citat din Alexandru
La Alba Iulia le-am promis ca vor avea libertati administrative si culturale, a doua zi dupa asta ne-am bagat ceva in promisiuni instituind un centralism desantat si de prost gust. Am ratat pe rand toate bornele economice, sociale si politice, aceleasi borne de care Occidentul s-a folosit pentru a-si creste permanent nivelul.
Ne scutesti odata de tembelisme din astea fara nicio logica, aruncate asa doar din frustrare la adresa statului roman si Romaniei?
Pe langa faptul ca evitii cu buna stiinta realitatea de la Alba iulia mai si batii campii cu cretinisme comunistoide din anii '50, exact aceiasi placa cu ei o ai, statul imperialist roman care subjuga minoritatile conlocuitoare alaturi de burgezia si monarhia care exploateaza pe cetatenii romani lipsiti de aparare.
Intre tine si Scanteia anilor '50 nu e absolut nicio diferenta!
In primul rand la Alba Iulia statul roman nu a promis nimic, ca nu era prezent acolo, transilvanenii si-au constituit organe de conducere si reprezentare care au si eliberat o declaratie prin care vroiau Unirea cu tara alaturi de care mai aveau niste pretentii imposibil de pus in practica.
In al doilea rand, declaratia de la Alba Iulia, nu are nicio valoare, singura ei valoare este simbolica, de referinta, atat si nimic mai mult, juridic este o nulitate pentru statul roman. In legea din 31 decembrie 1919 (care ratifica Unirea) se spune ca se unesc teritoriile din declaratie cu Romania si nu ca x minoritati au y drepturi, atat si nimic mai mult.
am mai explicat exhaustiv pe alt topic cum sta treaba cu Alba Iulia, asa ca nu mai improsca cu noroi gratuit Romania. Pe de alta parte, frizezi ridicolul cu astfel de afirmatii, Transilvania nu putea pune nicio conditie unirii pentru ca nu exista juridic, deci Romania nu putea accepta ce vroiau aia asa de florile marului, in plus de asta, Transilvania nici nu avea paritatea juridica a Romaniei, fiindca in acest caz vorbeam de o confederatie, si nu de un stat unitar.
Spune-ne si noua cam cate drepturi au dat ungurii minoritatilor din Ardeal in1940 si cum Budapesta a avansat de pe urma minoritatilor din Ardeal. La fel si despre teritoriile luate din Slovacia si Iugoslavia, astept cu nerabdare sa vedem progresul fulgerator inregistrat de ungurii de pe urma noilor minoritati.
Pe de alta parte, nu mai minimiza munca si realizarile poporului roman, Constitutia din 1923 era una dintre cele mai liberale si mai moderne din lume, minoritatile au avut drepturi cum nu au avut in nicio alta tara din europa, asa ca scuteste-ne de aberatii.
Statul roman nu a ratat nicio borna economica, sociala, politica din cauza ca era centralizat, asta e placa vesnica a frustratilor anti-Bucuresti. Dezvoltarea tarii s-a facut uniform si s-au facut eforturi enorme pentru asta, dar nu uita ca trebuie sa tii cont de realitatile vremii nu de teoriile lui marx.
Ce tot spui de statele occidentului care s-au dezvoltat, Franta avea la momentul ala 44 de colonii, Anglia la fel, America domina america de sud, dezvoltarea lor a venit in primul rand prin faptul ca aveau piete de sute de milioane de oameni pentru a-si desface produsele, in primul rand de aia s-au dezvoltat, nu ca au avut federalism.
Spune-ne de spania anilor 20 care era in urma Romaniei cu 20 de ani, de portugalia si polonia care nu aveau nici macar fabrici de cibrituri, atat de dezvoltat era occidentul ala care a avansat din cauza minoritatilor.
Si ca a bonus de final, vezi ca in acelasi occident care s-a dezvoltat de pe urma minoritatilor, nu exista minoritati, toti sunt cetateni ai statului respectiv, asa ca mai usor in a arunca gratuit cu pisat in realizarile Romaniei.