Ador sa fac prim 11. 
Si sa ma joc de-a antrenorul.
--------------Tatarusanu--------------
Matei---Galamaz-Geraldo-Brandan
-----------------Gardos----------------
----------Bourceanu-------------------
--------------------Tanase--------------
--Rusescu-----Tatu-------Costea----
Analiza.
Steaua 2011 este cea mai titrata echipa din Romania, insa cu siguranta in persoana lui Tatarusanu nu are cel mai bun portar, nici macar din tara.
Are o pereche de stoperi foarte buni, insa nu cei mai buni, care in multe momente nu au dat siguranta echipei, oricine a vazut sezonul trecut poate sa sustina ca cu greu echipa lui Levi are o pereche de fundasi centrali de calitate.
Desi inca nu a confirmat pentru Steaua, in opinia mea Steaua ar avea flancul drept al apararii solid la nivel de titular, dar nu are o rezerva pentru Matei, iar pe stanga sufera datorita prezentei unui Latovlevici nesigur, care nu face nici atac nici aparare, ce ramane prins undeva la coltul careului, inutil, prost pozitionat si usor de depasit. Consider ca in locul acestuia, Pablo Brandan , un fundas cu experienta si mult mai sigur, castiga incontestabil locul de titular.
Steaua nu are atacant central de meserie, mai mult, echipa este previzibila, adversarii stiu cu sapatamani inainte primul 11.
Dupa toate aceste descrieri ,ai zice ca avem de-a face cu o echipa fragila, lipsita de forta, previzibila, de mijlocul clasamentului.
Asa si este, fara un plan tactic. Sigur ca valoarea individuala, tehnica si viteza fiecarui jucator, selectia atenta, conteaza, dar nu sunt suficiente, este important si sistemul ,conteaza planul tactic.
Cum sa te aperi impotriva unei echipe care nu are atacanti ?
Guardiola a revolutionat conceptia despre fotbal cand a decis ca echipa sa va juca fara atacant. In finala Ligii Campionilor din 2009, contra celor de la Manchester Utd, a surprins pe toata lumea cand la titularizat pe Messi ,chipurile,ca atacant central. Toata lumea se astepta ca Eto'o sau Henry sa joace in centru, iar Messi pe dreapta, dar Josep Guardiola a decis ca Eto'o si Henry sa evolueze pe benzi, iar Messi in centru. Acesta nu juca atacant, nici macar nu era preocupat sa faca ceea ce face un varf veritabil, ci cobora in linia de mijloc, de unde venea cu fata catre poarta lui Van Der Saar. Stoperii englezilor pur si simplu nu stiau ce sa faca impotriva unei echipa care nu avea atacanti, nu stiau sa explice cum isi creeaza acestia ocazii fara sa aiba un varf de careu si (intrebarea cheie) cum (cine) sa il marcheze pe Messi : sa se duca dupa el, dar asta ar creea spatiu in spatele lor, sa il lase in grija inchizatorilor, dar acest lucru creea superioritate numerica pt catalani, in zona centrala.
Guardiola a revolutionat fotbalul, dar inca putina lume a descifrat in ce fel.
Metodele sale merita urmate. In lipsa unui atacant central la Steaua, as urma modelul Messi, folosindu-l pe acest post pe cel mai tehnic si mai mobil jucator al Stelei din momentul de fata: Leandro Tatu.
De fapt, Steaua nu ar juca 4-3-3 decat pe hartie, pentru ca in campul de joc ros albastrii nu ar avea un atacant central, Tatu actionand ca un numar 9 fals , coborand in mijloc si facand un romb la mijlocul terenului alaturi de Gardos, Bourceanu si Tanase. Practic, Steaua ar avea mereu 4 mijlocasi centrali, surcalsand numeric orice adversar.
Impotriva unei echipe care joaca 4-3-3, cel mai eficient sistem de joc, in teorie, prin care sa nu ii lasi liber nici un om de la mijloc in sus, este 4-2-3-1.
Astfel, toti cei trei mijlocasi vor avea om pe ei. Insa ce poti sa faci cu jocul intre linii al lui Tatu? Daca pentru a-l bloca pe brazilian, il pui pe unul din mijlocasii tai centrali sa il blocheze, atunci ii lasi spatiu si timp la minge unuia dintre Bourceanu sau Tanase, care, destul de valorosi pentru nivelul ligii unu, si buni pasatori, atat asteapta, spatiu si timp. Asadar, il blochezi pe Tatu, dar ii lasi liberi pe Tanase si Bourceanu, si este cam acelasi lucru. A doua varianta este sa il pui pe unul dintre fundasii centrali sa il marcheze strans pe brazilian, sa vina dupa acesta indiferent cat de mult ar cobori. Insa si aici este o problema uriasa, Daca unul dintre stoperi il urmareste pe Tatu, se creeaza un spatiu urias in spatele acestui fundas central, spatiu pe care pot patrunde atacantii laterali ai ros-albastrilor, Rusescu, Costea.
Fundasii laterali trebuie sa participe la constructie!
Fundasii laterali sunt esentiali pentru jocul ofensiv al echipei in acest mod. Cum atacul este axat foarte mult pe zona centrala, pana si "extremele" Costea si Rusescu au ca trasee principale de atac zonele din spatele fundasilor centrali, exista riscul ca jocul sa devina foarte congestionat.
Cineva trebuie sa-l "aeriseasca" , iar pt a face acest lucru este nevoie ca aparatorii laterali sa urce foarte mult la invaluire.Matei e genul care face acest lucru natural, insa si Brandan pare sa fi progresat mult din punct de vedere ofensiv. Atat de importanta este participarea fundasilor de banda la constructie, incat acesta este singurul motiv pentru care sa se schimbe sistemul de joc din 4-3-3 ,in 3-4-3. Astfel, fundasii laterali devin aripi, iar Gardos trece intre Galamaz si Geraldo.
Acesta mutare asigura o superioritatea numerica pe linia de fund, de obicei cei 3 stoperi vs 2 atacanti ori vs un singur varf, iar asta da o foarte mare libertate de a urca in atac ,a fundasilor laterali ,care se transforma in veritabile extreme. Acest lucru rezolva doua probleme: 1) ofera solutii de deschidere a jocului pe benzi, evita aglomerarea jocului in centru, 2) ii obliga pe mijlocasii laterali adversi sa coboare mult in propria jumatate odata cu omul si ii tine astfel departe de poarta lui Tatarusanu.
Cum poate fi ofensiva o echipa fara atacanti ?
Din nou ,falsul numar 9 este esential, mai precis ,felul in care acesta este marcat. Jocul intre linii al lui Tatu il poate aduce foarte des fata in fata cu fundasii centrali adversi, iar diferenta de tehnica si viteza in favoarea brazilianului este letala. Daca acesta este blocat de stoperii adversi,atunci infiltrarile lui Rusescu sau Costea in spatele acestora ar insemna in mod logic gol.
Esential acestui tip de joc ar fi si pasatul excesiv, jocul de posesie, asemanator celui vazut pe vremea lui Piturca.