Astazi incepe una dintre cele mai frumoase competitii.
Si a inceput cu un meci tare, cel putin pe hartie: Dortmund-Hamburg 3-1 (Grosskreutz 2, Götze - Tesche ) .
Pac pac, BVB campioana ! ![]()
Sincer , pana aseara , nu urmarisem foarte mult pe Borussia Dortmund , auzisem de Gotze si de Kagawa , dar dupa ce i-am vazut si aseara , mi-am dat seama ca sunt 2 fotbalisti fantastici. Vor fi viitoarele staruri ale fotbalului mondial , mai ales japonezul care m-a incantat. Are o tehnica extraordinara !
Borussia e o echipa foarte solida , ceva in genul Otelului , tace si face !
Si are numai pusti in echipa. Merita sa-i urmaresti. Sa vedem cum o sa se bata sezonul asta cu Munchen si Leverkusen.
Bayern "a furat-o" acasa in prima etapa, 0-1 cu Monchengladbach !
Mainz-Leverkusen 2-0 !
si asta face parte din campionatul german. surprizele...
Sincer , pana aseara , nu urmarisem foarte mult pe Borussia Dortmund , auzisem de Gotze si de Kagawa , dar dupa ce i-am vazut si aseara , mi-am dat seama ca sunt 2 fotbalisti fantastici. Vor fi viitoarele staruri ale fotbalului mondial , mai ales japonezul care m-a incantat. Are o tehnica extraordinara !
Borussia e o echipa foarte solida , ceva in genul Otelului , tace si face !
Parerea mea (si a comentatorilor Eurosport:) ) este ca echipele romanesti nu se pot compara cu Dortmund. In Romania se practica 4-2-3-1 cu anti-joc + contra-atac. In Germania, si mai ales la Borussia D., nici nu se pune vorba de asa ceva. Ataca din primul minut pana in minutul 93. Uite, sa urmaresti mai multe meciuri ale Borussiei, chiar joaca incantator; mai degraba i-as asemana cu Barcelona. Plimba mingea incredibil, au un numar de pase si suturi la poarta foarte mare. Iar in meciurile in care adversarii nu ii lasa sa atace, nu prea fac mare lucru. Sa vedem ce vor face in UCL.
Gotze si Kagawa se anunta a fi 2 viitoare staruri ale fotbalului mondial.
Pacat de KAgawa ca a pierdut returul trecut dupa o accidentare, mai ales ca facuse un tur fantastic, ii crescuse cota de piata de vreo 200 de ori. Iar Gotze e mai brazilian decat brazilienii:)
Freiburg 1 - 2 Mainz
Hamburger SV 2 - 2 Hertha BSC
Hoffenheim 1 - 0 Borussia Dortmund
Nurnberg 1 - 2 Hannover
Wolfsburg 0 - 1 Bayern Munich
Schalke 5 - 1 FC Koln
Monchengladbach 1 - 1 Stuttgart
A intrat si Marica la Schalke.Insa Huntelaar a dat vreo 3 goluri,iar Raul unul.
O remiza ar fi reflectat mai bine realitatea din teren la meciul dintre Hoffenheim si Borussia Dortmund, iar de la Schalke nu ma asteptam la o asemenea victorie avand in vedere prestatia din prima etapa.
Interesanta este evolutia celor de la Mainz care au doua victorii consecutive dupa eliminarea din EL in fata celor de la Gaz Metan.
Anul trecut Mainz avea 8 victorii in primele 8 etape.
Bayern a spulberat pe Hamburg, 5-0 !
Dortmund-Nurnberg 2-0!
Nebunie de meci, Werder-Freiburg 5-3!
si incepe sa se anime campionatul. Am vazut aseara m'blah cu wolsburg... foarte frumos meci.
Acum KOLN cu K'lautern 1-1 in min 18.
1-1 s-a si terminat.
In Bundesliga rar prinzi un meci slab, plictisitor. Acum cativa ani urmaream cate un meci si din 2.Bundesliga si nici acolo nu m-am plictist. Cred ca nici acum nu e altfel.
Poti sa o faci si acum .
In fiecare luni seara, Eurosport 2 difuzeaza cate un meci din Zweite.
Ba mai mult, in fiecare luni seara, aceeasi televiziune difuzeaza si ultimul meci al etapei din Polonia.
Da, stiu ca si acum transmite Eurosport 2 din Zweite Liga. Sa stii ca ar trebui sa ma uit candva, doar sa am timp sau sa nu uit!
Mai demult ma uitam pe Dsf ,aveam antena din aia veche. De fapt o mai am si acum, doar ca nu prea o mai folosesc.
Nu stiam ca Eurosport 2 transmite si din Polonia.
Schalke a intors de la 2-0 rezultatul la 4-2 cu Mainz! E clar! Singura sansa a lui Marica sa fie titular e sa se accidenteze Raul, Huntelaar si Edu. Concomitent.
Intr-adevar,se joaaca fotbal frumos in bundesliga.Chiar si fotbalul din zweite e mai bun decat fotbalul de la noi.Urmariti cu orice ocazie echipa Fortuna Dusseldorf
.Presimt ca o sa promoveze sezonul asta.
Schalke a intors de la 2-0 rezultatul la 4-2 cu Mainz! E clar! Singura sansa a lui Marica sa fie titular e sa se accidenteze Raul, Huntelaar si Edu. Concomitent.
Eu stiu ca Raul a dat o pasa de gol pentru Huntelaar si acesta a dat gol din 5 m dupa ce a preluat mingea.De la 2-2 la parca nu m-am mai uitat dar stiu sigur ca Huntelaar n-a mai marcat si nu stiu ce-a mai facut Raul...
Nu vreau decat sa subliniez niste aspecte : neindoielnic Huntelaar este un varf de atac cu cel putin o clasa peste Marica,Raul este o ''legenda vie'' a fotbalului mondial,dar nici chiar asa sa nu-l calcam in picioare pe Marica
. Plus ca...revitalizarea lui Schalke 04 a venit din schimbarea extremelor de la mijloc.
Ce pronostic dati pentru Bayer Leverkusen v Borussia Dortmund ?
Ce pronostic dati pentru Bayer Leverkusen v Borussia Dortmund ?
2 ! ![]()
la Dortmund ma gandeam si eu. Le-am vazut pe amandou in cate un meci.. si nu m-au impresionat prea mult. Dar parca jocul pustilor de la Dortmund e mult mai legat.
A iesit X pana la urma, Leverkusen-Dortmund 0-0.
Celelalte rezultate:
Freiburg 3 - 0 Wolfsburg
Hamburger SV 3 - 4 1. FC Koln
Hoffenheim 1 - 2 Werder Bremen
Kaiserslautern 0 - 3 Bayern Munich
Nurnberg 1 - 0 Augsburg
Wolfgang Stark pentru nooooi
E Sebastian Coltescu dooooi
in 80% din meciurile din Bundesliga se inscriu foarte foarte multe goluri...