Biserica Ortodoxa, Adriane, nu imperiul bizantin.
Sunt atat de multe lucruri de care voi nu vreti sa tineti seama...
Nu-i nimic, vi le spun eu 
In primul rand, schisma vietii a avut loc intre Papa si Patriarh. Poti tu sa stai linistit ca ii durea fix in zale pe cavalerii vestici de povestile ce le aveau aia doi si sunt destul de sigur ca marea majoritate habar nu aveau de schisma. Nu ca i-ar fi interesat. Dar nah, asta e genul ala de scuza: "eu doar am condus masina, nu stiam ca el vrea sa jefuiasca banca."
Imparatii bizantini, mai multi, nu doar Alexius I, de-a lungul timpului, au negociat cu Papa impacari. Ca nu a mers nimic e usor de inteles. Fiecare voia putere, nu era prost unul din ei sa accepte sa fie mai prejos sau macar egal cu celalalt.
Ideea este ca imparatii bizantini negociau impacarile, intelegi? Aia se bagau in chestii religioase. Ca doar nu degeaba numeau ei patriarhii.
Deci nu numai ca atunci exista o singura religie crestina in mintea oamenilor de rand, cele doua mari puteri au incercat de nenumarate ori sa se impace pentru ca erau de fapt acelasi lucru.
Daca ar fi sa ne luam dupa tine ar insemna ca ortodocsii sunt vinovati pt acele cruciade, ceea ce este fals.
Ceea ce este adevarat. Pentru ca, daca nu exista Alexius I, Imparatul Bizantin care numea patriarhi si care a trimis scrisoare de ajutor la Roma, nu pornea nici o cruciada niciodata. Lorzii vestici nu aveau nici un interes sa mearga la dracu-n praznic in acel moment. Europa era inca tanara din punct de vedere al statelor. Existau razboaie si aici, nu era nevoie sa mearga pe alt continent. Spania era cucerita de arabi, Sicilia la fel. Daca simteau nevoia sa omoare infideli, se duceau aici.
Mai mult, lorzii normanzi din sudul Italiei erau in conflict cu imperiul Bizantin. Chiar au invadat Grecia si au dus lupte multe. Printre ei era si Bohemond de Taranto, adica fix cel mai important lider militar din prima cruciada.
Daca Alexius nu trimitea scrisoarea, veci nu se gandea papa sa porneasca cruciada.
Ca nu avea de ce. Ierusalimul era sub ocupatie islamica insa crestinii nu erau persecutati. Aveau voie sa traiasca acolo, sa isi practice religia, sa faca comert, etc.
Ortodocsii nu au facut nenorocirile pe care le-au facut catolicii. Niciodata.
Vasile al Doilea Bulgaroctonul - copy paste la chestia asta in google si click pe linkul de wikipedia.
Iar Moise e legenda? Serios?
Nu e Moise legenda? De ce? A gasit cineva toiagul despartitor de mari? Poate tufisul ala care ardea? Placutele cu poruncile macar?
Eu sunt un om tolerant si sunt de parere ca orice om se naste liber si are dreptul sa creada in ce vrea el. Dar, daca Moise nu e legenda, atunci nici Hercule nu e 