FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Bundesliga

«17891011»
Harald02.07.2012 14:25

In sezonul 2011/2012 bundesliga a inregistrat un nou record in ceea ce priveste numarul de spectatori: in medie au fost vandute 44.293 de bilete, ceea ce reprezinta o crestere de 5,2% fata de sezonul anterior.

A doua Liga a avut o medie de spectatori de 17.196 in ultimul sezon.

 

Sunt curios ce medie a avut Premier League, care am vazut ca e un campionat mai popular pe la noi.

blindica02.07.2012 21:51

@ Harald: in sezonul trecut de Premier League au asistat din tribune 13.148.465 de spectatori la cele 380 de partide disputate. :blink:

Harald04.07.2012 16:42

asta inseamna o medie de 34600 de spectatori - cu aproape 10.000 (!) mai putini la fiecare meci comparativ cu Germania.

blindica04.07.2012 17:51

Mai sunt doi factori care nu stiu cat si cum conteaza:

 

- mi se pare ca, per total, in Premier League au stadioane de o capacitate mai redusa, nu stiu sigur.

- totusi, in Bundesliga sunt 18 echipe, fata de 20 in Premier League.

*Alecs*04.07.2012 22:49

j9u03s.jpg

 

5l3rqq.jpg

 

Premier League: 754253 total locuri / 20 echipe = 37712 nr mediu de locuri

 

Bundesliga: 879729 total locuri / 18 echipe = 48873 nr mediu de locuri

 

Adunand numarul mediu de spectatori de la fiecare echipa si raportandu-l la numarul total de locuri in cele 20, respectiv 18 stadioane, prezenta la meciuri a reiesit ca fiind:

 

91,75% in Premier League

92,31% in Bundesliga

 

Deci, diferenta este justificata de capacitatea stadioanelor si numarul diferit de echipe din campionat. In ceea ce priveste prezenta, este foarte aproapiata, chiar nesemnificativa, cu toate ca in Anglia cred ca pretul mediu al abonamentelor/biletelor il depaseste pe cel din Germania.

Maye05.07.2012 13:51

Eu cred ca doar Wigan e de vina.

blindica05.07.2012 19:21

S-a stabilit si prima etapa din sezonul 12/13. Nemtii incep cu o saptamana mai tarziu fata de englezi.

 

Friday 24/08/12

Borussia Dortmund 21 : 30 Werder Bremen

 

Saturday 25/08/12

Borussia M'gladbach 16 : 30 Hoffenheim

Freiburg 16 : 30 Mainz 05

Augsburg 16 : 30 Fortuna Düsseldorf

Hamburger SV 16 : 30 Nürnberg

Greuther Fürth 16 : 30 Bayern München

Eintracht Frankfurt 19 : 30 Bayer Leverkusen

 

Sunday 26/08/12

Stuttgart 16 : 30 Wolfsburg

Hannover 96 18 : 30 Schalke 04

 

________________

 

Intrebarea naturala este: cine va fi noua campioana din 1.Bundesliga?

red&blue_boy05.07.2012 20:55

Da' de ce sa fie noua campioana? Poate ramane tot vechia campioana. :P

Harald06.07.2012 09:31

cred ca este un campionat imprevizibil, Borussia a luat toate cele 18 puncte echipelor de pe 2,3 si 4, dar in acelasi campionat a pierdut acasa cu Hertha, echipa care a retrogradat si a luat 4 goluri acasa de la Stuttgart.. este genul ala de competitie in care daca ai facut o greseala sau nu esti concentrat 100% adversarul te pedepseste imediat.

blindica09.07.2012 07:22

Toate randurile de echipament ale Borussiei Dortmund pentru sezonul 2012/2013:

 

https://shop.bvb.de/eng/kategorie/Herren/Tr...701-PUMA-TRIKOT

Harald31.07.2012 08:13

Pe 12 august va avea loc la Muenchen supercupa Germaniei intre Baroussia Dortmund si Bayern Muechen.

Ciudat e ca la ei se disputa, chiar daca aceeasi echipa a castigat cupa si campionatul.

Pana acum 3 echipe au cate 3 supercupe catigate, Werder, Dortmund si Bayern, astfel ca cea care castiga anul acesta va detine recordul.

In 2011 Borussia pierdut supercupa in fata lui Schalke la penalty-uri (3-4).

In ultimele noua jocuri oficiale impotriva Borussiei, Bayern a fost condusa cu 1-0.

 

Personal sunt curios daca si cum va juca Reus, atacantul adus de la Gladbach ca urmare a plecarii lui Kagawa.

Alexandru H.31.07.2012 09:14
Pe 12 august va avea loc la Muenchen supercupa Germaniei intre Baroussia Dortmund si Bayern Muechen.

Ciudat e ca la ei se disputa, chiar daca aceeasi echipa a castigat cupa si campionatul.

Pana acum 3 echipe au cate 3 supercupe catigate, Werder, Dortmund si Bayern, astfel ca cea care castiga anul acesta va detine recordul.

In 2011 Borussia pierdut supercupa in fata lui Schalke la penalty-uri (3-4).

In ultimele noua jocuri oficiale impotriva Borussiei, Bayern a fost condusa cu 1-0.

 

Personal sunt curios daca si cum va juca Reus, atacantul adus de la Gladbach ca urmare a plecarii lui Kagawa.

 

Ce e ciudat? Oriunde se disputa in felul asta. La noi a fost o exceptie pana cand CFR si-a dorit neaparat sa o joace, chit ca luase in 2010 atat cupa cat si campionatul.

Harald31.07.2012 13:27

daca tin bine minte, au fost ani in care la noi nu s-a jucat supercupa datorita faptului ca o echipa a castigat ambele competitii.

oricum, sper sa ii mai bata odata Dortmund :hooray:

Alexandru H.31.07.2012 15:27
daca tin bine minte, au fost ani in care la noi nu s-a jucat supercupa datorita faptului ca o echipa a castigat ambele competitii.

oricum, sper sa ii mai bata odata Dortmund :hooray:

 

Pana in 2010 a fost situatia aia... dar a fost mai curand o exceptie europeana.

Harald04.08.2012 06:49

15 ani a durat ca Fortuna Dusseldorf sa reajunga in prima Liga. Chiar daca atunci cand au promovat in Liga a doua

bucuria in capitala landului Nordrhein Westfalen a fost foarte mare, ceea ce se intampla acum depaseste asteptarile

oficialilor clubului.

S-au vandut 31.000 de abonamente - ca o comparatie, rivala locala si formatia de traditie Borussia Monchengladbach,

care are un stadion cu o capacitate asemanatoare, a oprit vanzarea de abonamente la numarul de 30.0000. Oficialii

Fortunei vor lua o decizie in acest sens in curand.

 

 

 

 

aici o imagine cu peluza Fortunei:

 

fortuna.jpg

red&blue_boy04.08.2012 09:01

Si cica unii spun ca fotbalul nu e fain in Germania, atmosfera de pe stadioane la fel. M-am uitat la unele meciuri ale Fortunei in Zweite, intamplator, si ce atmosfera puteau sa aiba acasa!!!

Sau o data cand am vazut un meci al lui Dynamo Dresda. Superb !!! Ce fain era sa fi promovat si ei .

Harald04.08.2012 11:05

am uitat, mesajul inseamna: "In cruciada spre noroc"

blindius12.08.2012 15:11

Este 12 August 2012, ceea ce inseamna ca in aceasta seara se disputa Supercupa Germaniei.

 

Ce meci ar fi mai potrivit in afara de Bayern vs Borussia Dortmund pentru a fi ridicata cortina inaintea sezonului 2012-2013?

 

http://www.bundesliga.com/en/bundesliga-TV...0218743.inc.php

Harald12.08.2012 17:09

am vazut ca Bayern are o cota mai buna la pariuri, dar eu tot sper sa castige Dortmund si trofeul asta. :hooray:

SuperstaR1812.08.2012 18:26

E 2-0 pt Bayern.

 

Care o fi faza cu coreografia din tribune?

blindius12.08.2012 20:15
E 2-0 pt Bayern.

 

Care o fi faza cu coreografia din tribune?

 

Cine stie ce naiba o fi pazit regizorul transmisiei?!

 

Ar fi putut sa revina cei de la Borussia in a 2 a repriza, dar parca Gotze si Perisic au intrat prea tarziu in joc.

 

Dupa cele doua goluri marcate, astia de la Bayern au revenit la jocul lor trist in care Robben ia balonul si fuge pe margine.

 

Treaba este ca golurile bavarezilor au venit totusi in urma a 2 a sclipiri, la primul gol a fost pasa lui Ribery, iar la al 2 lea a fost pasa prin care a fost Robben lasat singur cu Weidenfeller, nu mai retin cine a dat-o.

 

Gol de generic marca Lewandowski.

 

red&blue_boy12.08.2012 20:26

Pacat c-a pierdut Dortmund, era frumos sa mai fi reusit o victorie contra lui Bayern.

Sper sa se revanseze in campionat. :)

Harald13.08.2012 15:00

am vazut numai a doua repriza si dupa ritmul in care se miscau jucatorii aveam impresia ca e un fel de amical meciul. doar mie mi s-a parut?

Harald22.08.2012 06:03

Gladbach - Dinamo Kiev 1 - 3 .. pacat

red&blue_boy22.08.2012 06:58

Dezamagitor rezultat pentru Gladbach, ma asteptam la mai mult de la ei, cu toate ca Dynamo au trupa buna si au scos pe Feyenoord.

Si au si condus cu 1-0...

«17891011»