impartirea administrativa... Moldova va ajunge la rusi, Dobrogea la bulgari, Banatul la sarbi, Transilvania la maghiari si raman saracii valahi singuri pe lume... :))

Kellerman23.06.2011 21:54

dar tie cum iti suna gaura teritoriala din centrul Romaniei ?

strezahuzum24.06.2011 06:24
Streza deci tu acum recunosti ca o descentralizare ar creea zone ghetou ? Pai parca spuneai ca e ceva bun si frumos o descentralizare...

Uite noi romanii suntem generosi si nu vrem ca maghiarii din acea zona sa moara de foame si impartim banii in mod egal in toata tara. Nu discriminam(decat pe criterii politice:)))

 

Robert, cand vorbeam despre descentralizare, ma refeream (si cred ca am fost clar) la o descentralizare la nivelul intregii tari, nu doar pentru Tinutul Secuiesc. Sunt sceptic in ceea ce priveste aceasta solutie fiindca nu cred in ghetouri etnice, in "apartheid". Totusi, se pare ca exista o parte (mica, mare, nu stiu) a minoritatii maghiare care crede ca are rost sa implementam asa ceva in Romania. Lasand la o parte ultra-tembelii nationalisti gen Vadim, nu cred ca romanii ar avea mare branza de pierdut.

 

Infinit mai logica ar fi fost o federalizare a tarii, pe baza provinciilor istorice (Transilvania, Moldova, Muntenia, Oltenia, Dobrogea, Banat, etc). Daca inca mai exista unii care nu pot suporta ideea ca nu sunt "destul" de autonomi, sigur, sa li se acorde autonomie teritoriala si economica - dar asta e o sabie cu doua taisuri. Esti secui, iti pute ideea de a fi parte dintr-o regiune cu majoritate romaneasca ? Nu poti dormi noaptea daca nu infigi nspe steaguri la "granita' ? Bine, fie cum vrei tu, dar nu poti sa ceri si capra si varza. Ramai autonom, dar gata cu fondurile de la bugetul central, ca doar tu ai cerut autonomie. Vei ramane izolat, intr-o regiune frumoasa, dar nedezvoltata, cu sanse mici de a atrage investitii, PIB pe cap de locuitor mic, izolat, incuiat in coltul tau. Orasele importante, care fara exceptie sunt majoritar romanesti, vor continua dezvoltarea, mai lent, sau mai rapid.

Alexandru H.24.06.2011 06:51

Asta ca raspuns la problema unora cu privire la "gaura teritoriala" din centrul Romaniei, care nu inteleg ca pe termen mediu si lung ar conveni mai mult celor care nu fac parte din ea decat celor care se bat pentru ca sa se implineasca. Autonomia, independenta nu rezolva decat o dorinta irationala si creeaza sute de probleme concrete. Ca sa dau un exemplu: acum se burzuluiesc nationalistii ca uite domne' cum tine statul roman scoli si gradinite maghiare in zona. Pai un tinut autonom ar trebui sa le inchida pe cele mai multe deoarece s-ar vedea in imposibilitatea de a le mai intretine. In mod paradoxal, autonomia maghiarilor le-ar slabi capacitatea de coagulare culturala. Pusi in fata celorlalte regiuni, mult mai dezvoltate, cu salarii superioare, maghiarii ar claca, s-ar produce emigrari, fie in Ungaria, fie in Romania.

 

Autonomiile europene sunt strict legate de capacitatea regiunii de a se intretine singura. Bascii, catalanii, flamanzii, chiar si italienii din Liga nordului au aceasta posibilitate. Secuii nu au. Ii plac, dar dau Cezarului ce-i al Cezarului: ar muri a doua zi dupa proclamarea unui Tinut autonom. Cei mai multi de acolo isi doresc o viata buna, bani, confort. Cata vreme sunt pacaliti de lideri ca autonomia le-ar asigura asta, si-o vor dori si ei; imediat ce vor descoperi ca nu se va intampla asta, ii vor lasa in plata Domnului.

 

De ce exista obsesia UDMR-ului de a fi la putere, no matter what? Nu e pentru ca vor sa impuna o agenda publica privind regionalizarea, ci pentru ca vor sa mentina cheltuielile statului in comunitatile maghiare. E disperare...

«12345»