Sunt de parere ca un jucator e mare atunci cand joaca la o echipa mare. Sunt atatia jucatori care sclipesc la echipe gen Everton, Fulham, dar cand este sa ajunga la Chelsea, Arsenal sau United clacheaza. Gandeste-te ca jucatorii care joaca la echipele mari sunt obligati sa castige meci de meci in timp ce la echipele de mana a doua nu este asa.
Heitinga nu e un fundas mare. Toata cariera a jucat la echipe de mana a doua. Chiar si Ajax este o echipa de mana a doua in comparatie cu Barcelona, Real Madrid etc. Vrei un fundas central mare? Nesta, Ferdinand sau Puyol. Emanuelson si Van der Wiel sunt 2 jucatori tineri cu potentiali, dar nici ei nu sunt 2 jucatori exponentiali ai fotbalului din ziua de astazi. Abia acum trebuie sa demonstreze ei ca pot juca sub presiune si ca pot castiga meci de meci.
Un jucator defensiv olandez care a fost mare (si este si acum): Mark Van Bommel. A jucat la PSV, Barcelona, Bayern si de curand la Milan. Toata cariera a fost un invingator. A fost la echipe care s-au luptat la titlu an de an. Alt jucator care incepe sa confirme: Nigel de Jong de la Manchester City. Joaca la o echipa care a inceput sa devina o piesa grea in Premier League.
Referitor la fotbalul si tactica, ai dreptate, din anii 2000 si pana acum fotbalul s-a tacticizat foarte, foarte mult. Si asta a adus numai probleme fotbalului olandez care de-atunci nu a mai ajuns in nicio finala europeana cu exceptia lui Feynoord (pe la inceputuri, 2000, 2001 imi scapa).
Dar in opinia mea aceasta tacticizare a fotbalului a adus progrese, echipele fiind mult mai puternice. De acea afirm si ca Barcelona de astazi este cea mai bun echipa din istoria fotbalului. As spune si despre Manchesterul din 2008 (cei cu Tevez, Rooney si Ronaldo) dar probabil as parea subiectiv.