FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri internationale

«14344454647»
Lari09.07.2013 18:45

Napoli have announced Jose Maria Callejon will undergo a medical tomorrow ahead of his move from Real Madrid.

 

It had already been reported earlier this week that the clubs had struck a €10m deal with personal terms worth €3.5m per season.

 

Although no financial details have yet been confirmed, Napoli did release a statement this evening.

 

Early this afternoon Jose Maria Callejon landed in Naples. Tomorrow morning he will undergo a medical.

 

The player was requested specifically by new Coach Rafa Benitez.

 

The 26-year-old wide attacker scored three goals in 30 Liga appearances for Real Madrid last season.

Ronnie09.07.2013 20:15

Ce nu comentez sunt aberatii groaznice si sunt obosit.

 

Cat despre cote, iti garantez eu ca din primul 11 al lui Inter, nu Chivu avea cea mai mica cota. Pandev, Cambiasso, Zanetti, chiar si Julio Cesar aveau cote mai mici ca a lui. Chiar si Ranocchia si Lucio.

 

"chiar si .." - pai tu vorbesti din amintiri sau ai date exacte? Acum Maicon si Eto'o nu mai sunt pe lista? Nu mai esti asa sigur pe tine?

 

1. Pandev in perioada Mourinho era om de baza. A fost printre cei mai ravniti jucatori din Serie A in 2009 cand a refuzat sa-si mai prelungeasca contractul cu Lazio.

2. Sa zici vreodata ca Cambiasso a avut cota mai mica decat Chivu e aberatie imensa. Inteleg ca esti patriot, ca il consideri o valoare nationala, dar Cambiasso era unul din capitanii Interului si ai Argentinei.

3. Zanetti de acum poate are o cota mai mica decat Chivu de acum. Zanetti de atunci insa nu.

4. Julio Cesar ti-am mai explicat.

 

Chivu nu a fost niciodata un jucator cu calitati impresionante. Ofensiv chiar este modest. Nici macar joc de cap la fazele fixe nu are. Este un jucator util insa caruia nu-i simti absenta. Chivu la Inter nu a rupt niciodata norma.

 

Ti-am zis deja. Da' ce sa iti fac daca nu pricepi?

JUCATORI SUB 23! Ca aia merg inca sa fie clasati la jucatori tineri. Peste 23 de ani deja nu mai ai scuza varstei, nu mai poate nimeni sa zica de tine ca nu ai experienta si nu stiu ce.

 

La 23 de ani esti tanar si peste 7-8 ani deja te-ai retras din activitate. Asta in Romania. In afara dupa 19 ani deja daca nu ai confirmat sau nu ti-ai aratat calitatile singura sansa este la Wenger, care mai insista si el 2-3 ani.

 

Ma rog, ideea de la care am pornit a fost ca tu ai zis ca-ti place Arsenal ca joaca cu pusti. Arsenal a avut in echipa de baza a sezonului trecut doar portarul polonez si pe Gibbs, care au 23 de ani. In rest doar jucatori de 27 plus.

 

Ce le mai stii tu pe toate, ca un om mare. United, "prin traditie". De parca astia castigau tot pe banda rulanta de cand lumea, nu doar de vreo 20 de ani incoace.

 

Zici 20 de ani de parca ar fi 10 minute. Doar un idiot nu ar recunoaste ca United la ora actuala e cea mai puternica forta din Anglia. Atat ca prezent cat si ca trecut.

 

BA! Cum dreq sa joace aia in CL in 2005/2006?!

Poate in preliminarii! Or fi jucat in preliminarii si nu s-or fi calificat. Asta inseamna CL mai nou?

 

Hai ca acum incepem sa analizam toate doar, doar sa-i cauti nod in papura. A luat locul 4 in PL ca sa nu mai faci pe prostul. Zi-mi un alt antrenor care a reusit asta cu o echipa mai slaba.

 

Baga-mi-as picioarele in ele echipe slabe. De ar fi toate echipele asa de slabe incat sa isi permita sa cumpere oameni ca Fellaini, Pienaar, etc.

 

Se vede cat de mult cunosti fotbalul din Anglia. N-ai pic de idee ce loturi exista pe acolo.

 

Dupa tine.

 

Eu zic ca Anglia e cel mai puternic campionat dupa coeficienti, ceva obiectiv. Tu ce zici?

 

Pai, prietene, de la ce varsta joaca Walcott titular? Nu am zis ca Arsenal se bazeaza pe pusti? Asta nu inseamna ca se bazeaza pe pusti doar de anul trecut. De mai mult timp sa intampla. Dar tu ai incercat sa o dregi un pic si ai insistat doar pe anul trecut.

 

Si United se bazeaza atunci pe pusti. Rooney a fost adus la 18. Ronaldo parca chiar la 17. Mai zic?

Alexandru H.09.07.2013 21:25

In momentul in care spui ca Zanetti sau Lucio aveau o cota mai mica decat Chivu in 2009/2010, esti pur si simplu desfiintat ca individ rational si ajungi ca paranoicii aia care cred in conspiratii reptiliene.

Adrian09.07.2013 21:40
Chivu nu a fost niciodata un jucator cu calitati impresionante. Ofensiv chiar este modest. Nici macar joc de cap la fazele fixe nu are. Este un jucator util insa caruia nu-i simti absenta. Chivu la Inter nu a rupt niciodata norma.

 

 

Ahahahhahahahahahahhahahahahahahhahahahhahahahahahhahahahahahahhahahahahahahahah

ahhahhahahahahahahahahhahahahahahahhahahahahahahhahahahahahhahahahhahahahahahhah

a

hahahahhahah!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Ce dobitoci sunt aia de la Roma si Inter. Au dat o groaza de bani pentru un prost care nu impresioneaza.

 

Boul nici macar nu da goluri. Ce conteaza ca a fost capitan la Ajax, ca la 23 de ani era titular la Roma langa Walter Samuel si Pannuci(niste nimicuri in fotbalul de prima elita) si ca de 6 ani joaca la Inter Milano.

 

Si nici n-a realizat nimic. 3 titluri consecutive cu Inter si un CL, plus alte cupe sunt fix 0, pentru ca nu a jucat la Man Utd si nici in cel mai puternic campionat din lume. Un mediocru care ma dezgusta. Nici nu stiu de ce dracu era convocat la nationala, ca nu ii simteai niciodata absenta.

De aia si uit cateodata ca s-a retras. Ma mai ia asa si mi se pare ca el e titular la Piti in echipa. Apoi imi dau seama ca ala de fapt e Cocis si ma trezesc.

 

La 23 de ani esti tanar si peste 7-8 ani deja te-ai retras din activitate. Asta in Romania. In afara dupa 19 ani deja daca nu ai confirmat sau nu ti-ai aratat calitatile singura sansa este la Wenger, care mai insista si el 2-3 ani.

 

Ma rog, ideea de la care am pornit a fost ca tu ai zis ca-ti place Arsenal ca joaca cu pusti. Arsenal a avut in echipa de baza a sezonului trecut doar portarul polonez si pe Gibbs, care au 23 de ani. In rest doar jucatori de 27 plus.

 

Ti-am zis ca e mai greu sa-l cumpere Arsenal pe Giggs, se descurca si ei cum pot.

 

Szczesny, Gibbs, Jenkinson, Wilshere, Ramsay, Walcott, chiar si Oxelade - de astia poate spune ca i-a scos din propria pepiniera. Sigur, acum au 23 de ani, da' joaca de cativa ani buni la Arsenal. Altii nu se pot da mari cu asa ceva. Ca ei dau zeci de milioane ca sa cumpere babaciuni si apoi mai dau bani si la arbitrii just in case.

 

In rest doar jucatori de 27 plus.

 

Still a younger team than Man Utd.

 

Zici 20 de ani de parca ar fi 10 minute. Doar un idiot nu ar recunoaste ca United la ora actuala e cea mai puternica forta din Anglia. Atat ca prezent cat si ca trecut.

 

What?!

 

Eu sunt curios din ce put al gandirii scoti toate filozofiile astea.

 

Ca istorie, exista cluburi mai mari ca Man Utd. Deci asta cu trecutul pica.

Ca prezent, au luat titlul, deci da, merge. La anu', daca ia altcineva titlul, nu mai tine. By the way, vin acum arabii la City, plus Abramovici la Chelsea, viitorul s-ar putea sa nu mai apartina echipei tale dragi.

 

Nu de alta, da' uite ca s-a retras Giggs, s-a retras si Scholes, chiar si Fergie(desi el va fi etern acolo). Pe Rooney l-ati suparat, Vidic si Ferdinand au imbatranit. Nu prea mai e nimeni acolo care sa faca ceva. Ah, Van Persie. Stai un pic sa se plictiseasca sau sa ii faca City o oferta. Sa vezi cum nu va mai simti nici el vreo motivatie sa ramana :))

 

Hai ca acum incepem sa analizam toate doar, doar sa-i cauti nod in papura. A luat locul 4 in PL ca sa nu mai faci pe prostul. Zi-mi un alt antrenor care a reusit asta cu o echipa mai slaba.

 

Aha, deci acum n-a mai jucat in CL. Ok. BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!! Tu, marele Man Utd, seful prezentului si al trecutului, bossul bossilor, te multumesti cu locul vietii 4 cand ar trebui sa te uiti dupa CL?!

 

WTF!?

 

In ultimii ani Tottenham tot pe 4 e. Probabil si astia sunt ceva mare echipa mai nou, mai mare ca Everton. Pe la inceputul anilor 2000, Leeds erau si ei pe 4. Acum sunt la dracu.

 

Da' daca tu esti fericit cu un antrenor care a terminat pe 4 in 2005/2006, foarte bine!

 

Ce tare ar fi sa-l aduca Steaua pe Hizo antrenor ca a gatat cu Vasluiul pe 2 acum nu stiu cati ani sau dracu' stie ce a mai facut. Sau pe Sunda, ca ala a promovat cu nu stiu cate echipe in Liga 1.

 

Se vede cat de mult cunosti fotbalul din Anglia. N-ai pic de idee ce loturi exista pe acolo.

 

Serios? Da' eu am zis de Everton ca e echipa slaba? Pai aia au cel putin o vedeta in fiecare compartiment. Doar tu ai impresia ca sunt slabi. Eu n-am zis niciodata asa ceva despre ei.

 

Eu zic ca Anglia e cel mai puternic campionat dupa coeficienti, ceva obiectiv. Tu ce zici?

 

Eu zic ca nu e asa. Ca uite ca in competitii internationale ENGLEJII lasa de dorit.

Sigur, sunt mai multi bani in PL si, astfel, toate echipele de rahat isi permit vedete(QPR de ex). Asta nu inseamna nimic daca Freiburg din Germania sau Montpellier din Franta matura pe jos cu respectivele echipe pline de vedete si bani.

 

Pai campionatul Frantei a crescut enorm in ultimii ani. Si o sa mai creasca acum ca au venit investitori noi. In curand nu va mai pleca nici un francez in Anglia. Nemtii de obicei nu merg, spanioli la fel, italienii sunt dificili. Olandezii si belgienii vor mai merge, pana cand vor zice echipele astea bogatane nonbriganice stop. Apoi premier league se va baza doar pe africani, pe care ii va pierde in fiecare an o luna sau 2 ca trebuie sa mearga la CAF.

 

Si United se bazeaza atunci pe pusti. Rooney a fost adus la 18. Ronaldo parca chiar la 17. Mai zic?

 

Doi baieti exceptionali nu fac o regula. Ratatul de Ferguson nici lui Rafael nu prea a vrut sa-i dea sansa anul asta, desi baiatul a jucat foarte bine. Parca il durea sa il lase sa joace titular mai mult de 3 meciuri consecutive. Se vedea pe fata lui, nu mai mesteca guma cu asa placere daca nu modifica ceva, daca nu baga o babaciune in teren.

 

Si by the way, pe Ronaldo si Rooney united i-a cumparat, nu i-a produs. Nu se compara cu aia de 23 de ani ai lui Arsenal, crescuti la club inca dinainte sa calce in fotbalul pro.

 

 

n momentul in care spui ca Zanetti sau Lucio aveau o cota mai mica decat Chivu in 2009/2010, esti pur si simplu desfiintat ca individ rational si ajungi ca paranoicii aia care cred in conspiratii reptiliene.

 

Vai, vai, ma scuzati. Sunt sigur ca babaciunea de Zanetti e si acum mai dorit decat Chivu. E destul sa spuna ca vrea si imediat vine Realu' cu oferta. Sunt sigur de asta! Pentru ca toti, dar toti, vor un jucator de 40 de ani. Scuze, am gresit, in 2010 avea doar 37 de ani, inca tanar. Toti il voiau!

 

Cat despre Lucio, a fost transferat de Inter pe mai putini bani decat in cazul lui Chivu. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la transferul ala giovanni si-a luat multi bani ca sa il deturneze pe al nostru si sa nu semneze nenorocitul cu Real si Barca, echipe care il doreau atunci. Probabil ati uitat de scandalul cu giovanni care s-a simtit jignit de oferta Barcei de doar 3 milioane de euro pe an(sau asa ceva) pentru Chivu. NISTE NENOROCITI!

 

Da', asa cum a zis si Ronnie, Chivu e un tip pe care nu-l vezi daca il bagi in echipa, nu-i simti nici lipsa, nici prezenta.

Ronnie09.07.2013 21:53

Deja aberezi mult si fara sens. Nu prea ai cunostinte si preferi sa faci atacuri la persoana decat sa discuti frumos.

 

Rafael nu a jucat niciodata "foarte bine" cum zici tu. Daca ai urmari meci de meci ti-ai da seama cate probleme a avut United din cauza lui. Ferguson nu este Wenger sa insiste foarte mult. Cu Rafael a avut rabdare si uite ca sezonul asta parca a aratat mai bine. Dar el nu-si permitea sa-l forteze ca titular pentru ca la United nu exista pofta nebuna de a forta un jucator prea mult.

 

Daca zici ca pe Ronaldo si Rooney i-a cumparat si nu i-a produs, atunci nici Fabregas nu e produs de Arsenal. Sau el e, dar Pique nu. Te cam contrazici mult.

 

Sezonul asta a luat o echipa din Germania UCL, sezonul trecut una din Anglia. Europa League unde este?

Chiar nu fac nimic echipele din Anglia?

 

PS: Steaua a castigat campionatul cu un antrenor care a terminat anul tercut pe.. pe cat?

Adrian10.07.2013 06:54
Rafael nu a jucat niciodata "foarte bine" cum zici tu. Daca ai urmari meci de meci ti-ai da seama cate probleme a avut United din cauza lui.

 

CLAR!

 

Chiar voiam sa zic ca a fost cel mai slab om de la Man Utd anul trecut. Si din primul 11 era cel mai slab, ca Chivu.

 

A dat el vreo 3 goluri si destule pase de gol da' asta e fix 0. Sincer, nici nu stiu de ce-l mai tine United, mai ales ca are oameni mult mai buni ca el pe aceeasi pozitie.

 

Dar el nu-si permitea sa-l forteze ca titular pentru ca la United nu exista pofta nebuna de a forta un jucator prea mult.

 

De aia l-a bagat pe Van Persie peste tot. Ca United nu simte pofta nebuna sa forteze jucatori. De aia a insistat cu toate babaciunile alea expirate.

 

Ce-mi place cand reciti toate poeziile astea invatate dinainte. Ferguson e un pussy. Era, ca acum nu mai antreneaza. La fel ca Piti sau Lacatus, prefera batranii pentru ca stia ca nu-i totul perfect.

 

Chiar e amuzant sa te urmaresc cum iti aperi idolii si cum inventezi tot felul de scuze penibile pentru ei. Ca in cazul lui Rooney. Desi i s-a facut o mare nedreptate, ai sarit repede sa spui ca de fapt el nici nu e atacant si de aia a preferat Ferguson sa il arunce ca pe o masea stricata anul trecut.

 

Chiar sunt curios ce va face ManUtd de acum inainte. Fara pilele mestecatorului de guma o sa fie cam greu. Echipa si-a pierdut acel plus care o deosebea de restul. Acum e la acelasi nivel cu Arsenal, Tottenham, City, Liverpool.

 

Daca zici ca pe Ronaldo si Rooney i-a cumparat si nu i-a produs, atunci nici Fabregas nu e produs de Arsenal. Sau el e, dar Pique nu. Te cam contrazici mult.

 

L-am enumerat eu pe Fabregas printre cei din acea lista? Nu cred.

Da' noa, daca Diaby a fost titular incontestabil anul trecut, probabil ca si eu am zis ca Fabregas s-a nascut in Anglia. Totul e posibil.

 

Chiar nu fac nimic echipele din Anglia?

 

Ba da, sunt 4-5-6 echipe pline de bani care fac ceva. Restu' nu prea fac nimic. De aia a ajuns dinam0 sa scoata pe Everton si tot asa. Lipsa de valoare a fotbalului englezesc se va vedea in anii ce urmeaza. Deja s-a vazut la nivel de nationala. Daca aceste echipe bogate noi vor incepe sa ofere contracte si sa cumpere in prostie, o sa fie cam greu pentru PL sa atraga tot ce e mai bun. Mai ales ca Franta sau Spania sunt locuri mult mai atractive decat Anglia.

 

 

Steaua a castigat campionatul cu un antrenor care a terminat anul tercut pe.. pe cat?

 

Sa nu ne hazardam si sa incheiem propozitia la "Steaua a castigat campionatul cu un antrenor."

Stii tu cum e aia, don't ask no questions!

Lorimer10.07.2013 07:34

Ba da ai innebunit cu Chivu asta? In 2010 avea 30 de ani si Zanetti 37. Dar argentinianul era un caz special, statea fizic mai bine decat Chivu, era si mai tehnic, era dominant la toate capitolele.

 

Lucio avea obiceiul prost de a se lansa in atac si de a-si prelungi mingea ca apoi sa faulteze...nu era tehnic...dar una peste alta, jucase numai in super-echipe. Leverkusen atunci juca finala CL, Bayern era cum era, mult oricum peste AS Roma, plus ca era om de baza in puternica nationala braziliana campioana mondiala. Nu mai pune tu la aceeasi masa Roma lui Chivu cu marile echipe. Ce a facut Roma in Europa intre 2003-2007? Hai sa nu mai insist...

 

Ce acum e vreun secret faptul ca Moratti a fost mai putin cunoscator al fenomenului fotbalistic? Nu e de mirare ca investea mereu in anii 90, dar titlurile se duceau la altii. O fi crezut el ca a dat o mare lovitura in Europa Realului si Barcelonei in 2007 ca "l-a furat de sub nasul lor" pe Chivu, dar asta e de departe de adevar. A inceput sa domine numai dupa scandalul din 2006, unde sanchi te mai bateai la titlu cu Roma... Interul a reusit ceea ce a reusit ca a venit acolo Mourinho. In rest, cu Mancini s-ar fi multumit doar cu titluri...in Europa nu avea replica in fata unei super-puteri. Cum a plecat Mourinho a reinceput acolo haosul.

red&blue_boy10.07.2013 07:48

Ronaldinho e dorit de Besiktas, iar mai nou se pare ca si de PSG.

 

Icardi , de la Sampdoria la Inter.

 

Columbianul Carlos Bacca (Bruges), 26 de ani si golgheterul campionatului belgian (22 de goluri), e aproape sa semneze cu Sevilla pentru 7 milioane suma de transfer.

Chiar asa mare diferenta sa fie intre campionatul belgian si cel de la noi?...

Rusescu se pare ca va avea concurenta mare, desi Negredo pana la urma va pleca. Sevilla mai e interesata de un atacant, Helder Postiga fiind favorit.

 

Scuze pentru offtopic. :P

Adrian10.07.2013 08:07
Ba da ai innebunit cu Chivu asta? In 2010 avea 30 de ani si Zanetti 37. Dar argentinianul era un caz special, statea fizic mai bine decat Chivu, era si mai tehnic, era dominant la toate capitolele.

 

37 de ani!

 

Deci, din nou:

 

37 de ani!

 

 

Oare ai inteles acum? Daca tu imi spui o singura echipa care ar fi dat pe Zanetti bani, eu nu mai zic nimic. O SINGURA ECHIPA!

 

In 2010 pe Chivu luai macar 10 milioane de euro. Pe Zanetti nu-l lua nimeni, poate doar gratis.

 

 

Lucio avea obiceiul prost de a se lansa in atac si de a-si prelungi mingea ca apoi sa faulteze...nu era tehnic...dar una peste alta, jucase numai in super-echipe. Leverkusen atunci juca finala CL, Bayern era cum era, mult oricum peste AS Roma, plus ca era om de baza in puternica nationala braziliana campioana mondiala. Nu mai pune tu la aceeasi masa Roma lui Chivu cu marile echipe. Ce a facut Roma in Europa intre 2003-2007? Hai sa nu mai insist...

 

Trebuie sa caut mesajul ala al tau in care spuneai ca brazilienii nu prea au fundasi de valoare. O sa ia mai mult, ca tu ai mii de postari, dar probabil ca il voi gasi in cele din urma. E interesant insa ca acum Lucio are valoare.

 

Daca Roma nu era mare echipa, cum dracu de i-a prostit pe toti fraierii aia sa joace la ea? Walter Samuel? Totti? De Rossi? Panucci? Cassano? Mancini(brazilianu')? Mexes?

 

Cu Chivu in echipa nu o fi castigat Roma nimic, e adevarat. Dar din cate imi amintesc, a terminat de vreo 3 sau 4 ori pe locul 2. Chiar asa de slaba sa fi fost Roma?

Ce acum e vreun secret faptul ca Moratti a fost mai putin cunoscator al fenomenului fotbalistic?

 

Nu toti se pricep ca tine la fotbal. Sau ca ronnie. Sa ii dea cineva si lui Moratti un FM2008, ceva.

 

 

Nu e de mirare ca investea mereu in anii 90, dar titlurile se duceau la altii.

 

Si intre timp s-a dovedit ca acei altii cam blatuiau.

 

O fi crezut el ca a dat o mare lovitura in Europa Realului si Barcelonei in 2007 ca "l-a furat de sub nasul lor" pe Chivu, dar asta e de departe de adevar. A inceput sa domine numai dupa scandalul din 2006, unde sanchi te mai bateai la titlu cu Roma... Interul a reusit ceea ce a reusit ca a venit acolo Mourinho.

 

Din nou, nu e vina lui ca aia au furat! Si aia au furat. Nu poti nega asta.

 

Poti tu sa stii cat fotbal vrei, daca x sau y fura campionatul, mai mult de locul 2 nu prinzi niciodata. Asta nu inseamna neaparat ca esti slab. Desi intotdeauna am spus ca o echipa puternica castiga campionatul indiferent ce furtisaguri fac altii.

 

In rest, cu Mancini s-ar fi multumit doar cu titluri...in Europa nu avea replica in fata unei super-puteri. Cum a plecat Mourinho a reinceput acolo haosul.

 

De acord, Mancini a fost un mare dobitoc. A fost si este. E unul dintre cei mai slabi antrenori din lume.

 

Mourinho n-a venit singur la Inter. A fost adus, i-au fost adusi jucatori, si-a facut echipa, echipa in care Chivu era titular, si a castigat trofee.

 

Daca Chivu era asa slab cum spuneti voi, de ce dracu' il mai folosea Mourinho? De ce nu si l-a adus pe Coentrao sau pe nu mai stiu eu cine?

 

Zanetti joaca la Inter pentru ca e simbol, nu neaparat pentru ca e vreo mare valoare. Ca nu e in nici un caz cel mai bun fundas dreapta din lume sau cel mai bun inchizator. Nici macar in primii 20 nu intra pentru cele 2 posturi. E un muncitor, un jucator serios, care merita tot respectul, insa nu e ceva deosebit.

 

Si Lovin juca bine la inchidere, si Ovidiu Petre, si Radoi. Cu toate astea nu cred ca i-ati vazut vreodata sa faca ceva notabil, ceva care sa va lase cu gura cascata. La fel si Zanetti.

 

Cand se va retrage din echipa, locul lui va fi luat de primul inchizator disponibil si nu i se va simti deloc lipsa. Pentru ca asa sta treaba cu inchizatorii. Sa strici e cel mai usor lucru posibil. Nu ai nevoie de prea multe.

Alexandru H.10.07.2013 10:40

Hai ca Alexe de la 3 milioane de euro platiti de Sporting a ajuns sa fie imprumutat la Sassuolo pe 300.000 de euro, fara clauze de goluri, doar una care ii va permite echipei italiene sa-l cumpere definitiv pe 1, 2 milioane de euro. Sigur fac si astia manarii, Alexe a fost clar cedat pentru 10 milioane de euro, nu are cum sa fie dat un jucator roman pe mai putini bani.

 

Maine mai aflam ca Nica a plecat nu pe 1,6 milioane de euro, ci pe 1,6 milioane de dolari zimbabweni...

Adrian10.07.2013 10:48

1,5 mi se pare pretul corect pentru un baiat care nu a prea castigat nimic, nu a prea demonstrat multe. Mai ales ca vine de la o echipa cunoscuta ca mare datatoare de tepe in ceea ce priveste atacantii.

 

Insa, dat fiind faptul ca de transfer s-a ocupat marele albanez infractor, nu sunt sigur ca nu ar fi primit si el un bonus substantial pentru ca a convins jucatorul sa semneze cu o nou-promovata.

Lorimer10.07.2013 10:53
Zanetti joaca la Inter pentru ca e simbol, nu neaparat pentru ca e vreo mare valoare.

 

Eu nu cunosc la ce meciuri te-ai uitat in ultimii 20 de ani, dar in sfarsit...e parerea ta. La fel si despre Chivu...probabil tu esti dintre aceia care cred ca Bayern si Inter se luptau la cutite pentru Radoi...ai tu parerea asta fantastica despre romani...

 

Cat despre Morrati....pai scuza-ma amice dar cand il aduci pe Batistutta care era deja o epava doar pentru sufletul tau ca 10 ani cat a stat la Fiorentina nu te-ai putut atinge de el...

 

Cand il dai pe Seedorf la schimb cu Coco...

 

Cand ii dai lui Recoba vreo 10 ani de zile un salariu asemanator cu ce are azi C Ronaldo...rezerva de lux castiga cel mai mult din echipa, doar ca e febletea lui Don Massimo...

 

Cand te pacaleste Berlusconi si ti-l cumpara pe Pirlo la 21 de ani...

 

Cand il dai dupa doar un an pe Roberto Carlos la Real fara sa-ti imaginezi ce va putea ajunge...

 

He-he...as putea continua pana maine cu priceperea lui Morrati. Nu contesta nimeni ca au furat celelalte doua, dar daca Morrati ar fi avut macar 10% din priceperea lui Berlusconi...

Ronnie10.07.2013 11:08

Vorbeste, frate, pe cifre exacte, ca vorbim pe un forum, te poti documenta nu trebuie sa imi raspunzi imediat. Ai idee sau nu cate goluri si pase de gol a dat Rafael sau zici "vreo" doar ca sa ai o scuza in caz ca te inseli?

 

Rafael este un fundas lateral foarte bun pe faza ofensiva, el pe faza defensiva insa are cateva lipsuri. Asta si datorita faptului ca are un fizic fragil, atipic pentru Premier League. Abia in acest sezon a devenit om de baza, pana acum era un "rotation".

 

De aia l-a bagat pe Van Persie peste tot.

 

Cu Van Persie in teren, United a castigat campionatul cu 5 etape inainte. Prefer la orice ora astfel de antrenori. Mai degraba vorbim despre greselile de la City si Chelsea care au loturi mai bune decat United si totusi au terminat sub ei.

 

Ba da, sunt 4-5-6 echipe pline de bani care fac ceva. Restu' nu prea fac nimic. De aia a ajuns dinam0 sa scoata pe Everton si tot asa

 

E o rusine pentru fotbalul englez ca o echipa sa fie eliminata de Dinamo la fel cum a fost pentru cel spaniol si olandez cand au fost scoase de Steaua. Deci astfel de accidente sunt peste tot.

 

Si orice tara are un nucleu de 3-4 echipe cu care se pot mandri prin Europa. In Spania exista Real, Barca, Valencia si mai nou A. Madrid, in Italia sunt Milan, Juve, Inter, in Anglia sunt United, Chelsea, Arsenal, Liverpool si-si incepe si City ascensiunea, Germania avem Bayern, BVB si Schalke etc. Nu exista o tara care sa joace in 3 ani cu 15 echipe diferite, sa zicem.

 

PL este un brand foarte puternic, aici vor fi mereu bani multi. Fotbalul, istoria, pasiunea, suporterii au un farmec aparte si toti sponsorii vor sa se confunde cu fotbalul din Anglia.

 

Daca Chivu era asa slab cum spuneti voi, de ce dracu' il mai folosea Mourinho? De ce nu si l-a adus pe Coentrao sau pe nu mai stiu eu cine?

 

Mai baiatule, tu n-ai inteles nimic din ce am vorbit pana acum. Absolut nimic. Mi-ai demonstrat clar cu aceasta fraza. Noi doar iti spune ca Chivu era cel mai slab cotat jucator din primul 11, strict. Pe banca de rezerve cu siguranta erau si altii. Orice echipa are in primul 11 un cel mai slab cotat jucator, gen cum este Arbeloa intre starurile Realului. Sau cum era Adriano la Barcelona. Sau cum e Zabaleta la City. Si tot asa.

 

Daca Chivu era un jucator slab nu ajungea niciodata sa joace in Serie A.

Adrian10.07.2013 12:14
Vorbeste, frate, pe cifre exacte, ca vorbim pe un forum, te poti documenta nu trebuie sa imi raspunzi imediat. Ai idee sau nu cate goluri si pase de gol a dat Rafael sau zici "vreo" doar ca sa ai o scuza in caz ca te inseli?

 

Rafael este un fundas lateral foarte bun pe faza ofensiva, el pe faza defensiva insa are cateva lipsuri. Asta si datorita faptului ca are un fizic fragil, atipic pentru Premier League. Abia in acest sezon a devenit om de baza, pana acum era un "rotation".

 

Deci recunosti ca a devenit om de baza. E bine de stiut ca un jucator care nu a jucat niciodata foarte bine poate sa ajunga jucator de baza la cea mai mare echipa din lume.

 

Cu Van Persie in teren, United a castigat campionatul cu 5 etape inainte. Prefer la orice ora astfel de antrenori. Mai degraba vorbim despre greselile de la City si Chelsea care au loturi mai bune decat United si totusi au terminat sub ei.

 

Nu te-ai prins. Ziceai mai devreme ca united nu are placerea nebuna de a forta un jucator prea mult. Apoi ai venit sa te contrazici spunand ca preferi oricand un antrenor care forteaza un jucator daca asta ii aduce campionatul cu 5 etape mai repede.

 

Deci cum e?

 

E o rusine pentru fotbalul englez ca o echipa sa fie eliminata de Dinamo la fel cum a fost pentru cel spaniol si olandez cand au fost scoase de Steaua. Deci astfel de accidente sunt peste tot.

 

Lasa ca nu e chiar asa simplu. E MEGA RUSINE sa fii eliminat de dinam0. Ca doar stim cu totii cine e dinam0 si cum castiga dinam0 meciuri. Steaua hai ca mai merge. Chiar si CFR. Da' sa fii eliminat de dinam0, care e obisnuita doar cu furtisagurile, asta e destul de grav. Cred ca stim amandoi Liga 1. N-ai cum sa o dregi asta.

 

dinam0 era fix pielea aia mai fina cand a intalnit pe everton. 0 experienta in Europa, 0 valoare, 0 tot.

 

PL este un brand foarte puternic, aici vor fi mereu bani multi.

 

Pai zi asa, frate, ca aici nu te contrazic. Da' intre un brand puternic si un fotbal puternic e o foarte mare diferenta. Total de acord cu tine la partea asta.

 

Mai baiatule, tu n-ai inteles nimic din ce am vorbit pana acum. Absolut nimic. Mi-ai demonstrat clar cu aceasta fraza. Noi doar iti spune ca Chivu era cel mai slab cotat jucator din primul 11, strict.

 

Pai chiar nu era. Cauta pe transfermarkt la transfer history sa vezi daca era cel mai slab cotat din echipa la momentul ala.

 

http://www.transfermarkt.co.uk/en/Cristian...ieler_4314.html

 

Comparati cu Walter Samuel:

 

http://www.transfermarkt.co.uk/en/Walter-s...ieler_5938.html

 

Zanetti:

 

http://www.transfermarkt.co.uk/en/javier-z...ieler_1161.html

 

Sper ca va uitati la perioada aia 2008-2009-2010.

 

De curiozitate i-am cautat si pe Pandev:

 

http://www.transfermarkt.co.uk/en/goran-pa...eler_12563.html

 

Lucio:

 

http://www.transfermarkt.com/en/lucio/mwve...spieler_77.html

 

Saracu Chivu, din ce vad eu, nu statea asa rau. Mai ales ca nici macar nu juca pe postul lui, ci era folosit fundas stanga.

 

 

M-am uitat un pic si peste lotul lui inter din acea vreme. Chivu ii tinea pe banca pe Cordoba, Materazzi si pe tanarul Santon, despre care cred ca sunteti de acord ca e un fundas stanga FOARTE BUN!

 

 

 

 

Lorimer

 

O fi Moratti singurul care a luat tepe sau care a renuntat la jucatori care ulterior au explodat. Hai sa nu ne bagam in din astea ca astfel de exemple sunt peste tot. Ibrahimovic la Barca, vreo 12 exemple la Liverpool, miile de tepe luate de Steaua si tot asa.

Empyro10.07.2013 13:55

Batea cineva campii pe-aici despre transferuri si care e circuitul banilor. Cazul Neymar :

 

"Neymar a fost adus cu mare fast la Barcelona, iar acum Globoesporte a publicat actele care arata impartirea banilor in trecerea lui Neymar de la Santos in Spania.

Barcelona a platit pentru Neymar 17,1 milioane de euro. Catalanii au virat catre Santos 9 milioane de euro, in timp ce 7 milioane au mers la firma DIS, iar 1 milion la firma Teisa. La aceste sume se adauga 171.000 de euro pentru cheltuieli administrative.

La prezentarea oficiala s-a vehiculat o suma de transfer de 50 de milioane de euro. Conform documentul publicat, mutarea se ridica la 57,1 milioane de euro. Restul de 40 de milioane vor merge la tatal lui Neymar, sub forma de comision.

De asemenea, Barcelona ii va mai plati 2 milioane de euro lui Neymar daca brazilianului se va clasa intre cei trei finalisti ai Balonului de Aur.

Documentul publicat confirma si intelegere dintre Barcelona si Santos pentru doua partide amicale." - GSP

Alexandru H.10.07.2013 15:04

Vai, dar eu am inteles de la oameni intelepti ca e ilegala treaba asta. :rolleyes:

 

PS. Aia 40 de milioane nu sunt comision, e salariul lui Neymar pe 5 ani. Nu stiu de ce naiba e pus acolo, la total.

Adrian10.07.2013 18:57
Restul de 40 de milioane vor merge la tatal lui Neymar, sub forma de comision.

 

Asta se numeste sclavie. Da' noa, e ok. Ca e vorba de tacsu. El l-a facut, el l-a vandut la Barca :)

Alexandru H.10.07.2013 19:40
Asta se numeste sclavie. Da' noa, e ok. Ca e vorba de tacsu. El l-a facut, el l-a vandut la Barca :)

 

Tocmai am explicat mai sus ca ziaristii de la GSP nu stiu nimic. 40 de milioane reprezinta salariul pe 5 ani al lui Neymar, nu-i da nimeni tatalui sau comision de genul ala.

red&blue_boy10.07.2013 19:59

Jeremain Lens (PSV Eindhoven), Dieumerci Mbokani (Anderlecht) , Younes Belhanda (Montpellier) si Benoit Tremoulinas (Bordeaux) , toti la Dynamo Kiev.

 

Ce transferuri au facut si astia, iar unii il aduc pe Piovaccari, care a ratat singur cu portarul, scapat de la 25 de metri...

Adrian10.07.2013 20:00

Da, transferul lui Lens m-a suprins tare de tot. Pacat de el. Era capabil sa joace in campionate mai puternice.

Empyro10.07.2013 20:02

Vai de mine ce echipa isi fac si astia...sunt chiar socat de aceste transferuri !

red&blue_boy10.07.2013 20:07

Asa e. Sunt niste nulitati, adusi gratis si de prin divizia B.

Nu prea au fata de campionatul ucrainean. De al nostru nici vorba...

Lorimer10.07.2013 20:32
Jeremain Lens (PSV Eindhoven), Dieumerci Mbokani (Anderlecht) , Younes Belhanda (Montpellier) si Benoit Tremoulinas (Bordeaux) , toti la Dynamo Kiev.

 

Ce transferuri au facut si astia, iar unii il aduc pe Piovaccari, care a ratat singur cu portarul, scapat de la 25 de metri...

 

Si daca in acest an Steaua va fi peste Dinamo Kiev in Europa, care va fi concluzia?

Adrian10.07.2013 20:37
Si daca in acest an Steaua va fi peste Dinamo Kiev in Europa, care va fi concluzia?

 

 

Concluzia poate sa fie DECAT urmatoarea: Memitza e cea mai buna menajera din lume!

Lorimer10.07.2013 20:41

Lasa-l ma p-ala...ca n-are niciun merit pentru evolutia echipei de anul trecut.

«14344454647»