Toti care ati abordat subiectul cu agricultura ati facut-o exact din unghiul cel mai prost si rezumandu-va la niste clisee si generalizari absurde.
Toti ati spus ca agricultura nu merge din cauza ca taranii in loc sa munceasca bea, se trezesc si se duc la carciuma, ca in loc sa fie argicultori sunt "sprijinitori de garduri", lucruri complet false si bazate doar pe o preconceptie intens generalizata si cliseizata.
In primul rand nu toti taranii beau, asa ca conform logicii voastre acestia ar trebui sa fie mult mai avuti ca ceilalti, ori acest lucru nu se intampla, de ce? pentru ca toti au aceiasi baza materiala si aceleasi conditii de lucru. Poate ca sunt diferente intre cei 2, dar ele sunt minore, cel care nu bea are curtea mai ingrijita, gardul vopsit fata de cel care bea, in fine diferentele sunt minore, deci nu discrepante enorme unul are villa cu 20 de camere si altul nimic.
La tara sunt multi care nu sunt ortodoxi, adica sunt adventisti, baptisti, penticostali (sectanti care nu beau din fire)etc, ei de ce nu au rezultate si performante notabile, de ce loturile lor de pamant nu sunt modele cu productii de varf? pentru ca au exact aceleasi conditii ca toti din sat, adica un cal si un plug.
La fel, cei care nu beau ar trebui sa aibe productii record si rezultate exceptionale, lucru iarasi fara temei, intrucat lucrarile agricole daca sunt facute cu calul si prasila, dau acelasi randament adica prost, mai mult la sate indiferent daca bei sau nu toti au aceiasi obieciuri agricole, semanam popumb din patul, punem grau unde am avut floarea soarelui anul trecut, etc adica din start deprinderi paguboase care duc spre lipsa randamentului intrucat metodele folosite sunt primitive/traditionale.
Indiferent daca este betiv sau nu, taranii fac lucrarile mecanizate, manual adica cu sapa si calul, lucru care nu influentaza de loc productia, asa ca indiferent daca bei sau nu, tot acolo ajungi.
Agricultura moderna se bazeaza pe stiinta, si nu se mai face exclusiv pe camp, se face in laborator si fabrica, asta e agricultura moderna. Se face in laborator pentru ca soiurile cultivate trebuie sa fie adaptate la solul in care se cultiva, la conditiile climatice a regiunii, la intemperiile locale, se face in fabrica pentru ca trebuie o sumedenie de utilaje pentru a avea un randament maxim.
Ori spuneti-mi si mie, cati dintre tarani folosesc souiri certificate pentru solul lor? pentru vremea din regiunea sa? cati dintre tarani folosesc seminte pentru insemintare corect depozitate si stocate? pai nimeni pentru ca ei nu au astfel de posibilitati.
Daca va uitati la tara, toti tin porumbul si graul intr-un hambar, unde e firg, umezeala, condens, etc ori toate astea afecteaza semintele respective, de exemplu daca 2 saptamni e frig, cerealele vor ingheta, dupa 2 saptamani se incalzeste putin, vor incepe sa se umfle, si tot asa toata toamna si iarna. Ei bine, in primavara, porumbul asta, va fi cultivat, care e deja umflat, incoltit etc, adica neconform normelor agronomice.
Lipsa rezultatelor nu e data de bautura, ci de lipsa conditiilor materiale si tehnice, asa ca nu mai vorbiti aiurea cand nu e cazul, judecati putin dincolo de cliseul "taranii bea" de aia sunt saraci si nu fac nimic.