Alexandrule
Spui ca improprietarirea s-a facut in modul cel mai cinstit, nu s-a facut in modul cel mai dezavantajos si prostesc pentru taranul roman si pentru Romania, si am sa explic mai jos de ce:
1. toti cei care au avut paman confiscat si colectivizat au pierdut in '48 nu numai pamantul dar si bunuri si mijloace de productie, adica animale, unelte agricole-pluguri, grape, prasile, seceratori etc, bunuri care nu au mai fost recuperate vreo data,
2. taranul nu a primit niciodata vreo despagubire pentru cei '45 de ani in care pamantul sau a fost exploatat de stat, aici vine injustitia reformei si improprietaririi. Normal ar fi fost ca cel putin 5-10% din productia anuala pe cei 45 de ani sa fie data oamenilor, statul a avut profit de 90% din ceva ce nu ii apartinea, partea asta nu o vezi?
3. in 90 s-a dat doar pamantul, nu si alte mijloace de productie, valorificare si stocare a produselor agricole ori asta insemna agricultura de subsitenta intrucat nimeni in 90 nu avea capital pentru a investi in utilaje.
4. taranul si fermierul roman in '90 nu era pregatit si nici nu stia ce inseamna agricultura liberala si concurenta cu statele din comunitatea europeana, astfel ca era de asteptat ca dpdv al competitei romanii sa piarda din strart competitia cu occidentul.
5. lipsa planificarii agricole la nivel national a dus la o anarhie a productiei, care a dus in 2-3 ani la falimentul agriculturii si a disparitei unor ramuri importante (viticultura, sericicultura, plante tehnice si speciale, ), asta pentru ca majoirtatea au cultivat proumb si grau, restul plantelor ne fiind accesibile, sau necesitand mijloace speciale de productie/procesare/stocare si obtinere a soiurilor au fost ignorate.
6. specialistii si lucratorii in cercetarea agricola s-au vazut deodata lipsiti de activitate prin desfiintarea centrelor unde lucrau, astfel ca dupa 90 noii improprietariti s-au vazut lipsiti de sfaturile specialistilor, asadar agricultura devenind una instinctiva, adica paguboasa.
7. Statul nu a derulat vreun program de formare si instruire agricola pentru noii proprietari, si nici nu s-a interesat de cum acestia lucreaza pamantul, de aici si gaura neagra din agricultura, nimeni nu s-a interesat de nimic.
Vezi tu monsenieur, lucrurile astea tu si altii gargaragii le evitati, daca statul facea un program de improprietarire, daca lansa masuri preliminare de conversie a agriculturii si a CAP-urilor de la stat la privat, daca lua masuri de trecere progresiva la o agricultura centralizata la una de tip ferme, atunci putea ca improprietarirea s-a facut just, atat pentru tarani cat si pentru stat, ca dupa 2-3 ani pamantul sa nu devina o povara nici pentru stat nici pentru proprietar.